PDA

Zobacz pełną wersję : System 64 bit pod CS4



Krzychu
16-03-2009, 10:01
Chciałbym skorzystać z ciut większej ilości pamięci pod PS CS4 niż pozwala 32-bitowe XP i jestem krok od zrobienia błędu i przejścia na 64-bitową Vistę.

1. Czy Vista Home Basic ma jakieś istotne braki w porównaniu do Home Premium ? Kojarze ograniczenie ilości pamięci do 8 GB.... Jakieś bzdurne desktopy nie są dla mnie brakiem...

2. Czy PS CS 3 (bo póki co się jeszcze nie zupgradowałem) będzie potrafił wykorzystać powiedzmy 4 GB pamięci ?

3. Czy przejście na Vistę 64 ma jakieś inne pułapki typu jakiś soft przestanie działać ?

Janusz Body
16-03-2009, 10:05
....

3. Czy przejście na Vistę 64 ma jakieś inne pułapki typu jakiś soft przestanie działać ?

90% pluginów do PS nie działa na systemach 64 bitowych. Upgradów na 64 bit też nie ma.

Ogólnie to soft działa bez problemu. PS CS4 instalują się obadwa 32 bitowy i 64 bit. Jak chcesz używać pluginów to trzeba startować 32 bitowego PSa.

Kolaj
16-03-2009, 10:46
Krzychu,

Jak masz jakieś starsze graty lub mniej oczywisty soft, to możesz sprawdzić ich zgodność z obiema wersjami Visty (32 i 64b) na tej stronie:
http://www.microsoft.com/windows/compatibility/

Krzychu
16-03-2009, 11:03
90% pluginów do PS nie działa na systemach 64 bitowych. Upgradów na 64 bit też nie ma.

Ogólnie to soft działa bez problemu. PS CS4 instalują się obadwa 32 bitowy i 64 bit. Jak chcesz używać pluginów to trzeba startować 32 bitowego PSa.

Dzięki, z pluginów w zasadzie korzystam tylko z Nik Sharpener Pro i Dfine i obydwa oczywiście nie działają. Porażka...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Krzychu,

Jak masz jakieś starsze graty lub mniej oczywisty soft, to możesz sprawdzić ich zgodność z obiema wersjami Visty (32 i 64b) na tej stronie:
http://www.microsoft.com/windows/compatibility/

Thnx, graty są w miarę nowe ale z powodów powyższych chyba odpuszczę, przynajmniej na razie. Dzięki za pomoc panowie.

Kolaj
16-03-2009, 11:06
Dzięki, z pluginów w zasadzie korzystam tylko z Nik Sharpener Pro i Dfine i obydwa oczywiście nie działają. Porażka...Ej, zaraz, ale chyba jak odpalisz 32-bitową wersję PS to będą działać także na 64-bitowym systemie.

Krzychu
16-03-2009, 11:11
Ej, zaraz, ale chyba jak odpalisz 32-bitową wersję PS to będą działać także na 64-bitowym systemie.

No tak, ale cała idea wywracania kompa do góry nogami i instalacji 64-bitowej Visty jest z powodu 64-bitowego CS4. Jak miałbym skakać pomiędzy jednym a drugim żeby część operacji wykonać w 32-bitowym to robi się to bez sensu...
Więcej powodów do instalacji 64-bitowego systemu póki co nie mam...

Janusz Body
16-03-2009, 11:38
No tak, ale cała idea wywracania kompa do góry nogami i instalacji 64-bitowej Visty jest z powodu 64-bitowego CS4. Jak miałbym skakać pomiędzy jednym a drugim żeby część operacji wykonać w 32-bitowym to robi się to bez sensu...
Więcej powodów do instalacji 64-bitowego systemu póki co nie mam...

Tez mi się tak wydawało i miałem dokładnie takie samo podejście. Trochę zmieniłem zdanie :) Akcje działają czyli np. ostrzenie mogę sobie robić własną akcją, która w sumie robi to samo co InteliSharpen. No i jest jeden pozytyw. Przestałem używać plug-inów. :) Różnica pomiedzy systemem 32 bit a 64 bit jest ogroma. Z dużą ilością pamięci (8Gb i więcej) naprawdę warto. Nawet korzystając z 32 bitowego PSa system dalej będzie korzystał z całej pamięci a to oznacza szybkość, zwłaszcza jak obrazki mają dużo warstw i same są duże. Test (http://hazan.emiasto.com.pl/showthread.php?t=6997) na obydwu PSach 32 i 64 bit wykonuje się tak samo.

Kolaj
16-03-2009, 11:44
Nawet korzystając z 32 bitowego PSa system dalej będzie korzystał z całej pamięci??? System tak ale sam PS w wersji 32-bit to chyba raczej nie.

Krzychu
16-03-2009, 11:49
??? System tak ale sam PS w wersji 32-bit to chyba raczej nie.

Rozumiem że wtedy PS bierze ile może (3.2 GB ?), reszta zostaje dla systemu...

Janusz Body
16-03-2009, 13:26
chyba 4.2 Gb (2 ** 32 = 4,294,967,296) czyli tyle może zaadresować. Ograniczenie do 3.8Gb to windows 32 chyba robił bo na pomysł stronicowania nie wpadli.

W sumie to nie wiem jak PS 32 bit się komunikuje z systemem ale jest mozliwe, że obrazki z warstwami mogą być przechowywane w RAM bo system se z tym poradzi.

Kolaj
16-03-2009, 13:47
chyba 4.2 Gb (2 ** 32 = 4,294,967,296) czyli tyle może zaadresować.Tylko dla ścisłości:
Nie 4,2 tylko równo 4 GB bo

1 KB = 1024 B
1 MB = 1024 kB
1 GB = 1024 MB

zatem 4,294,967,296 B = 4 GB.

Ale praktyczne znaczenie te wyliczenia mają niewielkie :)

Alde
16-03-2009, 13:53
Ja już zapomniałem o 32 bit PS, z pluginow to tylko NoiseNinja a ten jest już 64 bit, przy systemie 64 i PS 32 wyraźnie lepiej PS chodzi niż pod systemem 32 ...
System 32 adresuje ponad 4 Gb ale do dyspozycji jest trochę ponad 3 bo dochodzi pamięć karty graficznej i inne śmieci ...

Krzychu
16-03-2009, 14:11
To może jednak się spróbuję...
Coś istotnego czego Home Basic nie będzie miała w porównaniu do Premium ?

Janusz Body
16-03-2009, 14:19
http://www.istartedsomething.com/wp-content/uploads/2006/11/upgrade.gif

i sam zdecyduj. Ogólnie to raczej nikt wersji Basic nie poleca. Premium albo ultimate jako minimum. Można rozważać XP 64bit tylko support będzie jeszcze tylko przez rok.

Vitez
16-03-2009, 15:36
To może jednak się spróbuję...
Coś istotnego czego Home Basic nie będzie miała w porównaniu do Premium ?

Ja stosuję powiedzenie "lepiej mieć niż nie mieć" . Gdy różnica w cenie między Vista Home Basic a Vista Ultimate to cena jednego porządnego 77mm filtra (np B+W) to raczej nie ma co się zastanawiać :roll: . Mówię o licencjach OEM System Builder - przyjrzyj się tym licencjom i śmiało kupuj :) . A nawet zauważyłem wersje BOX w bardzo rozsądnej cenie.

Chyba że bardzo Ci się nie śpieszy to poczekaj do jesieni na Windows 7 :) .

Co do pluginów to na szczęście używam tylko, baaardzo sporadycznie, Neat Image. Ma wersję 64bit ale jeszcze nie miałem potrzeby jej dokupowania.
Co do prędkości to niedawno zmieniałem CS3 na CS4 i 4GB RAM na 8GB RAM (Vista Ultimate 64bit).
Różnica w prędkości bardzo odczuwalna i przy otwieraniu paczki zdjęć, i przy obróbce pojedynczego jak i przy stercie konwertowanych.
No i wieeeele dodatków w CS4 mi przypadło do gustu ale to już niezależnie od wersji 32 czy 64 bit.

ewg
16-03-2009, 19:29
Ja stosuję powiedzenie "lepiej mieć niż nie mieć" . Gdy różnica w cenie między Vista Home Basic a Vista Ultimate to cena jednego porządnego 77mm filtra (np B+W) to raczej nie ma co się zastanawiać :roll:

Też uważam, że lepiej mieć ten filtr niż nie mieć! ;)

Niedzwiedz
16-03-2009, 20:00
używam visty 64 bit i cs3 oraz obecnie cs4 nie miałem żadnych problemów z tym zestawem ;)

Kolaj
16-03-2009, 20:17
Też uważam, że lepiej mieć ten filtr niż nie mieć! ;)Tez wybieram filtr B+W niz jakies ficzery, ktore sa dedykowane do zastosowan korporacyjnych. Vista Premium 64 to dobry wybor. Niczego nie brakuje w kontekscie foto I podobnych zastosowan.

Janusz Body
16-03-2009, 20:19
Tez wybieram filtr B+W niz jakies ficzery, ktore sa dedykowane do zastosowan korporacyjnych. Vista Premium 64 to dobry wybor. Niczego nie brakuje w kontekscie foto I podobnych zastosowan.

Brakuje obsługi dwóch procków (to w kontekście testu wydajności) :) To ma dopiero Ultimate

EDIT: http://www.canon-board.info/showpost.php?p=616938&postcount=594 ;-)

Kolaj
16-03-2009, 20:32
Brakuje obsługi dwóch prockówNo, to teraz Krzychu masz ciezki orzech do zgryzienia. Pociagniesz bez obslugi 2 prockow czy odpada? ;)

Krzychu
16-03-2009, 20:44
No, to teraz Krzychu masz ciezki orzech do zgryzienia. Pociagniesz bez obslugi 2 prockow czy odpada? ;)

Na luzie ;-) Teraz wieloprocesorowe płyty są kosmicznie drogie...
A tak przy okazji to Quad Core liczy się za jeden w Viście ?
Pytam na wszelki wypadek bo producent pewnego bardzo drogiego oprogramowania inżynierskiego używanego u mnie w firmie liczy każdy rdzeń powyżej drugiego jako kolejny procek, z związku z czym na 2 x Quad Core (mamy takich kilkanaście) potrzeba 6 licencji na obliczenia równoległe za dziesiątki tysięcy $.

Sleyck1
16-03-2009, 20:45
http://www.istartedsomething.com/wp-content/uploads/2006/11/upgrade.gif

i sam zdecyduj. Ogólnie to raczej nikt wersji Basic nie poleca. Premium albo ultimate jako minimum. Można rozważać XP 64bit tylko support będzie jeszcze tylko przez rok. Hm ja jeszcze sie troche na tym znam, co prawda magistra niemam z informatyki , ale pracuje nad tym:D jesli dostaniesz basica 64 bit to bedziesz mial system vista bez "wodotrysków" obsługujacy napewno 4 G ram( nie ma READy Boost ale przy powyzej 4G to prawie nic nie daje) premium za to mam troche drobnych bajerów przez co jest oprzerniejsza w pamieci komputera. ogolnie innych wersji bym nie polecał WIn XP 64 jest ENG, moze niektorym osoba to nie przeszkadza, taka moja drobna uwaga najnowszego PS nie mialem okazji testowac na viscie jeszcze:(

blum
16-03-2009, 21:11
WIn XP 64 jest ENG, moze niektorym osoba to nie przeszkadza(
znalazlem gdzies (http://rs94.rapidshare.com/files/76121271/WIN_XP_PL_MUI.rar) kiedys w sieci spolszczenie (http://rs94.rapidshare.com/files/76121271/WIN_XP_PL_MUI.rar). nie wiem jak glebokie, dokladne i czy dziala...

quail
16-03-2009, 21:35
chyba 4.2 Gb (2 ** 32 = 4,294,967,296) czyli tyle może zaadresować. Ograniczenie do 3.8Gb to windows 32 chyba robił bo na pomysł stronicowania nie wpadli.

W windowsach 32-bit, nawet ze stronicowaniem, pojedynczy proces może dostać max. 3 GB z małym hakiem. Dla procesu to jest te 3.2 GB przestrzeni i już nie ważne czy w RAM czy na dyskach. W Linuksach 32-bit jest z resztą podobnie.


W sumie to nie wiem jak PS 32 bit się komunikuje z systemem ale jest mozliwe, że obrazki z warstwami mogą być przechowywane w RAM bo system se z tym poradzi.

No niestety tak dobrze też nie ma, a chciałoby się. Wszystko poza przestrzenią adresową procesu (np. photoshop.exe) nie istnieje dla niego. Inaczej procesy pisałyby sobie nawzajem po pamięci i byłaby niezła kaszanka. A tak, mamy pamięć wirtualną i izolację.
Jedyny ratunek to 64-bitowy system i 64-bitowa aplikacja.

A czy Photoshop na OS X jest 64-bitowy? :-)

Kolaj
16-03-2009, 21:38
Na luzie ;-) Teraz wieloprocesorowe płyty są kosmicznie drogie...
A tak przy okazji to Quad Core liczy się za jeden w Viście ?
Pytam na wszelki wypadek bo producent pewnego bardzo drogiego oprogramowania inżynierskiego używanego u mnie w firmie liczy każdy rdzeń powyżej drugiego jako kolejny procek, z związku z czym na 2 x Quad Core (mamy takich kilkanaście) potrzeba 6 licencji na obliczenia równoległe za dziesiątki tysięcy $.
Vista prawidłowo obsługuje Quada i nie trzeba kupować dodatkowych licencji per core :)

Janusz Body
16-03-2009, 21:39
....

A czy Photoshop na OS X jest 64-bitowy? :-)

A jest 64 bitowy OS X? bo z tego co wiem to się Applowi "slizgneło" i nie mieli gotowego systemu 64 bitowego przed release PS CS4 :)

EDIT: W konsekwencji 64 bitowego psa na OS X chyba nie ma.

EDIT 2: No tak jest Leopard. Pod Leopardem nie udało mi się ostatnio zrobić kalibracji bo się iMatch 3.6.2 zwieszał i wywalał jakiś błąd kernela. Taki dobry system. :)

quail
16-03-2009, 21:56
EDIT 2: No tak jest Leopard. Pod Leopardem nie udało mi się ostatnio zrobić kalibracji bo się iMatch 3.6.2 zwieszał i wywalał jakiś błąd kernela. Taki dobry system. :)

Ech kurde... pytałem, bo stoję przed zmianą kompa w domu i myślałem, że złożę takiego PC, na którym odpalę makosiksa zamiast windy. Wydawać 2 razy więcej, żeby mieć białą obudowę, to chyba lekka przesada ;-)

Janusz Body
16-03-2009, 22:16
Ech kurde... pytałem, bo stoję przed zmianą kompa w domu i myślałem, że złożę takiego PC, na którym odpalę makosiksa zamiast windy. Wydawać 2 razy więcej, żeby mieć białą obudowę, to chyba lekka przesada ;-)

Nawet ostatnio porównywałem ceny. Mac Pro z dwoma Xeonami i 4 GB RAM i jednym małym dyskiem wychodził coś ok. 20k złociszy. PC z 16Gb na Xeonach 3.0 i macierzą 4 dysków wychodził o połowę taniej.

EDIT: O znalazłem dla porównania :)

http://www.iapple.pl/mac-pro-2-x-32ghz-quadcore-intel-xeon-2gb320gbsdnv8800gt-p-1248.html

http://www.allegro.pl/item571818143_stacja_graficzna_2d_3d_8_x_3_6_ghz.h tml

muflon
16-03-2009, 22:30
BTW, jest coś takiego jak EFI-X Boot module, co pozwala instalować OSX na pececie bez żadnego hackowania :mrgreen:

Janusz Body
16-03-2009, 22:32
BTW, jest coś takiego jak EFI-X Boot module, co pozwala instalować OSX na pececie bez żadnego hackowania :mrgreen:

Na miłość boską! A po co psuć dobry system? Vista rulez :mrgreen:

Alde
17-03-2009, 17:54
Na miłość boską! A po co psuć dobry system? Vista rulez :mrgreen:

A to i tak w sumie jedno siano ... i jeden i drugi na BSD są oparte i chwała im za to.

quail
18-03-2009, 23:24
A to i tak w sumie jedno siano ... i jeden i drugi na BSD są oparte i chwała im za to.

To już się robi lekki offtop, ale Vista ma tyle wspólnego z BSD, że kiedyś M$ zerżnął z tego drugiego kod odpowiedzialny za obsługę stosu TCP/IP. Reszta jest inna, choć czasami wzorowana i podobna jak na systemach BSD czy POSIX.

tomba
27-03-2009, 00:45
...głównie używam xp x64 profesional, wersja angielska oczywiście, ale jak sie przestawi wszelkie kodowania na polski to jest miodzik. Od 2 dni mam też 64bitowego windowsa7 i jak dalej będzie działał jak dotychczas to chyba tylko przy nim zostane.

MartineZ.oom
06-04-2009, 21:26
EDIT 2: No tak jest Leopard. Pod Leopardem nie udało mi się ostatnio zrobić kalibracji bo się iMatch 3.6.2 zwieszał i wywalał jakiś błąd kernela. Taki dobry system. :)

Janusz, zmień w Leopardzie język na EN/US i będzie po kłopocie. X-Rite widocznie sądzi, że tylko w USA lub UK kalibruje się monitory pod Mac (bo to sterownik powoduje konflikt).

Janusz Body
06-04-2009, 21:50
Janusz, zmień w Leopardzie język na EN/US i będzie po kłopocie. X-Rite widocznie sądzi, że tylko w USA lub UK kalibruje się monitory pod Mac (bo to sterownik powoduje konflikt).

Się zgadza. Właściciel jabłuszka wpadł na to i ma monitor oprofilowany. Inna sprawa, że kupuje nowy bo ten marnie wyszedł :mrgreen:

Anyway dzięki :)