PDA

Zobacz pełną wersję : [Nightvolf] Początki portretu



nightvolf
22-02-2009, 15:21
Witam wszystkich
Od niedawna zacząłem przygodę z fotografią i chciałbym zająć się głównie ludźmi i portretami, dlatego też proszę o konstruktywną krytykę moich zdjęć,
Pozdrawiam
http://img301.imageshack.us/img301/2395/img0138kopia2.jpg
2
http://img527.imageshack.us/img527/440/img0136kopi2a.jpg
3
http://img527.imageshack.us/img527/9590/img0078kopia.jpg
4
http://img527.imageshack.us/img527/3969/img0043kopiakopia.jpg

DonBolano
22-02-2009, 16:00
mydełko...

Feelip
22-02-2009, 16:01
Gdzieś ostrość uciekła kolego, oczy rozmyte...

TomekS
22-02-2009, 16:17
kadry takie sobie..

Parteq
22-02-2009, 17:00
Hm, moze napisz czym te zdjecia wykonales i w jakich warunkach.
Jakie to czasy iso i przyslona.

Nie wiadomo na ile nalezy Ci wybaczyc a na ile zganic :)

Jak wyzej napisano - dosc nieostro, dodatkowo wydaje mi sie ze chcesz uniknac flasha (jesli wbudowanego to slusznie) i robisz przy zastanym z reki - a ta jednak sie trzesie. W przypadku nr 2 i 4 wyglada to bardziej na poruszenie.

Zeby nie bylo tylko "be" - widze ze zalezy Ci na swietle na oczach i twarzy - dobry kierunek. Co do kadru: 1, 2 za ciasno. 3 cialbym wyzej zeby oczy podciagnac do mocnego punktu. 4 - za centralnie, zupelnie nie tak.

Cwicz, cwicz i jeszcze raz cwicz - to najlepsza droga do dobrych zdjec :)
Przy okazji troche literatury - jesli masz na to czas.

nightvolf
22-02-2009, 17:56
Cóż jeśli chodzi o charakterystykę zdjęć to Canon 400D + 18-200 is, brak lampy nie licząc pokojowej;) trzaskane z reki f5.6 1/25 przy iso 400 nie chciałem używać flasha wbudowanego bo to porażka choć może gdyby zastosować na nim jais prosty dyfuzor to coś by to dało. jeśli chodzi o fotke nr 4 to rzeczywiście oczy można nieco podnieść co uczynie

preinwher
22-02-2009, 19:17
Stanowczo za długi czas naświetlania.
Ogniskowe masz dosyć długie więc czasy powinny być krótkie np. 1/100s lub jeszcze krótsze.

Vitez
22-02-2009, 22:04
Stanowczo za długi czas naświetlania.
Ogniskowe masz dosyć długie więc czasy powinny być krótkie np. 1/100s lub jeszcze krótsze.

Akurat w tym przpadku obiektyw był ze stabilizacją więc ogniskowa vs czas naświetlania mniej krytycznie może być traktowana. Ale za to ludzie fotografowani... nadal się ruszają więc czasem samo drgnięcie czy obrót głowy i przy 1/25 już jest poruszenie (ostatnie zdjęcie szczególnie).

Parteq
22-02-2009, 22:05
Cóż jeśli chodzi o charakterystykę zdjęć to Canon 400D + 18-200 is, brak lampy nie licząc pokojowej;) trzaskane z reki f5.6 1/25 przy iso 400 nie chciałem używać flasha wbudowanego bo to porażka choć może gdyby zastosować na nim jais prosty dyfuzor to coś by to dało. jeśli chodzi o fotke nr 4 to rzeczywiście oczy można nieco podnieść co uczynie

No widzisz, to juz jakis punkt wyjscia.
Przy takiej ogniskowej jak np 200mm i 5,6 - oraz 1/25 - lepiej uzyj statywu i wyzwalaj sobie aparat wezykiem/pilotem/lub wbudowanym "wyzwalaczem" :)

Nie ryzykuj utrzymanie takiego czasu w warunkach domowych przy lampce, nawet jak widac is nie pomaga. Zobacz jakie efekty daje Ci iso 800 - czemu nie? Natomiast jesli sobie postawisz aparat na telewizorze, szafce, drabinie, suszarce do prasowania - ustabilizujesz puszke - bedziesz mial zdecydowanie lepsze efekty (zakladam ze nie masz statywu).

Inna sprawa ze nie jestem pewny czy nawet dobrze "usztywniony" aparat da Ci najlepszy efekt jesli model przy czasie 1/25 moze sie sam nieznacznie poruszyc. Szukaj wiec swiatla :)
Jak najwiecej swiatla i juz :). Jesli nie lampa zew. to faktycznie - mozna dostac za jakies grosze takie niby to dyfuzory na lampy wbudowane - moze i to da jakis efekt - nie wiem, nie mialem nigdy.

Po nastepnych probach wklej cos i daj znac co zrobiles lepiej wg Ciebie :)

nightvolf
23-02-2009, 09:19
Dzieki wam za radę
Pójdę za waszymi radami i postaram się ustrzelić coś bardziej ostrego. Jak tylko będę miał coś gotowe podziele sie z wami efektami :oops:

nightvolf
25-02-2009, 09:36
Witam ponownie
Stosując się do waszych rad chciałbym podzielić się moim nowym zdjęciem.
Niestety czasu naświetlania nie mogę skrócić gdyż zdjęcia robione są późnym popołudniem ze względu pracy mojej modelki :/ dużo dało usztywnienie aparatu ( w tym wypadku statyw) lampy błyskowej brak no i to chyba wszystko. Powiedzcie co mogę jeszcze poprawić
Pozdrawiam
http://img207.imageshack.us/img207/6404/mg0510a.jpg

pank
25-02-2009, 11:21
Źle się dzieje w ciemnych fragmentach, możliwe że przesadziłeś z postprodukcją. Staraj się bardziej panować nad kadrem, ucięte paluszki nic nie wnoszą do zdjęcia, przydało by się zdecydować i albo pokazać dłoń albo nic. Generalnie, nie jest źle.

Parteq
25-02-2009, 22:06
Tak jak Pank.
+
Ta wersja BW troche taka wyblakla, ale moze to ja lubie mocniejsze kontrasty.
Co do kadru i jak ma byc modelka ulozona oraz co robic - trudno mi radzic, bedziesz sie tu sam powoli rozwijal i zdobywal doswiadczenie :)

Mysle ze najwazniejsze zeby byla wyluzowana - zwroci sie to w zdjeciach.

Mnie sie kreci w glowie patrzac na to ujecie :D
Jakos tak leci mi wszysko w lewo.

Technicznie zas - obiektyw nabiera wartosci ;)

Powodzenia!

nightvolf
26-02-2009, 12:07
Witam ponownie
Co do palców i ułożenia modelki rzeczywiscie mea culpa ;) popracuje nad tym
z kontrastem B/W słuszna uwaga w najbliższym czasie postaram się zrobić coś jeszcze więc może uda się uniknąc takowych błędów
Dzieki za wszelakie rady
Pozdrawiam