PDA

Zobacz pełną wersję : dylema 5d czy 40d + 70-200 4.0 L



yacmen
18-03-2009, 21:46
Witam
Męczy mnie dylemat ... fotografią zajmuję się powiedzmy zawodowo, aczkolwiek nie zarabiam milionów na tym ;] przejdę od razu do sedna!

Potrzebuję 70-200mm L 4.0 ale oczywiście brak funduszy. Wymyśliłem to tak że sprzedam 5d który posiadam i zakupie nowy 40d dzięki czemu będę mógł zakupić obiektyw który potrzebuję za resztę pieniędzy... ale!

ale czy a oby na pewno to jest dobry pomysł? wymiana 5d którym robi mi się świetnie zdjęcia na niższą klasę 40d ? nie jestem przekonany i co chwilę zmieniam zdanie.. znam oczywiście bardzo dobrze parametry oby dwóch aparatów oraz oby dwoma robiłem zdjęcia.. bardziej przypadł mi 5d ale na obiektywie bardzo mi zależy.

Czy warto??? czy nie popełnię błędu którego będę bardzo żałował.. nie jestem przekonany i potrzebuję opinii innych..

himi
18-03-2009, 21:54
Powiedzmy profesjonalnie to mało konkretne. Jeśli robisz sport to twój pomysł jest dobry, choć f4 to ciemne szkło do sportu. Reporterka to już większy zgryz. 5d rysuje miodnie i sprawdza się w reporterce. Napisz, co mniej więcej robisz, może uda się doradzić

Merde
18-03-2009, 21:54
Witam
Męczy mnie dylemat ... fotografią zajmuję się powiedzmy zawodowo, aczkolwiek nie zarabiam milionów na tym ;] przejdę od razu do sedna!

Potrzebuję 70-200mm L 4.0 ale oczywiście brak funduszy. Wymyśliłem to tak że sprzedam 5d który posiadam i zakupie nowy 40d dzięki czemu będę mógł zakupić obiektyw który potrzebuję za resztę pieniędzy... ale!

ale czy a oby na pewno to jest dobry pomysł? wymiana 5d którym robi mi się świetnie zdjęcia na niższą klasę 40d ? nie jestem przekonany i co chwilę zmieniam zdanie.. znam oczywiście bardzo dobrze parametry oby dwóch aparatów oraz oby dwoma robiłem zdjęcia.. bardziej przypadł mi 5d ale na obiektywie bardzo mi zależy.

Czy warto??? czy nie popełnię błędu którego będę bardzo żałował.. nie jestem przekonany i potrzebuję opinii innych..

Możesz się przekonać organoleptycznie - poprzez zamianę na czas określony.
Jakie masz szkła do tej piątki?

//edit: doczytałem że robiłeś zdjęcia obiema puszkami. W takim wypadku zamiana chyba nie ma sensu.

5pirit
18-03-2009, 22:08
A myślałeś nad opcją wzięcia sprzętu na raty? Przy dzisiejszych promocjach w systemach ratalnych to może być dobry wybór. Powiedzmy na 30 rat weźmiesz szkiełko co miesiąc wyjdzie coś koło 80zł/miesiąc, więc chyba aż tak budżetu nie narazisz na kryzys, no i co najważniejsze zostaniesz przy 5D co w połączeniu z 70-200 canona powinno Ci dać niezłe fotki ;)

himi
18-03-2009, 23:32
Są jednak osoby, które - jak ja - na dźwięk słów: raty i kredyt mają wysypkę.

Pinio
18-03-2009, 23:38
Hmmm może wymieniłbym mojego 40D i 70-200 na twojego 5D:)

MM-architekci
19-03-2009, 09:31
Skoro zarabiasz nie mozesz odlozyc 2k na szkielko ? Wziac na raty ? Wedlug mnie zmiana na 40d jest bez sensu. Chyba ze przez brak 70-200 tracisz kase , za ktora moglbys sobie pozniej kupic 5d.

akustyk
19-03-2009, 11:20
Są jednak osoby, które - jak ja - na dźwięk słów: raty i kredyt mają wysypkę.
i otwiera im sie w mozgu okienko notatnika, stuk klawiatury i pojawia sie napis "lichwa"...

;)

dokladnie tak samo mam. wewnetrzny opor przed placeniem pieniedzy lichwiarzom, kiedy tak naprawde powinienem tylko producentowi, posrednikom dostarczajacym sprzet i chcacy niechcacy tez wlasciwemu urzedowi podatkowemu, plus do kompletu haracz... pardon: clo, narzucone przez UE.

jak dla kogos ta lista powyzej jest za krotka to moze dofinansowywac jeszcze banki. bylo nie bylo, obniza w ten sposob bezrobocie :)

MM-architekci
19-03-2009, 11:37
troche chore podejscie i definicja kredytu , ale dobra nie rozwijam ot bo mi sie oberwie ;]

yacmen
19-03-2009, 12:08
ile ludzi tyle zdań.. ale co do kredytu czy rat mam podobne zdanie.

5d to body w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia, robię nim już*dłuższy czas i jeszcze się nie zwiodłem.. z bólem muszę przeczekać okres na oszczędzanie i może do pół roku uda mi sie zawojować 70-200 ... aczkolwiek zrobię test i wymienię się z przyjacielem na tydzień ;] zobaczę jakby to było w praktyce z 40d.

obiektywy jakie mam to 17-40 4.0 L, 24-70 2.8 L, 50 1.4 i potrzebuje czegoś długiego a jak wiadomo kryzys finansowy łapie każdego...

ktoś również pytał o konkrety... to tak idę w reporterkę głównie sportową.

akustyk
20-03-2009, 12:08
troche chore podejscie i definicja kredytu , ale dobra nie rozwijam ot bo mi sie oberwie ;]
ale ja rozumiem pojecie kredytu. rozumiem tez roznice miedzy: "wziac teraz i potem dofinansowywac zbyt wiele osob" a "poczekac i uzbierac".

to prawda, ze matematyka w szkolach podstawowych jest trudna i wiekszosc konsumentow nie potrafi liczyc, dlatego zyje w przeswiadczeniu, ze 200 zl miesiecznie to mniej niz 2000 zl na raz, bo przemnozenie przez 12 jest trudne :) na tym w duzym stopniu bazuja banki i inne instytucje oferujace kredyty dla osob indywidualnych. co zreszta nierzadko przekracza granice tzw. moralnosci

ale osobiscie jestem w tej szczesliwej sytuacji, ze potrafie liczyc i moge unikac "opodatkowania" od nieznajomosci matematyki i/lub niecierpliwosci (raty), podobnie jak od niezrozumienia rachunku prawdopodobienstwa (loteria, hazard).

owszem, place hipoteke, bo mi sie zwyczajnie nie oplaca placic 200 EUR wiecej miesiecznie za wynajmowanie duzo gorszego mieszkania. ale jako osoba prywatna unikam zakupow na kredyt tych towarow, ktore potencjalnie moga byc w zasiegu mojej kieszeni. i albo te towary sobie odpuszczam (nierzadko) albo odkladam zakup.

adi760303
20-03-2009, 12:55
ile ludzi tyle zdań.. ale co do kredytu czy rat mam podobne zdanie.

5d to body w którym zakochałem się od pierwszego wejrzenia, robię nim już*dłuższy czas i jeszcze się nie zwiodłem.. z bólem muszę przeczekać okres na oszczędzanie i może do pół roku uda mi sie zawojować 70-200 ... aczkolwiek zrobię test i wymienię się z przyjacielem na tydzień ;] zobaczę jakby to było w praktyce z 40d.

obiektywy jakie mam to 17-40 4.0 L, 24-70 2.8 L, 50 1.4 i potrzebuje czegoś długiego a jak wiadomo kryzys finansowy łapie każdego...

ktoś również pytał o konkrety... to tak idę w reporterkę głównie sportową.


Masz takie szkiełka i zastanawiasz się nad zamiana na 40D? Powiem tak nie opłaca się. Mam 50D i 5D i zdecydowanie wole 5D :)

Loome
20-03-2009, 12:59
dodam ze w naszym systemie to banki nas finansuja bo one tworza pieniadze;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a do czego Ci to coś długie?

Aloes
20-03-2009, 13:46
Demonizujecie. Kredyty nie gryzą i nie rujnują, jeśli się ma zdrowy rozsądek. Nie zawsze można składać na coś - a czasem można, ale po prostu się nie opłaca. Rok temu kupiłam na kredyt 40d z kitem, dzięki czemu zyskałam rok fotografowania - a to bezcenne. :) Pomijam fakt, że gdybym wtedy zaczęła zbierać, zamiast brać na kredyt, po skokach cen byłabym bodaj bardziej stratna, niż przy dopłacie do kredytu - i to bez zdjęć. ;)

A wracając do tematu - bardzo kocham moje 40D i uważam, że to świetny aparat, ale łapię się na tym, że planując zakup szkieł myślę o ich przydatności pod FF... Kiedyś dokupię sobie pełną klatkę. Z całą sympatią do 40D, kupowanie go zamiast FF nie ma sensu... Chyba, że do sportu i to jeśli ktoś naprawdę, ale to naprawdę nie ma kasy.