PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z RAW



zimen
27-01-2009, 01:12
Witam.
Mam problem z plikami formatu raw ! Chodzi o straszne mydlenie, zdjeca przez to wiele traca na jakosci. Na Jpegach tego nie ma ? Znacie na to jakis sposob. Czy cala reszta to PS ?

quail
27-01-2009, 08:58
To natura RAW, że nie są ostrzone w aparacie. Więcej na ten temat pisał Janusz w wątku o obróbce RAW:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12828

Malekithan
27-01-2009, 12:31
a w moim 40d przy raw i stosowaniu picture style ostrzy rawy od razu....

Juriko
27-01-2009, 12:47
a w moim 40d przy raw i stosowaniu picture style ostrzy rawy od razu....
Co, kto ostrzy te rawy, aparat, konwerter raw, czy może masz na myśli zaszytego jpg? Rozwiń tę myśl.

Krzychu
27-01-2009, 12:52
a w moim 40d przy raw i stosowaniu picture style ostrzy rawy od razu....

Co Ci się pomyliło i to mocno...

preinwher
27-01-2009, 14:26
Rawa nie ostrzy, tylko zaszytego w nim jotpega którego widzisz na wyświetlaczu

pawelsz
27-01-2009, 14:42
o ile wiem, to zastosowany picture style ma tez wpływ na RAW , dlatego używam neutral

papierzyna
27-01-2009, 14:47
Rawa nie ostrzy, tylko zaszytego w nim jotpega którego widzisz na wyświetlaczu

Ostrzy, ostrzy nawet Rawa, proponuje otworzyć zdjęcie w DPP i w narzędziu Tool Pallet jest opcja sharpness, której wartość dla niektórych stylów jest większa niż 0. Tylko przy Rawie nie ma problemów z powrotem do wartości 0 i wyłączeniem ostrzenia.

blum
27-01-2009, 15:03
Tylko przy Rawie nie ma problemów z powrotem do wartości 0 i wyłączeniem ostrzenia.
Czyli nie ostrzy :) Nie kazdy otwiera w DPP.

pawelsz
27-01-2009, 15:15
to nie tylko ostrzenie, ale i inne parametry zaszyte w picture style :)

Krzychu
27-01-2009, 15:17
o ile wiem, to zastosowany picture style ma tez wpływ na RAW , dlatego używam neutral

To zrób dwa z różnymi stylami i otwórz w czymś innym niż DPP - na przykład w ACR...

fazid_66
27-01-2009, 17:03
Ostrzy, ostrzy nawet Rawa, proponuje otworzyć zdjęcie w DPP i w narzędziu Tool Pallet jest opcja sharpness, której wartość dla niektórych stylów jest większa niż 0. Tylko przy Rawie nie ma problemów z powrotem do wartości 0 i wyłączeniem ostrzenia.

To nie aparat ostrzy, tylko DPP czyta ustawinie picture style z EXIFa i w/g tego ostrzy. :)

papierzyna
27-01-2009, 17:31
To nie aparat ostrzy, tylko DPP czyta ustawinie picture style z EXIFa i w/g tego ostrzy. :)

Wyraziłem się ciut nieprecyzyjnie, ale w sumie na ekranie otrzymujemu wyostrzonego Rawa :P

Pirx
27-01-2009, 20:27
Wyraziłem się ciut nieprecyzyjnie, ale w sumie na ekranie otrzymujemu wyostrzonego Rawa :P

Nie chcę się czepiać szczegółów, ale brniesz dalej w swojej niewiedzy albo braku precyzji.
Nie istnieje coś takiego jak wyostrzony RAW. Tym bardziej, że żaden komputer nie wyświetli RAW-a, jako RAW-a, a jedynie zaszytą w RAW-ie miniaturę (JPEG) lub po prostu JPEG-a przekonwertowanego z RAW-a bezpośrednio przed wyświetleniem.
Chyba, że masz na myśli JPEG-a ostrzonego podczas konwersji z RAW-a (inną, często stosowaną opcją jest konwersja z RAW z wyłączonym ostrzeniem i ostrzenie wynikowego JPEG-a lub TIFF-a).

Krzychu
27-01-2009, 20:33
Nie chcę się czepiać szczegółów, ale brniesz dalej w swojej niewiedzy albo braku precyzji.
Nie istnieje coś takiego jak wyostrzony RAW. Tym bardziej, że żaden komputer nie wyświetli RAW-a, jako RAW-a, a jedynie zaszytą w RAW-ie miniaturę (JPEG) lub po prostu JPEG-a przekonwertowanego z RAW-a bezpośrednio przed wyświetleniem.
Chyba, że masz na myśli JPEG-a ostrzonego podczas konwersji z RAW-a (inną, często stosowaną opcją jest konwersja z RAW z wyłączonym ostrzeniem i ostrzenie wynikowego JPEG-a lub TIFF-a).

Irfan odpowiednio ustawiony potrafi wyświetlić "surowego" RAWa....

Pirx
27-01-2009, 20:49
Irfan odpowiednio ustawiony potrafi wyświetlić "surowego" RAWa....

W kolorze ? :mrgreen:

papierzyna
27-01-2009, 21:57
W kolorze ? :mrgreen:
Tak, w kolorze. A jeżeli wg Ciebie wyświetlany jest ukryty JPG to w jaki sposób mogę dowolnie "katować" Rawa bez konsekwencji? Wszelkie operacje na JPG są nieodwracalne (mówiąc w dużym skrócie), a tu wystarczy "Reverse to shot settings" i zdjęcie wygląda tak jak z puszki.
Chyba należy nam obojgu wykład z "Rawów", który gdzieś napisał Janusz Body :)

Pirx
27-01-2009, 22:29
Ale z nas dwóch... tylko ja go przeczytałem :twisted:


Tak, w kolorze.
RAW jest MONOCHROMATYCZNY.


A jeżeli wg Ciebie wyświetlany jest ukryty JPG to w jaki sposób mogę dowolnie "katować" Rawa bez konsekwencji?
Bo nie katujesz RAW-a, a tylko parametry konwersji tegoż RAW-a.


Wszelkie operacje na JPG są nieodwracalne (mówiąc w dużym skrócie), a tu wystarczy "Reverse to shot settings" i zdjęcie wygląda tak jak z puszki.
Bo po prostu przywracasz początkowe parametry konwersji.

DPP ma tę zaletę, że "pokazuje RAW-y" na obraz i podobieństwo tego co sobie ustawiliśmy w puszce, czyli domyślnie konwertuje RAW-y ze wszystkimi parametrami konwersji ustawionymi w aparacie. Inne odrawiacze odczytują zwykle tylko balans bieli ustawiony w aparacie, a pozostałe parametry przyjmują podług własnych algorytmów.

quail
27-01-2009, 22:40
Ale po co dalej wałkować ten temat? RAW to RAW, nie jest wyostrzany i koniec. Najwyżej metadane zapisywane razem z nim niosą informację o tym jak ma być wyostrzany.

Malekithan
27-01-2009, 23:05
aha ok byłem w błędzie.