PDA

Zobacz pełną wersję : Canon Speedlite 580EX II vs Metz 58 AF-1



arrow
04-02-2009, 18:08
Mam takie zapytanie do szanownych kolegów. Która z lampek wybralibyście dla siebie ?? Mam dylemat czy wybrac cos co stworzono dla Canona czy tez wybrac dedykowana lampe do Canona Metz. Na korzysc systemu Metz przemawia dodatkowy palnik.

ExploRa
04-02-2009, 18:15
Mam takie zapytanie do szanownych kolegów. Która z lampek wybralibyście dla siebie ?? Mam dylemat czy wybrac cos co stworzono dla Canona czy tez wybrac dedykowana lampe do Canona Metz. Na korzysc systemu Metz przemawia dodatkowy palnik.

Jak juz szarpnales sie na 5DmkII, to bedziesz zalowal na 580EXII ? :)

justanimage
04-02-2009, 19:06
Jak juz szarpnales sie na 5DmkII, to bedziesz zalowal na 580EXII ? :)

Mysle ze tu nie o cene chodzi, a o dodatkowe fajne bajery, ktore ma Metz :)
PS bylo na ten temat troche watkow, trzeba tylko poszukac

arrow
05-02-2009, 00:29
oka poszukam :)

ExploRa
05-02-2009, 14:53
Mysle ze tu nie o cene chodzi, a o dodatkowe fajne bajery, ktore ma Metz :)
PS bylo na ten temat troche watkow, trzeba tylko poszukac

Tzw. kukułka :>

preinwher
05-02-2009, 16:20
Mysle ze tu nie o cene chodzi, a o dodatkowe fajne bajery, ktore ma Metz :)
PS bylo na ten temat troche watkow, trzeba tylko poszukac

Ktoś też chyba pisał że były problemy z palnikami w Metzach.
Ja brał bym 580EX II
Potężna jak diabli, spawarka po prostu :-D
Na dodatek posiada sterowanie innymi zewnętrznymi lampami Canona.

Wats0n
05-02-2009, 16:26
Na dodatek posiada sterowanie innymi zewnętrznymi lampami Canona.

Metz też to potrafi.
Wczoraj macałem.
Jestem przyzwyczajony do canonowskiej filozofii obsługi (430ex), i trochę mnie te 4 przyciski w Metzu przerażały.
Jednak pobawiłem się trochę, i muszę przyznać że organizacja menu jest bardzo przejrzysta i wygodna. Złego słowa powiedzieć nie mogę.
Tak więc szykuję się do nabycia owej deutsche-lampy.

noeee
07-02-2009, 13:41
Witaj.

W tej klasie oba są super ....
nieważnie którego wybierzesz i tak będziesz zadowolony ...

Ja wybrałem Metza ... ale tylko na podstawie opinii innych bo 580 nie widziałem w działaniu ...
Co do Metza to dla mnie kosmos w porównaniu do lampy wbudowanej .... (oczywiście na +).

Wspomaganie AF poprzez lampę z 450d działa tak dobrze do tego stopnia że można focić w zupełnych ciemnościach (i jeszcze odbijać światło od rożnych obiektów/krawędzi - co by nie palić na wprost) i zdjęcia wychodzą jak robione w dzień (nie poprzepalane i białawe) z poprawnym AF .......

Zresztą ja jestem entuzjasta/amator .... niech się wypowiedzą eksperci ;)

Grisha
07-02-2009, 14:36
Myślę, że lektura tych wątków pozwoli Ci jednoznacznie wybrać:

http://www.canon-board.info/showthread.php?t=39570&page=5&highlight=Metz
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=42163&highlight=Metz
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=29530&highlight=Metz
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=24166&highlight=Metz
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=19222&highlight=Metz
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=42810&highlight=580EX
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=5833&highlight=580EX
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=11928&highlight=580EX
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=38872&highlight=580EX
[/URL]
[URL="http://www.canon-board.info/showthread.php?t=42996&highlight=Metz"]http://www.canon-board.info/showthread.php?t=40279&highlight=580EX (http://www.canon-board.info/showthread.php?t=40279&highlight=580EX)

RafalTK
07-02-2009, 17:47
Bierz Metza... Sam go mam i powiem ci że jeszcze mnie nie zawiódł. Poszukaj sobie na forum małego testu tej lampy, który kiedyś zamieścił Cichy. Zobaczysz, że 2 palniki robią różnicę.

Co do uszkodzeń głównego palnika - była taka seria chyba z rok temu - ale od tego czasu nie słyszałem, żeby komuś poszedł palnik.

Jedynym minusem (choć ja nie wiem czy to można nazwać minusem) jest to, że Metz ma plastikową stopkę. Trochę mnie to na początku zdziwiło i przeraziło, ale plastik jest naprawdę dobrej jakości i nie ma się co obawiać, że się złamie czy wyrobi ...

ElSor
09-02-2009, 12:08
A jak wyglada sprawa wspomagania AF w lampie Metza tzn czy obsluguje inne punkty niz tylko centralny i jaki realny zasieg ma to wspomaganie ?

arrow
09-02-2009, 12:30
poza tym feralnym wybuchajacym palnikiem w serii lamp z zeszlego roku nie slyszalem zadnych negatywnych opinii ... tez interesuje mnie czy 580 II ktora dokonuje wlasnego pomiaru lepiej sobie radzi z rozna temperatura barwowa w porownaniu do metza ?? a jak wyglada sprawa z uzywaniem lampy 580 II podczas doswietlania w jasny dzien ??

arrow
09-02-2009, 13:51
hmm ciekawa rzecz wyczytalem ... czy faktycznie skora oswietlana metz'em wyglada bardziej naturalnie czy w sumie to kwestia ustawien ??

Piotr_0602
09-02-2009, 16:07
Słyszałem że te problemy z palnikami to już przeszłość. Metz miał jakiś tam problem na początku, ale usunął.

Sam wybrałem Metza, i nie cena tu decydowała. Główną zaletą był drugi palnik, który sobie bardzo chwalę. Praktycznie odpada problem cieni pod nosem i oczami przy odbijaniu światła od sufitu (zwykle wtedy ustawiam mały palnik na 1/4 lub 1/2 mocy). Używam też zestawu Promax System na lampę. Wtedy czasem wyłączam dodatkowy palnik, a czasem nie. Z Promaxem mogę mieć faktycznie z jednej lampy 3 źródła światła - Promax kieruje część światła na sufit, a część na wprost palnika. Gdy przekręcę palnik w bok, mam światło od sufitu, z boku od ściany, oraz na wprost z dodatkowego palnika lampy.

Nie zamieniłbym tego Metza na Canona. Ewentualnie tylko na mocniejszego Metza 76. Sterowanie przyciskami domyślne, choć wolałbym takie jak w Olympusowym FL-50 (ma dwa kółka, korekcja błysku to ideał).

Polecam recenzję tego Metza i kilka opinii na forum:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=268574

Fik
09-02-2009, 16:41
Ważną sprawą jest możliwość upgrade softu lampy. Ma wejście USB którym można zaktualizować, poprawić ... oprogramowanie lampki.
Ja zanabyłem go i nie zamienię na nic innego.

tomasek
10-02-2009, 01:16
Ważną sprawą jest możliwość upgrade softu lampy. Ma wejście USB którym można zaktualizować, poprawić ... oprogramowanie lampki.
Ja zanabyłem go i nie zamienię na nic innego.

Powiedział bym - strategiczna możliwość.

Wrzucamy wasiaware do lampy i mamy dodatkowe 3EV mocy...

A na serio: co w takiej lampie da aktualizacja? No, jak wyjdzie nowa puszka, to może poprawią kompatybilność (uroki sprzętu nie-od-producenta-puszki).

Loome
10-02-2009, 01:27
To ja dorzuce się tu do wątku - czy po zakupie 580ex mk I bede mogl z poziomu 40d sterowac jej funkcjami CFn ?

tomasek
10-02-2009, 01:38
To ja dorzuce się tu do wątku - czy po zakupie 580ex mk I bede mogl z poziomu 40d sterowac jej funkcjami CFn ?

nie, sterowanie lampą z poziomu body jest możliwe dopiero w wersjach mk II

gustawgustaw
10-02-2009, 03:35
witam

Ja już po zakupie C 580EX II (zmiana z Metza 54mz4) - jestem zachwycony tą lampą, naświetla powtarzalnie każdą klatkę, a wykonanie canona jest o wiele lepsze niż metza

pozdrawiam

Piotr_0602
10-02-2009, 10:48
Akurat lampa Metza 54mz4 w porównaniu na stronie:
http://www.shootsmarter.com
wypada najlepiej. Porównują tam 6 lamp, które uplasowały się w kolejności:

1. Metz 54MZ
2. Quantum t5d
3. Nikon SB800
4. Metz 76MZ
5. Promaster 7500DX
6. Canon 580 EX

Co prawda jest teraz już nowy Canon 580, ale też jest nowy i lepszy od poprzednika Metz 58.


Co do dodatkowego portu USB i zmian firmware w 58 AF-1.
Upgrade firmawe to na pewno nie jest coś co decyduje o wyborze lampy, ale mimo wszystko to miła rzecz. Metz wypuścił 3 upgrade-y do 58 AF-1 dedykowane dla Canona (osobne są do współpracy z Nikonem/Fuji, Olympusem/Pansoniciem, Pentaxem/Samsungiem i Sony).

"Firmware 1.2

reason of modification "canon" (nie wiem co to znaczy "canon", nie podali szczegółow modyfikacji oprogramowania)

Firmware 2.0

Now also for Canon Power Shot S5 IS, EOS 1D Mark III and EOS 40D.
Improvements:
1. Triggering by entre contact is possible.
2. Operation of second reflector in E-TTL mode enhanced.
3. Repeat function of the last changed parameter.
4. Beep signal shorter.

Firmware 2.1
Improvement:
Operation of remote master mode enhanced."

Ostatnie z lipca 2008, więc coś tam stale rozwijają.
Nie są to jakieś kroki milowe, ale co jakis czas dostajemy za darmo jakąś małą poprawę w działaniu lampy. Olek załatwia ugrady firmware lamp i obiektywów bez dodatkowego gniazdka USB, więc nie jest ono konieczne. Ale miło że pamięta się o rozwoju produktu także po jego sprzedaży.


Jak dla mnie, Metz pracuje bez zarzutu, naświetla dobrze, a główną zaletą (przewagą nad Canonem) jest drugi palnik, nie do przecenienia. To naprawdę świetna sprawa i poprawa jakości zdjęć.

Głównym minusem jest średni sposób ustawiania lampy przez 4 przyciski. Można się przyzwyczaić, ale wolałbym, jak już wspominałem, dwa kółka z Olympusa FL-50.

Dla tych, którzy nie wierzą ślepo w to, że "najlepsze jest systemowe wszystko od tej samej firmy" polecam rozważenie też innych alternatyw, nie tylko Canona do Canona, a Nikona do Nikona. Podobno najlepsze TTL ma Quantum. Najmocniejszy będzie teraz Metz 76 MZ-5. A świetny stosunek jakości do ceny ma dla mnie Metz 58 AF-1 i ja osobiście wybrałem go przed Canone 580.

tnt
10-02-2009, 11:45
1 uwaga:
używając metza bez dyfuzora kukułka robi świetną robotę (chociaż jak jest bliżej niż 2 m to nawet skręcęnie do 1/4 czasem nie pomaga w uniknięciu zbyt silnej ekspozycji od kukułki - rozwiązaniem może być patent cichego na dyfuzor kukułkowy bo jak każdy dyfuzor troche osłabia żródło światła), jednak gdy dojechał do mnie dyfuzor na główny palnik używam kukułki rzadziej bo przednia boczna ściana dyfuzora (głowica lampy prawie pionowo skierowana w góre) w zakresach do 2 metrów wystarczy do niwelowania powstających np. na twarzy cieni.
to tak nawiasem bo z lampki jestem bardzo zadowolony

Piotr_0602
10-02-2009, 12:50
Ja mam dyfuzor/zestaw Lumiquest Promax System (w USA 70$, w Polsce trochę drogawo). Genialna sprawa. Cały zestaw daje sporo wersji oświetlenia, nawet bez "kukulki".
Swiatlo rozbite w proporcjach 80% w sufit i 20% na wprost (lub po przekręceniu lampy odbicie od sufitu i odbicie od bocznej ściany).
Światlo zmiękczone na wprost, z odbłyśnikiem białym, srebrnym lub złotym, z dyfuzorem zmiękczającym lub bez.

Z "kukułką" Metza dochodzi dodatkowa opcja - 3 źródła światła. Odbicie od sufitu, ściany i "kukułka" na wprost.

Czasem też dopalam "kukułką" gdy używam odbicia od sufitu/ściany, a na wprost zmiękczającej wkładki. Wtedy te 20% odbite na wprost przez promaxa bywa za mało i dobrze dopalić 1/4 mocy "kukułki".

Z reguły "kukułki" używam na 1/4 lub 1/2 mocy, bo na pełnej mocy może dawać efekt jak lampa na wprost. Naklejenie na nią "dyfuzora" wtedy pomaga.

No i czasem nie chcę lub nie mam miejsca, by zabrać ze soba wszystko, wiec nie zabieram zestawu Lumiquestu, a wtedy "kukułka" jako wsparcie głównego palnika wystarcza.

Może jak mamy 2-3 lampy i odpalamy zdalnie, można olać "kukułkę", ale z jedną lampą jest nieoceniona. Z jednej lampy dwa źródła światła.

Poza tym, dla miłośników używania wielu lamp, Metz umożliwia sterowanie jedną grupą więcej lamp niż Canon 580.

gustawgustaw
10-02-2009, 15:10
Akurat lampa Metza 54mz4 w porównaniu na stronie:
http://www.shootsmarter.com
wypada najlepiej. Porównują tam 6 lamp, które uplasowały się w kolejności:

1. Metz 54MZ
2. Quantum t5d
3. Nikon SB800
4. Metz 76MZ
5. Promaster 7500DX
6. Canon 580 EX



Strasznie dziwna sprawa z tym Metzem 54MZ4

pod koniec 2005 roku kupiłem Nikona D70 + SB 800 a ze miałem dużo zamówień na śluby dokupiłem 2-gi aparat Konice Minolte 7D + 54MZ4 tak mi doradził kolega - KM 7D + 54MZ4 w pomiarze światła ADI naświetlał sobie zdjęcia jak chciał, korzystałem z pomiaru AUTO na lampie i mogło być jako tako
Po jakimś czasie przeprogramowałem stopkę żeby śmigała mi z nowymi Alphami, w tym czasie zmieniłem D70 na D80 + nadal SB 800 i system nikona był wzorcem do naśladowania jeśli chodzi o błysk
Pomyślałem sobie dużo ludzi narzeka na pomiar światła w KM 7D to zmienię sobie na Sony A350
Z tym sony Adi chodził nawet dobrze ale nie tak jak Nikon czasami lampa wariowała +/- 3EV
- druga myśl (cały ten system sony jest o du...ę potłuc )
Wiec system sony pożegnałem :-)
Kupiłem Canona 40D + 17-85 + nową stopkę do metza SCA3102 M4 do 40D
do testu pożyczyłem sobie C580 ex I

Na początku obie lampy zachowywały się tak samo a ze testowałem tylko jeden dzień - lampę canona oddałem

Canon z Metzem na pierwszym weselu pokazał na co go stać działał dokładnie tak jak sony alpha 350 czyli po dłuższym użytkowaniu wariowała lampa

Trzecia myśl - żadnego innego systemu prócz nikona :-)

Ale kiedy byłem u koleżanki która miała canona 30D + 580 ex I po zabawie ok 400 zdjęć zobaczyłem ze wszystkie zdjęcia są prawidłowo naświetlone znów pożyczyłem lampę tym razem na wesele

Po weselu stwierdzenie żadnej innej lampy niż systemowa

po 3 latach mordęgi z Metzem nikt mnie już do niego nienamówi

Pozdrawiam i polecam sprawdzonego już C 580EXII :mrgreen:

fotocoto
10-02-2009, 20:25
Mam takie zapytanie do szanownych kolegów. Która z lampek wybralibyście dla siebie ?? Mam dylemat czy wybrac cos co stworzono dla Canona czy tez wybrac dedykowana lampe do Canona Metz. Na korzysc systemu Metz przemawia dodatkowy palnik.

Ja napisze tak, porównywałem w sklepie ze sprzedawca metza i Canona, metz palił nierówno, poza tym jest badziewnie wykonany i słyszałem, że awaryjny i serwis problematyczy. Bierz oryginał, bedziesz chciał zaoszczedzić kupisz dwa razy.

CmaBarowa
10-02-2009, 23:59
METZ ! mam od kilku lat Metza 54 mz 4 też spawa :P naświetla tak samo jak 580 dla mnie dużo fajniejszy w obsłudze :) stroboskop w M ustawiałem bez instrukcji w C do dzisiaj nie wiem jak to zrobić :D :P :D palniki słabe ?? noo fakt jak mi za 3 razem gruchnęła o ziemie to się palnik... no zepsuł się :) naprawa u p.Gołebiowskiego w Wawie 180 zł problemów nie ma ( na razie bo lampa jeszcze w naprawie czekam na odbiór) METZa polecam - to ja nie wiem jak wy naświetlacie ? ? ? ?. problem z serwisem... a C to niby bajka hahaha :P

gustawgustaw
11-02-2009, 00:24
METZ ! mam od kilku lat Metza 54 mz 4 też spawa :P naświetla tak samo jak 580 dla mnie dużo fajniejszy w obsłudze :) stroboskop w M ustawiałem bez instrukcji w C do dzisiaj nie wiem jak to zrobić :D :P :D palniki słabe ?? noo fakt jak mi za 3 razem gruchnęła o ziemie to się palnik... no zepsuł się :) naprawa u p.Gołebiowskiego w Wawie 180 zł problemów nie ma ( na razie bo lampa jeszcze w naprawie czekam na odbiór) METZa polecam - to ja nie wiem jak wy naświetlacie ? ? ? ?. problem z serwisem... a C to niby bajka hahaha :P


Widzisz - Ty mieszkasz na wyspach szczęścia :lol: a ja z Radomia :evil:

A przednia szybka przy dużym palniku ma już odpryski?:lol:

Masz może u siebie w metzie tak; ze jak ci naładuje kondensatory i po 15 min zrobisz fotke to ci zdjęcia nie doświetli?? :lol:

przy ogniskowej 24 i M 1/1 leci ci dym z przedniej szybki w dużym żarniku?? :lol:

a jak wyciągniesz rozpraszacz na duży żarnik to nie przepala ci zdjęć ??:lol:

a czy po 150 fotkach załadujesz nowy zestaw naładowanych akumulatorków i lampa jest tak przemęczona ze ci nie doświetla zdjęć ?? :lol:

mogę tak wymieniać i wymieniać :mrgreen: można tez powiedzieć ze mogłem mieć uszkodzony egzemplarz :evil:

Pozdrawiam

Piotr_0602
11-02-2009, 10:30
Ja tam z Metzem problemów żadnych nie mam. A błyskam sporo.
Gdzieś czytałem że pierwsze partie 58 miały problemy z palnikiem, ale że potem problem rozwiązano. Na razie (8 miesięcy używania Metza) palnikowi nic nie dolega, zadnych odprysków, żadnego dymu, itp. Badziewnego wykonania nie potwierdzam - nie mam nic do zarzucenia, oprócz tego że wolałbym kółka zamiast 4 przycisków do obsługi menu.
Ładuje szybko, lampa jest mocna.

A drugi palnik to naprawdę coś, aż dziwne że inni tego nie stosują. Metz to ma już w kilku modelach. Kiedyś szukałem używanych Olympusów E-330, właśnie z uwagi na to iż wbudowana lampa przesunięta jest w stosunku do stopki, i można używać obu równocześnie (zewnętrznej i równocześnie dopalać na wprost wbudowaną). W Metzu mam to samo w Canonie.

Różnica pomiędzy poprzednim modelem i 58 AF-1 jest także taka, że 54 to uniwersalna lampa którą można używać było przez stopkę (niezłe rozwiązanie dla używajacych dwóch systemów), a 58 ma dedykowane wersje (dla Canona, Nikona, Pentunga, Sonolty, Olympusa/Panasonica). Nowy powinien działać lepiej (jak wspominałem ja nie narzekam). Poza tym możliwość upgrade-u softu też wskazuje, że nawet gdyby były problemy z naświetlaniem (których wg mnie nie ma) to są do skorygowanie oprogramowaniem lampy.

Niekoniczenie "systemowe" znaczy lepsze.

Jak ktoś chce lampę dla zawodowca, jest Metz 76 MZ-5. Ma dedykowane akumulatory, najmocniejszy na rynku palnik, "kukułkę", oraz wentylator chłodzący by nie przegrzewał się palnik nawet w długich seriach zdjęć.

Ja kupiłem 58 AF-1 po porównaniu jej z lampą Canona. Różnica ceny nie była znacząca (zakupy w USA przy niskim kursie dolara). Przeczytałem wcześniej trochę testów i recenzji. Canon nie górował w nich niczym nad Metzem. "Kukułka" przechyliła szalę na korzyść Metza.

I nie żałuję wyboru.

Loome
11-02-2009, 14:36
ja kupilem 580ex mk I. brakuje mi sterowania z poziomu aparatu (metz pozwala na to?)
ale wazne dla mnie bylo to kolko - nie zawsze jest czas na przebijanie sie przez menu

gustawgustaw
11-02-2009, 14:41
ja kupilem 580ex mk I. brakuje mi sterowania z poziomu aparatu (metz pozwala na to?)
ale wazne dla mnie bylo to kolko - nie zawsze jest czas na przebijanie sie przez menu

Niestety metz niema komunikacji z menu aparatu

Loome
11-02-2009, 14:42
kwestia oprogramowania (USB:p)

gustawgustaw
11-02-2009, 14:45
źle napisałem - Metz komunikuje się z menu aparatu - ale lampy nie da się z menu aparatu sterować jak np synchronizacja na druga kurtynę albo synchronizacja z szybkimi błyskami itp

CmaBarowa
11-02-2009, 16:49
Widzisz - Ty mieszkasz na wyspach szczęścia :lol: a ja z Radomia :evil:

A przednia szybka przy dużym palniku ma już odpryski?:lol:

Masz może u siebie w metzie tak; ze jak ci naładuje kondensatory i po 15 min zrobisz fotke to ci zdjęcia nie doświetli?? :lol:

przy ogniskowej 24 i M 1/1 leci ci dym z przedniej szybki w dużym żarniku?? :lol:

a jak wyciągniesz rozpraszacz na duży żarnik to nie przepala ci zdjęć ??:lol:

a czy po 150 fotkach załadujesz nowy zestaw naładowanych akumulatorków i lampa jest tak przemęczona ze ci nie doświetla zdjęć ?? :lol:

mogę tak wymieniać i wymieniać :mrgreen: można tez powiedzieć ze mogłem mieć uszkodzony egzemplarz :evil:

Pozdrawiam

no to współczuje... ja takich problemów nie mam. Moj METZ 54 mz4 chodzi cacy, nie "przemęcza się", żądnych odprysków (a mam ją od kilku lat), nie dymi może ty nie kochasz :P swojej lampki :D pozdrawiam

gustawgustaw
11-02-2009, 17:45
tak, kocham C 580ex II (nowa miłość )- Metza się pozbyłem, mało stabilna była życiu partnerskim :):):)

pjotrekm
09-03-2009, 13:17
Witam. przymierzam sie do zakupu lampy i tak patrzę że i 580EX II i metz 58 AF-1 sa praktycznie w tej samej cenie, wiec w wyborze cena nie będzie grała roli. Natomiast po przeczytaniu tego wątku, nadal nie wiem co wybrać... jednak skłaniam sie do metza...

Może ktoś ma cos jeszcze ciekawego na ten temat do powiedzenia?

pozdrawiam

arrow
09-03-2009, 20:48
he tez ma ten dylemat ale w sumie to indywidualna sprawa jak sie okazuje, jeden i drugi palnik jest ok a metz ma dodatkowo drugi palnik ktory mozesz na rozne sposoby wykorzystac, dodatkowo okazuje sie ze problem z wybuchajacymi metz'ami mamy juz za soba bo to prawdopodobnie pierwsza wadliwa seria ktora juz jakis czas temu na rynku byla, aktualnie mam pozyczonego metza 58 AF-1 i nie narzekam

ElSor
10-03-2009, 00:49
580EX II i metz 58 AF-1 sa praktycznie w tej samej cenie
Albo znalazles tanio Canona albo drogo Metza ;) chyba ze ok 300zl to nic dla ciebie :-P
Osobiscie mam Metza 58 AF1 (wczesniej mialem tylko Metza 36 C2 z wlasna automatyka) i powiem ze nie znalazlem jeszcze sytuacji zeby mi obecna lampa nie dala rady a nie mam ani wypasionego body ani tym bardziej super jasnych szkiel. Wg mnie raczej warto zaoszczedzic kilka zl na jakies dodatki foto i miec jeszcze w tej cenie kukulke (rzadko kiedy ja wylaczam). Mi jako amatorowi nie brakuje nic w Metzie ;-)

Piotr_0602
12-03-2009, 11:31
Jeszcze raz powtórzę - gdy posiadamy tylko jedną lampę, kukułka jest nie do przecenienia. Gdy posiadamy więcej, i tak mamy do dyspozycji 2x więcej źródeł światła niż w przypadku lamp bez kukułek.

Lampa na wprost, jakie daje efekty, wszyscy wiedzą - marne.
Lampa w sufit czy odbita od ściany zza ramienia - znacznie, znacznie lepsze, ale powstają cienie pod oczami, pod nosem.
Kukułka załatwia sprawę - to dużo mniejszy palnik, więc nie dostajemy typowego efektu lampy na wprost, ale niepożądane cienie znikają.

Mam zestaw dyfuzorów Lumiquest Promax System (bardzo polecam, bardzo, bardzo fajna sprawa), ale goły Metz z kukułką nie jest dużo gorszy od tego zestawu. Poza tym z tym Promaxem można z Metzem uzyskać 3 (!!!) źródła oświetlenia (2 odbite, bo Promax rozdziela światło i kukułka na wprost).

Nawet jeśli jakieś parametry miałby Metz słabsze od Canona (a wątpię, albo są może odczuwalne dla 1% użytkowników), to kukułką nadrabia z zapasem. Mocną na pewno mu nie ustępuje.

Metzem, przy użyciu kilku lamp zewnetrznych (pewnie też zauważy to może 1% użytkowników) można sterować większą ilością grup lamp niż Canonem. To taki mały plus - pytanie kto kupi jeszcze dodatkowe 4 lampy?

doodster
06-04-2009, 10:23
Hej,

Pozwolę sobie podłączyć się do wątku.
Mam możliwość zakupu używanego Metza 58, jednak zacząłem mieć pewne obawy po tym, jak przeczytałem o wadliwej serii sprzed około roku (a ten egzemplarz ma podobno niewiele ponad rok). Czy ktoś może napisać coś więcej o tych awariach palnika? Czy jeśli lampa nadal działa, to jej to nie dotyczy?
Poza tym - mogę ją kupić za 1000PLN - cena wydaje mi się atrakcyjna...

Pozdrawiam,
Doodster

ElSor
06-04-2009, 10:30
Jesli palnik jeszcze nie siadl to pewnie nie siadzie tak szybko ;)
Glowne awarie zdarzaly sie praktycznie na samym poczatku uzytkowania (kilka dni / kilkaset blyskow).
Inna kwestia ze moze lampa juz poblyskala swoje stad i cena ...

doodster
06-04-2009, 10:35
Obecny użytkownik twierdzi, że była to jego zapasowa lampa.
Poza tym ile trzeba by przez rok pstrykać, żeby zużyć palnik?

ElSor
06-04-2009, 11:05
Wszystko zalezy od tego czy wysylala pojedyncze slabe blyski czy serie z pelna moca ;)
W tej kwestii jednal lepiej gdy sie wypowiedza ci co juz zajechali palnik bo mnie osobiscie jeszcze sie nie zdarzylo - uzywam lampy amatorsko i z umiarem.

A skoro uzywana (trzymana) jako zapas to mysle ze warto zaoszczedzic jakies 250-300zl w porownaniu z nowka ;)

kiray
07-04-2009, 14:38
Też planuję zakup lampy i po lekturze tego postu mam jedno pytanie. Piszecie, ze Metz ma tak zwaną kukułkę, która potrafi zlikwidować cienie powstałe z odbitego światła. Czy nie uzyskamy podobnego efektu zakładając odbłyśnik, który skieruje część błysku na fotografowany obiekt. Pytanie może trywialne ale raz tylko używałem lampy przez chwilę i nie mam doświadczenia.

Bejobejo
07-04-2009, 16:03
Też planuję zakup lampy i po lekturze tego postu mam jedno pytanie. Piszecie, ze Metz ma tak zwaną kukułkę, która potrafi zlikwidować cienie powstałe z odbitego światła. Czy nie uzyskamy podobnego efektu zakładając odbłyśnik, który skieruje część błysku na fotografowany obiekt. Pytanie może trywialne ale raz tylko używałem lampy przez chwilę i nie mam doświadczenia.

Zgadza się, ale mając 2 palnik, możesz swobodnie obracać główny palnik, bez ryzyka, że odbłyśnik nie doświetli cieni. Też się zastanawiam nad tą lampą i mam pytanie: jak wygląda energochłonność i czas ładownia tej lampy w praktyce.

Piotr_0602
07-04-2009, 16:08
odbłyśnik to nie to samo
kukułka jest bardziej uniwersalna
świeci na wprost przy dowolnym ułożeniu lampy
poza tym możesz stosować kombinacje - palnik z odbłyśnikiem + kukułka
a najlepiej sprawdza sie, jak pisałem, z Lumiquest Promax System
daje efekt jak 3 źródła światła

Piasek1989
07-04-2009, 17:08
cześć wam
mam 2 pytania z wiązku z metzem a mianowicie
1. czy ten metz ma system wyswolenia innych lamp canona np 430ex
2. czy system wyzwolenia innych lamp dział jak lampa master jest podłączona kablem synchronizacyjnym (delta) na gorącą stopkę

kiray
07-04-2009, 17:10
W najnowszym numerze Digital Foto Video jest test lamp błyskowych. Jest również mowa o lampach będących przedmiotem sporu.

tnt
07-04-2009, 21:11
jak wygląda energochłonność i czas ładownia tej lampy w praktyce.

akumulatrorki gp2500, świeżo naładowane;

iso100, f5.6, palnik na wprost, robię spokojnie 5-6 błysków 3kl/sek;
iso100, f5.6, palnik do góry w sufit, kukułka 1/4 mocy, zdjęcia co 3 - 4 sekundy.

ElSor
08-04-2009, 00:01
jak wygląda energochłonność i czas ładownia tej lampy w praktyce.
Raczej nie bedzie Cie to ograniczalo w praktyce - na ISO 800 czy 1600 mozna zrobic 3 zdjecia seryjne z palnikiem w gore i z kukulka na wprost. Ilosc blyskow - ok 500-800 normalnie a moze i 2000 (producent pisze ze chyba 160 z pelna moca przy aku 2000mAh). Sam zrobilem z 400-500 zdjec na Sanyo 2500 w przeciagu 3 tygodni i wrzucilem akumulatorki do ladowarki. Okazalo sie ze nadal mialy ok 800mAh. Wszystko zalezy od tego jak uzywasz lampy - czy ma doswietlac czy walic jak spawara.
Dam tylko malego sampelka do przemyslen (odleglosc do bloku na zdjeciu to ok 150-200m). Wszystkie 3 zdjecia na M f1.8 i 1/125 ISO 1600 z C85 f1.8 (robione z reki wiec kadr sie delikatnie zmienia) :-P
SAMPELEK (http://img513.imageshack.us/img513/4736/blysk.jpg)

gase1
12-05-2009, 19:20
Witam czy ktoś z was używał Metz'a na uroczystościach ślubnych? Dokładnie to chodzi mi o to czy ta kukułka jedynie działa tylko w manualu czy automatycznie dobiera sobie również moc w zależności od odległości za pomocą af?
i ostatnie pytanie : wyczytałem że ustawienia lampy (tylko 3 guziki 4 z pilotem ) troszeczkę spowalniają pracę (ustawianie parametrów)?
za odpowiedzi z góry dziękuję i przepraszam za być może głupie pytania ale na polskich forach nie znalazłem a z angielskim jestem na poziomie podstawowym :)

Loome
12-05-2009, 19:41
co do obslugi przy pomocy przyciskow tez mnie ona interesuje, jesli chodzi o kukułke - nie wyobrazam sobie zeby na automacie nie dzialala:)

ElSor
12-05-2009, 19:50
Kukulka z moich obserwacji dziala automatycznie (gdy glowny blysnie slabiej wtedy kukulka tez) do tego posiada dodatkowa manualna 3 stopniowa regulacje mocy.
Pytanie czy ciagle musisz zmieniac ustawienia lampy czy tez nie - korekte mocy blysku przeprowadzisz tez z poziomu body wiec mozliwe ze nawet nie uzyjesz zadnego guziczka z lampy podczas calej sesji - wartosci przyslony, ISO, ogniskowa sa przesylane automatycznie do lampy.

tomek1976
12-05-2009, 19:57
Mam 420ex, 430exII. Zastanawiałem się długo pomiędzy 580exII, a Metzem 58af1. Szalę na korzyść Metza przechyliła "kukułka", która czasem może okazać się bardzo przydatnym dodatkiem. Czekam na swojego Metza, który ma dojechać jutro. Niepokoją mnie tylko te niespodzianki z eksplodującymi palnikami :/

ElSor
12-05-2009, 20:07
Niepokoją mnie tylko te niespodzianki z eksplodującymi palnikami :/
Zamiast ciagle wspominac jakies mity lepiej zaloz lampe na body i rob zdjecia:!:

gase1
12-05-2009, 22:54
Dzięki ElSor za informacje niestety nie mam okazji przetestować metza u siebie wiec pozostaje tylko kupno i ewentualny zwrot po przetestowaniu

Piotr_0602
13-05-2009, 11:13
"Kukułka" działa przy każdym ustawieniu, czy TTL, czy auto, czy manual. Aparat mierzy przedbłysk zrobiony przez obie lampy. Bez problemu.

4 przyciski to jednak niezbyt szczęśliwe rozwiązanie, i to główny (jedyny?) minus tej lampy. Można to opanować, ale można też sobie wyobrazić szybsze sposoby na obsługę lampy. Wolałbym obsługę na wzór Olympusa FL-50R (dwa kółka), Canon też ma przyjemniejszy sposób sterowania lampą.

Co do wyzwalania zdalnego lamp - podobno chodzi bezproblemowo z lampami i Canona, i Metza. Tu nawet Metz jest lepszy od lampy Canona, bo daje jedną grupę lamp więcej (o ile ktoś ma aż tyle lamp, dla 99% użytkowników to nieistotne).

Ogólnie - kukułka to wielki PLUS. Oczywiście, można używać jakiś nakładek uzyskując podobny efekt. Ale z kukułką:
1) nie potrzebujemy nosić żadnych nakładek
2) możemy, przekręcając palnik, błyskać odbitym z boku światłem, a kukułką nadal doświetlać wprost

Kukułka korzysta z tych samych kondensatorów co główny palnik.
Włączenie kukułki zmniejsza więc moc głównego palnika (choć niewiele, kukułka ma rozmiary lampki w kompakcie). Kukułce można regulować moc - pełna moc kukułki, 1/2 mocy, 1/4 mocy kukułki (z reguły doświetlam na 1/4 mocy, żeby rozświetlić cienie).

tomek1976
14-05-2009, 00:10
Mam już swojego Metza :) Na początek kilka fotek testowych i w porównaniu do 430exII różnica jest widoczna. Na plus: zdecydowanie "kukułka" - zaje...ta sprawa, bardzo dobrze współpracuje z lampami speedlite'a, siła błysku (choć to ostatnie to chyba normalne przy lampach o l.p. 43 i 5 8), bezproblemowo domykająca się klapka od akumulatorów ( w Canonie zawsze domknięcie sprawiało mi problem). Obsługa nieco inna, niż w Canonie, ale po kilku próbach wciskam przyciski w sposób intuicyjny. Na minus: wydaje się, że może ładuje się z pół sekundy dłużej, niż 430exII (może to być winą: moich energizerów lub po prostu większej prądożerności metza), a także jakość plastiku - ten Metzowski jest jakiś taki...bardziej "chiński" :) To tyle pierwszych wrażeń :) Stosując się do rady Kolegi ElSora, biorę się za fotografowanie i już w najbliższą sobotę Metz idzie w bój (ciemna, wiejska "remizja" :p która potrzebuje naprawdę dobrego "dopalenia" ). Acha...no i staram się nie patrzeć na palnik, by nie doszukiwać się jakichś odprysków, dymu lub co gorsza nagłej eksplozji :mrgreen:

gase1
27-05-2009, 12:08
tomek1976 mam pytanie
jestem również szczęśliwym posiadaczem metza58 jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju.
po podłączeniu metza jako master i canona 430ex jako slave okazuje się iż pomimo tego że w menu lampy metza mam wyłączoną "kukułkę" lampa w dalszym ciągu błyska (bez różnicy czy głowny palnik skierowany jest na wprost czy w górę)
Po zmianie w menu lampy na jedną lampę ( tylko jedna lampa dedykowana na body) problem znika
Stąd moje pytanie czy ty lub ktoś na forum może mi odpowiedzieć czy ta lampa tak już ma czy jednak jest z nią coś nie tak ?
pozdrawiam gase1

tomek1976
27-05-2009, 20:37
Mam podobnie, jak Ty, gase1. Pewnie ten typ już tak ma:) Zrobiłem kilka fotek testowych zestawem Metz 58 + Canon 430EX i każdorazowo błyskała mi kukułka, niezależnie od tego, czy była włączona, czy też nie:)
Pozdrawiam.

bucefal14
28-05-2009, 21:07
Czy powyższy zestaw może działać bezprzewodowo?

tomek1976
29-05-2009, 00:12
Tak. Metz chodzi jako "master", 430EX jako "slave". Dziwnością jest jedynie fakt "odpalania" kukułki znajdującej się w Metzu, niezależnie od tego, czy jest ona włączona, czy też nie.

Piotr_0602
29-05-2009, 07:58
a robiliście upgrade firmware lampy (przez port USB)?
były co najmniej dwa dla wersji do Canona

arcadio
29-05-2009, 14:49
Witam na Forum,
Jeszcze do niedawna byłem użytkownikiem systemu Pentax, w którym razem z modelem K10D używałem lampy Metz 58 AF-1. Generalnie Metz to dużaaaa lampa, z dużą mocą, solidna. Trochę stopka jest faktycznie tandetna, ale spełnia swoją rolę. Na K10D ciasno siedziała i czasem ciężko było zdjąć. Wyświetlacz ok, niezbędne informacje, prosta obsługa czterema przyciskami, jednak kółeczko jest wygodniejsze. Z dodatkowego palnika korzystałem rzadko, a jeśli już to na 1/4 mocy. Efekt? Hmmmm...kwestia indywidualnego podejścia. Momentami fotka robiła się "płaska". Jeśli chodzi o pstrykanie na wprost z pełną mocą to w efekcie dało się zauważyć delikatne przepalenia, ale być może to wina puszki. W porównaniu do 580 EX II, Metz ma dłuższy czas ładowania. Serii zdjęć na HSS nie mogłem sprawdzić bo nijak w tej kwestii nie chciała się komunikować z K10D. Poza tym innych problemów nie było. Teraz przesiadłszy się na Canona, z nowej lampy systemowej jest bardzo zadowolony, a w szczególności z możliwości robienia bezproblemowo fotek w każdych warunkach. Gdyby ktoś potrzebował, mogę podesłać parę fotek z Metz'a i z Canona.

kalasanty
25-06-2009, 21:55
Dziś sobie sprezentowałem lampę dla poprawy dobrego humoru i odstresowania przed ślubem. Tylko zastanawia mnie, gdzie zgubiła mi się opcja błyskania z drugą kurtyną. W menu lampy tego nie ma, w menu aparatu tego nie ma.

ElSor
25-06-2009, 23:36
Ustaw w lampie TTL i pod 3cim guziczkiem opcje REAR na ON.
Dodatkowo chyba lampa musi byc wpieta pod body.

mgtan
26-06-2009, 09:26
a jak 580 EX II to drugi klawisz od lewej :-)... z trzema trójkącikami...

JotBe
09-11-2009, 23:21
Warto wgrać wersję 3.0 i można sterować Metz 58 AF-1 z poziomu body ( w tym m.in. błysk na drugą kurtynę). Wgrałem bez problemu przez USB i z 40D działa OK.

http://www.metz.de/en/photo-electronics/firmware-download-flash-units/mecablitz-58-af-1-digital.html

Firmware V3.0 (released on 17.07.2009)
Improvements:
1. Select menu is extended by AF measuring beam on/off
2. The custom functions and flash modes also can be set by the menu of the current cameras.

rbucz
11-11-2009, 00:49
Podbiję temat, czy ktoś mógłby wrzucić fotki z wykorzystaniem małego, dodatkowego palnika Metza 58 lub innej podobnej lampy ? A gdyby jeszcze można prosić o zdjęcia porównawcze- bez lampki "na wprost"?

rauf
11-11-2009, 13:46
Podbiję temat, czy ktoś mógłby wrzucić fotki z wykorzystaniem małego, dodatkowego palnika Metza 58 lub innej podobnej lampy ? A gdyby jeszcze można prosić o zdjęcia porównawcze- bez lampki "na wprost"?

Zachęcony zrobie sobie sam takie porównanie przy okazji.
Wprawdzie nie 58 a 54, ale kukułka też jest. 58 ma chyba dodatkowo regulację jej mocy? U Canona jest niby ten mini odbłysnik, ale to tylko ma sens przy palniku na wprost...

Generalnie do tej pory najlepiej korzystało mi się tak:
-fill na zewnątrz: 580 EX II, świetnie działający TTL
-wnętrza, Metz 54, palnik zawsze obrócony palący z odbicia, kukułka z osłonką jako doświelenie

Po radio wolę też Metza, mniejsze fochy z chińczykami i tryb Auto dużo trafniejszy. Jego wada to, że ze stopką dedykowaną jest trochę wyższy niż Canon i np.nie pasuje do RingFlasha. Także dokręcanie stopki jest trochę uciążliwe w przeciwieństwie do zatrzasku Canona.

krystian123
12-11-2009, 17:50
rbucz- tu masz zdjecia porownawcze, nie mam swoich, te znalazlem w sieci http://img89.imageshack.us/img89/2517/metz58ou1.jpg ale uwierz mi ta kukulka to ********a sprawa. nie zaluje swojego wyboru, po wgraniu firmware wiekszoscia funkcji mozna sterowac z body

rbucz
12-11-2009, 23:11
krystian123, dzięki, o to mi chodziło. Przy najbliższej okazji kupię tego Metza. To będzie chyba moja 5 lampa tego producenta, zawsze byłem b. zadowolony... Chyba że... Ma ktoś doświadcczenia z tym nowym Nissinem DI866? Bardzo pochlebne recenzje, moc jeszcze większa, tańszy... ciekawe tylko, czy potrafiłby bezprzewodowo wyzwolić mojego Metza-48? Ktoś już kupił może to cudo?

qbar
12-11-2009, 23:28
Witam!
Czy mógłbym prosić o opinię na temat tego jak Metz 58 sprawuje się na ślubach? Mam zamiar zacząć powoli kompletować sobie zestaw na imprezy tego typu i chciałbym się dowiedzieć czy nie lepiej byłoby jednak zainwestować w 580? Przejrzałem już wiele wątków na tym forum, co spowodowało, że mętlik mam straszny:? nie znalazłem jednak żadnej Waszej opinii na temat metza pod kątem imprez ślubnych. Będę wdzięczny za jakieś info. Dzięki.

arrow
12-11-2009, 23:50
czy wybierzesz 580 czy Metza bedziesz zadowolony

Kosmo
15-11-2009, 15:49
Jak wgrać ten soft do Metza Pobrałem ze strony Metza to co trzeba tylko jak podpinam lampe do kompa (xp) to mi ją znajduje i potem kreator szuka oprogramowania do lampy i nie może znaleźć
Próba instalacju bez drivera konczy się "ERROR_NO_DRIVER_ENTRY! No device entry found in driver! "

krystian123
15-11-2009, 16:13
Kosmo- otworz plik ReadMe WindowsXP.pdf tam wszystko jest napisane.

Kosmo
15-11-2009, 16:56
Dzięki Po godzinie walki udało się :-)

hyzop
16-11-2009, 00:26
Tak poczytałem w sieci i ludzie ciągle reklamują wybuchające palniki Metza, widziałem reklamacje z sierpnia, września, chyba nawet z października a jakie jest doświadczenie naszych forumowiczów?

arrow
16-11-2009, 03:29
wielokrotnie o tym pisano nie tylko tu, problem został juz dawno rozwiązany ... widocznie jakieś Metze "niepoprawione" sa jeszcze na rynku, ja mam Metza rok i raczej go nie oszczędzam ... nie wybuchł :)

Ernest_DLRS
16-11-2009, 15:55
Czy Metz wyzwoli się jako slave spod 580EXII?

Piotr_0602
16-11-2009, 19:41
Tak poczytałem w sieci i ludzie ciągle reklamują wybuchające palniki Metza, widziałem reklamacje z sierpnia, września, chyba nawet z października a jakie jest doświadczenie naszych forumowiczów?

Nic nie wybucha od lipca 2008 (czyli z mojego punktu widzenia od kiedy tego Metza kupiłem), mimo normalnej eksploatacji.
Zero problemów. To zdaje się dotyczyło poprzedniego modelu albo jakiś egzemplarzy z początku produkcji. Za to drugi palnik - to jest coś.

JotBe
17-11-2009, 01:07
Pisałem do Metza 3 pytania:
1. Czy przewidują powiększenie zakresu regulacji drugiego palnika?
2. Czy przewidują obsługę bracketingu lampy z poziomu body?
3. Czy lampa będzie współpracowała w trybie slave z wbudowaną lampą z 7D?

Odpowiedzi w skrócie:
1. Nie
2. Nie, i nic więcej nie będzie
3. Będzie w firmware 3.1 - przewidywane w grudniu.

Poniżej oryginalna odpowiedź (za zgodą p.Wolfganga Beckera z Technical Support):

In the next firmware version 3.1 for the flash unit "mecablitz 58 AF-1C digital" (for Canon) it is not expected to supply additional partial light output levels for the secondary reflector.
The flash unit disposes of a flash bracketing function by itself (see chapter 7.3). Therefore it is not necessary to set this function in camera's menu. Additionally settings for camera's menu are not expected.
With next firmware version 3.1 it will be possible to control the 58 AF-1C as a slave by the built-in camera flash of the Canon EOS 7.

The next firmware version 3.1 is expected to be released in December.

PS. Mam lampę 1.5 roku i nie wybuchła :-)

qbar
18-11-2009, 23:35
Cześć!
Mam jeszcze pytanie w sprawie softboxa do 58. Nie wiem jaki rozmiar wybrać z przedziału od 40x40 do 70x70. Zależy mi na w miarę równomiernym oświetleniu całej sylwetki. Zielony jestem w temacie i niby wiem, że w takim przypadku im większy tym lepszy, ale czy starczy mocy przy użyciu 70x70?
Będę wdzięczny za odpowiedź.

arrow
19-11-2009, 07:18
nie stosowałem ale wiele softboxow typu "made in home" ludzie robią do lampionów, czy mocy starczy ... 40x40 na pewno, na 70x70 nie będe sie wypowiadał bo nie wiem. do tej lampy używałem Dyfuzor Lightsphere

pank
19-11-2009, 10:46
Zamiast softboxa lepsze efekty da parasolka.

maczekg
20-11-2009, 00:02
Pisałem do Metza 3 pytania:
1. Czy przewidują powiększenie zakresu regulacji drugiego palnika?

<ciach>

Odpowiedzi w skrócie:
1. Nie


To się zawiodłem... Cały czas wydaje mi się, że 1/4 to ciut za mocno jak na lekkie dopalenie :)

A tak na marginesie, macie może jakieś doświadczenia z przytłumieniem/rozproszeniem tego palnika jakimś dyfuzorkiem home-made? Gdzieś czytałem, że ktoś wykorzystał pudełko na CFa to tego celu, ale może jakieś inne propozycje?

Pozdrawiam
maczek

pank
20-11-2009, 01:23
Zwykła, matowa taśma samoprzylepna?

hyzop
20-11-2009, 08:54
Cichy sprzedaje z jakimś dyfuzorem na mały palnik ale musiał by się sam wy powiedzieć