PDA

Zobacz pełną wersję : duży kontrast



Alzail
18-07-2005, 16:56
Witam

mam pytanie jak sobie radzic z duzym kontrastem? np. mam dwa psy jeden jasny drugi ciemny i co zrobic zeby zaden ani nie byl przepalony ani niedoswietlony?

PS: od tego moze sluzy narzedzie shadow/highlight w CS2 ? mam tylko CS wiec sie pytam.

Pozdrawiam
Alzail

pysiek
18-07-2005, 17:35
Mierzyc swiatlo na szarej karcie ;-)

pozdrawiam, Jarek.

gawryl
18-07-2005, 18:19
lub tzw. metoda IRE: mierzysz punktem na bialym z ustaionym +2.5EV (ale takim bialym, co chcesz jeszcze widziec szczegoly) i focisz! ja mam 300d i nie mam punktu :( nie mam +2.5EV :( ale mam skupiony :) oraz +2EV :) i wychodzi O.K.! powodzenia!

Alzail
18-07-2005, 20:40
jak nie masz punktu? punktem tzn. punktem af? mierze ostosc itp? ja mam 350d i tam tez jest tylko +2EV wiec pewnie skorzystam z tej twojej metody :)

tpop
18-07-2005, 20:52
jak nie masz punktu? punktem tzn. punktem af? punktem znaczy punktowym pomiarem swiatla. Canony maja "punktowy" w centrum kadru ktory zajmuje z tego co pamietam 13% powierzchni. Nikon na przyklad ma juz typowy punktowy bo tam jest 1%.

Alzail
18-07-2005, 21:03
no to lepiej punktowy czy skupiony ?czy to to samo :P

tpop
18-07-2005, 21:16
ten "punktowy" w canonie nazywa sie skupiony. I nie 13% jak napisalem wyzej a 9%. A czy Ty przypadkiem nie zapomniales przeczytac instrukcji? A szczegolnie jej 77 strony :twisted:

gawryl
18-07-2005, 21:36
jak nie masz punktu? punktem tzn. punktem af? mierze ostosc itp? ja mam 350d i tam tez jest tylko +2EV wiec pewnie skorzystam z tej twojej metody :)
to nie moja metoda. mozna o niej przeczytac w ,,Ksiazce o fotografowaniu'' A. Mroczka.
i jest tak, jak Ci juz podpowiedzieli - punktem znaczy punktowym pomiarem swiatla. ja w swoim body mam tylko skupiony, czyli wymatruje czegos bialego, zoomuje tak, by moj skupiony nie byl ,,oszukiwany'' i jest niezle. lepsze to niz noszenie szarych kart wzorcowych :) acha - a jak nie ma bialego, to szukam... oczywiscie czarnego i daje -2EV (szkoda, ze nie moge dac -2.5EV, ale te ,,brakujace'' 0.5EV da sie z RAWa wyciagnac)

Krzychu
18-07-2005, 21:42
oczywiscie czarnego i daje -2EV (szkoda, ze nie moge dac -2.5EV, ale te ,,brakujace'' 0.5EV da sie z RAWa wyciagnac)

Jak to nie możesz ? Czy te 2.5 EV to musi być koniecznie korekcja w trybie Av/Tv ? Przecież możesz sobie zmierzyć w M i odliczyć dwie i pół działki patrząc i odliczając czas / przesłonę i po problemie... Chyba że chodziło Ci o drabinkę, ale ona też przecież nie jest niezbędna...

A jeszcze do co pomiarów - warto by zmierzyć ile odbija biały i ile odbija czarny, bo się najprawdopodobniej okaże że różnica w kontraście przekracza możliwości matrycy i tzw. **** blada... A co do szarej karty - można kupić światłomierz mierzący światło padające (bywają tanie i dobrze mierzące egzemplarze), od razu dostajemy pomiar jak-od-szarej karty... Problem oczywiście jak obiekt fotografowany jest półtora kilometra od nas ale to już inna bajka...

Tomasz Golinski
18-07-2005, 21:45
Mozna dac 2.5 jak pisze Krzychu, ale w ten to malo wygodne w niektorych zastosowaniach. Jednak zaobserwowalem, ze z powodu braku punktu, pole obejmie zazwyczaj troche miejsc ciemniejszych i +2 starcza.

gawryl
18-07-2005, 21:48
Jak to nie możesz ? Czy te 2.5 EV to musi być koniecznie korekcja w trybie Av/Tv ? Przecież możesz sobie zmierzyć w M i odliczyć dwie i pół działki patrząc i odliczając czas / przesłonę i po problemie... Chyba że chodziło Ci o drabinkę, ale ona też przecież nie jest niezbędna....
zgadzam sie, ze moge :) w M :) ale na w 99% foce w Av/Tv, dlatego tak napisalem... i moze jeszcze dlatego, ze jak kiedys mialem EOS 650 to mialem +-3EV :) a teraz mam ,,lepszy'' i **** :( ale to OT.


A jeszcze do co pomiarów - warto by zmierzyć ile odbija biały i ile odbija czarny, bo się najprawdopodobniej okaże że różnica w kontraście przekracza możliwości matrycy i tzw. **** blada...
tez racja. jak przekroczymy 6EV to juz nic nie pomoze :) trzeba o tym pamietac.

Tomasz Golinski
18-07-2005, 21:50
650 mial +/-5EV ;)

gawryl
18-07-2005, 21:54
650 mial +/-5EV ;)
true. skleroza? czy wole juz bardziej nie pograzac swojego ,,nowego'' ? :)

minek
18-07-2005, 23:34
Można zrobić 2.5 poprzez ustawienie w aparacie dwukrotnie niższej czułości od założonej dla danego materiału. Wtedy ustawienie ,,0'' juz pokaże o jedną działkę prześwietlone. Wystarczy przesunąć o 1.5 na plus i będzie 2.5.
Czasami tak robię jak mi brakuje skali na drabince (-:

Ale pytanie w wątku chyba było o problem z kontrastem, nie naświetleniem.
Kontrast zawsze może być większy, niezaleznie od poprawnego naświetlenia.
O sposobach nań, polecam ,,książkę o fotografowaniu'' Mroczka. Jest tam cały rozdział o sposobach na kontrasty - połówki, poprawne zastosowanie polaryzatora, doświetlenie itp.

gawryl
19-07-2005, 08:32
Można zrobić 2.5 poprzez ustawienie w aparacie dwukrotnie niższej czułości od założonej dla danego materiału.
mozna. w analogu. w stopce u mnie widac, ze mam cyfraka - stad takie a nie inne podejscie do tematu.


Ale pytanie w wątku chyba było o problem z kontrastem, nie naświetleniem.
niby w tytule pada ,,kontrast'', ale jak przeczytasz pierwsze zdanie pytajacego, to zobaczysz, ze chodzi jednak o prawidlowa ekspozycje (ludzie ,,dziwnie'' formuluja pytania :) )


Kontrast zawsze może być większy, niezaleznie od poprawnego naświetlenia.
O sposobach nań, polecam ,,książkę o fotografowaniu'' Mroczka. Jest tam cały rozdział o sposobach na kontrasty - połówki, poprawne zastosowanie polaryzatora, doświetlenie itp.
polecam ja i ja :)

Alzail
19-07-2005, 13:00
:) moze i dziwnie ale przynajmniej odpowiedz uzyskalem :D instrukcje przeczytalem cala ale zeby to wszystko zapamietac musialbym ja ze 4 razy przeczytac ;] tak wiec dzieki za wszystkie odpowiedzi

Tomasz Golinski
19-07-2005, 13:43
ale zeby to wszystko zapamietac musialbym ja ze 4 razy przeczytac ;]
I to jest bardzo sluszna koncepcja. Powaznie.

Alzail
19-07-2005, 16:51
:P hehe to zabieram sie za drugi raz :]