PDA

Zobacz pełną wersję : Bf/FF...prosze o rowianie watpliwosci.



studentmibm1
14-02-2009, 18:39
Tak mnie zastanawia jedna rzecz. Ktos na forum pisal, zreszta slyszalem to juz wczesniej ze GO rozklada sie tak ze 1/3 jest przed obiektem, na ktory ustawiana byla ostrosc, a 2/3 za tym obiektem. Zreszta tutaj pod tym linkiem jest rysuneczek odnosnie tego:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html?format=0.019&focal=50.0&aperture=1.781797&distance=.5&units=1.0

tylko nie rozumiem tego, ze skoro tak jest to dlaczego kalkulator na tej stronie pokazuje zupelnie cos innego, w wiekszosci przypadkow jest 50% In front of subject i 50% Behind subject..o co chodzi?
Czy w takim wypadku testy AFa na bf/ff na tej specjalnej tablicy do tego, a raczej jego wyniki tez powinny rozkladac sie tak ze 1/3 GO jest przed punktem na korym sie ostrzy i 2/3 za nim ? czy powinno byc po rowno, bo juz sie w tym gubie tak szczerze.

airhead
15-02-2009, 17:37
to w cale nie takie trudne, tylko kalkulator komplikuje sprawę uproszczając wyniki - w ogóle o nim zapomnij

ogólnie teoria mówi, że dla nieskończoności GO rozkłada się 1/3 przed, a dla skali odwzorowania 1:1 jest symetryczna. dla wartości pośrednich jest coś pomiędzy tymi współczynnikami

MMM
15-02-2009, 19:49
Tak mnie zastanawia jedna rzecz. Ktos na forum pisal, zreszta slyszalem to juz wczesniej ze GO rozklada sie tak ze 1/3 jest przed obiektem, na ktory ustawiana byla ostrosc, a 2/3 za tym obiektem. Zreszta tutaj pod tym linkiem jest rysuneczek odnosnie tego:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html?format=0.019&focal=50.0&aperture=1.781797&distance=.5&units=1.0
Rysuneczek dotyczy odległości hiperfokalnej a to szczególny przypadek. Normalnie jest tak jak w kalkulatorze i nie słuchaj bzdur o 1/3 - 2/3. Ktoś kiedyś wymyślił że "ogólnie" biorąc pod uwagę cały zakres odległości średnio można tak przyjąć, ale to jest tak wielkie uproszczenie że z rzeczywistością rzadko kiedy ma coś wspólnego. Jeśli już to tylko przy dalszych odległościach ostrzenia.

Skipper
15-02-2009, 21:41
Tak mnie zastanawia jedna rzecz....
powiedz ze jestem zlosliwy ale.. przestan myslec i rob zdjecia :) to nie nauka scisla tylko w pewnym sensie sztuka.. nie bedziesz przeciez liczyl za kazdym razem GO..
zasada jest taka ze im wiecej zdjec zrobisz i zastanowisz sie nad nimi.. tym szybciej nauczysz sie intuicyjnie "czuc" przestrzen i bedziesz mial z tego wiekcej pozytku jak z takiego matematycznego podchodzenia do tematu :)