PDA

Zobacz pełną wersję : jak przygotować pliki do wywołania - (hurtowe skalowanie) ???



wacho
20-02-2009, 10:04
Koledzy – jak przygotowyjecie pliki do wywołania ?

Chodzi mi o kilka praktycznych kwestii:
robimy zdjęcia w proporcjach boków 2:3, tymczasem wywoływane formaty z wyjątkiem 10:15 i 20:30 mają inne proporcje (w tym często używane 13x18 i 15x21).
Co więcej, jeżeli doda się ramkę (np. białą) wtedy proporcje boków nabiorą jeszcze ”gorszych” proporcji...

- Co robicie jeżeli wywołujecie zdjecia 15x21: przycinacie zdjecia (czętu u mnie jest to niemożliwe bez psucia kadru) czy też jakoś skalujecie (chodzi mi o oddawanie do labu gotowych plików we właściwej ilości pikseli np. do 15x21 na 300dpi. już z białą ramką na pliku)

- czy jest (czy macie) jakąś metodę na HURTOWE doprowadzanie zdjęć do właściwych rozmiarów (np. jakąś akcję do photoshopa) – najlepiej z opcją robienia białych ramek


Sytuacja praktyczna: macie 100 obrobionych plików i chcecie je wywołać z ramką ok. 5mm w formacie 15x21 (chcecie przekazać do labu pliki 1795 x 2480 pikseli)
- Jak to zrobić bez konieczności przycinania zdjęć po bokach oraz żmudnego skalowania każdego zdjęcia osobno do właściwego rozmiaru (a także bez konieczności dodawania ramki przy każdym zdjeciu osobno) ??????????
Jak to zrobić raz a nie ręcznie 100 razy ?

Czyli de facto jak zaoszczędzić na tym półtorej godziny czasu..... ?

spoon
20-02-2009, 13:15
jak wiesz co chcesz zrobic (a wiesz jakie ramki i jaki rozmiar) to napisz sobie akcje w photoshopie i po sprawie.

wacho
20-02-2009, 13:18
jak wiesz co chcesz zrobic (a wiesz jakie ramki i jaki rozmiar) to napisz sobie akcje w photoshopie i po sprawie.

hmm
problem w tym że nie za bardzo potrafię pisac akcje
- potrafie je jedynie edytować (tzn. zmianiać parametry pod swoje potrzeby)

I jeszce jedno - czy można za pomocą akcji zmienić nie jedno zdjęcia tylko np. wszystkie zdjęcia z katalogu.

p.s. - jestm na tyle zdesperowany że mogę komuś zapłacić za napisanie takiej akcji (mam już dośc straty czasu) !!!

Nummatus
20-02-2009, 14:51
1. Otworz plik z obrazem w Photoshopie
2. Otworz menu z akcjami
3. Kliknij "Create a new action" (na dole menu z akcjami)
4. Image > Canvas Size - przytnij jak Ci pasuje
5. Kliknij "Stop recording" (na dole menu z akcjami)
6. File > Automate > Batch - wybierz akcje i folder z plikami do edycji

Dla zdjec pionowych i poziomych oddzielna akcja

Pozdrawiam :)

Edit: Ramke mozesz oczywiscie tez dodac ta sama metoda (np. zwiekszajac canvas size albo dodajac nowa warstwe z ramka). Wazne by wszystkie zdjecia byly w tym samym rozmiarze i proporcjach.

wacho
20-02-2009, 18:33
Super - to już coś (pobawie się z akcjami) !

Ale jak sobie poradzić (jak Wy to robicie) z innymi proporcjami boków na zdjęciu i na wywoływanym formacie ?

Robicie jakiś resize do pożądanych proporcji czy też cropujecie ?

preinwher
20-02-2009, 18:44
Dla zdjec pionowych i poziomych oddzielna akcja

Można to zrobić jedną akcją, dłuższy i krótszy bok podaje się jeden rozmiar np. 2480 pikseli. W którymś wydaniu Foto Video Digital była opisana taka akcja, nie mam teraz czasu by tego poszukać ale z pewnością znajdzie się ktoś kto to przytoczy.

Juriko
20-02-2009, 20:19
Do zmian proporcji mozna użyć programu JPEGCrops (http://www.programosy.pl/program,jpegcrops.html). daje możliwość minitorowania kadru, po jego ustaleniu następuje cięcie dla wszystkich zdjęć w danym folderze.

sluzalekmichal
20-02-2009, 20:27
Akcja do kadrowania - nie polecam. Każde zdjęcie najlepiej wykadrować ręcznie. Wtedy na zdjęciu jest to co chcesz, a nie to co PS sam przytnie. Chyba, że masz 40D i robisz np. format 10x15 (102mmx152mm) - 300dpi. Automatyczne przekadrowanie i zmniejszenie zarazem nie wpłynie na ucięcie jakiegoś fragmentu zdjęcia. Podobnie inne formaty mające te same proporcje.
Pozdrawiam
M.S.

ExploRa
20-02-2009, 21:58
Jedynie co moze z tego przycinania wyjsc i dodawania ramek samemu, to to iz laby obcinaja technologicznie ok 3% kadru i taka ramka bedzie krzywa potem. Trzeba przycinac.
Wykadruj sobie w jpegCrops jak chcesz (3% w pamieci) jak z ramkami, to zaznacz w opcji dla danego labu.

mamut9
20-02-2009, 23:23
laby obcinaja technologicznie ok 3% kadru

oj przycinają % czasem 5% i to nawet jak prosisz, aby bardzo uważali, bo wykadrowane jest na styk /wyskalowane do formatu 45x30 - mnie na focie w układzie pionowym gdzie u góry kadru w odległości 1 cm był koniec czapki portretowanej osoby ucili czapkę o centymetr tj. dokładnie 4,5% z wysokości kadru [45 cm to 100% 1cm nad dodać 1 cm czapki= 2 cm to jest4,4444%] dla labu to było bez znaczenia, ale fotografia nie nadawał się na wystawę:oops:

ExploRa
20-02-2009, 23:46
oj przycinają % czasem 5% i to nawet jak prosisz, aby bardzo uważali, bo wykadrowane jest na styk /wyskalowane do formatu 45x30 - mnie na focie w układzie pionowym gdzie u góry kadru w odległości 1 cm był koniec czapki portretowanej osoby ucili czapkę o centymetr tj. dokładnie 4,5% z wysokości kadru [45 cm to 100% 1cm nad dodać 1 cm czapki= 2 cm to jest4,4444%] dla labu to było bez znaczenia, ale fotografia nie nadawał się na wystawę:oops:

Zeby bylo ok, niektore laby Agfy jak sie nie myle a moze i inne, maja opcje REPRODUCTION i wymiary powinny byc takie jakie zalozono.

wacho
21-02-2009, 12:05
dobra, coś z życia:

mam fotę z 5d Marka II: 5616 x 3744 pikseli (proporcje 1:1,5)
lab podaje mi wymiary (300dpi) do formatu 15x21 - 1795 x 2480 pikseli
i ja właśnie takie pliki chce im przekazać (proporcje 1:1,38)

co więcej - jeżeli będe chciał w tym zawrzeć ramkę ta proporcje samego zdjęcia wyniosą ok. 1:1,35

zakładam że fotki nie będe cropować bo zburzę całą kompozycję

JAK TO ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI ŻEBY WSZYSTKO GRAŁO ???
(mi przychodzi do głóowy kadrowanie - ale to znowu "poszerzy" zdjęcia i np. ludzie będą o kilka procent grubsi...).

sluzalekmichal
21-02-2009, 22:38
A fotolab nie oferuje zdjęcia 152mmx240mm? Ja często tak kadruje i jest to na pewno ciekawsze rozwiazanie niż 152x216mm. Oczywiście rozdzielczość 300dpi.
Mam wogóle wrażenie, że pomyliłeś pojęcia kadrowania i zmniejszenia zdjęcia. W PS jak sobie w opcjach edycji zmniejszysz zdjęcie to faktycznie zniekształcisz zdjęcie. Ale jeśli użyjesz narzędzia kadruj (lewe menu robocze w PS) i wpiszesz z palca wymiary + rozdzielczość i zaznaczysz to potem narzędziem na zdjęciu to nie ma mowy o zniekształceniach. Należy odróżnić pojęcie kadrowania i zmniejszania.
Pozdrawiam
M.S.

MaciekH
23-02-2009, 02:49
dobra, coś z życia:

mam fotę z 5d Marka II

[...]

zakładam że fotki nie będe cropować bo zburzę całą kompozycję

JAK TO ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI ŻEBY WSZYSTKO GRAŁO ???

Masz kilka opcji. Przygotuj zdjęcie tak aby się Tobie zgadzał kadr i ramka, następnie w labie zaznacz że chcesz całaby widoczny był cały motyw (100% tego co w pliku). W takim przypadku bedziesz miał dokładnie to co sobie na kompie ustawiłeś, tylko bedziesz sie musiał zabawić w odcinanie białych krawedzi, które powstały w wyniku dopasowania Twoich plików do danego formatu papieru. No i po takich zabiegach odbitka bedzie miała fizycznie nieco inny (mniejszy) rozmiar.

Mniej zabawy bedzie, jak jednak skusisz sie o wykadrowanie obrazów (do tego polecam JPEGcrops'a) do np. tego formatu 21x15, a pozniej w labie zaznaczysz opcję "dodaj białe ramki" czy coś w ten deseń (sporo labów ma taką opcję). Nie musisz sie wtedy bryndzlowac ze wstawianiem w odpowiednich proporchach ramek i pozniej przycinaniem gotowych odbitek, a i one mają fizycznie taki rozmiar jak sobie zamówiles.



(mi przychodzi do głóowy kadrowanie - ale to znowu "poszerzy" zdjęcia i np. ludzie będą o kilka procent grubsi...).
Poczytaj o tym co to jest kadrowanie...

wacho
23-02-2009, 17:37
Poczytaj o tym co to jest kadrowanie...

sorki - źle się wyraziłem - chodzi mi o przekalowanie.

I pytanie z nieco innej beczki - znacie jakieś Laby w Warszawie gdzie zrobią odbitki 152x240mm ??
- najlepiej dobrze i nie najdrożej ;) (ceny powyżej 3zł raczej mnie nie interesują...)