PDA

Zobacz pełną wersję : UVA i ołtarze w ciasnym kościele



mathom
28-01-2009, 19:24
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z fotografowaniem dużych obiektów w ciasnych pomieszczeniach ? Mam za zadanie obfocenie ołtarzy w katedrze (wysokość nawet do 5 metrów, odejście może 2-3 metry). Chodzi mi głównie o polecenie szerokiego szerokiego szkła do cropa z minimalnymi zniekształceniami. Myślę na razie o Canonie 10-22, ale liczę na podpowiedź fachowca.

Sławek
28-01-2009, 19:48
Wiele zależy od tego jak to ma być zrobione. Czy może być z żabiej perspektywy ,czy trzeba prostować perspektywę itd.Ja kiedyś fotografowałem witraże stałką sigmą 20mmf1.8.
Tylko że tam budowaliśmy rusztowania żeby nie było zniekształceń.Z trzech metrów to raczej dobrze tego nie zrobisz. A właściwie to czemu nie można się odsunąć dalej ?.

mathom
28-01-2009, 19:57
Wiele zależy od tego jak to ma być zrobione. Czy może być z żabiej perspektywy ,czy trzeba prostować perspektywę itd.Ja kiedyś fotografowałem witraże stałką sigmą 20mmf1.8.
Tylko że tam budowaliśmy rusztowania żeby nie było zniekształceń.Z trzech metrów to raczej dobrze tego nie zrobisz. A właściwie to czemu nie można się odsunąć dalej ?.

Bo dalej jest ściana :) 20 mm to za mało, 17 to za mało. Musi być mniej. Co do perspektywy to planuję drabinę.

Jago
28-01-2009, 20:12
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z fotografowaniem dużych obiektów w ciasnych pomieszczeniach ? Mam za zadanie obfocenie ołtarzy w katedrze (wysokość nawet do 5 metrów, odejście może 2-3 metry). Chodzi mi głównie o polecenie szerokiego szerokiego szkła do cropa z minimalnymi zniekształceniami. Myślę na razie o Canonie 10-22, ale liczę na podpowiedź fachowca.

Do tego tylko coś z szerokiego kąta. Jak masz cash, to polecam Canona a jak masz go trochę mniej, to polecam Sigmę. Na zniekształcenia (dystorsję) będziesz musiał jednak uważać - jednak odpowiednie ustawienie względem fotografowanego obiektu (i ewentualna korekta programem graficznym) a będzie OK :!:

robgr85
28-01-2009, 20:40
Czy ktoś z Was ma doświadczenia z fotografowaniem dużych obiektów w ciasnych pomieszczeniach ? Mam za zadanie obfocenie ołtarzy w katedrze (wysokość nawet do 5 metrów, odejście może 2-3 metry). Chodzi mi głównie o polecenie szerokiego szerokiego szkła do cropa z minimalnymi zniekształceniami. Myślę na razie o Canonie 10-22, ale liczę na podpowiedź fachowca.

Jakbyś miał odpowiednią drabinę albo rusztowanie, to możesz zrobić kilka zdjęc np 50mm i potem skleić je w jedno (lub coś a'la panorama)...

mathom
28-01-2009, 20:45
Jakbyś miał odpowiednią drabinę albo rusztowanie, to możesz zrobić kilka zdjęc np 50mm i potem skleić je w jedno (lub coś a'la panorama)...

Odpada, za dużo szczegółów, za dużo babrania. Poza tym lekkie przekrzywienie osi, perspektywa idzie do lasu i za cholerę tego nie zkleję.

Sławek
28-01-2009, 20:49
Jest jeszcze jeden sposób na zdjęcia architektury.
Ale to zależy jaki budżet jest przeznaczony na te zdjęcia.
Trzeba zrobić całą serie zdjęć wzdłuż pionowej osi i później łączyć te zdjęcia jak panoramę.
Dobrze jest przymocować poziomice do aparatu. Ale nie jest to łatwe. Zdjęcia trzeba łączyć wybierając tylko środkową , najmniej zniekształconą cześć zdjęcia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Widzę że ktoś był szybszy:-D

wolvwaw
28-01-2009, 22:02
Wszystko zależy jak ma to być zrobione. Wysoka drabina do wyrównania perspektywy - OK, ale przydał by Ci się taki uchwyt statywowy który można do niej zamocować (wygląda to trochę jak ścisk stolarski). Jak z oświetleniem? Chcesz robić zastane czy doświetlać reflektorami studyjnymi? Czy dobłysnąć np. dwoma lampami błyskowymi? Masz jakąś koncepcje zrobienia tego? Rozumiem że zdjęcia mają być najbardziej profesjonalne jak się da?
A kiedy planujesz je robić? Pytam, bo widzę że jesteś z Poznania a wybieram się tam za jakiś czas na pare dni. Mógłbym pożyczyć Ci na dzień 1DSmkIII z 14/2.8 lub 24/1.4 albo 16-35. Wtedy nie byłoby problemu z cropem i miałbyś też zapas rozdzielczości. Jak chcesz to odezwij się na priv.
Pozdrawiam. Wojtek

mathom
28-01-2009, 22:04
No ok, ale czy ktoś może z doświadczenia napisać jak sprawuje się w takiej roli efs 10-22 ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Wszystko zależy jak ma to być zrobione. Wysoka drabina do wyrównania perspektywy - OK, ale przydał by Ci się taki uchwyt statywowy który można do niej zamocować (wygląda to trochę jak ścisk stolarski).

O to ciekawe bardzo, poszukam, dzięki za info.


Jak z oświetleniem? Chcesz robić zastane czy doświetlać reflektorami studyjnymi? Czy dobłysnąć np. dwoma lampami błyskowymi?

Zastane lub błysk na kablu do wydobycia płaskorzeźb.


Masz jakąś koncepcje zrobienia tego? Rozumiem że zdjęcia mają być najbardziej profesjonalne jak się da?
A kiedy planujesz je robić? Pytam, bo widzę że jesteś z Poznania a wybieram się tam za jakiś czas na pare dni. Mógłbym pożyczyć Ci na dzień 1DSmkIII z 14/2.8 lub 24/1.4 albo 16-35. Wtedy nie byłoby problemu z cropem i miałbyś też zapas rozdzielczości. Jak chcesz to odezwij się na priv.
Pozdrawiam. Wojtek

O fajnie, dzięki za propozycję. Wolę jednak nie pożyczać - w obie strony. Zapraszam jednak do pofocenia - z pozwoleniami oczywiście itd. Koncepcja techniczna się rodzi, przypuszczam że będę tam częstym gościem.

robgr85
28-01-2009, 23:02
no to jest jeszcze jedna opcja ;) przesunąć ołtarz, tak aby można się cofnąć bardziej niż te 3m ;)

mathom
29-01-2009, 09:33
no to jest jeszcze jedna opcja ;) przesunąć ołtarz, tak aby można się cofnąć bardziej niż te 3m ;)

W zasadzie chodzi nie tyle o ołtarz, co o nagrobki :) musiałbym ściany przesunąć ;)