PDA

Zobacz pełną wersję : 2 pierścienie w canonie 28-105 USM II



rosim
22-02-2009, 15:19
Witam, mam małe doświadczenie z lustrzankami, ostatnio kupiłem obiektyw canon 28-105 USM II i tutaj małe pytanie - obiektyw ma 2 pierścienie - 1 regulacja ogniskowej, a drugi - regulacja manualna ostrości bez konieczności przechodzenia w tryb MF, czyli na włączonym AF mogę dostrajać manualnie. Czy są jakieś wskazówki jak ustawić pierścień ostrości i ma to znacznie? Podam przykład - ustawiam wstępnie tym pierścieniem ostrości np. na 1 m, później celuję na obiekt oddalony np. 10 m i dostraja się AF. NIe wiem, czy dobrze myślę, ale to wstepne ustawienie pierścieniem ostrości chyba nie ma znaczenia, bo AF i tak dostosowuje odległość. Czy dobrze myślę?

magix
22-02-2009, 15:58
Tak, możesz ostrzyć manualnie beż przełączania w tryb MF. Nie należy jednak kręcić pierścieniem gdy układ AF aktualnie wykonuje ostrzenie. Ustawienie pierścienia ostrości nie ma powinno mieć znaczenia, gdyż układ będzie starał się odpowiednio ustawić ostrość.

Tomeksad2
22-02-2009, 18:54
Podam przykład - ustawiam wstępnie tym pierścieniem ostrości np. na 1 m, później celuję na obiekt oddalony np. 10 m i dostraja się AF. NIe wiem, czy dobrze myślę, ale to wstepne ustawienie pierścieniem ostrości chyba nie ma znaczenia, bo AF i tak dostosowuje odległość. Czy dobrze myślę?

Ten pierścień nie służy do jakiegoś wstępnego ustawiania ostrości tylko łapiesz ostrość na AF i ewentualnie dzięki funkcji FTM (Full Time Manual) możesz dokonać ręcznego przeostrzenia bez konieczności używania jakiegokolwiek przełącznika. Jak chcesz ostrzyć ręcznie to przełączasz na MF i ostrzysz.

rosim
23-02-2009, 00:14
ok, dzięki