PDA

Zobacz pełną wersję : a moze ranking (opinie) obiektywow?



piotrkula
14-06-2004, 17:18
chodzilo mi to po glowie od jakiegos czasu, ale przekonalem sie, ze to nie jest zly pomysl po obejrzeniu http://www.fredmiranda.com/reviews/ - moze by stworzyc na tym forum miejsce gdzie, kazdy moglby wejsc i poczytac opinie uzytkownikow na temat danego obiektywu. W tej chwili co jakis czas pojawia sie pytanie: "jaki, taki czy siaki obiektyw?" fajnie ze cos sie dzieje, jest co poczytac, ja bym mial tylko propozycje uporzadkowania tego.
sam mialem juz pare razy problem, nie moglem znalezc opini na temat jakiegos szkla ( wiedzac, ze bylo juz to na forum), chcialem zakladac nowy temat.

nie tworze ankiety, bo ciekawsze sa dyskusje niz jakies liczby "za" i "przeciw"

juz sie zebralo troche uzytkownikow, kazdy ma jakies doswiadczenia ze swoimi szklami. fajnie by miec taka baze wiedzy o obiektywach stworzona wylacznie na podstawie opini uzytkownikow, a nie suchych testow, nierzadko sponsorowanych :(

Rudi
14-06-2004, 17:35
Według mnie bardzo trafiony pomysł.
Pozdrawiam

Vitez
14-06-2004, 18:53
fajnie by miec taka baze wiedzy o obiektywach stwozona wylacznie na podstawie opini uzytkownikow

Sprecyzuj pomysl.
To znaczy: co, jak, gdzie, kiedy, opisac 8) .
Albo po prostu podaj template (wzor/formularz) jak to ma wg ciebie wygladac - czy kazdy zaklada osobny watek o swoich obiektywch (bez sensu bo sie zagubia), czy w jednym konkretnym watku wypisujemy - wtedy jakis wzor opisu obiektywu by sie przydal.

piotrkula
14-06-2004, 19:26
Sprecyzuj pomysl.

sam go prawie sprecyzowales :)

link do czegos podobnego byl w mojej wypowiedzi, jako przyklad , a teraz wspolnie mozemy podyskutowac co dodac, co zabrac, to ty jestes moderatorem, ja nie wiem jakie mozliwosci daje php, ale do rzeczy -
oddzielny watek na kazdy obiektyw,
marzy mi sie abym mogl zaznaczyc powiedzy 3 obiektywy i w rezultacie dostyac tabele porownania, aby cos takiego uzyskac, prawdopodobnie trzeba okreslic scisle sposob opisu obiektywu ( w formie formularza - to o czym wspomniales) tzn: np ostrosc -5, szybkosc AF -4, ciezar ( to rzecz wzgledna) -7, cena -10 itd + wslane odczucia (nieporownywalne, ale wazne zeby moc przeczytac co dana osoba dodatkowo moze powiedziec na temat szkla), z czegos takiego latwo wyciagnac srednia ocene obiektywu, a i porownanie nie powinno byc trudne ( nie wiem moze bujam w oblokach, ale wydaje mi sie ze byloby to fajne i przydatne).

mam nadzieje, ze jest to teraz troche jasniesze.

muflon
15-06-2004, 09:30
chodzilo mi to po glowie od jakiegos czasu, ale przekonalem sie, ze to nie jest zly pomysl po obejrzeniu http://www.fredmiranda.com/reviews/ - moze by stworzyc na tym forum miejsce gdzie, kazdy moglby wejsc i poczytac opinie uzytkownikow na temat danego obiektywu.

Hmm.. moja osobista opinia jest taka, że im mniej takich stron na sieci, tym są one większe i bardziej reprezentatywne.

BTW. Jest jeszcze parę ładnych serwisów oprócz fredmiranda, np: Photodo (http://www.photodo.com/nav/prodindex.html) i Photozone (http://www.photozone.de/bindex2.html)

piotrkula
15-06-2004, 14:22
im mniej takich stron na sieci, tym są one większe i bardziej reprezentatywne

nie bede z ta wypowiedzia dyskutowal, bo pewnie masz racje, jest na tomiast pare "ale" :
1. zadna z tych stron nie jest po polsku (nie robi mi to roznicy dopoki jest to po angielsku, ale jest duzo osob, ktore nawet znaja jakis jezyk obcy, niestety np nie angielski, sa tez takie ktore wladaja biegle tylko polskim, ja jak widze strone po niemicku czy w innym jezyku wymiekam).
2. przypuszczam, ze na zadnej z tych stron nie ma twojej opini (moze sie myle), a na pewno nie ma mojej ( nie wiele mam do napisania o obiektywach, ale zawsze swoje 5gr moge wtracic)
3. zadna z tych stron nie oferuje opcji bezposredniego porownania dwoch i wiecej szkiel(moze sie tego wogole nie da zrobic - eee... na pewno sie da :mrgreen: )
4. ranking taki moze (choc nie musi) przyspozyc nam nowych forumowiczow, a co za tym idzie popularnosc tego forum wzrosnie z czego admin bedzie zadowolony (chyba :? )
5. forum bedzie bardziej uporzadkowane (ale akurat nie wiem czy to dobrze, troche powtarzajacych sie pytan czasami jest nawet zabawna)

wiecej "grzechow" nie pamietam :twisted:

a wlasciwie to tak, wszyscy narzekaja ze testy sa niemiarodajne bo robione przy roznych ogniskowych, roznych przyslonach, z regoly brak przykladow zdjec, gdybysmy sami tworzyli wszystkie regoly mozna scisle okreslic, a poza tym mozna by umieszczac zdjecia testowe.

Czacha
15-06-2004, 20:25
wiesz.. mozemy okreslac.. a to i tak nic nie da.. bo nie bede mial takich samych warunkow podczas testu jak ty czy vitez..

po prostu proponuje zapoznawac sie z tym co juz jest na sieci.. a jesli nie zna sie jezyka, to mozna olac text.. przeciez w koncu chodzi o obrazki ;-)

Vitez
15-06-2004, 23:17
Jedyne co da sie zrobic w ramach forum to zbiorczy watek wypracowanek wlascicieli SLR/dSLR w ktorym moga mocno subiektywnie opisac swoje wrazenia z uzytkowania obiektywow ktore posiadaja lub z ktorymi mieli stycznosc (np byłe obiektywy, pozyczone itp).
Dodatkowo kazdy we wlasnym zakresie moze gdzies wrzucic fotki testowe (chyba ze hazan udostepni jakis upload ze sporym zapasaem bo musza to byc oryginaly i to po kilka sztuk na obiektyw - rozne ogniskowe, przyslony).

Nie bedzie to "profesjonalny" serwis jak photodo czy photozone - nie mamy takich mozliwosci wspolnego i obiektywnego testowania.
Mozemy jedynie zalozyc wspolny watek, w ktorym posty by wygladaly mniej wiecej:

Autor
1.
- Obiektyw #1 - dokladna nazwa, ogniskowe, przyslony
(nie przesadzajmy tu z danymi - chwila googlania i latwo znalezc specyfikacje techniczna, wystarczy dokladna nazwa).
- subiektywny opis zastosowania (np "uzywam tego obiektywu glownie w takich a takich warunkach, w takim celu i przy takim oswietleniu")
- subiektywna ocena wad i zalet (przy takim a takim zastosowaniu podoba mi sie w nim to i to, dobrze dziala w takich a takich warunkach, zle dziala przy tym, zauwazalne dystorsje czy wady to to i to, brak takich a takich wad)
- linki do przykladowych fotek - ostrosc przy pelnej dziurze, odpowiednio kolejne przyslony i ogniskowe, typowa fotka do typowego zastosowania danego obiektywu (czyli fotka "z terenu" a nie przykladowa)

2.
- Obiektyw #2 itd itp...

I chyba tyle wystarczy.

muflon
16-06-2004, 07:45
Jedyne co da sie zrobic w ramach forum to zbiorczy watek wypracowanek wlascicieli SLR/dSLR w ktorym moga mocno subiektywnie opisac swoje wrazenia z uzytkowania obiektywow ktore posiadaja lub z ktorymi mieli stycznosc (np byłe obiektywy, pozyczone itp).
(...)
Nie bedzie to "profesjonalny" serwis jak photodo czy photozone - nie mamy takich mozliwosci wspolnego i obiektywnego testowania.

Yup. Popieram w 100% i sam się pierwszy do takiego wątku wpiszę.

hazan
16-06-2004, 13:30
Jedyne co da sie zrobic w ramach forum to zbiorczy watek wypracowanek wlascicieli SLR/dSLR w ktorym moga mocno subiektywnie opisac swoje wrazenia z uzytkowania obiektywow ktore posiadaja lub z ktorymi mieli stycznosc (np byłe obiektywy, pozyczone itp).
Dodatkowo kazdy we wlasnym zakresie moze gdzies wrzucic fotki testowe (chyba ze hazan udostepni jakis upload ze sporym zapasaem bo musza to byc oryginaly i to po kilka sztuk na obiektyw - rozne ogniskowe, przyslony).

Nie bedzie to "profesjonalny" serwis jak photodo czy photozone - nie mamy takich mozliwosci wspolnego i obiektywnego testowania.
Mozemy jedynie zalozyc wspolny watek, w ktorym posty by wygladaly mniej wiecej:

Autor
1.
- Obiektyw #1 - dokladna nazwa, ogniskowe, przyslony
(nie przesadzajmy tu z danymi - chwila googlania i latwo znalezc specyfikacje techniczna, wystarczy dokladna nazwa).
- subiektywny opis zastosowania (np "uzywam tego obiektywu glownie w takich a takich warunkach, w takim celu i przy takim oswietleniu")
- subiektywna ocena wad i zalet (przy takim a takim zastosowaniu podoba mi sie w nim to i to, dobrze dziala w takich a takich warunkach, zle dziala przy tym, zauwazalne dystorsje czy wady to to i to, brak takich a takich wad)
- linki do przykladowych fotek - ostrosc przy pelnej dziurze, odpowiednio kolejne przyslony i ogniskowe, typowa fotka do typowego zastosowania danego obiektywu (czyli fotka "z terenu" a nie przykladowa)

2.
- Obiektyw #2 itd itp...

I chyba tyle wystarczy.

Hmm - a moze osobną strone ?? - tylko to wymaga sporo pracy na początku

yasin
16-06-2004, 14:03
pomimo, ze sie nie znam na szklach to dorzuce swoje 3 grosze, wezcie pod uwage, ze kazdy chwali swoje w przypadku takich testow prywatnych uzytkownikow, czy ich opini lub komentarzy na komercyjnych stronach, nikt sie przeciez nie przyzna (no, malo kto), ze szklo na ktore wywalil ponad 2k pln jest do pupy :| dlatego mimo wszsytko wole testy na komercyjnych serwisach, pomimo ryzyka, ze tekst moze byc sponsorowany

hazan
16-06-2004, 14:53
pomimo, ze sie nie znam na szklach to dorzuce swoje 3 grosze, wezcie pod uwage, ze kazdy chwali swoje w przypadku takich testow prywatnych uzytkownikow, czy ich opini lub komentarzy na komercyjnych stronach, nikt sie przeciez nie przyzna (no, malo kto), ze szklo na ktore wywalil ponad 2k pln jest do pupy :| dlatego mimo wszsytko wole testy na komercyjnych serwisach, pomimo ryzyka, ze tekst moze byc sponsorowany

No to np http://www.recenzje.net.pl/index.php - nie komercyjny i bazujacy na opiniach userow - jak sie chce to jednak mozna cos ciekawego wyczytac.

muflon
16-06-2004, 15:27
wezcie pod uwage, ze kazdy chwali swoje w przypadku takich testow prywatnych uzytkownikow, czy ich opini lub komentarzy na komercyjnych stronach, nikt sie przeciez nie przyzna (no, malo kto), ze szklo na ktore wywalil ponad 2k pln jest do pupy :|
Wręcz przeciwnie - większośc napisze "No, ten 17-40/4.0 może i nie jest najgorszy, ale bez światła 2.8 to ciężko czasem", albo "70-200/4.0 - byłby całkiem OK, ale bez IS jest praktycznie nieużyteczny". Chocby po to, żeby usprawiedliwić kolejny wydatek przed żoną :wink:

JaW
16-06-2004, 19:20
Parametry techniczne mozna bez trudu znalezc w sieci, ale pozostaje kwestia kto sie podejmie zebrac to do kupy? Ale i tak wazniejsze od parametrow bylyby opinie doswiadczonych uzytkownikow danego szkla, ktorzy opisaliby rzetelnie za i przeciw... Bo przeprowadzanie testow w roznych warunkach (jak Czacha wspomnial) nie ma sensu. Moze wiec na poczatek po prostu dwie rubryczki i wpisujemy plusy i minusy posiadanych szkielek?

Vitez
16-06-2004, 20:18
pomimo, ze sie nie znam na szklach to dorzuce swoje 3 grosze, wezcie pod uwage, ze kazdy chwali swoje w przypadku takich testow prywatnych uzytkownikow, czy ich opini lub komentarzy na komercyjnych stronach, nikt sie przeciez nie przyzna (no, malo kto), ze szklo na ktore wywalil ponad 2k pln jest do pupy :|

Przeciez dlatego napisalem ze watek bedzie bardzo subiektywny, ale przynajmniej opinie z uzytkowania beda. Jesli ktos wie mniej wiecej jak napisac wypracowanko na temat swojego obiektywu to tez powinien szczerze to zrobic.
Najwazniejszymi elementami takiego wypracowanka by byly: do jakich zastosowan dany obiektyw sie nie nadaja, zauwazone wady (dystorsje, aberracja w konkretnych ogniskowych), czego mu brakuje w okreslonych sytuacjach (np zakresu, swiatla, szybkosci).

Hazan - moze najpierw watek, ktory latwiej kontrolowac (moderacja itp :twisted: ) a pozniej z najciekawszych, najlepszych recenzji (znowu subiektywny wybor autora ewentualnej strony) powrzucac w kupe na jakas stronke w tabelkach, z linkami do zdjec itp.
Czyli najpierw rozbujac na forum a pozniej jak wypali to jeszcze bardziej usystematyzowac na oddzielnej stronie.
Do twojego linku dorzuce tez: http://obiektywy.prv.pl

JaW - nikt konkretnie nie zbieralby na razie do kupy, tylko kazdy, wg wlasnych checi i umiejetnosci pisarskich dopisywalby sie do watku piszac rozprawki o wlasnych obiektywach. Jak sie bede nudzil dzis w pracy to zaloze zalazek takiego watku rozpisujac sie o swoich :D

piotrkula
16-06-2004, 20:27
Jak sie bede nudzil dzis w pracy to zaloze zalazek takiego watku rozpisujac sie o swoich

troche sie juz pogubilem, tzn ze chcesz do jednego wora wrzucic opinie o wszystkich obiektywach? to mi sie wydaje mija z celem juz teraz mamy forum "obiektywy i lampy blyskowe" tam mozna znalezc sopro opini na temat paru szkiel, ale problem polega na znalezienu tych informacj.
moze zle cie zrozumialem, to sprostuj.

Vitez
16-06-2004, 23:37
Jak sie bede nudzil dzis w pracy to zaloze zalazek takiego watku rozpisujac sie o swoich

troche sie juz pogubilem, tzn ze chcesz do jednego wora wrzucic opinie o wszystkich obiektywach? to mi sie wydaje mija z celem juz teraz mamy forum "obiektywy i lampy blyskowe" tam mozna znalezc sopro opini na temat paru szkiel, ale problem polega na znalezienu tych informacj.
moze zle cie zrozumialem, to sprostuj.

Forum jest, jednakze w bardzo luznej formie sa tam przedstawione informacje o jakichs obiektywach, i rowniez trudno niektore znalezc bo w watku o jednym obiektywie mogly pojawiac sie informacje o innym, plotki, niesprawdzone info itp.

Co ja chce zrobic - cos o co autor tego watku pyta - w forum o obiektywach stworzyc watek zbiorczy w ktorym kazdy chetny uzytkownik jakiegos obiektywu opisalby w formie krotkiej rozprawki wg okreslonego formatu (zarys podalem wczesniej tu) swoj obiektyw/y .
Czyli zbior informacji i opnii uzytkownikow roznych obiektywow, dla chetnych, w jednym watku a nie rozstrzelone po wielu watkach w formie niepelnej i niepewnej.

Owszem, jest moze wyszukiwarka, czasem sie sprawdza ale czasem nie. A taki watek bylby dla chetnych - kto chce opisac swoj obiektyw, opinie o nim i uzytecznosc to wlasnie w tym watku, a nie przy okazji, jak ktos o cos zapyta podac szczatkowe informacje :)

Czyli taki watek ma byc wstepnym usystematyzowaniem i zbiorem opnii uzytkownikow o swoich obiektywach - pozbieraniem informacji z calego forum (nie tylko Obiektywow, rowniez w dslr i analogach wystepuja watki obiektywowe) do jednej kupy, w jednym watku.
Nastepnym krokiem mogloby byc tak jak hazan proponuje - stworzenie oddzielnej strony z tak zebranymi opiniami.

Dodatkowo zarowno w danym watku jak i na ewentualnej stronie oddzielnej beda dostepne przykladowe zdjecia z danymi ogniskowymi/przyslonami opisywanych obiektywow.

XCR
17-06-2004, 13:48
Zawsze mozna utworzyc na forum odrebna kategorie z testami i opisami sprzetu tworzona przez uzytkownikow, kazdy temat odnosilby sie do kazdego obiektywu/body/lampy/statywu/czegokolwiek wartego opisania. Jesli jest kilku uzytkownikow danego sprzetu kazdy wrzucalby swoj opis w kolejnym poscie.

piotrkula
17-06-2004, 13:56
Zawsze mozna utworzyc na forum odrebna kategorie z testami i opisami sprzetu tworzona przez uzytkownikow, kazdy temat odnosilby sie do kazdego obiektywu/body/lampy/statywu/czegokolwiek wartego opisania. Jesli jest kilku uzytkownikow danego sprzetu kazdy wrzucalby swoj opis w kolejnym poscie

o tak, to jest wlasnie to co mi sie podoba, odzielne tematy, wtedy moglbym w bardzo latwy sposob znalezc co napisal Vitez na temat Tamrona 28-75 :), a co napisali inni.

to jest wlasciwie to co proponowalem na poczatku, tylko ze bez narzedzi do bezposrednich porownan i bez jakis punktacji poprostu subiektywny opis szkla, ale w konkretnym miejscu latwo dostepnym.

Vitez
17-06-2004, 21:08
Rzeczywiscie lepsze rozwiazanie - zrobic kolejne podforum "Testy Sprzetu" i tam opisywac to w ten sposob ale w oddzielnych watkach.
Trzeba jeszcze hazana pomeczyc by zalozyl podforum :)

hazan
17-06-2004, 21:49
Rzeczywiscie lepsze rozwiazanie - zrobic kolejne podforum "Testy Sprzetu" i tam opisywac to w ten sposob ale w oddzielnych watkach.
Trzeba jeszcze hazana pomeczyc by zalozyl podforum :)

Vitez podaj tylko nazwe podforum opis i powiedz gdzie chcecie podpiąc i bedzie:)

Vitez
17-06-2004, 21:58
Rzeczywiscie lepsze rozwiazanie - zrobic kolejne podforum "Testy Sprzetu" i tam opisywac to w ten sposob ale w oddzielnych watkach.
Trzeba jeszcze hazana pomeczyc by zalozyl podforum :)

Vitez podaj tylko nazwe podforum opis i powiedz gdzie chcecie podpiąc i bedzie:)

Nazwa: "Testy Sprzętu"

Opis: subiektywne opisy i opinie użytkowników o ich sprzęcie foto.

Miejsce: jako podforum forum "Ogólne" gdzies w okolicach "Technika robienia zdjęć" a "Software"

Powyzsza propozycja jest tymczasowa - wstrzymaj sie hazan z zakladaniem, niech sie paru zainteresowanych wyrazi co do opisu i umiejscowienia :)

piotrkula
18-06-2004, 14:00
niech sie paru zainteresowanych wyrazi co do opisu i umiejscowienia
"my" zainteresowani nie wnosimy sprzeciwu co do wniosku Viteza :mrgreen:
a tak na powaznie mnie pasuje, mam tylko pytanie czy ktorys z moderatorow/ admin bedzie dbal aby w tej czesci nie powstawaly bezsensowne watki ( co by nie bylo np canon 20-35mm, a za chwile 20-35mm canon )?

hazan
18-06-2004, 14:12
niech sie paru zainteresowanych wyrazi co do opisu i umiejscowienia
"my" zainteresowani nie wnosimy sprzeciwu co do wniosku Viteza :mrgreen:
a tak na powaznie mnie pasuje, mam tylko pytanie czy ktorys z moderatorow/ admin bedzie dbal aby w tej czesci nie powstawaly bezsensowne watki ( co by nie bylo np canon 20-35mm, a za chwile 20-35mm canon )?

Mam taką nadzieję że będzie o to dbał Vitez 8) :lol:

Vitez
18-06-2004, 22:03
mam tylko pytanie czy ktorys z moderatorow/ admin bedzie dbal aby w tej czesci nie powstawaly bezsensowne watki ( co by nie bylo np canon 20-35mm, a za chwile 20-35mm canon )?

Mam taką nadzieję że będzie o to dbał Vitez 8) :lol:

A ja mam nadzieje ze bedzie dbal o to kazdy z moderatorow/adminow :P

hazan
18-06-2004, 23:09
mam tylko pytanie czy ktorys z moderatorow/ admin bedzie dbal aby w tej czesci nie powstawaly bezsensowne watki ( co by nie bylo np canon 20-35mm, a za chwile 20-35mm canon )?

Mam taką nadzieję że będzie o to dbał Vitez 8) :lol:

A ja mam nadzieje ze bedzie dbal o to kazdy z moderatorow/adminow :P

Jako użytkownik typowej prostej cyfrowki nie mam za wiele do powiedzenia w temacie obiektywów i musze sie do tego przyznac - dlatego licze na was :)

Vitez
18-06-2004, 23:48
Jako użytkownik typowej prostej cyfrowki nie mam za wiele do powiedzenia w temacie obiektywów i musze sie do tego przyznac - dlatego licze na was :)

To bedzie podforum testowe sprzetu ogolnie a nie tylko obiektywow... mozesz opisac swoja cyfrowke a pilnowac porzadku tak czy siak musisz :P

hazan
20-06-2004, 19:06
Jako użytkownik typowej prostej cyfrowki nie mam za wiele do powiedzenia w temacie obiektywów i musze sie do tego przyznac - dlatego licze na was :)

To bedzie podforum testowe sprzetu ogolnie a nie tylko obiektywow... mozesz opisac swoja cyfrowke a pilnowac porzadku tak czy siak musisz :P

To co zakładamy czy nie ?

Vitez
20-06-2004, 19:50
Jako użytkownik typowej prostej cyfrowki nie mam za wiele do powiedzenia w temacie obiektywów i musze sie do tego przyznac - dlatego licze na was :)

To bedzie podforum testowe sprzetu ogolnie a nie tylko obiektywow... mozesz opisac swoja cyfrowke a pilnowac porzadku tak czy siak musisz :P

To co zakładamy czy nie ?

Glosow sprzeciwu nie ma, paru chetnych jest, wiec zakladaj 8)

Rudi
20-06-2004, 21:12
Nazwa: "Testy Sprzętu"

Opis: subiektywne opisy i opinie użytkowników o ich sprzęcie foto.

Miejsce: jako podforum forum "Ogólne" gdzies w okolicach "Technika robienia zdjęć" a "Software"

3 x TAK :)

piotrkula
21-06-2004, 14:08
widze, ze sprawy ida w dobrym kierunku, jeszcze trzy podania, odrobina cierpliwosci aby nabraly mocy i podforum bedzie gotowe :twisted: , ciesze sie :)

novaczek
25-06-2004, 23:03
Pomysł dla mnie bardzo fajny, szczególnie jak widziałem forum wspomniane w pierwszym poście. Na 100% by się taka pomoc przydała