PDA

Zobacz pełną wersję : 'jabłkowe' dobrodziejstwa dla każdego? (aperture)



baskus
27-02-2009, 14:48
Witam wszystkich Forumowiczów :)!

Przejrzałam różne tematy dotyczące aperture i maców, jednak nie znalazłam odpowiedzi...
Istnieje możliwość odpalenia aperture na PC? Czy nadal instalacja MAC OS na komputerach innych niż apple jest nielegalna?

Pozdrawiam,
Basia

Kolaj
27-02-2009, 14:50
Czy nadal instalacja MAC OS na komputerach innych niż apple jest nielegalna?Nadal jest nielegalna.

baskus
27-02-2009, 14:54
a samo aperture? to tak jak z ipodami - na początku były kompatybilne tylko z macami a potem także z pc..

Kolaj
27-02-2009, 15:03
Czy tak trudno odnaleźć na stronie producenta wymagania?
http://www.apple.com/aperture/download/

iREM
27-02-2009, 21:05
Nadal jest nielegalna.

Jakaś firma niemiecka sprzedaje klony i twierdzą że wg prawa europejskiego są legalni. Wg Apple oczywiście nie. A tak przy okazji - pytanie do Baskusa - co zachwyciło Cię tak w Aperture? Nie wystarczy Ci LR?

baskus
28-02-2009, 00:18
co zachwyciło Cię tak w Aperture? Nie wystarczy Ci LR?

dzięki za odpowiedź :)

jestem zadowolona z LR ale mój nowy pracodawca upiera się przy Aperture, chce żebyśmy 'rozmawiali tym samym językiem;)', ale po opiniach użytkowników widzę, że nie ma wielkiej różnicy.. jednak dobrze wszystko przetestować na własnej skórze...

Memoriz
28-02-2009, 15:43
LR jest wystarczający, moim zdaniem nawet lepszy od Aperture, być może to kwestia przyzwyczajenia, ale bardziej efektywnie i szybciej nawiguje mi się w LR.

Co do klonów, faktycznie seria taka miała zostać wydana lecz z tego co pamiętam Apple nie zezwoliło na produkcję i cała kampania wyhamowała.

Jeżeli już musisz zazębić się z Aperture to odpal wirtualną maszynę, może nie będzie stabilnie ale przynajmniej zapoznasz się z funkcjami programu.

Kolaj
28-02-2009, 15:48
Jeżeli już musisz zazębić się z Aperture to odpal wirtualną maszynę, może nie będzie stabilnie ale przynajmniej zapoznasz się z funkcjami programu.
Warunki licencji systemu OSX są takie, że można go instalować wyłącznie na sprzęcie od Apple. Jakim cudem wirtualka ma spełnić ten warunek?

Gringo997
28-02-2009, 17:37
to przetłumacz swojemu pracodawcy że lightroom 2 jest bardziej praktyczny, funkcjonalny niż aperture 2... pracowałem swego czasu na aperture 2 ale jak dla mnie wymaga on jeszcze dopracowania i nie umywa się do lightrooma:mrgreen:

kubaj
28-02-2009, 19:03
Warunki licencji systemu OSX są takie, że można go instalować wyłącznie na sprzęcie od Apple. Jakim cudem wirtualka ma spełnić ten warunek?

u to fajnie bo jesli brac pod uwage ze sprzed od apple to sprzed od intela to mozna smialo instalowac :)

Memoriz
28-02-2009, 21:50
Warunki licencji systemu OSX są takie, że można go instalować wyłącznie na sprzęcie od Apple. Jakim cudem wirtualka ma spełnić ten warunek?
Oczywiście że nie spełnia, mówimy o zapoznaniu z programem ,by bardziej efektownie operować narzędziem na stanowisku pracy w studio.
Sądzisz że jest lepsze rozwiązanie, poza zakupem sprzętu?

focs
28-02-2009, 21:54
kubaj - tego co napisales chyba nawet nie mozna nazwac glupota. Apple to Apple, Toshiba to Toshiba, Acer to Acer i nie zmieni tego zaden producent podzespolow bazowych tak jak to tobie sie wydaje.

kubaj
28-02-2009, 22:06
focs nie denerwuj sie bo ci sie procesor spoci :)

po pierwsze zartowalem
dwa: to ze toshiba to toshiba nie znaczy ze nie moge na niej zainstalowac linuxa :)
jak bede chcial sobie nalac do malucha ropy to sobie naleje, ba gaz zaloze :)
trzy: jesli zepsuje Ci sie 40d to nie mozesz go juz uczciwie odniesc do serwisu bo uzywales go z nieaprobowanym sprzetem Tamrona ktory to zapewne nielegalnie dokonal reverse engineering canonowego mechanizmu komunikacji szkla i body po czym zaczol robic swoje, pamietaj bacz uczciwy :)
cztery: apple ssie
piate: apple naprawde ssie wiedza to np japonczycy, oni nie znizaja sie do poziomu posiadania iphona ktory u nas jest lasnem z marsa :) japonczycy to maja styl taki

http://www.youtube.com/watch?v=E6J5EtiQ1ps

Merde
01-03-2009, 00:47
Nadal jest nielegalna.

Nie byłbym taki pewien. Niezgodna z licencją - racja. Ale jeśli kupisz wersję pudełkową, to raczej w Europie nikt ci nic za to zrobić nie może.

obserwator
01-03-2009, 01:02
Chłopaki chyba nigdy porządnie nie pracowaliście na Aperture. I lightroom jest godny uwagi i Aperture. Lightroom ma świetny design, jest szybki, ma świetne funkcje pod Weba i jakby userfiriendly, do tego na silniku ACR.
Aperture jest genialne pod względem katalogowania zdjęć, masowej obróbki, wielu funkcji schowanych (dodge end burn, korekcji dowolnych fragmentów brushem), i wielu innych wielko produkcyjnych funkcji. Przy 50 tysiącach zdjęć, dotarcie do wybranego poszukiwanego w mniej niż 5 sekund...itp..itd...
Więc oddajmy i jednemu i drugiemu szacunek.
Do tego Aperture pracuje np. z Noise Ninja czy SilverEfex, a Lightroom nie. Musi się*posiłkować*photoshopem.

focs
01-03-2009, 14:36
kubaj chyba dalej nie rozumiesz :) toshiba to toshiba i mozesz na niej miec nawet dosa, bo ani dos ani windows ani linux nie maja w licencji ograniczen takich jak ma apple, co nie znaczy ze ja tego bronie, uprzedzam zeby sie tobie czasem cos nie spocilo, apple taki punkt w licencji ma ze osx mozna zainstalowac tylko na produktach pochodzacych od apple i zadne twoje dywagacje tego nie zmienia, kazda inna proba zainstalowania osx na komputerach innych niz apple jest nielegalna co nie znaczy niemozlwa ale tu znowu sie zaczyna nastepny problem, ingerencja w oprogramowanie zeby podmienic bootloadera co chyba tez nie jest do konca legalne. The end OT.

kubaj
01-03-2009, 15:05
uparles sie widze :)
moze sobie miec, nawet ich rozumiem sa za slabi w barach zeby poradzic sobie z pomoca dla userow innych inteli wiec sie ograniczaja do swojego szmelcu, naprawde sie nie dziwie bo to trzeba byc naprawde slabym zeby zrobic lapka na core duo ktory sie przegrzewa

druga sprawa nie upadlem na mozg zeby dac sie zrobic w bambusa i przeplacic za core 2 duo w innym opakowaniu ... sorry ani macbooki ani macos ani itunes nie sa mi milym logicznym ekonomicznym racjonalnym wyborem, na sama mysl jak mi dzialal itunes na pc niedobrze mi sie robi :)

czekam na windows 7 ;P

ach zapomnialem dodac, jak bedziesz wyjezdzal nad morze albo w gory to pamietaj o oplacie klimatycznej bo inaczej oddychasz nielegalnie powietrzem