PDA

Zobacz pełną wersję : porady dotyczace swiatla



macgaw
24-01-2009, 15:21
mam pytanie odnosnie swiatla sztucznego w warunkach domowych.

moj zyrandol ma 5 zarowke (swieczki) kazda po 40 wat. jak nie trudno obliczyc calkowita moc to 200 wat.

swiatlo swieci w dół, tak mam skierowane klosze (nie da sie inaczej)
kolor swiecenia to zolty.
w pokoju nie mam juz innego swiatla

pytanie.
czy kupujac jakies zarowki ktore swieca na bialo, bedzie lepszy efekt niz kolor zolty? pytanie moze banalne, no ale wole sie spytac zanim kupie

Malekithan
24-01-2009, 15:26
Tak można kupić żarówki imitujące widmo światła słonecznego i powinno być odrobinkę lepiej. Jednakże jeśli ściany masz innego koloru niż biały to na zdjęciach będzie zafarb od światła odbitego ot tych powierzchni.

zaitsev
24-01-2009, 16:07
Mam takie żarówki i faktycznie widać ogromną różnicę w temperaturze światła. Czasami wychodzi nieco nienaturalnie wręcz, ale zależy co chcesz osiągnąć. ;) Pamiętaj, że (tak jak kolega wspomniał) ściany będą delikatnie zmieniać kolor światła od nich odbitego (klosze również).

marfot
24-01-2009, 17:06
czy kupujac jakies zarowki ktore swieca na bialo, bedzie lepszy efekt niz kolor zolty? pytanie moze banalne, no ale wole sie spytac zanim kupie

Jakie żarówki świecą "na biało"? Rozumiem że mówimy o widmie ciągłym a więc świetle żarowym a nie jakiejś odmianie świetlówki, dla której nie istnieje balans bieli bo ma luki w widmie. Najbliższe są żarówki halogenowe ale trzeba się przyłożyć do wyboru "modelu" aby nie kupić dziwoląga ze skopanym widmem.

Rosicky
24-01-2009, 17:13
przede wszystkiem potrzebna znacznie wieksza moc:)

smelbo
24-01-2009, 22:20
To powinno Ci się przydać:

http://www.luxlight.pl/barwa.htm

opisane oznaczenia na świetlówkach

Michal_ts
25-01-2009, 01:00
Zazwyczaj w pomieszczeniach panuje żółtawe światło, chociażby ze względu na żarówki, pomijam kolor ścian, czy tapety :) , wg mnie to tez ma swój klimat.

Pzdr