PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmyte tło



dvdek
21-02-2009, 15:24
Witam, mam pytanie odnośnie wykonania zdjęcia z efektem rozmycia tła, chodzi mi o to żeby wybrany element w kadrze był ostry a dalszy plan rozmyty. Mam powershot S5 IS. Siedzę nad tym i nie mogę do tego dojść:) choć pewnie jest banalne.
Pozdrawiam
dvdek

xxkomarxx
21-02-2009, 15:37
Rozmycie zależy od przysłony. Na chłopski rozum im mniejsze f wartość przysłony(więcej światła wpada przez obiektyw) tym mniejsza głębia i rozmywanie zaczyna się bliżej punktu ostrzenia. A możesz też rozmyć przy pomocy PS-a .

Kam
21-02-2009, 16:08
głębia ostrości prócz przysłony, zależy jeszcze od odległości: im bliżej, tym płytsza głębia i co za tym idzie większe rozmycie tła.
Polecam http://www.dofmaster.com/dofjs.html

preinwher
21-02-2009, 16:30
Ustaw przysłonę f/ 2,7 (największa w tym obiektywie) staraj się podejść blisko fotografowanego obiektu, lub użyj zoomu ale tak by trzymała się wartość f/ 2,7
Chociaż przy tak małej matrycy rozmycie tła jest stosunkowo małe.

armageddon
21-02-2009, 18:46
S5 jest super zoomem i mozna to calkiem dobrze wykorzystac do rozmycia tla. Zapomnij o otwieraniu przeslony, to i tak niewiele da w tym aparacie ze wzgledu na mala matryce i realną krotka ogniskowa. Wyciagnij ogniskowa ile można, zbliz sie do obiektu i bokeh gotowy :)

banan82
21-02-2009, 19:43
dokladnie, uzyj duzej ogniskowej i to odizoluje temat od tla ale niestety to nie bedzie taki sam efekt jak np na przeslone f1.4 na jakiejs stalce. Po prostu sie nie da. To byl glowny powod dlaczego porzucilem mojego starego superowego PowerShota A610 :) Tego mi brakowalo.
Niestety problemem z dluga ognoskowa jest to ze masz ciasny kadr i musisz dalej odejsc.

Slider
21-02-2009, 22:58
lub użyj zoomu ale tak by trzymała się wartość f/ 2,7

Trochę bez sensu.. ten aparat traci jasnośc 2,7 (do bodajże 3.5) już ponizej 50mm (ekwiwalent), a z tego co wiem, to trochę mało na rozmycie tła (przy tej matrycy). btw przy kompaktach przysłona odrgywa drugorzedne znaczenie jesli chodzi o bokeh. zdecydowanie lepszy efekt uzyskuje się przy wydłużonej ogniskowej i jak koledzy powiedzieli, z przedmotem blisko aparatu. Ew. ładny bokeh daje skala macro, ale nie wiem do czego były Ci on potrzebny, bo jesli do portretów, to macro odpada..:razz:

Pozdrawiam

dvdek
22-02-2009, 07:55
Witam,
Dziękuję za podpowiedzi, dzisiaj spróbuję:)
pozdrawiam
Dawid

rafori
23-02-2009, 15:20
Sproboj na portrecie. Odejdz od osoby na 2-3metry. Wybierz tryb makro, przybliż zoomem na twarz i pozwol aparatowi ustawic ostrosc.
Powinno dzialac.
Potem to samo sprawdz na jakims kwiatku/lisciu (czymkolwiek malym) i wyroznialnym z tla :)