PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie ustawienia wyjściowe



jimmyrs
25-01-2009, 16:28
Witam,

Pytanie może trochę dziwne, ale interesuje mnie Wasza opinia w tym temacie. Otóż, jakie macie ustawienia wyjściowe, które potem korygujecie, do robienia zdjęć typu krajobraz ?

Chodzi mi o to jakie ustawiacie parametry ISO, przysłony, czasu, korekcji itd ?

Co jest lepiej ustawić aby mieć dobre światło - jak najniższą przysłonę czy jak najwyższą ISO ?

Paenka
25-01-2009, 16:33
O jaa sama bym chciała wiedzieć :D

DO krajobrazu to minimalne dostępne ISO w twojej puszce + f.8 z tego co wyszytałam no i statyw.

Aby mieć dobre światło to musisz iść o odpowiedniej porze dnia i pogody i robić zdjęcia.

I radzę poczytać zanim zadasz kolejne pytanie bo Cię zlinczują :D

Krzychu
25-01-2009, 16:35
Co jest lepiej ustawić aby mieć dobre światło - jak najniższą przysłonę czy jak najwyższą ISO ?

Nie wiem co to znaczy mieć dobre światło ale generalnie chcesz mieć jak najniższe ISO a przysłonę taką jaką potrzebujesz - w krajobrazie z reguły chcesz objąć wszystko głębią ostrości a przy okazji najlepiej być w okolicy sweet spot obiektywu czyli z reguły f/8...
Czas dla tego wszystkiego jest wartością wynikową a że może wyjść dość długi to już powinieneś wyczaić że do krajobrazu dobrze mieć statyw...

caveman
25-01-2009, 16:36
- ISO: 100
- sharpnes, kolor tone, kontrast: wszystko na połowę skali
- format: RAW
- przesłona/czas naśw: 6,3-9/taki jaki wyjdzie
- WB: AutoWB
- statyw i ładny widoczek z samego rana lub poznym popoludniem (ze wskazaniem na rano)

MaciekH
25-01-2009, 19:25
- sharpnes, kolor tone, kontrast: wszystko na połowę skali
- format: RAW


Tak jakby te ustawienia miały jakiś wpływ na RAW'a...

jimmyrs
25-01-2009, 19:43
- ISO: 100
- sharpnes, kolor tone, kontrast: wszystko na połowę skali
- format: RAW
- przesłona/czas naśw: 6,3-9/taki jaki wyjdzie
- WB: AutoWB
- statyw i ładny widoczek z samego rana lub poznym popoludniem (ze wskazaniem na rano)

O krótko i na temat - dzięki wielkie :)

Krzychu
25-01-2009, 19:51
O krótko i na temat - dzięki wielkie :)

Bardzo średnio na temat - poza uwagami powyżej w kwestii RAW, to nie zawsze przysłona 6.3-9 zda egzamin - wystarczy nie najkrótsza ogniskowa i pierwszy plan (jeżeli taki będzie) może być nieostry, jak pochylisz obiektyw - tak samo. Przysłona ma być odpowiednia do fotografowanej sceny...

marcooos
25-01-2009, 20:13
Polecam książkę, która wiele mi pomogła:

"Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego"

Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie zadane dotąd pytania, na dodatek w przystępnej formie.

Pozdrawiam