PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom Catalog



piotrr
30-01-2009, 22:15
Cześć, czy mogę bez problemu skasować wcześniejsze backupy Catalog'u Lightrooma ? Chodzi mi o to czy każdy nowszy zawiera starszy i czy w związku z tym mogę zaoszczędzić miejsce na dysku.Pozdrawiam.

RafalR
31-01-2009, 16:26
Tak, to są zwykłe kopie pliku katalogu (domyślna nazwa pliku w LR2 to Lightroom 2 Catalog.lrcat) w danym momencie. Tak jakbyśmy skopiowali ręcznie plik katalogu .lrcat. W razie problemów z bazą wystarczy skopiować do głównego folderu z katalogiem LR (domyślnie np. w Win XP to Moje Dokumenty/Moje obrazy/Lightroom) ostatnią kopię z podfolderu Backup.

piotrr
31-01-2009, 21:21
dzięki za pomoc, uwolnię parę giga :) Nie rozumiem tylko po co program trzyma tyle backupów? Pozdrawiam

Jerry_R
04-02-2009, 05:12
Dokladnie, przydalaby sie opcja 'Trzymaj X ostatnich, kasuj starsze'...

mor_feusz
04-02-2009, 10:37
dzięki za pomoc, uwolnię parę giga :) Nie rozumiem tylko po co program trzyma tyle backupów? Pozdrawiam
Dla mnie spoko. Ja tam dziele ludzi na tych co robia backup i na tych co beda robic (poniewaz za pozno).

piotrr
05-02-2009, 21:13
nie chodzi o backup wogole ( to juz mam za sobą i robię :) ) ale o ilość - to ten sam katalog cały czas przecież - a mam go już kilkanaście wersji razy 200mb , chyba że jest inaczej... no dlatego pytałem :)

mor_feusz
05-02-2009, 21:25
Nie no spoko. Dobrze ze backup robisz (po czasie czy nie - wazne ze jest). Ja nawet nie zwracam uwagi ile mi to miejsca zajmuje. Nie potrzeb mi cotygodiowego backupu jaki jest ustawiony domyslnie w Lightroom'ie. Zmienilem ta opcje na 1raz w miesiacu.
Mozesz to tez zmienic - Wejdz do - EDIT -> CATALOG SETTINGS - tam sobie wyrzerz "raz w miesiacu podczas startu" - problem z glowy. Co moge Ci polecic to Microsoft SyncToy http://www.microsoft.com/prophoto/downloads/synctoybeta.aspx a tutaj link do zassania http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c26efa36-98e0-4ee9-a7c5-98d0592d8c52&DisplayLang=en. Ja mam w domu 2xNAS oraz 2xExternal HDD. tak wiec bardzo czesto (co 2-3 dni) ustawilem sobie foldery do synchronizowania. Mam:
a) dokumenty
b) obrazy
Nic wiecej na kompie nie mam. Nie trzymam nic na C:\ - dla mnie wazne sa dokumenty oraz zdjecia - tak wiec synchronizuje tylko te 2 foldery. Synchronizuje w 1 strone z laptopa na dysk(i). Jesli pliki istnieja na NASach to sa nadpisane - starsze wersje sa i czekaja - nie sa usuwane. Zaleta teggo programiku jest mozliwosc uruchamiania z wiersza polecen - czyli mozesz sobie napisac malutki skrypcik zeby robil wszystko automatycznie za Ciebie.

piotrr
05-02-2009, 21:43
kurde..mechanizacja panie, że hohoho :) ...thx i Pzdr