PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom - problem



BapH
22-03-2009, 21:32
Wlasnie wracam z dworu i usiadlem do komputera importuje znowu z kamery zdjecia w RAW-ach i zaczynam ogladac przez moment mam ladne kolory program odswieza i zachwile sa mdle,

Zdjecia robie w RAW + JPG czy to mozliwe ze poczatkowo widze JPG a po 1sekundzie surowy RAW.

W drugie co mnie irytuje to program kopiuje z kamery RAW i JPG czy mozna ogladac je oddzielnie czy jest jakas opcja w tym programie bym widzial oddzielnie JPG i oddzielnie RAW

Wojtek.

Janusz Body
22-03-2009, 21:57
Wlasnie wracam z dworu i usiadlem do komputera


I było by super jakbys z tegoż komputera korzystał :mrgreen:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=lightroom++site%3Acanon-board.info&btnG=Szukaj&lr=


... czy to mozliwe ze poczatkowo widze JPG a po 1sekundzie surowy RAW.

Uhm... mozliwe a nawet pewne. Tyle, że nie JPEG a podglądówki zaszyte w RAWach.



W drugie co mnie irytuje to program kopiuje z kamery RAW i JPG czy mozna ogladac je oddzielnie czy jest jakas opcja w tym programie bym widzial oddzielnie JPG i oddzielnie RAW



Jest taka opcja.

BapH
22-03-2009, 22:16
Tertaz juz wiem o co idzie z LR. Szkoda ze przy importowaniu nie mozna zaznaczyc by RAWy szly do innego katalogu a JPG do innego.

2marekm
24-03-2009, 19:10
Jak wiadomo, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na fotce można przejść do edycji w Photoshopie. Czy można w odwrotną stronę po zakończeniu edycji w PS do Lightrooma ?
Chodzi, aby nie zapisywać pliku poleceniem "zapisz jako".

2marekm
26-03-2009, 09:19
Jak wiadomo, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na fotce można przejść do edycji w Photoshopie. Czy można w odwrotną stronę po zakończeniu edycji w PS do Lightrooma ?
Chodzi, aby nie zapisywać pliku poleceniem "zapisz jako".

Jeśli na forum nie uzyska się rozwiązania problemu, to oznacza, że jest to niemożliwe. A więc nie można w odwrotną stronę :-D

Vitez
26-03-2009, 09:58
Czy można w odwrotną stronę po zakończeniu edycji w PS do Lightrooma ?
Chodzi, aby nie zapisywać pliku poleceniem "zapisz jako".

Wydaje mi się że to tak jakbyś przyniósł gotowe odbitki z labu, wniósł je do ciemni i się zastanawiał co by tu z nimi zrobić. Nie da się. Nie ten kierunek obróbki. Lightroom to "cyfrowa ciemnia" . Inputem do niego są surowe pliki RAW, outputem albo gotowe zdjęcia, albo pliki do dalszej obróbki np w Photoshopie. Co chcesz zrobić w ciemni z inputem będącym już gotowymi zdjęciami po zakończonej obróbce w Photoshopie?

2marekm
09-04-2009, 16:11
Wydaje mi się że to tak jakbyś przyniósł gotowe odbitki z labu, wniósł je do ciemni i się zastanawiał co by tu z nimi zrobić. Nie da się. Nie ten kierunek obróbki. Lightroom to "cyfrowa ciemnia" . Inputem do niego są surowe pliki RAW, outputem albo gotowe zdjęcia, albo pliki do dalszej obróbki np w Photoshopie. Co chcesz zrobić w ciemni z inputem będącym już gotowymi zdjęciami po zakończonej obróbce w Photoshopie?
Chcę np. wyprostować "walące się budynki" w Photoshopie, a następnie wrócić do LR, aby mieć plik w bibliotece.
Okazuje się, że można. Należy po prostu kliknąć "Zapisz".
Co prawda zapisuje jako drugi plik, ale może coś trzeba zmienić aby nadpisał. Ewentualnie można usunąć ten pierwszy.

talarczyk
28-05-2009, 20:45
Podłącze się po temat:
Mam na laptopie z Lightroomem jakieś 40gb zdjęć.
Czy można w jakiś sposób przenieść zdjęcia z jednego komputera na drugi nie tracąc przy tym danych biblioteki Lightrooma? Pliki mogę kopiować przez sieć lokalną więc nie ma problemu z ew. nagrywaniem na DVD, pytanie tylko jak wyeksportować gdzieś wszystkie RAWy wraz z Lightromową informacją o "Develop Settings" :)

Jerry_R
28-05-2009, 21:03
jak wyeksportować gdzieś wszystkie rawy wraz z lightromową informacją o "develop settings" :)

file \ export as catalog [library]
file \ import from catalog [library]

ALBO

Zapisywac we wszystkich plikach metadane. Wtedy wystarczy je skopiowac (bez eksportu), a nastepnie zaimportowac.

bakulik
29-05-2009, 13:59
Podłącze się po temat:
Mam na laptopie z Lightroomem jakieś 40gb zdjęć.
Czy można w jakiś sposób przenieść zdjęcia z jednego komputera na drugi nie tracąc przy tym danych biblioteki Lightrooma?

Przenieś zdjęcia na nowy komputer, przenieś katalog (plik*.lrcat) na nowy komputer, otwórz katalog w Lightroomie na nowym komputerze, przy folderach na liście po lewej pokażą się znaki zapytania, klikasz na nie prawym klawiszem, wybierasz "Find missing folder" i wskazujesz nową lokalizację. I już. Dodatkowo ustaw sobie, żeby LR zapisywał ustawienia wołania w plikach XMP (jest to w opcjach katalogu). Przydaje się czasem. ;)

talarczyk
03-06-2009, 15:34
Przenieś zdjęcia na nowy komputer, przenieś katalog (plik*.lrcat) na nowy komputer, otwórz katalog w Lightroomie na nowym komputerze, przy folderach na liście po lewej pokażą się znaki zapytania, klikasz na nie prawym klawiszem, wybierasz "Find missing folder" i wskazujesz nową lokalizację. I już.
Dzięki, zadziałało :)


Dodatkowo ustaw sobie, żeby LR zapisywał ustawienia wołania w plikach XMP (jest to w opcjach katalogu). Przydaje się czasem. ;)
Czym są "pliki XMP"?

dr11
03-06-2009, 15:39
XMP to plik w formacie XML, zawierający informacje o zmianach, jakie wprowadziłeś podczas obróbki. LR nie tyka RAWów, tylko pamięta położenie suwaków dla każdego. Zapisuje to właśnie w XMP i bez tego pliku, po przeniesieniu RAWów, nie będziesz widział zmian jakie wcześniej wprowadziłeś.
Podczas używania plików DNG, XMP nie są już tworzone, parametry obróbki zapisują się bezpośrednio w DNG.

kjoanna
03-06-2009, 21:35
klikasz na nie prawym klawiszem, wybierasz "Find missing folder" i wskazujesz nową lokalizację.

A w jaki sposob mozna odszukac kilka zdjec na raz?
Jakos nie bawi mnie klikanie kazdego zdjecia z osobna :-?

talarczyk
03-06-2009, 21:41
A w jaki sposob mozna odszukac kilka zdjec na raz?
Jakos nie bawi mnie klikanie kazdego zdjecia z osobna :-?

Gdy przenosiłem zdjęcia na nowy Pc nie klikałem na pojedyncze zdjęcia tylko na całe foldery:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img189.imageshack.us/img189/5945/tempz.jpg)

Metoda całkiem przyjemna, nie trzeba eksportować nic z Ligtrooma (w sumie niepotrzebnie wtedy duplikujemy sobie Rawy na dysku) tylko kopiuj&wklej, kopiuj&wklej, kilka kliknięć i mamy zdjęcia na drugim komputerze :)

kjoanna
03-06-2009, 21:58
Gdy przenosiłem zdjęcia na nowy Pc nie klikałem na pojedyncze zdjęcia tylko na całe foldery:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img189.imageshack.us/img189/5945/tempz.jpg)

Metoda całkiem przyjemna, nie trzeba eksportować nic z Ligtrooma (w sumie niepotrzebnie wtedy duplikujemy sobie Rawy na dysku) tylko kopiuj&wklej, kopiuj&wklej, kilka kliknięć i mamy zdjęcia na drugim komputerze :)

Dzieki, dziala :)
Pozdrawiam.

bakulik
04-06-2009, 20:52
XMP to plik w formacie XML, zawierający informacje o zmianach, jakie wprowadziłeś podczas obróbki. LR nie tyka RAWów, tylko pamięta położenie suwaków dla każdego. Zapisuje to właśnie w XMP i bez tego pliku, po przeniesieniu RAWów, nie będziesz widział zmian jakie wcześniej wprowadziłeś.

Tak i nie. :) XMP są to pliki XMLowe zawierające ustawienia wywoływania, ale nie jest prawdą, że są wymagane przez LR. LR zachowuje ustawienia o parametrach wywoływanych plików w swoim katalogu. Domyślnie nie zapisuje XMP z automatu. Opcją bezpieczną jest zapisywanie ich również w XMP z dwóch powodów:


zmiany będą widoczne również w innych programach (np. Camera Raw otwarte z Photoshopa),
jeśli przypadkiem coś się stanie plikowi katalogu, to będzie można odzyskać ustawienia właśnie z plików XMP (vide niedawna przygoda borkomara (http://canon-board.info/showthread.php?t=45461)).



A w jaki sposob mozna odszukac kilka zdjec na raz?
Jakos nie bawi mnie klikanie kazdego zdjecia z osobna :-?

Jeśli zdjęcia są w tym samym katalogu, to LR odnajdzie wszystkie automatycznie po wskazaniu jednego. Ale lepiej od razu wskazywać cały katalog.

iREM
17-07-2009, 11:24
Wlasnie wracam z dworu i usiadlem do komputera importuje znowu z kamery zdjecia w RAW-ach i zaczynam ogladac przez moment mam ladne kolory program odswieza i zachwile sa mdle,
Zdjecia robie w RAW + JPG czy to mozliwe ze poczatkowo widze JPG a po 1sekundzie surowy RAW.
Wojtek.

Aż mnie wzięło wczoraj do nocy żeby się temu porządnie przyjrzeć. Podwieczorek spędziliśmy nad jeziorem, zrobiłem córce (jak zwykle) sporo zdjęć i nawet zainstalowałem DPP. Pierwsze wrażnie - szok.
Zwłaszcza te czerwienie! Pomyślałem CUDNE, takie nasycone, słoneczne! Mniam! Po paru chwilach coś mnie tknęło. Jak wygląda ten czerwony w białe groszki strój kąpielowy małej? Myślę sobie, teraz go nie będę wyciągał, bo przecież jest zupełnie inne światło itd.
Postanowiłem poustawiać trochę, mocno i mniej kolorowych, przedmiotów. Odpaliłem LR i DPP i jpgi. I mnie trochę przygięło. Ładne/nieładne to wiadomo kwestia gustu, ale to się KOMPLETNIE MIJA Z ORYGINAŁEM!!!
W tym momencie się wyleczyłem z DPP.
Ale wpadłem na pomysł. Polega on na tym, żeby po pierwsze rzeczywiście założyć porządnego preseta z lekkim nasyceniem czerwieni itd. Ale chyba dużo ważniejesze jest to, aby odpowiednio nazywać i zapisywać swoje presety.
Ja postanowiłem w nazwie umieszczać: słońce/chmury itd, oraz godzinę. W tym momencie mam do wyboru własne presety, z określonym światłem. Przykład: sun_18h. Od razu wiemy kiedy można się nim posiłkować. Pewnie ameryki nie odkryłem, ale co tam, podzielę się. ;-)
I jeszcze ważna informacja dla fanów LR - w tym miesiącu Helion wypuszcza polską edycję drugiego tomu SEKRETÓW Kelby'ego.