PDA

Zobacz pełną wersję : Jak oszacować wymaganą ilość światła?



ram0n
28-02-2009, 00:36
Witam, zwracam się o Was z takim problemem - od czasu do czasu bawię się Canonem 300v i zastanawiam się czy jest, a jeśli tak to jaki sposób, aby oszacować, czy ilość światła znajdująca się w danym pomieszczeniu jest odpowiednia do zrobienia zdjęcia przy konkretnym czasie migawki? W praktyce - mam pomieszczenie kiepsko oświetlone, a chce zrobić zdjęcie z migawką 1/250, dysponuję obiektywem o jasności 1:4-5.6, czy zdjęcie wyjdzie udane? Z góry dzięki za odp.

bakulik
28-02-2009, 00:38
Witam.

Na oko ciężko... A czy ten aparat nie ma przypadkiem światłomierza? :)

ram0n
28-02-2009, 00:56
Znaczy tak...:-? Nie wiem czy to o to chodzi, ale w momencie gdy zdjęcie, które chce zrobić będzie niedoświetlone to cośtam:roll: miga w aparacie; ale do końca nie wiem jak to się przełoży na efekt końcowy - patrz w miarę jasne, ostre zdjęcie; innymi słowy - muszę to wyczuwać indywidualnie? Bo przy statycznych obrazach nie ma problemu, dłuższy czas naświetlania+statyw, ale jak chce zrobić zdjęcie gościa, który biegnie, to przy kiepskim oświetleniu zaczynają się schody;

arturs
28-02-2009, 01:02
Przecież canon 300v ma światłomierz - sięgnij do instrukcji - a dla ułatwienia dodam że to taka kreseczka i skala os -2 poprzez 0 do +2 na wyświetlaczu - jak jest ok to na 0 powinna kreseczka być (tak z grubsza przynajmniej) więcej w instrukcji

bakulik
28-02-2009, 01:06
Bo przy statycznych obrazach nie ma problemu, dłuższy czas naświetlania+statyw, ale jak chce zrobić zdjęcie gościa, który biegnie, to przy kiepskim oświetleniu zaczynają się schody;

Ale są chyba filmy wysokoczułe? :)

A jak niższa czułość, to jaśniejszy obiektyw.

Światłomierz podpowiada, czy ekspozycja będzie ok. W trybach automatycznych i półautomatycznych aparat sam się nastawa. A w trybie ręcznym - patrz instrukcja obsługi. :)

Krzychu
28-02-2009, 09:04
Znaczy tak...:-? Nie wiem czy to o to chodzi, ale w momencie gdy zdjęcie, które chce zrobić będzie niedoświetlone to cośtam:roll: miga w aparacie; ale do końca nie wiem jak to się przełoży na efekt końcowy - patrz w miarę jasne, ostre zdjęcie; innymi słowy - muszę to wyczuwać indywidualnie?

Nie, musisz załapać podstawy pomiaru światła i jak do siebie się ma przysłona, czas i czułość. I przestać używać automatycznych trybów w których to Ci coś tam najprawdopodobniej miga...

ram0n
28-02-2009, 15:54
Ok, dzięki wielkie; trybów automatycznych staram się nie używać, muszę więc odszukać i odkurzyć instrukcję; jeszcze raz dzięki:)

pan.kolega
28-02-2009, 23:17
Kombinacja czasu i migawki określa wartość ekspozycji, na która Cię stać, w tym przypadku 1/250s i max f/4 = EV 12.

EV 12 odpowiada to wartości oświetlenia (LV) 12 przy ISO 100 albo LV 9 przy ISO 800. (na wyższe ISO chyba nie warto się wysilać, chyba , że sie kto uprze).

LV 9 to jest sporo jaśniej niż to, co osoba mało doświadczona uznałaby za "słabe światło' we wnętrzach. Masz pewnie ok. LV 5-6 max. czyli pewnie 8-16 (albo i wiecej, jeśli oświetlenie sztuczne) razy za malo światla z filmem ISO 800, żeby użyć 1/250s.

Polecam flesz.

ram0n
28-02-2009, 23:34
Dobra, to ja mam jeszcze pytanie, bo skoro


canon 300v ma światłomierz [...] a dla ułatwienia dodam że to taka kreseczka i skala os -2 poprzez 0 do +2 na wyświetlaczu - jak jest ok to na 0 powinna kreseczka być (tak z grubsza przynajmniej) więcej w instrukcji

to - uwaga może się wydawać mega-głupie pytanie - ten światłomierz uwzględnia czułość filmu co jest w środku, co nie? Bo generalnie to używam iso 400 ilford pan, albo delta. No i nie wiem, czy by wyszło ostre zdjęcie przy migawce 1/250; dla porównania, jak robiłem tam zdjęcia canonem s5, to jasne wychodziły (w trybie automatycznym) przy migawce 1/15 ale jak się łatwo domyślić biegnące postacie były zamazane, natomiast przy 1/250 postacie były w miarę ostre ale ciemnooo.

arturs
01-03-2009, 00:21
Dobra, to ja mam jeszcze pytanie, bo skoro



to - uwaga może się wydawać mega-głupie pytanie - ten światłomierz uwzględnia czułość filmu co jest w środku, co nie? Bo generalnie to używam iso 400 ilford pan, albo delta. No i nie wiem, czy by wyszło ostre zdjęcie przy migawce 1/250; dla porównania, jak robiłem tam zdjęcia canonem s5, to jasne wychodziły (w trybie automatycznym) przy migawce 1/15 ale jak się łatwo domyślić biegnące postacie były zamazane, natomiast przy 1/250 postacie były w miarę ostre ale ciemnooo.

tak - jeśli opakowanie ma kod DX (a na 99% ma) to sam zczytuje.. a jak nie to ustaw sobie pokrętło na ISO i zobacz co jest ustawione.. możesz ustawić inaczej niż jest domyślnie czułość.. np. na FUJI NPH (teraz to chyba FUJI PRO czy jakoś tak) zamiast iso 400 ustawiałem 320 żeby o 1/3 EV prześwietlić bo to na dobre wychodziło..

fazid_66
02-03-2009, 16:57
gościa, który biegnie, to przy kiepskim oświetleniu zaczynają się schody;

Poczekaj, aż się wyp.... na tych schodach. Po ciemku o to łatwo. :mrgreen:
Sory, ale to jest silniejsze ode mnie.