PDA

Zobacz pełną wersję : [tand1912] Piękny świat



tand1912
23-02-2009, 22:19
Witajcie
proszę o ocenę zdjęcia. Uwierzycie że...nasz Bałtyk potrafi tak wyglądać...
1.
http://lh3.ggpht.com/_3Q792VEXAqU/SaMCGD8HT7I/AAAAAAAAAOY/iaSfxflCHn8/s640/Zach%C3%B3d..jpg

Mellan
23-02-2009, 22:49
A i owszem, potrafi. Zdarza mi się czasem "przejazdem" popodziwiać przy chłodnym wiaterku :)
Ocena zdjęcia....cóż.
Horyzont co prawda niecentralny, ale słoneczko to i owszem. Piękny przepał w asyscie flar...
Najważniejsze, że Tobie się podoba.

tand1912
23-02-2009, 23:07
Ha ha - surowo ale dziękuję. To bylo lato i pomimo zachodu słońce naprawdę było ostre...

Sober
23-02-2009, 23:46
Balans bieli chyba mocno za zimny? Poza tym nie widzę tam nic specjalnego...

pank
24-02-2009, 11:34
Nie specjalnie widać ten piękny świat. Jest zimno, kompozycja taka sobie, generalnie, zdjęcie średnie. Może powinieneś pokombinować trochę z filtrami cokina, zdjęcie zrobić ze statywu na dłuższych czasach?

Krzychu
24-02-2009, 12:12
Witajcie
proszę o ocenę zdjęcia. Uwierzycie że...nasz Bałtyk potrafi tak wyglądać...


No wierzę - wygląda dokładnie tak samo jak prawie każdy inny większy zbiornik wodny...
Na zdjęciu nie ma zupełnie nic ciekawego, za to jest flara...

Slider
24-02-2009, 17:26
To bylo lato i pomimo zachodu słońce naprawdę było ostre...

No wiesz.. a poczekać paręnaście minut, aż słoćne zejdzie trochę niżej, przy okazji trochę osłabnie i nada otoczeniu czerwone kolory, to nie łaska?:p faktycznie nie zachwyca. Czasem dobrym pomysłem jest wprowadzenie w kadr jakichś elementów (zazwyczaj pokazanych w postaci sylwetki, ale z takim światłem to inaczej (raczej) sie nie da) żeby nie bylo tak symetrycznie (na zasadzie słońce po jednej stronie kadru, a dla zrównoważenia ów element po drugiej). Wiem, że znowu prawię banały i pewnie doskonale o tym wiedziałeś, no ale pomysł z wykonaniem nie zawsze idą w parze:grin:

Pozdrawiam

sniper88
24-02-2009, 17:44
Czy ja wiem czy to jest piekno swiata? Widok ladny, ale bez zachwytow;)
Lubie takie swiatlo jak na zdjeciu, ale flara psuje efekt;)

banan82
24-02-2009, 19:47
flara troche zbyt przypadkowa niestety. ogolnie kadr mi sie nie podoba i zbyt jaskrawe swiatlo

Mellan
24-02-2009, 19:55
...To bylo lato i pomimo zachodu słońce naprawdę było ostre...
Nie przejmuj się, pierwsze koty za płoty.
Rozpiętość tonalna sceny jaką zadałeś przekracza niestety możliwości matryc cyfrowych. Flary są pochodną klasy obiektywu, a robienie zdjęć pod słońce to prosta recepta na ich otrzymywanie.
Postaraj się podchodzić do Słońca jak do dużej lampy, która pomaga ci oświetlić coś ciekawego, a nie jak do obiektu fotografowania. To chooolernie mocna lampa :wink:
Pozdrawiam

tand1912
24-02-2009, 21:32
Bardzo dziękuję za wszystkie Wasze opinie. To wszystko prawda. Być może zdjęcie jest nieco zimne ale czyż piękno musi oznaczać ciepło...czasem surowość zimna także jest piekna - choć nie twierdzę iż wyszło mi tak jak chciałem. Uczę się. Slider - cenię Twoje zdanie - nie bądź taki skromny. Kapelusz uchylam także przed Mellanem. Chciałbym tylko jeszcze napisać iż przecież zachód słońca to z reguły "oklepany" widok w postaci czerwonej łuny na choryzoncie..niektórzy określają nawet te zdjęcia jako kiczowate, wręcz pospolite.Ktoś kiedys napisał iż każdy fotograf jest indywidualistą (taki początkujący jak ja dopiero uczy się swojego stylu, szuka go...ale najpierw ..nauka samej fotografii)
Dla odmiany widoczek z Chorwacji..Tytuł...pożar nieba.Zdjęcie z samochodu, przez szybę, wiem że kiepskiej jakości ale chodzi mi tu raczej o sam pomysł na zdjęcie i pokazanie przeciwagi do "zimnego zachodu" słońca nad Batykiem.
2.
http://lh6.ggpht.com/_3Q792VEXAqU/SaRKTHMlbaI/AAAAAAAAAQE/EcNtWXNG9CA/s640/P1010006.jpg

pank
24-02-2009, 21:44
Nie kumam. Gadką nie nadrobisz braków warsztatowych, niestety. Pokazałeś 2 zdjęcia 1 raczej kiepskie, 2 koszmarne. Fajnie że chcesz wznosić się ponad schematy, tylko żeby to umiejętnie zrobić musisz te schematy opanować. Zdjęcia w takich warunkach oświetleniowych to nie jest łatwe zadanie, poczytaj najpierw trochę teorii, spróbuj kiczowatych zdjęć z pomarańczowym zachodem, a następnie łam konwencję. To co teraz pokazujesz świadczy o braku elementarnej wiedzy już nawet nie o fotografii jako takiej ale też o zasadach kompozycji, co jest podstawą podstaw. Kup sobie tryptyk Petersona, przeczytaj, zacznij robić dobre warsztatowo zdjęcia a jak już będziesz to potrafił wtedy dopiero zabierz się za przełamywanie konwencji, drogi na skróty, niestety, nie ma.

Sergiusz
24-02-2009, 21:54
To drugie jest Fajne. Sprzęt masz w gotowości zauważyłeś coś co Cię zainspirowało i nie dość, że zrobiłeś pstryka to jeszcze masz odwagę to pokazać. Nie każdy potrafi widzieć codzienność i powszedniość. Gratulacje!

sniper88
24-02-2009, 22:03
Do 2 zdjecia 2 uwagi;) Jest jakie jest, ale dol mogles spokojnie uciac, bo kawalek tapicerki sprawia ze to zdjecie zamiast kiepskiego jest koszmarne:? Natomiast byloby swietne, gdybys stanal przy barierce po lewej i uchwycil same wzgorza, ktorych kawalek widac w tle:)

Sergiusz
24-02-2009, 22:10
Jak by wysiadał, wsiadał, przechodził przez barierki to prysnęła by bijąca ze zdjęcia spontaniczność i wrażenie chwili. Pewnie, że by było można. Przez szybę ma urok. Brakuje trochę na niej rozklapcianych robali.

tand1912
24-02-2009, 22:42
Dziękuję za krytykę ale także za miłe słowa. I to i to mobilizuje.Słowo.Obiecuję że będę starał się robić zdjęcia coraz lepsze. Tak samo łapać kadr. Mimo wszystko nie zrezygnuję ze zdjęć które są co prawda dalekie od idealu patrząc na ich jakość gdyz stanowią dla mnie podstawę do nauki innego spojrzenia na to co nasz otacza. Jeżeli nauczę się łapać "ten" jedyny,niepowtarzalny, piękny moment i połączę to z dobrą jakością...jest duża szansa że doczekam się pozytywnych reakcji Waszej szanownej publiki.

sniper88
24-02-2009, 23:20
Jak by wysiadał, wsiadał, przechodził przez barierki to prysnęła by bijąca ze zdjęcia spontaniczność i wrażenie chwili. Pewnie, że by było można. Przez szybę ma urok. Brakuje trochę na niej rozklapcianych robali.
Najwidoczniej mamy inne poglady na temat tego, co powinna pokazywac fotografia (ogolnie) ;)

tand1912
25-02-2009, 00:01
sniper88 - jestem pewien że nie. Po prostu różnimy się doświadczeniem przez co Tobie podczas oceny ławiej być surowym..:)

sniper88
25-02-2009, 00:18
sniper88 - jestem pewien że nie. Po prostu różnimy się doświadczeniem przez co Tobie podczas oceny ławiej być surowym..:)

W ktoryms z postow napisales ze sie uczysz, ale Sergiusz ma na pewno duze doswiadczenie w fotografii, duzo wieksze niz moje;) Wiec pewnie nie tutaj pies pogrzebany:mrgreen:

ewa_olsztyn
25-02-2009, 10:04
To drugie zdjęcie jest koszmarne technicznie, ale instynktownie nieźle skomponowane jak na sytuację, w której było robione. Świadczy też o dużej wrażliwości autora na dobre światło, czego akurat trudno się w fotografii nauczyć - albo się to ma, albo nie.
Ja w Tanda wierzę.
Tand! Jak się widzi coś takiego, to się nie pstryka przez okno samochodu, ale zasuwa biegiem na plażę i... fotografuje :twisted:

Sergiusz
25-02-2009, 17:51
Tand1912 jak się zaczniesz starać to nic z tego nie będzie. Zdjęcia to tylko zdjęcia. Jak byś się nie starał przy myciu rąk to czystsze nie będą. Skoro robienie zdjęć jest Twoim naturalnym odruchem bez mała warunkowym to naprawdę jest świetnie i wielu by tak chciało. Technicznie też nie jest źle.

Ewa- On robił to zdjęcie w Chorwacji a tam nie ma tak jak u nas, że włączasz światła awaryjne i parkujesz gdzie się zatrzymasz. Brzeg często jest wysoki i stromy a do tego porośnięty jakimś zielem z kolcami. Zanim by zaparkował i postarał się to byłaby musztarda po obiedzie. A tak jest o czym podyskutować na Forum.

tand1912
05-04-2009, 21:33
Dzisiaj nabrala mnie ochota wyeksponować liczbę 3.
Co sądzicie:
1.
http://lh3.ggpht.com/_3Q792VEXAqU/SdkGABDRKoI/AAAAAAAAAbQ/AZqLTLbbgio/s800/Trojaczki.jpg
2.
http://lh3.ggpht.com/_3Q792VEXAqU/SdkF-GcltRI/AAAAAAAAAbI/_4mad4ksbZY/s720/To%20nie%20%C5%9Awi%C4%99ta.JPG

sniper88
05-04-2009, 21:37
2 pytania;) Dlaczego umiesciles kawalek siatki w kadrze? I druga czesc-co urzeklo Cie w tym widoku, albo tez co on wg Ciebie ma przekazac?:p

EDIT: oba pytania odnosza sie do 2 zdjecia;)

Slider
05-04-2009, 21:40
2 pytania;) Dlaczego umiesciles kawalek siatki w kadrze?

Sniper, skup się! Przeciez tu chodzi o trójpodział..:grin:

Cóż.. faktycznie coś w tym jest.. trzy domki są, trójpodział jest, trzy choinki są, częsci trzech samochodów widac w kadrze, trzy lataranie także (choć schowane), trzy czerwone słupki.. trochę tyc trójek by się znalazło..:-) Ale poza tym to zdjęcia takie sobie..:-)

tand1912
05-04-2009, 21:41
:) Siatkę umieściłem celowo, oddziela 3 choinki w dość nietypowy sposób :) . Jeżeli chodzi o zdjęcie nr.1 to podobaja mi się te 3 domki "przytulone" do lasu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Slider -fakt jeżeli chodzi o trójpodzial ale tych samochodów to sam nie zauwazylem :)
Przyznaję że nie są to zdjęcia oryginalne - taka próba przelania teorii w praktykę ale ciągle wierzę że trening czyni mistrza.

pank
05-04-2009, 21:49
Sądzę że 3 w Twoim wydaniu jest mocno nieciekawe.

Mellan
05-04-2009, 22:10
Trzy domki mogłyby fajniej wyglądać gdyby zamiast krzaczorów i gałęzi na pierwszym planie było ładne (czyt. zróżnicowane) niebo na trzecim. A tak... tworzą one niepotrzebny szum w kompozycji.
Co do tych choinek...te kraty w dość luźny, bo nie do końca właściwy sposób pokazują "mocne" punkty w których powinny znaleźć się jakieś klocki. Jak widzisz, w tej fotografii dokładnie je pominąłeś kadrując dokładnie na opak regułom kompozycji. Ta latarnia i słupki na dole kadru... jakieś fragmenty samochodów i inne takie...
Za dużo, za dużo przeszkadzajek, za dużo bałaganu.

tand1912
05-04-2009, 22:17
:) Dziękuję za spostrzeżenia. Te domki niestety tylko o tej porze mogą być widoczne. Później jak słusznie zauważyłeś giną za zielenia drzew. Z choinkami mogłem się bardziej postarać co też bardzo szybko uczynię :)

sniper88
05-04-2009, 22:36
Sniper, skup się! Przeciez tu chodzi o trójpodział..:grin:

Taa, to taka nowa metoda wyswietlania tych linii i mocnych punktow w wizjerze?:D


:) Siatkę umieściłem celowo, oddziela 3 choinki w dość nietypowy sposób :) .
Jezeli chciales na zdjeciu osiagnac jakas geometrie to....moim zdaniem Ci nie wyszlo. Po pierwsze-2 choinki bo bokach sa pociete, po drugie na zdjeciu jest mnostwo innych elementów, które tylko rozpraszaja (ot latarnia i słupek w mocnych punktach, a na dodatek fragmenty samochodów i budynku w tle, które są niewiele mniej ostre niż 1 plan) a po trzecie-ostatnie...co u licha ciekawego widzisz na tym zdjeciu?:) To zdjecie moim zdaniem wyglada jak dopasowywanie teorii do praktyki-ma byc symetrycznie-jest, maja byc mocne punkty-są, horyzonst w 1/3 wysokości też, tyle ze poskladane w ten sposób zupełnie, ale to zupełnie mi sie nie podobają...

PS. Sorry za brutalnosc, ale napisalem dokladnie to, co mysle o tym zdjeciu. Mam nadzieje ze nie masz mi za zle;)

tand1912
05-04-2009, 22:53
Sniper88 jasne że rozumię Twoją opinię! Uczę się fotografii a WY bardzo mi pomagacie swoim doświadczeniem. Liczę że za jakiś czas będe mógł na tyle znac teorię iż w praktyce wykonanie zdjęcia powali Was na kolana :) - no oczywiście nie doslownie. Nauczę się robić zdjęcia poprawnie, następnie ciekawie i interesująco. Wy mi w tym pomagacie :)