PDA

Zobacz pełną wersję : a75 i kościół



nandoo
18-07-2005, 08:56
Witam,
znajomy poprosil mnie czy bym nie zrobil mu kilka zdjęc na chrzcinach jego dziecka, po pierwsze to nie mam zbyt dobrego sprzetu (canon a75) a po drugie nie wiem z jakimi ustawieniami optymalnymi moglbym te zdjecia wykonac tym sprztem i w takim miejscu.
Kiedys robilem podobne fotki w auli UAM, nameczylem sie jak .... i nic z tego i tak ciekawego nie wyszlo, wiec wole sie teraz spytac ekspertów ;)
z gory dzieki za jakiekolwiek podpowiedzi.

bronek
18-07-2005, 16:14
Cześć,

moje propozycje:

a) plany ogólne:

1) przygotuj znajomego na "artystyczne zdjęcia" :)
2) ustaw aparat na statywie !!!
3) wyłącz wbudowaną lampę błyskową
4) tryb Av (priorytet przysłony), ustaw największą dziurę (2.8)
5) najwyższa dostępna czułość (400) - ale wcześniej sprawdź, czy
akceptujesz takie fotki, jak nie, to ISO200

b) zbliżenia:

a) małe ISO
b) mała przysłona od 4 w górę
c) włączona lampa

to są moje propozycje

pzdr,
bronek

nandoo
18-07-2005, 18:38
Oooo wielkie dzieki,
tylko przy takim czasie nawswietlania to mi zamasane wychodza te zdjecia a tym bardziej jak ksiezulek w ruchu bedzie,
i ten snieg z ISO :cry:
Jakies inne propozycje :)

KuchateK
18-07-2005, 19:12
Kombinuj z manualem... Ustaw tak z 1/30-1/60s (jak mozesz utrzymac i nie beda biegac to i dluzej), f2.8 (chyba tyle minimum a75 ma), max czulosc i lampa do tego na dopalenie... Jak bedzie w miare widno w kosciele to powinno byc cos z tego... Jak nie to typowo kompaktowo... Ludzie na czarnym tle :mrgreen:

Jak bedzie w miare powoli sie to dzialo i mozesz sie rozstawic ze statywem to pozwoli ekstra podciagnac czas i wyciagnac jeszcze tlo... Nie wiem ile Ci tam na tym AV wychodzilo...

Vitez
19-07-2005, 03:22
Pozostaje jeszcze pytanie co ksiadz na to (szczegolnie statyw) :roll:

nandoo
19-07-2005, 09:59
sadze ze statyw odpada :(,
to nie maja byc profesjonalne zdjecia ale ladne ;)
bede musial cos z krótkim czasem wykombinowac, i nie wiem jakie oswietlenie tego kosciola jest :(ale sadze ze srednie

perlpa
30-07-2005, 09:06
Nie wiem co uznajesz za "średnie" oświetlenie kościoła. Światło zastane w kosciele w którym często fotografuję jest na poziomie f=2.8 t=1/60 przy ISO800. Pewnie nie uda Ci się w ogóle w pełni wykorzystać zastanego bez lampy więc staraj się tak ustawić max ISO(400) minimalną przysłonę i czas taki żeby do światła zastanego brakowało Ci 1-2 EV. Lampa włączona. Najlepiej zrób wcześniej testy w tym kościele. Ja osobiście nigdy nie trafiłem na kościół w którym mozna by z dobrymi efaktami fotografować wszystkiego bez lampy - fakt nie mam stabilizatora, ani w obiektywie ani w rękach :)

bigosan
09-08-2005, 14:08
Pozostaje jeszcze pytanie co ksiadz na to (szczegolnie statyw) :roll:
od 3 lat (z długimi przerwami przez zniechęcenie) próbuje nauczyc sie robić zdjęcia w kościele. Najpierw Olympusem teraz Canonem 20D i bez skutku porównywalnego z negatywem NPH. Robiłem sobie nadzieje przy zakupie lampy 580EX i nadal nic. Fotografuje 30 lat i zawiodłem sie na swojej wiedzy. Wasz slang fotograficzno-młodzieżowy jeszcze bardziej mnie pogrąża. Myślę ze jest to problem wielu starszych fotografów

Vitez
09-08-2005, 18:39
Wasz slang fotograficzno-młodzieżowy jeszcze bardziej mnie pogrąża. Myślę ze jest to problem wielu starszych fotografów


Nie rozumiem pytania... nie widze zwiazku. I dlaczego mnie zacytowales?

Ktos koledze poradzil by tego kompakta na statyw w czasie chrztu postawil a ja wyrazilem watpliwosc czy ksiadz na to zezwoli... tyle.

Moj przepis na zdjecia w kosciele: 20D+Tamron 28-75 2.8 + 580EX , tryb M, f2.8-5.6 , t 1/50-1/100, iso800/1600 - ostatnie 3 parametry zalezne od potrzeb chwili i jasnosci kosciola, przyprawiac FELem (mimo E-TTL II) po twarzach.

chyrus
09-08-2005, 23:36
Oj ciężko będzie zrobić ładnie naświetlone zdjęcie z A75 przy czym byłoby ono nieporuszone. Wiadomo, ISO 400 w A75 pozostawia wieeeele do życzenia, a odszumianie może foto strasznie zblurować. Używaj przysłony 2.8, kompakt nawet przy tej przysłonie ma dość dużą głębię ostrości, najlepiej rób zdjęcia na manualu i sprawdzaj z różnymi nastawami siły błysku. Wszystko zależy od światła zastanego, być może będzie to nowoczesny "superjasny" kościół :)

fotomuka
10-08-2005, 00:27
ja mówię że tryb P,albo AV jeśli dobrze ustawisz, ustaw autofocusa na centralny punkt, jak chcesz zrobić zdjęcie a księżulek będzie przełaził i wogóle będzie ruch to złap AF przytrzymaj spust, ładnie sobie wykadruj i dociskaj spust. powinno być ok.

bigosan
10-08-2005, 10:15
Nie rozumiem pytania... nie widze zwiazku. I dlaczego mnie zacytowales?
Sorrki za ten cytat, ucze sie dopiero osługiwac to forum. Do tej pory byłem "czytaczem". Do zabrania głosu zmusił mnie brak postępów w moim fotografowaniu w kościele. Dziękuję z te rady, próbowałem i na ISO 800 i 1600 ale i tak wychodzi to tragicznie. Te czerwone tło jest nie do zniesienia. Ta sama sytuacja jest podczas fotografowania na sali balowej z żarówkami oszczędnościowymi

rychu_lhotse
10-08-2005, 11:14
Jeśli chodzi o czerwone tło to sprawa jest prosta do zneutralizowania w PS.Byłem ostatnio na ślubie kuzynki i jednego czego załuje to ze nie wziąłem ze sobą manualnej stałki Heliosa bo jego jasność bardzo by się przydała (niestety nie mam stałki Canona z AF).Zdjęcia robiłem z ISO 800,po odszumieniu nie można narzekać. Zdjęcia robione KIT-em przy max zbliżeniu to już czarna dziura dlatego uważam ze najlepszym rozwiązaniem dla zdjęc w kościele jest jakaś jasna stałka lub zoom ze stała jasnością np.Tamron 28-75/f2.8.
Cóż pozostaje zbierać pieniądze na dalsze zakupy a do tego czasu lekko przymykac oczy na braki w jakości posiadanej optyki.

Pozdrawiam

bigosan
10-08-2005, 12:49
Jeśli chodzi o czerwone tło to sprawa jest prosta do zneutralizowania w PS.
To prawda, ale najlepiej strzelic w punkt, oddać zdjęcia i wziąć kase, bo w następną sobote znowu... W 2004 zrobiłem 32 reportaze slubne (na negatywie)

perlpa
10-08-2005, 15:38
ja mówię że tryb P,albo AV jeśli dobrze ustawisz...
Tryb AV nie uwzględnia włączonej lampy i ustawia ekspozycję tak żeby wykorzystać w pełni światło zastane. W ciemnym kościele dostaniesz czasy rzędu 1/8 i dłuższe.
ryb P to co innego. Najlepiej jednak stosować M.

Vitez
11-08-2005, 02:56
Dziękuję z te rady, próbowałem i na ISO 800 i 1600 ale i tak wychodzi to tragicznie. Te czerwone tło jest nie do zniesienia. Ta sama sytuacja jest podczas fotografowania na sali balowej z żarówkami oszczędnościowymi


Jesli mam kiepskie tlo lub kiepskie (roznokolorowe czy z zafarbem) swiatlo zastane to nie ma rady - trzeba "jechac" na lampie.

Mam taka wredna hale sportowo-wystawowa w Warszawie gdzie okna boczne sa... zielone i jak tam robie zdjecia na wystawie kotow to caly rzad klatek pod tymi oknami jest mocno pokrzywdzony... jedyna rada to tryb M , iso800, 1/200 f 4-8 , czyli zabicie wplywu swiatla zastanego.
To samo z tlem - jesli zbyt przeszkadza, nawet rozmyte GO, to zabijam je blyskiem na pierwszy plan czyli czasem 1/200 , przeslona w miare potrzeb.
A co do czerwieni to niestety tak juz jest - kiepsko wychodza na zdjeciach... byl gdzies tu watek o tym.

bigosan
11-08-2005, 09:10
Wielkie dzięki za wszystkie rady. Wlasciwie rozpoczęła sie dyskusja na nowy temat. Wszystkie te informacje zweryfikuje w tą sobotę.Nie bede więcej rozwijał tego tematu. Watek miał dotyczyć "A75 i koścół", ale i tak nie wiem jak zaczyna sie nowy wątek. Długo kombinowałem jak wciąć sie w rozmowe. Pozdrawiam wszystkich!

Vitez
11-08-2005, 18:57
i tak nie wiem jak zaczyna sie nowy wątek. Długo kombinowałem jak wciąć sie w rozmowe. Pozdrawiam wszystkich!

Chcialem ci napisac na PW ale pewnie mialbys problemy z odbiorem...
Odpowiedz w czytanym watku to przycisk "new reply" w lewym, dolnym rogu strony z otwartym watkiem.
Nowy watek zakladasz gdy jestes w podforum ktore cie interesuje (np "Technika robienia zdjec" ) i w na gorze, po lewej nad watkami masz przycisk "New thread" .

bigosan
12-08-2005, 09:39
i w na gorze, po lewej nad watkami masz przycisk "New thread" .
Dziękuje Vitez, sprawdziłem, jest tak jak piszesz a nie znalazłem bo te pola są mało czytelne.
P.s. Podziwiam Cie za cierpliwość i za to, że zawsze udzielasz tak wyczerpujące odpowiedzi :-)