PDA

Zobacz pełną wersję : trendy w kadrach



Pawel
14-07-2005, 15:18
witam,
wpadl mi w rece dodatek Rzeczpospolitej odnosnie konkursu foto Rz i WKB (fotografia reporterska).
Tam wywiad z przewodniczącym jury Witoldem Krassowskim.
Cytuje fragment:

"[...] Pojawiała się nowa maniera "atrakcyjnego" fotografowania, sprowadzona do kilku trików. Szerokokątny obiektyw, komponowanie po przekątnej; ustawienie pierwszoplanowej postaci czy przedmiotu z boku kadru, wykorzystanie figury ludzkiej jako pozbawionego treści znaku graficznego - to najpopularniejsze chwyty.
Modne tez jest fotografowanie przez witrynę czy dziurkę, a także wykorzystywanie odblasków - część sceny za szybą, część w niej odbija [...]"
Odrazu do glowy przychodzi mi po kilka przykladowych zdjec kadrowanych zgodnie ze sławami człowieka. Zastanawiam sie nad tą modą w kadrach.

adamek
14-07-2005, 15:25
No bo tak to jest jak się kadruje dla kadrowania.
Prawda jest taka, że kadrem powinno się wyjaśnić historię. A nie kadrować w "mocne punkty" (człowiek z boku kadru) wszystko jak leci. :)

Kubek
14-07-2005, 19:55
Czytałem wywiad z nim z końca czerwca - pojechał równo po "fotografach", którzy myślą, że są "fotografami", bo zrobili w swoim krótkim życiu kilka tysięcy zdjęć...
Ogólnie facet stawia na wieloletnie doświadczenie ZAWODOWE i własny styl.
Każdy, kto ma staż pracy z aparatem krótszy niż 15 lat
a do tego nie potrafi utrzymać się z robienia zdjęć,
jest dla niego laikiem...

Sorry, jeśli dla kogoś ten gość to guru
ale ja jego słowa w ten sposób odczytałem.

Czacha
14-07-2005, 22:04
panowie, ale zerknijcie do Magnum czy innych agencji i zobaczie jakie zdjecia byly robione kilkadziesiat lat temu... niespodzianka - takie sam jak sie robi teraz..

sorry, ale w "dziedzinie kadru" wiele wymyslic sie nie da.. zwlaszcza w reportarzu.. ;)

minek
14-07-2005, 22:27
Phehehe.
Podobnie jak z modą (-:
Wszystko wraca. Oprócz muzyki )-:

A co do takich kadrów - to proszę, jeśli ktoś myśli, że to proste, to zachęcam udać się między obcych ludzi z szerokim obiektywem i zrobić kilka tego typu kadrów. Ot, dla treningu. Zrobić dobre zdjęcia na prawdę nie jest łatwo, nie wystarczy pstrykać ludzi na brzegach kadru. Nie ma się tu z czego śmiać.
Jedną z dobrych rad dla reportetra kiedyś przeczytałem, nie wiem czy nie u Dederki: (cytat - parafraza z pamięci) Skomponuj tło i czekaj aż pojawi się główny temat.

wolenarty
16-07-2005, 12:49
no ja już nie mogę oglądać Millera w wyborczej wszystko mu na ukos leci, nie wiem czy mu ciąży w jedną stronę aparat czy co?

darpla
18-07-2005, 23:32
Kadr to sposób spoglądania na świat, a każdy świat postrzega po swojemu, więc zdjęcia są różne.

Scaramanga
19-08-2005, 11:06
no ja już nie mogę oglądać Millera w wyborczej wszystko mu na ukos leci,aparat czy co?
Nie aparat,ale...Mi-8. :)

kocis
08-09-2005, 12:41
Czytałem wywiad z nim z końca czerwca - pojechał równo po "fotografach", którzy myślą, że są "fotografami", bo zrobili w swoim krótkim życiu kilka tysięcy zdjęć...
Ogólnie facet stawia na wieloletnie doświadczenie ZAWODOWE i własny styl.
Każdy, kto ma staż pracy z aparatem krótszy niż 15 lat
a do tego nie potrafi utrzymać się z robienia zdjęć,
jest dla niego laikiem...

Sorry, jeśli dla kogoś ten gość to guru
ale ja jego słowa w ten sposób odczytałem.

Guru nie guru, ale ma człowiek sporo racji. Jest to opinia kładąca nacisk na dobry warsztat. A człowiek nie potrafiący utrzymać się z fotografii to nazywa się "fotografik" lub "artysta-fotografik" a nie fotograf. I wtedy wszystko jasne.