PDA

Zobacz pełną wersję : Fotocela i FEL



tomr
13-02-2009, 12:49
Witam

Zastanawiam się jak będzie wyglądał pomiar światła w sytuacji:
lampa EX ( w trybie ettl2) wyzwala drugą lampę na fotoceli w momencie wciśnięcia FEL(*) - czy ta druga lampa zostanie uwzględniona w pomiarze światła?
Czy zdjęcie po takim pomiarze będzie prawidłowo naświetlone ?

Zakładam, że żadne zmiany manualne w lampach nie są robione - automatyka da radę ? Próbował ktoś ?

MaciekH
16-02-2009, 04:55
Jak mi ktoś podpowie jak to można pewnie sprawdzić, to zrobie dziś teścik. Wiem, że druga błyśnie i przy FEL'u i na zdjęciu, ale nie wiem jak sprawdzić, czy i jak błysk drugiej wpłynie na attl'a...

tomr
17-02-2009, 03:07
Histogram ? Efekt wizualny ? Da się to jakoś sprawdzić ?
A można prosić o sample ? Zdjęcie tej samej sceny 1 - ettl+fotocela, 2 - ettl.

Zastanawiam się czy warte to zabawy - żeby stworzyć takie mini studio domowe. Posiadam 580ex i chcę dokupić 2-ga lampę/zarówkę błyskową. I teraz pytanie - kabel synchro PC czy przenoszący automatykę i ettl sam "wszystko" ustawi.

MaciekH
17-02-2009, 03:21
Jesli druga lampa nie bedzie EX'em, to ettl (nawet jesli faktycznie bedzi brał pod uwage bysk drugiej lampy) ustawi tylko i wyłącznie 580ex, bo niby jak by miał to drugą ustawić.
Żarówki bez regulacji mocy rowniez nie polecam (za mało uniwersalne) a jesli stopkowa to rowniez tylko z mozliwoscia regulacji. Najpierw jednak (w sumie w trakcie tez) polecam strobist.com;)

tomr
17-02-2009, 03:31
Wiem, że ustawi tylko 580ex - ale czy jej moc będzie odpowiednio zmniejszona o świato tej drugiej?
Mam trochę ograniczony budżet na eksperymenty i jeśli efekt nie będzie wart tych 80 zł ( żarówka+parasol+oprawa ), to nawet ich nie wydaję. Ale jeśli rozświetlę tą żarówką cienie w portrecie - to zaryzykuję.

strobist.com - poczytam - myślałem, że może ktoś, coś na szybko .... ;)

MaciekH
17-02-2009, 03:34
W takim przypadku, skup sie lepiej na zdjeciu lampy z sanek aparatu...

tomr
17-02-2009, 03:50
Już zdjąłem, zrobiłem softbox'a ... i bawię się ....

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img167.imageshack.us/img167/3158/rsimg2746qj4.jpg)
nie że chcę się chwalić :roll:, ale czegoś mi brakuje