PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za zdjecia ????



Faust
23-03-2009, 15:51
Witam
Mam takowe pytanie do osób które fotografują zawodowo lub nie zawodowo ale za kasę. Dostałem zlecenie od wykonawcy robót wykończeniowych mam do sfotografowania praktycznie cały dom świeżo wykończony zdjęcia mają być użyte na stronie internetowej firmy i być może w jakiejś prezentacji dla klientów.
Pytanie ile można wziąść za takie zlecenie żeby gościa nie przestraszyć i z następnym zleceniem również zwrócił się do mnie. Nie jest to duże miasto, gość pierwszy raz zamawia w taki sposób zdjęcia, jeśli chodzi o ilość zdjęć to będzie to ok 10 pomieszczeń ze szczegółami więc myślę że docelowo może zostać ok 40-50 fotek. Cenę będzie chciał znać przed wykonaniem zdjęć. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły będę wdzięczny.

Rjan
23-03-2009, 16:14
Sam wziąłbym od 1000 do 2000.

Zakładając, że pracujesz na zastanym świetle konieczne może być HDR i ew. jakaś mała panorama (może nawet kilka). Generalnie 10-12 godzin z obróbką jak ma być naprawdę porządnie.

Oczywiście niskobudżetowo tez można (i wiele takich widzę na stronach www), ale zakładam, ze jak gość chce zamówić zdjęcia to oczekuje czegoś lepszego niż małpka z automatycznym błyskiem.

Widełki cenowe wynikają z tego, że "jakość" lokalu i jego "przygotowanie" nie są mi znane. Jak dojdzie konieczność targania dodatkowego oświetlenia (i oczywiście jego użycie) to zrobi się z tego kilka (może kilkanaście) godzin więcej. Przy optymistycznym wariancie zakładam 6-10 godzin na całość razem z obróbką. Przy ekstremalnych przypadkach 30 godzin może być mało.

Standardowe pokoje nie są problemem (mam za sobą trochę hotelowych zdjęć), ale łazienki (szczególnie małe) potrafią doprowadzić do szału.

bakulik
23-03-2009, 16:24
Witam.

Weź 300-500 zł za sesję + np. 25 zł za każde wybrane zdjęcie.

himi
23-03-2009, 16:30
HDR wnętrz? No cóż. Małe miasto - więc Bakulik ma rację. Nie za darmo, a nie drogo.

Vitez
23-03-2009, 17:07
Ale następnym razem dobieraj lepiej podforum. Cenę zdjęcia uważasz za "Pozostały osprzęt dedykowany" ? :roll: .

Przeniosłem.

Rjan
23-03-2009, 17:57
... myślę że docelowo może zostać ok 40-50 fotek...


...Weź 300-500 zł za sesję + np. 25 zł za każde wybrane zdjęcie...


HDR wnętrz? No cóż. Małe miasto - więc Bakulik ma rację. Nie za darmo, a nie drogo.

40 zdjęć x 25 zł za zdjęcie + 300 zł za sesję = 1300 zł
Czyli w moim sugerowanym przedziale.

Himi: HDR przy zastanym w pomieszczeniach z oknami może skutecznie pomóc (o ile nie chcesz na fotkach wypalonych okien).

wojkij
24-03-2009, 01:25
W sumie sam mam mętlik jeśli chodzi o nazewnictwo ale hdr a połączenie np dwóch ekspozycji w różnych partiach zdjęcia to nie do końca to samo;)

bakulik
24-03-2009, 11:11
40 zdjęć x 25 zł za zdjęcie + 300 zł za sesję = 1300 zł
Czyli w moim sugerowanym przedziale.

Kwotowo tak, ale "efekt psychologiczny" inny. ;)

Faust
24-03-2009, 11:35
Dzieki panowie za odpowiedzi, mniej więcej wiem na czym stoje .

photographer888
24-03-2009, 12:42
Możesz również oprzeć się o cennik Zpaf, który znajdziesz na http://www.zpaf.pl/pl/content/prawa_aut/tabele.php
w zakładce inne stawki znajdziesz ceny za dzień zdjęciowy.

C80
24-03-2009, 12:48
Tabele Wynagrodzeń (...) zostały zatwierdzone 26 lipca 2001

Prawie 8 lat temu, więc nijak się mają do rzeczywistości.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I jeszcze dodam ten cytat:


Niniejsze tabele określają więc stawki minimalne honorariów
obowiązujących do końca marca 2006 roku.

robgr85
24-03-2009, 13:58
Prawie 8 lat temu, więc nijak się mają do rzeczywistości.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I jeszcze dodam ten cytat:

Zatem biorąc pod uwagę inflację, zmiany kursów walut itp, wypadałoby podnieść stawki proponowane przez ZPAF o jakieś 30-40% ;)

C80
24-03-2009, 15:12
Raczej obniżyć bo każdy ma teraz lustrzankę, a im więcej fotografów tym niższe ceny.

ErnestPierwszy
24-03-2009, 15:23
Raczej obniżyć bo każdy ma teraz lustrzankę, a im więcej fotografów tym niższe ceny.

Posiadanie aparatu nie robi z nikogo jeszcze fotografa, a co doświadczeniem, praktyką, wyczuciem, zmysłem artystycznym???

Każdy kto kupi ołówek jest grafikiem?

ech...

wojkij
24-03-2009, 15:31
Te tabele były robione pod fotografie analogową to raz, dwa - dla 85% rynku to są stawki na poziomie kompletnie nieakceptowalnym.

A co do doświadczenia fotografa - te 85% nie zobaczy różnicy niestety.

C80
24-03-2009, 16:21
Posiadanie aparatu nie robi z nikogo jeszcze fotografa, a co doświadczeniem, praktyką, wyczuciem, zmysłem artystycznym???

Każdy kto kupi ołówek jest grafikiem?

ech...

To teoria. Praktyka jest taka że redakcje starają się kupować zdjęcia jak najtaniej, widać co często na portalu gazeta.pl. I w efekcie zawodowi fotografowie z doświadczeniem często są wypierani przez amatorów którzy mają tanią lustrzankę i gotowi są sprzedać zdjęcie nawet za 2 zł.

Wieli starych fotografów powie, że kiedyś lepiej się pracowało i za większe pieniądze.