PDA

Zobacz pełną wersję : Quantuum R+300 czy FIGHTER F-300



Kargulo
17-03-2009, 05:28
ktora? Dla amatora na początek.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.foto-tip.pl/sklep/images/images_big/r300.jpg)
Quantuum R+300 (http://www.quantuum.pl/detal.php?id=947&lang=pl&curr=PLN)


https://canon-board.info/imgimported/2009/03/fighter300g-1.jpg
źródło (http://www.eltec.pl/serwer/fighter300g.jpg)
FIGHTER F-300 (http://www.eltec.alpha.pl/produkt.php?id=1157)

gjozwiak
17-03-2009, 11:22
- stoję przed identycznym wyborem 2 lamp na początek
+ 2 softboxy + statywy i tło
oprócz slubów
wykonuję zdjęcia do sklepów www.atexwrzesnia.pl oraz inne zdjęcia typu packshot www.mdspoland.pl , www.techplast.info
Pomieszczenie ma wymiary ok 7 m x 5 m
Budżet to ok 1500 zł
A może jest coś bardziej odpowiedniego dla mnie

talarczyk
17-03-2009, 15:47
Fightery mają podobno ok. połowę deklarowanej mocy (~150Ws).

gjozwiak
17-03-2009, 15:53
Podobno qauntuumy też :-D
Ile postów tyle opinii zdaje się tylko że w tej cenie nie ma rozsądnej alternatywy

ddarc
17-03-2009, 15:55
Quantuum R+300 mam 2 sztuki w studiu i jestem bardzo zadowolony.
Kup zestaw 2 x statyw z pokrowcem + torba na lampy. będziesz zadowolony. Te tańsze dwa statywy wytrzymują okte 120cm

marekb
17-03-2009, 15:56
Fightery mają podobno ok. połowę deklarowanej mocy (~150Ws).
podobno...?? czy naprawdę nikt nie posiada, by sie wypowiedzieć..??

quantumy to z tego co widzę to power luxy a te drugie u innych nazywają się chyba foxy..:)

gjozwiak
17-03-2009, 16:05
Jest jeszcze to za 650 zł

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://aukcje.fripers.pl/lampy/dp/dp300_05.jpg)

Elfo (http://www.elfo.com.pl/index.php?menu_id=2&kat_id=17&parentid=67&prodid=360) je sprzedaje jak swoje - ale sam nie wiem .... i jak baca wahom sie :mrgreen:

marekb
17-03-2009, 16:21
mnie zależy na stabilności mocy i jednorodności temp. barwowej. Własnie obrabiam zdjęcia gdzie swiecilem jednym bolingiem, dwoma ex-ami i jedną sb-28 i zakres WB mam od ok 4600 - prawie 6000 i trafia mnie szlag.IMHO jesli nawet bedzie miedzy 5200-5600 to równiez będę widzial róznicę...;(

gjozwiak
17-03-2009, 16:36
Mnie zależy na tym również ja i każdemu pewnie. Jaki więc wniosek - quantuum ?

marekb
17-03-2009, 16:47
powerlux...??;)

gjozwiak
17-03-2009, 16:50
A to nie to samo co quantuum ? Czy chodzi tylko o jakość wykonania czy o elektronikę ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Doczytałem jeszcze że w Powerluxach występuje problem z synchronizacją powyżej 1/125
Quantuumy mają taką przypadłość rzadko i synchronizują się przy 1/200 CY także - nie wiem jak jest z FIGHTER ami

czy coś wiadomo szanownym kolegom o tej przypadłości ??

piotrek72t
17-03-2009, 22:04
Moje fightery synchronizowały sie na 1/200, moc miały raczej zgodną z podaną, temperatura barwy , cóż raczej różna od zadeklarowanej. Moc błysku ( duży plus ) była powtarzalna , z minusów na jednej z lamp wyzwalanie po kablu - nie do konca działało :).
Generalnie jak tylko dozbieram na 3 lampę innego producenta chętnie je sprzedam.

gjozwiak
17-03-2009, 22:28
na allegro jest zestaw figthterów z torbą i softboxami - trochę mnie pokusił
ale lektura zmusiła mnie do weryfikacji poglądu
80 % postów mówi o tym, że fightery maja mniejszą moc od podanej o ok 30 % - sama liczba przewodnia mówi o tym - jest dużo mniejsza od innych 300-ek
może to być wynik mocno schowanego palnika, który notabene jest cieńszy niż np quantuumów
Do mnie te argumenty przemawiają więc chyba w tej klasie quantuum to lepszy wybór
Powerlux jest jednak droższy nieco ponoć lepszy (lepsza fotocela, lepiej umiejscowiony palnik - nie schowany lecz wysunięty ) ale były na początku serii problemy z synchronizacją poniżej. 1/125 - (1/4 kadru wychodziła ciemna )

W efekcie jestem o krok od zamówienia 2x Quantuum r+300, softbox 60x60 softbox 120x80 - nie mają niestety statywów air więc kupię gdzieś inne - te 806 - jak radziliście
Możecie się wypowiedzieć czy to dobry wybór do moich zastosowań
mam też duży namiot do bezcienia i 430 ex
W namiocie robiłem dużo zdjęć na dworze - jak nie było wiatru - to była rewelacja :-D
Z lampami wreszcie będę mógł wejść do domu

Przemek Lipski
18-03-2009, 00:32
Ja mam m.in. 3 lampy DP-250 i jestem z nich zadowolony. Mogę polecić.

gjozwiak
18-03-2009, 01:39
O właśnie ten zestaw wygląda super (http://www.allegro.pl/item581510544_profesjonalny_zestaw_300_ws_softbox_ 80x120_statyw.html) co wy na to może to lepszy wybór niż wyżej proponowany przez mnie

Dwa duże softboxy solidne statywy i jak pisze Przemek niezgorsze lampy (to jakby powerluxy - nie mylę się ?)
A jak Przemku z synchronizacją lamp z czasami np 1/200 ?
Czy fotocela ma kilka trybów pracy jak w Powerlux ?
Czy do moich zastosowań potrzebuję 2 duże softboxy czy może coś innego ?

Przemek Lipski
18-03-2009, 01:59
Hmmm, ja te lampy synchronizowałem radiowo na 1/125 i kablem na 1/160. Jutro sprawdzę na 1/200. Fotocela ma jeden tryb pracy.

gjozwiak
18-03-2009, 14:44
będę zamawiał prawdopodobnie wymieniony w #15 zestaw
- jeśli ktoś ma jakieś negatywne doświadczenia proszę o parę słów
lampy mają to samo co quantuum + lepsze wykonanie + bardziej zaawansowane sterowanie błyskiem

donald7000
18-03-2009, 18:02
A może coś takiego ? http://www.allegro.pl/item584743252_studyjna_lampa_blyskowa_400ws_tylko_ od_fripers.html

Masz więcej mocy, metalową obudowę, metalowe mocowanie do statywu, osobną regulację mocy żarówki modelującej, duże gniazdo synchronizacji (bardzo ważne przy wyzwalaczach radiowych).
Dla mnie to dość ważne cechy.
Oczywiście porównując wygląd, Twoje są ładniejsze :)

MM-architekci
18-03-2009, 19:15
Tez jestem za CY i je planuje zakupic , znajomy ma je w malym studiu i mowil ze dobrze sie sprawdzaja.

Przemek Lipski
18-03-2009, 23:04
A jak Przemku z synchronizacją lamp z czasami np 1/200 ?

5DmII przy 1/200 synchronizuje bez problemów. Przy czasie 1/250 pojawia się delikatne zaciemnienie dołu, a przy 1/320 wyraźny pas. Jednak myślę, że mając w miarę dużą matrycę można, jeżeli jest to konieczne, używać 1/250 łapiąc kadr z małym zapasem, który będzie można później obciąć.
Generalnie lampy nie sprawiają problemów.

gjozwiak
19-03-2009, 00:11
Bardzo dziękuję za wypowiedzi - zamówiłem dp300 - dzięki Przemek Lipski za testy

CY są jak najbardziej w porządku także :)
choć metalowa obudowa do mnie nie przemawia
- metalowe mocowanie - TAK
- płynna regulacja modelującego światła to też nie zaleta (jest max błysk i takie też powinno być światło modelujące - proporcjonalne bo inaczej przekłamywać - po prostu trzeba o tym dodatkowo myśleć - a można to zlecić automatowi :) )
Także moc CY deklarowana jest większa od faktycznej (wiele waszych opinii to potwierdza) prawdopodobnie z powodu niefortunnie umiejscowionego palnika (schowanego nieco)
Ale to z pewnością najsolidniejsze z budżetowych lamp

Ja wybrałem po prostu trochę nowocześniejszą konstrukcję - DP.
Dam znać jakie mam wrażenia z użytkowania - może nie będą zbyt wartościowe bo to moje pierwsze lampy, ale... może komuś pomogą

marekb
19-03-2009, 02:06
a DP to co to...??

Przemek Lipski
19-03-2009, 09:20
Digital Pioneer, zajrzyj na allegro, albo poszukaj na forum.

piotrek72t
19-03-2009, 11:51
Może lekki OT,ale przeglądając ofertę lamp studyjnych róznych producentów, zwróciłem uwagę, że lampy o podobnej mocy np 500 W róznych producentów, róznią sie całkiem znacznie czasem błysku i tu pytanie co jest faktem , a co efektem marketingowym. Z tego co widzę to tylko HENSEL podaje czas błysku dla pełnej mocy i dla połowy, u pozostałych producentów jest to z regóły jedna wartość, a im tańsza lampa (mocne upruszczenie ) tym czas jest krótszy. Czy jest jakiś standard np : ustalona wartość mocy przy której się mierzy czas ?

gjozwiak
21-03-2009, 00:20
Zmontowałem lampy są super !!
Uwagi - nie dają reflektorów nie doczytałem - Quantuumy miały :(
Wykonanie lamp bardzo przyzwoite i solidne
Softboxy również ok za wyjątkiem pierścieni - sprawiają wrażenie tandetnych - ale swoje zadanie spełniają
Jeden kabel dostałem z jakimś zmutowanym wejściem do gniazdka na trzy płaskie bolce
Wszystko pozostałe działa ok - problem jest czasem z wyzwalaniem po kablu
nie błyska raz na kilkadziesiąt nie wiem dlaczego.
Jeśli koledzy macie jakiś link do wartościowego wątku traktującego o pracy z oświetleniem w studio to poproszę w zamian oferując proponowane przez Was testy lamp.

wojteh
03-04-2009, 11:54
ja dodam tylko iz wybierając lampy warto kierować się:
- moc - tu w zależności jakie mamy studio - ważne by dobrać optymalnie - za duża moc i nie zejdziemy na np na f2,8
- palnik - jak głęboko osadzony i czy ma chłodzenie
- regulacja - co najmniej 1/32
- mocowanie osprzętu i jego dostępność - Bowens
- chłodzenie
- co jest w zestawie np. czy jest reflektor

tak ja wybierałem lampy .....

Przemek Lipski
03-04-2009, 12:16
Z tą regulacją co najmniej 1/32, to by było fajnie, ale nie jest to powszechne jeszcze, a 1/16 jest OK przy mniejszych mocach.
Chłodzenie to jest raczej elektroniki wewnątrz lampy, a nie bezpośrednio samego palnika.
Reflektor można dokupić, więc nie jest to warunek pomijalny.

A wracając do lamp Digital Pioneer, to ostatnio jedna (Dp-250 z założonym beauty dishem) poleciała mi wraz ze statywem na beton z wysokości około 3 metrów, po drodze zahaczając o karton który trochę zamortyzował upadek. Dish trzeba było lekko wyprostować, a lampa działa bez problemów :)

wojteh
03-04-2009, 14:30
każdy chwali swoje :D - mogę tylko tyle powiedzieć ...

chłodzenie palnika występuje np. powerluxach oraz quantuumach z serii S

Przemek Lipski
03-04-2009, 15:03
Ale to jest chłodzenie specjalnie na palnik skierowane, czy przy okazji chłodzenia wnętrza są też otwory do chłodzenia pod palnikiem? W Digital Pioneer wydaje mi się, że to chłodzenie jest właśnie tak zrobione.

Vitez
04-04-2009, 10:44
ja dodam tylko iz wybierając lampy warto kierować się:
- moc - tu w zależności jakie mamy studio - ważne by dobrać optymalnie - za duża moc i nie zejdziemy na np na f2,8
- palnik - jak głęboko osadzony i czy ma chłodzenie
- regulacja - co najmniej 1/32
- mocowanie osprzętu i jego dostępność - Bowens
- chłodzenie
- co jest w zestawie np. czy jest reflektor

tak ja wybierałem lampy .....

Dopiszę:

- sterowanie pilotem (najlepiej jak da się ustawić na off/proporcjonalny/full)
- regulacja 'analogowa' (czyli suwakiem lub pokrętłem) a nie 'cyfrowa (czyli przyciskami) - jak lampę gdzieś wysoko postawimy czy wciśniemy gdzieś w trudny kąt to łatwiej 'analogowym' sterowaniem na wyczucie ustawić jakąś moc niż przyciskami wte i wewte klikać i strzelać zdjęcia testowe aż się odpowiednią moc ustawi (bo wyświetlacza mocy przy cyfrowym steroaniu nie widać w niektórych ustawieniach lampy)
- subiektywnie dopiszę że preferuję płynną niż stopniową regulację ale to taka tam fanaberia ;)

pszczółka_maja
17-04-2009, 14:21
znajomy pracuje na Quantuum w studio i jest bardzo zadowolony, ma już chyba od dłuższego czasu. Czasem jak z nich korzystam, nie mam problemów. Tyle, że on ma mocniejsze. Koszt bodajże jest obu taki sam w przybliżeniu. My jednak jesteśmy za quantuum. Tu masz info o R300 http://www.quantuum.pl/detal.php?id=947&lang=pl&curr=PLN

donald7000
17-04-2009, 21:08
Opisują lampę R+300 a cenę dotyczy lampy R300 (zwykłej).

Bagnet007
17-04-2009, 21:49
Nie rozumiem. Link jest do oferty R+300. Nie-plusów już od dłuższego czasu nie ma na stanie.

lajf_entusiast
17-07-2009, 02:17
inwestycja w quantuum R+300Digital (http://www.foto-tip.pl/sklep/lampa_studyjna_quantuum_r_300_digital-p-1411.html) to dobra sprawa. chyba sama taka podejme, bo mialam okazje ostatnio wspolpracowac z dwiema takimi lampami i przyznac musze, ze dzialaly bez zarzutu, a i efekt na zdjeciach byl satysfakcjonujacy.
tylko ile w tym zaslugi lamp, a ile mojej inwencji tworczej to juz inna sprawa :D

Zaicev
17-07-2009, 13:06
Jeśli chodzi o lampy fighter to zupełnie bym je sobie odpuścił. Można je pomacać np w warszawskim Eltecu i nie robią dobrego wrażenia. Quantuum przyciągnął moją uwagę dość solidnym wykonaniem. Zastanawiałem się między 2-3x droższym Elfo a właśnie Quantumem.
Przeglądając ceny lamp Quantuum trafiłem na dość ciekawą ofertę. Model R+300 (nie digital) wychodzący ze sprzedaży - http://multifoto.pl/go/_info/?id=8737. Cena 580zł za lampę 300Ws to moim zdaniem niezła oferta. Czekają na dostawę z foto-tipa.
Ostatecznie zdecydowałem się dać szansę Quantumowi. Ze względu na dostępność (w Multifoto) zdecydowałem się na wersję digital. Wrażenia jak na razie ok (sklep tez zrobił bardzo dobre wrażenie!). Lampy lekkie i zdają się być dość "delikatne" ale za tą cenę ok, stabilny błysk i ogromny plus za standardowe wyposażenie (czasza i kabelek synchro do każdej lampy). Jeśli wersje 300Ws się sprawdzą będę testował większe moce :)

tomba
12-03-2010, 15:27
...może by przenieść ten wątek do nowej kategorii?
A odnośnie tematu, myślę o tych R+300, chciałem w domu trochę pokombinować, moje pytanie to jakie softboksy byście poradzili przy szerokości pomieszczenia 4m, nie jest to za wiele :(
Na razie myślę o jakimś prostokącie typu 60x120 i do tego okta 80 lub 120 z gridem, czy lepiej dać 2 równe i dołożyć 3cią lampę z jakimś dishem czy gridem.
Zastosowanie głównie portreciki żony, dzieci itp ...jeżeli chodzi o studio to troche jeszcze jestem zielony :)

Mart44
07-02-2012, 21:56
Witam wszystkich,
Jestem nowy na tym forum i mam kilka pytań dotyczących czasu błysku w lampach studyjnych Quantuum.
Ogólnie jestem stosunkowo zielony w branży foto studyjnego, ale mam kilka pytań (być może banalnych dla wyjadaczy), ale proszę o pomoc:
W instrukcji Quantuum R+300 Digital (i nie tylko tych) wyczytałem, że czas błysku wynosi 1/1500–1/800s. Jak to się ma do EOS 50D, gdzie aparat sprawuje się OK do czasu błysku 1/250 s. Dalsze skracanie czasu powoduje powstawanie ciemnych pasków na dole.
Czy w ogóle Quantuum R+300 Digital może współpracować z EOS 50D?

Dotychczas robiłem zdjęcia "studyjne" na Fomei 200 do wartości 1/250s. Do foty małych rzeczy wystarczało, ale ... myślę nad zwiększeniem mocy, delikatnie w miarę posiadanych środków, doświadczenia i potrzeb. Czy jednocześnie da się odpalać lampy różnych producentów (konkretnie Quantuum i Fomei), czy jednak można pracować jednocześnie tylko na lampach tego samego producenta. Chodzi mi o to czy będą się odpalały na ten sam sygnał.

Nie wiem czy myśląc nad kupnem mocniejszych lamp Quantum muszę definitywnie pozbywać się dotychczasowych Fomei 200 czy jednak do czegoś się jeszcze przydadzą (np. oświetlenie tła, czy kontra).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za konstruktywne porady i odpowiedzi.

janmar
07-02-2012, 22:07
Quantuum R+300 możesz spokojnie używać z EOS 50d.
Mieszanie lamp różnych wymaga spełnienia warunku identycznej temp.barwowej tych lamp.

Mart44
07-02-2012, 22:17
Dzięki za odpowiedź.
Quantum na temp. 5600K, a Fomei Basic 200 - 5500K(+/- 100K).
ale czy na zdjęciach ta różnica (+/- 100K) ma aż tak duże znaczenie?

Czyli rozumiem że Quantum trzyma te temp. i jest w miarę powtarzalność błysków jest OK a Fomei Basic 200 raz trafi raz nie w granicach 5400-5600?

A jak jest ogólnie z z współpracą obcych lamp czy nie ma problemów czy jednak raczej takich rozwiązań tymczasowych unikać?

MM-architekci
08-02-2012, 10:38
te 100-200k moze byc roznicy nawet na tych samych modelach producenta , raczej bym sie nie przejmowal jesli nie ma to az tak znaczenia dla ciebie/zdjec w sensie wymagan

Mart44
08-02-2012, 16:45
Dziękuję serdecznie za pomoc i pozdrawiam.