PDA

Zobacz pełną wersję : #82 Tablica FOCUS TEST - ff oraz bf



gonzoli
28-01-2009, 17:24
Witam, mam nadzieję, że nie zbiorę batów, że źle trafiłem.

Postanowiłem ułatwić życie sobie i innym poprzez zrobienie "tablicy" na której można przetestować działanie AF w swoim aparacie. Pozwala ocenić również czy nasz obiektyw cierpi na "mydlane ostrzenie", które występuje w niektórych obiektywach szczególnie przy pełnym otworze przysłony.
Należy ściągnąć sobie plik, wydrukować, następnie ułożyć na płaskiej powierzchni. Aparat ustawić na statywie pod kątem 45 stopni do powierzchni testu. Odległość należy ustawić na kilka - kilkanaście centymetrów dalej niż minimalna odległość ostrzenia obiektywu i zrobić kilkanaście zdjęć pamiętając o tym, żeby po każdym obiektyw przeostrzyć na czymś innym (np. wkładając przed niego dłoń). Warto zadbać o dobre oświetlenie, ponieważ wpływa ono w istotny sposób na precyzję ostrzenia naszych zabawek :mrgreen:
W przypadku obiektywów ze zmienną ogniskową należy zrobić testy na najkrótszej oraz najdłuższej ogniskowej.
Po przeprowadzeniu takiego testu można stwierdzić, bądź wykluczyć występowanie FF lub BF a także "mydlenia" obiektywu bądź aparatu.

Tutaj link do pliku pdf z tablicą testową.
FOCUS TEST (http://streetsurfing.com.pl/focus/focus_test.pdf)

Na koniec: możecie używać go bez żadnych ograniczeń, jeśli ktoś ma jakiś pomysł na poprawienie, to czekam na sugestie. Testowałem kilka wariantów punktu ostrzenia (ze względu na różne sensory) i ten wydaje się być najlepszy.

Pozdrawiam, Andrzej

HuleLam
02-02-2009, 11:17
W przypadku obiektywów ze zmienną ogniskową należy zrobić testy na najkrótszej oraz najdłuższej ogniskowej.
A co z obiektywami o skomplikowanej mechanice - jak megazoomy 18-200 lub na przykład Canonopwskie Kit-zoomy 18-55 ? W nich soczewki poruszają się w obie strony podczas zoom-owania w 1 stronę... Czy Twoja metoda jest poprawna też w takim przypadku?

gonzoli
06-02-2009, 02:06
LINKA POPRAWIONA
--------
Robiłem sobie takie testy na kilkunastu obiektywach zmiennoogniskowych... i efety są ciekawe, mianowicie w kilku z nich wada obietywu zmianiała się wraz ze zmianą ognisowej. Mam takiego tamrona 70-300, gdzie przy 70mm ostrzy w punkt, przy 300mm daje lekki FF.
Myślę, że choćby do tego jest to bardzo przydatne, bo wiesz czego się spodziewać, a nie po całej serii zdjęć stwierdzić, że masz 5% do użycia :)
I jeszcze jedno, może to takie małe zboczenie :mrgreen: ale jak kupuję jakiś obiektyw to zawsze biorę sobie taki wydruk ze soba i kilka fotek pstrykam, żeby zwiększyć swoje szanse na zakup celnego obiektywu (ostatnio kupiłem tamrona 17-50 f/2,8 i wybrałem 1 z 6 :shock: jak nie mydło to ff lub bf, a 1 czysty i punkt!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nigdy nie miałem takiego obiektywu i nie pewnie mieć nie będę, ale w zasadzie "skomplikowana mechnika" nie powinna mieć wpływu na ff czy bf. A jeśli ma to tylko wnioskować można, że należy takich obiektywów unikać :oops:

Polanin
06-02-2009, 10:59
Jeśli chcesz, żeby można było modyfikować tę tablicę to proponuję dać jej jedną z licencji Creative Commons, a nie Copyright. Na ich stronie (http://creativecommons.org/license/) możesz sobie łatwo wybrać taką jaka Cię interesuje.
Jeśli pozwalasz na modyfikację utworu i chcesz być podany jako autor to polecałbym albo "Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska", albo z wyłączeniem użytku komercyjnego: "Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska"

P.S. W tablicy jest błąd: "dobłędów", zamiast "do błędów"

Kolaj
06-02-2009, 15:09
W czym ta tablica jest lepsza od tej powszechnie i od dawna znanej?
http://www.focustestchart.com/chart.html

Adaminorge
06-02-2009, 18:35
Patent dobry i sprawdzony. Niektórzy noszą ze sobą centymetr krawiecki, lub małą linijkę. Zasada działania ta sama. Nie uchroni nas to przed wszystkimi ukrytymi wadami szkieł, ale zawsze... No i sumienie spokojniejsze, że zrobiło się przynajmniej podstawowy test :)

kgelec
06-02-2009, 20:41
(ostatnio kupiłem tamrona 17-50 f/2,8 i wybrałem 1 z 6 jak nie mydło to ff lub bf, a 1 czysty i punkt!
Ryzykowne stwierdzenie - "trafia w punkt"!
Mój na 17 mm ma FF 4mm, na środkowym zakresie ogniskowych w granicach błędu - nazwijmy to "w punkt", a na 50mm BF 1,5mm. Ze względu na sporą głębię ostrości na 17mm FF nieodczuwalny. Wątpię by którykolwiek Tamron trafiał w "punkt", chyba że podasz ogniskową.

Poza tym temat już dość dobrze rozpoznany:
http://focustestchart.com/chart.html

gonzoli
13-02-2009, 18:05
Kolaj
W zasadzie bardzo się nie różni i sam korzystałem z tego o którym napisałeś ale brakowało mi tych grubych kresek i postanowiłem sobie zrobić własny "poprawiony", poza tym tutaj pewnie będzie łatwiej go odnaleźć początkującym fotoamatorom, którzy zastanawiają się dlaczego mają ostrość w innym miejscu, niż planowali.
Oczywiście łatwo można sprawdzić BF czy FF bez żadnych tablic takich czy innych, choćby przywołany przez Adaminorge centymetr krawiecki.

Oststanio robiłem sobie testy obracając aparat + i - 90 stopni oraz 180... można sprawdzić pokrycie kwadracików na matówce z rzeczywistymi sensorami (o czym jest też w przywołanym teście).
Ostatnio testowałem sobie w nocy na ścianie zewnętrznej budynu tynkowanej tynkiem bardzo chropowatym... Bardzo ładnie widać głebię i punkt ostrości.
Na komputerze punkt ostrzenia aparatu można sprawdzić bodaj w ZoomBrowserze.

Jerry_R
02-04-2009, 00:55
Widze, ze kolejny watek ktos zalozyl na ten sam temat. Skoro nie ma linku do jednej z lepszych stron, podaje: http://www.northlight-images.co.uk/article_pages/cameras/1ds3_af_micoadjustment.html

I dodam ciekawy komentarz. Sam niedawno poczytalem wiecej na temat AF Canona. Dotyczy nie tablicy, ale rzeczywistych, trojwymiarowych obiektow. Wiele osob wybiera kadr, ostrzy na jakims elemencie, np. nos, brew. I oczekuje, ze dokladnie tam bedzie ostro. A sam Canon wyjasnia, ze bedzie ostro tam, gdzie aparat ustawi ostrosc w obrebie punktu ostrzenia. A ten jest wiekszy, niz czerwony kwadracik. Stad wiele nieporozumien. Ogladacie zdjecie, nie jest idealnie ostre w srodku czerwonego kwadracika... Ale np. na obrzezach, a nawet tuz obok. I wg Canon'a to nie jest FF, czy BF, tylko normalne zachowanie... Mozna to zaobserwowac oczywiscie przy malych GO.

Zrozumienie tego moze ulatwic test z LV AF: bez powiekszenia ustawcie ostrosc za pomoca LV AF. Powiekszcie 5x lub 10x. Powtorzcie ostrzenie. Bardzo czesto ostrosc zostanie ustawiona inaczej. Po prostu zawezajac obszar brany pod uwage przez AF - poprzez powiekszenie (5x, 10x) - zwiekszacie dokladnosc.

Niestety nie da sie tego zrobic ostrzac za pomoca wizjera...

BELFER
30-04-2009, 08:55
Tak, tak - z tą chropowatą ścianą ciekawe - gitarzyści klasyczni używają bardzo drobnego papieru ściernego, czekam na ucznia mam chwilę czasu więc: - ustawiam w aparacie all serwo, minimalna przesłona, wybieram jeden punkt focusa, kadruję na pilniczek, lub lepiej dłuższy pasek papieru ściernego, przesuwam kadr aparatem bliżej - dalej i ... wyraziście widzę pole ostrości i granice rozmycia ostrości układające się wokół aktywnego punktu focusa. Właśnie ta faktura daje doskonale czytelny pod tym względem obraz. Taki obraz na matówce doskonale ćwiczy dostrzeganie pola ostrości i zwraca uwagę na granice jego stopniowalnego rozmycia.

Sprawa druga to zachowanie aktywnego punktu, ta uwaga dotyczy punktu centralnego. Tryb all serwo - bardzo wolno, możliwie wolno naprowadamy punkt na obiekt blisko nas, aparat przeostrza, bardzo wolno wyprowadzamy ten punkt poza obiekt i ... nic, jeszcze dalej, gdy odległość na matówce wynosi około dwu szerokości kwadratu obejmującego kropkę nagle aparat przeostrza w dal, i to nie koniec: powolutku powracamy (słuchamy jak pracuje mechanizm) i gdy tylko pole kwadratu "dotyka" obiektu położonego blisko natychmiast przeostrza na: bliżej. Oznacza to, że reakcja focusa jest zróżnicowana dla przeostrzenia w dal i bliżej. Przeostrzenie w kierunku: bliżej, jest aktywniejsze. Pewnie i o tym trzeba pamiętać. Czy się mylę?

marcin.chomicz
17-05-2011, 08:47
Jeszcze pytanie apropo testu.
Chciałbym go zrobić dla obiektywu 400 mm - czyli minimalna odległość ostrzenia 350 mm.
Załóżmy, że test będę robił z odległości 400 mm.
To z moich obliczeń wynika, że odległość od punktu ostrzenia w poziomie powinna wynosić 283 mm, tak samo w pionie.
Pytanie - od czego jest liczona ta odległość? od punktu ogniskowania obiektywu czy od czoła obiektywu?

Pikczer
18-05-2011, 15:45
Od znacznika na body.

maczetka
30-05-2011, 18:52
Od znacznika na body.

czyli od matrycy nie?

Jutrzas86
31-05-2011, 23:04
Od znacznika na body.

Tak, a ściślej od płaszczyzny matrycy.

arekhit
04-11-2012, 12:28
Wszedzie sa linki do kartki a4 do wydrukowania i pomiaru pod katem 45st. nie moge sie doszukac takiej, ktora mozna wydrukowac i sie wycina i pomiar dokonuje na wprost do kartki , czy w sumie obojetne ktorej metody sie uzyje ? to 45st to tak bardzo na oko, czy przy 24 1.4 moze miec duze znaczenie ?

Janusz Body
05-11-2012, 14:47
Nie bardzo rozumiem jak chcesz dokonywać pomiaru "na wprost". Zeby zobaczyć ff czy bf kartka musi być pod kątem OKOŁO 45 stopni. Inaczej nie ma głębi ostrości więc nie ma jak ocenić BF/FF

arekhit
05-11-2012, 14:56
no wlasnie chyba cos z katami u mnie nie tak, bo testowalem 3 obiektywy 70-200 2.8 is 15-85 i 24 1.4 , dwa pierwsze full wypas ale na tescie wyszedl bf .... 24 1.4 wyslalem do kalibracji bo wyszedl ff ale on rzeczywiscie nie trafia , takze co do 2 pierwszych test nie pokazal tego co ma byc, a powinno byc ok

kosdkp
05-11-2012, 15:11
Forum się zawiesza? 2 razy zamieściłem posta i nic.

FocCal 2.2XL – kolejna odsłona – ZTS - Zrób To Sam. Patenty fotograficzne. (http://www.skibek.pl/zts/2011/09/foccal-2-2xl-kolejna-odslona/)

marcin_foto
05-11-2012, 17:18
ta kartka a4 do testowania AFa nie jest dobrym rozwiazaniem. Wystarczy mala rozbieżnosc w pionie pomiedzy znacznikiem punktu AFa na matowce a czujnikiem w ukladzie AF i juz lipa. najlepiej przetestowac na normalnych obiektach. Ja testuje zawsze na jakims czlowieku - z bliska, z daleka, i na roznych przyslonach.
Przez te nieszczesne kartki idzie popasc w chorobe psychiczna.

HassaN
08-11-2012, 11:09
Akekhit pewnie miał na myśli taką kartkę "origami" którą się stawia pionowo a płaszszyzna ze skalą jest pod kątem 45 stopni.

Janusz Body
10-11-2012, 13:45
Forum się zawiesza? 2 razy zamieściłem posta i nic.

Ta część forum jest moderowana. Moderator jest akurat po drugiej stronie globu z netem z poczatków XiX w ;-)




FocCal 2.2XL – kolejna odsłona – ZTS - Zrób To Sam. Patenty fotograficzne. (http://www.skibek.pl/zts/2011/09/foccal-2-2xl-kolejna-odslona/)

Hmmmmmmmmmm.......... FoCal to nazwa zupełnie innego programu do mikrokalibracji, którego zresztą używam. Ten z linku nie ma z nim nic wspólnego poza baaaaardzo podobną nazwą. Jakoś niezbyt lubię tego rodzaju podróbki, źle mi się kojarzą. Pomysł na to jak skomplikować prostą rzecz w FocCal-ku przyzwoity. Nazwa jakoś niezabardzo.

kosdkp
28-11-2012, 13:40
Tak nazwa ....
Wg nie sam model to dobra i tania podstawa do zbudowania czegoś mocniejszego niskim kosztem.
Mam dostęp do narzędzi, materiałów i sklecenie drewnianej podstawy do już wydrukowanego wzoru nie jest problemem (nie wliczając, że się nie chce :-D)
Nie potrzebuję aż LensAlign MkII Plus Focus Calibration Tool LA-LA2P (http://www.adorama.com/LALA2P.html).

salas
15-12-2012, 23:18
Czy te testy można robić w trybie liveview ?

tlustyx
22-12-2012, 16:00
Czy te testy można robić w trybie liveview ?
Oczywiście, że można - tylko po co :?:
Problem FF i BF może występować, gdy ostrość ustawiana jest poprzez "detekcję fazy".
W trybie LV ostrość ustawiana jest poprzez "detekcję kontrastu" i taki test jest bez sensu (chyba, że w nastawach funkcji LV tryb AF masz ustawiony właśnie na detekcję fazy)

salas
27-12-2012, 15:32
czyli najlepiej będzie na M czy może AV ? Wydrukowałem standardową tablicę i chciałbym przetestować swoją 50stkę i nie bardzo wiem jak :D

RobertON
03-02-2013, 11:09
Zgrabne tablice do wydrukowania na poniższej stronie w kilku wersjach:

Traumflieger-Report: mehr Bildschrfe mit dem Fokus-Detektor (http://www.traumflieger.de/desktop/fokusdetektor/fokusdetektor.php)

Kilka przyjaznych porad jak to zrobić, w razie potrzeby pomoże translator google