PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 10D a M42



kubotka
08-06-2004, 10:14
Witajcie !
Ostatnio znalazłem kontakt z pewnym panem z Allegro w sprawie obiektywów do 10D rozmawialiśmy dość długo i oto czego się dowiedziałem:
Do 10D można zamontować przejściówkę na bagnet M42 i montować obiektywy z tym mocowaniem , co prawda brak AF ale jeśli ktoś zajrzy na Allegro to zobaczy że można mieć rewelacyjne szkła za bezcen!
Pomiary światła dokonuje i tak matryca w aparacie .
Jestem ciekaw czy któryś z was ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ???
Ja chyba się skuszę i spróbuję któregoś z obiektywów Carl Zaiss.

Tytus
08-06-2004, 14:51
Witajcie !
Ostatnio znalazłem kontakt z pewnym panem z Allegro w sprawie obiektywów do 10D rozmawialiśmy dość długo i oto czego się dowiedziałem:
Do 10D można zamontować przejściówkę na bagnet M42 i montować obiektywy z tym mocowaniem , co prawda brak AF ale jeśli ktoś zajrzy na Allegro to zobaczy że można mieć rewelacyjne szkła za bezcen!
Pomiary światła dokonuje i tak matryca w aparacie .
Jestem ciekaw czy któryś z was ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ???
Ja chyba się skuszę i spróbuję któregoś z obiektywów Carl Zaiss.

rzecz znana nie od dziś, ale dość upierdliwa w obyciu, choć szkla Zeissa kuszą :lol:

Shadow
08-06-2004, 17:41
A możecie wyjaśnić bliżej na czym to polega ? Trzeba mocować jakąś przejściówkę, czy coś spiłowywać jak w obiektywie KIT-owym z 300D ? Mam jeszcze Zenita XP ale tam jest bagnet chyba M52, czy to coś podobnego ?

Tytus
08-06-2004, 17:51
A możecie wyjaśnić bliżej na czym to polega ? Trzeba mocować jakąś przejściówkę, czy coś spiłowywać jak w obiektywie KIT-owym z 300D ? Mam jeszcze Zenita XP
ale tam jest bagnet chyba M52, czy to coś podobnego ?
jeszcze nie słyszałem nic o spiłowywaniu 300D :lol:

przejście oczywiście jest potrzebne
upierdliwe jest ręczne bawienie sie przysłoną, pomiar robisz po domknięciu przesłony a ostrzysz z naturalnych względów przy otwartej, chrzan jest zwłaszcza, gdy ktoś bawi sie tak w zdjęcia makro

kubotka
09-06-2004, 10:11
Trzeba zamontować przejsciówkę która jest dostępna na Foto-bogutti za 48PLN
ale jeśli jest prawdą co pisze Tytus to zrezygnuję chyba......choć portretówka Zeissa 50 f1.4 za 100PLN???? :wink:

Czacha
09-06-2004, 19:35
bawienie bawieniem.. ale ustawiac aparat w Av przy manualnym lensie z przejsciowka, aparat bedzie dobieral czasy.. czy to do otwartego obiektywu, czy przymknietego.. bez jakichs tam opoznien... wiec tylko sprawny ruch reka na pierscieniu przyslony i cyk fota gotowa... a aparat sam zmierzy odpowiedni czas naswietlania dla tej przyslony zwracajac uwage na ilosc wpadajacego swiatla przez soczewki

kubotka
16-06-2004, 16:30
Czyli w sumie byś polecił takie rozwiązanie???
Pytam bo to naprawdę kusząca sprawa :twisted:

Przemek Białek
22-06-2004, 09:49
Przejsciówka to wspaniała sprawa jedna jest tylko wada manulane dobory ekspozycji, ale zato zalet bardzo wiele, szczegulnie godne polecenie stałoogniskowe!!!
nienależy oczywiście zapominać o przelicznaiu ogniskowej!! :P :P

kubotka
22-06-2004, 10:34
Myślę że ze wszystkim idzie sobie poradzić :mrgreen:
Tak się kuszę,kuszę i chyba się skuszę oczywiście na optykę stałoogniskową wypróbuję i zobaczymy, słyszałem że ponoć efekty fiu,fiu "Carl Zaiss" :twisted:

Vitez
22-06-2004, 16:31
Przejsciówka to wspaniała sprawa jedna jest tylko wada manulane dobory ekspozycji

Czacha ci dwa posty wyzej napsial jak ustawic by aparat dobieral czas a ty tylko przyslone. To zmniejsza nieco wade.

DarekSzu
24-06-2004, 08:07
To stara i znana rzecz. Problemowymi były tylko eosy serii 30/33 gdyż fabrycznie wprowadzono błędny pomiar ekspozycji przy takim rozwiązaniu - można było albo ręcznie dość do odpowedniego przelicznika lub po prostu za 60 zł przeprogramować w serwisie. Ja robiłem nawet na Pentakonie SIX 300 mm ale nie polecam bez monopodu bo obiektyw ze 2 kg waży. POza tym pamiętać należy zwłaszcza w cyfrówkach, że obiektyw 50 mm to taki oszust portretowy :) Niby 80 mm daje ale perspektywa i głębia ostrości jak przy 50 mm. Tak więc na pewno warto tą 50 1.4 Zaissa brać bo jakość szkła jest rewelacyjna. Ja robię na 50 Canona 1.8 ale pierwszej wersji z metalowym bagnete, i okienkiem odległości - to bardzo godne polecenia szkło lecz praktycznie niedostępne, te nowe niestety totalny plastik ale szkła nadal oki. Przejściówka na giełdzie kosztuje około 40 zł więc całość będziesz miał i tak po rewelacyjnej cenie. Aktualnie z manuala używam tyko Pantacona 135 mm f 2.8 ale takiego z 13 blaszkami przesłony - później były wersje z 7 blaszkami i przełącznikiem A/M tego nie polecam.

Przemek Białek
27-06-2004, 12:27
Vitaz nie zapomniaj ze niekiedy warunki oswietlenoiwe nie pozwalaja na uzycie Av - a to z przyczyny zbyt dlugiego czasu naswietlania, ......

Vitez
28-06-2004, 08:28
Vitaz nie zapomniaj ze niekiedy warunki oswietlenoiwe nie pozwalaja na uzycie Av - a to z przyczyny zbyt dlugiego czasu naswietlania, ......

Pisz to do Czachy nie do mnie, ja nie uzywam M42 a tylko sugeruje sluchac sie jego rad :roll: .