PDA

Zobacz pełną wersję : WB -jak z tym sobie radzicie?



heniek
18-07-2005, 14:56
Witam,
ostatnio robiłem trochę zdjęć na ślubie, było dużo różnych świateł w kościele( słońce, oświetlenie koscioła, oświetlenie operatora kamery i moja 420EX plus 350D)zdjęcia na pierwszym planie są dobrze doświetlone ale drugi plan już domianata żółtego koloru. Raw w tym przypadku też na wiele się nie przydał,kilka ujęć bez lampy wyszło ok, Szara kartka, jakieś filtry...?
Jak sobie Wy z tym radzicie?
pozdrawiam

pysiek
18-07-2005, 15:15
Wyglada na to ze miales swiatla o roznym kolorze. Moim zdaniem nic sie na to poradzic nie da. Konwersje mozna stosowac jesli masz caly plan oswietlony z taka sama tempertatura. Jesli efekt jest rzeczywiscie nieznosny, mozna zawsze konwertowac na czarno-bialy. Sam pare razy tak musialem zrobic :-?

pozdrawiam, Jarek.

gawryl
18-07-2005, 15:36
RAW daje Ci mozliwosc zmiany BW przy kompie, wiec jesli RAW nie przydal sie na wile, tylko sie powiesic :) co oznacza, ze za malo przy kompie siedziales :) lub miales ,,dziwne'' oczekiwania (np. twarz w swietle 10 kolorow chciales sprowadzic do jednolitego odciania).

CYNIG
18-07-2005, 16:12
Witam,
ostatnio robiłem trochę zdjęć na ślubie, było dużo różnych świateł w kościele( słońce, oświetlenie koscioła, oświetlenie operatora kamery i moja 420EX plus 350D)zdjęcia na pierwszym planie są dobrze doświetlone ale drugi plan już domianata żółtego koloru. Raw w tym przypadku też na wiele się nie przydał,kilka ujęć bez lampy wyszło ok, Szara kartka, jakieś filtry...?
Jak sobie Wy z tym radzicie?
pozdrawiam

Jesli oswietlenie zastane masz w miare jednolite ("jednokolorowe") to stosunkowo prostym i sprawdzonym sposobem jest "ocieplenie" swiatla lampy do temperatury swiatla zastanego w obiekcie. Wystarczy kupic foliekonwersyjna okolo 15zl za arkusz A4 (rok temu) u zakladasz ja na palnik lampy - tyle warstw ile chcesz zjechac w dol z temperatura barwowa lampy. W efekcie dostaniesz plan oswietlony swiatlem o zblizonej temperaturze co juz potem latwo skorygowac przy obrobce RAWa.
Proste i sprawdzone w praktyce.