PDA

Zobacz pełną wersję : Rozmiar oddawanej fotki



Max_im
31-01-2009, 11:57
witam

Zastanawiam sie w jakich rozmiarach (rozmiar pliku *MB, wymiary *x*piks, rozdzielczość *ppi) oddajecie zrobione fotografie.
Obojętne czy to sesja komercyjna (ślub) czy fotki okazjonalne z imprezy, wycieczki itd..
Ja starałem się oddawać dużego jpga ok 5MB i 3888x2592 (z 40D)
Ale teraz przy 5D II mam wątpliwości czy jest sens oddawania w max formacie

Memoriz
06-02-2009, 22:54
Studniówke oddaje teraz w 3888x2592 przekonwertowane na jpg w 100% jakości (z 40D). Grupowe zdjęcia załanczam dodatkowo w .tif-ach.
Ślubne dostarczam zarówno w .jpg jak i .tif. Uroczystość jest bardzo ważna dlatego nie żałuje na wypaleniu kilku DVD więcej, a młodzi mogą zdjęcia wykorzystać jak tylko zechcą.
Sesje oraz fotografie reklamowe w tif-ach również. Jeżeli reklama obejmuje stworzenie www, dodatkowo dodaje zdjęcia zoptymalizowane pod internet.

Max_im
07-02-2009, 08:38
dzięki za odpowiedź

Trochę mnie uspokoiłeś bo zastanawiałem się czy nie przesadzam
Czasami ktoś prosi mnie o przesłanie fotek mailem i jak mówię że wysłanie 30 fotek to długo to dziwnie się patrzy. :)
Raz wpadłem na pomysł i na płycie zrobiłem dodatkowy folder "MINIATURKI" i tam umieściłem jeszcze raz wszystkie fotki zmniejszone do 1200x800. Przy oddawaniu płyty powiedziałem że to do oglądania na komputerze żeby szybciej się otwierały

Pinio
07-02-2009, 13:52
Jakie muszą być rozmiary wywoływanego zdjęcia wg Ciebe, żeby "załanczanie" TIFFa miało sens?

Memoriz
07-02-2009, 13:55
Potencjalny klient nie rozumie i nie wie, że istnieje takie pojęcie jak rozmiar pliku graficznego. Dlatego warto się zabezpieczyć dodając różne formaty. To tylko kilka cd/dvd więcej, a klient będzie zadowolony (gdy zechce coś z fotami majsterkować).
Ponadto unikniemy niespodziewanej wizyty marudnego gościa w naszym studio.


Jakie muszą być rozmiary wywoływanego zdjęcia
Rozmiar zdjęcia zależy od rozdzielczości matrycy. Wymagania są coraz większe, a kompresując fotke do .jpg bezpowrotnie tracimy na jakości, a nikt przecież nie ma zamiaru archiwizować takiej ilości zdjęć, ryzyko zawsze jest. Generalnie każdy robi jak uważa - ja przedstawiłem mój sposób i uważam, że jest dobry.
Uważasz inaczej?
Twoja sprawa. Możesz zamieścić foty w rozmiarze i formacie jakim tylko zechcesz.

Max_im
07-02-2009, 14:59
Kiedyś była dyskusja czy oddawać RAWy.
Oddawanie TIFFa to większe możliwości późniejszej edycji przez klienta lub inna osobę. Nawet za 20 lat.

ExploRa
07-02-2009, 15:40
Z jednej strony wieksze mozliwosci ma klient majac TIFF. Ale z drugiej jakby nie patrzec, to juz ktos taki nie przyjdzie aby zrobic powiekszenie czy cos innego z pliku "matki". I kwestia czy dajesz te TIFFy wliczajac je w cene uslugi czy taki bonus... Wiadomo, jak idzie o reklamowe, produkty to TIFF biora a nie jpg. Ale np. ze slubow czy studniowek. To hmmm. A dawanie wersji do WWW zmiejszonych, zdecydowanie ulatwia ogladanie i to wg mnie norma.