PDA

Zobacz pełną wersję : Obiekt oswietlony z tylu



PORTER
11-07-2005, 19:50
Jak powinno sie fotografowac obiekty oswietlone z tylu ??

djtermoz
11-07-2005, 19:52
Walnac lampa z przodu...


P.S. a jak nie masz lampy to wielokrotna ekspozycja i pozniej mieszanie

gr86
11-07-2005, 20:00
Walnac lampa z przodu...
tzn. błysk wypełniający

adamek
11-07-2005, 20:53
Albo - blenda, lustro (zrobić zajączka :D ), biała kartka...

eternus
11-07-2005, 20:59
Chcialo by sie rzecz - obejsc i zrobic zdjecie z drugiej strony - ale byloby to nie grzeczne i glupie... Tak wiec wypada mi powtorzyc za kolegami. Choc przy blysku z lampy splaszczy sie twarz (o ile fotografowanym obiektem jest czlowiek) i w oczach pojawi sie blysk, wiec przy portrecie mi to poprawiajac jedno, psulo drugie. Jesli jest od czego, to blysk mozna odbic...

PORTER
11-07-2005, 21:02
a 300d ma blysk wypelniajacy ????

KuchateK
11-07-2005, 21:10
A czemu ma nie miec wypelniajacego?

Ale mysle ze lepiej do tego celu zastosowac blende...

adamek
11-07-2005, 21:12
Zwłaszcza, że blendą, tudzież lusterkiem mozna naprawdę dużo zdziałać. :)
I możesz to światło dowolnie wymodelować, a nie koniecznie z nad aparatu.

PORTER
11-07-2005, 21:15
a co to jest to blenda ;-) jak by mogl ktos wytlumaczyc :-))

p13ka
11-07-2005, 21:20
Porter...
http://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=55725129

PORTER
11-07-2005, 21:25
:-)) dzieki

KuchateK
11-07-2005, 21:27
Blenda to takie ustrojstwo do odbijania swiatla (robienia zajaczkow) :mrgreen:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Blenda_(fotografia)

http://www.lastolite.com/reflectors.html

Vitez
12-07-2005, 07:59
Adamek - na twoje marudzenie odnosnie splaszczania czy swiatla lampy koniecznie znad aparatu mam dwie riposty:

- softbox/parasolka
- off-shoe cord

CYNIG
12-07-2005, 08:04
Jak powinno sie fotografowac obiekty oswietlone z tylu ??

Brakuje w Twoim pytaniu najistotniejszej czesci, a mianowicie jaki efekt chcesz w ostatecznym rozrachunku otrzymac.

Na tak postawione pytanie prawda sa zarowno odpowiedzi kolegow o doswietlaniu jak i na przyklad propozycja:
- zmierz ekspozycje na swiatla sciagnij ja dodatkowo o 1 EV i ... dostaniesz ladna konturowa sylwetke:).

Pawel Woo
12-07-2005, 09:13
Ostatnie pytanie "co chcesz uzyskać" ma duży sens. Czasem doświetlenie pierwszego platu totalnie może zepsuć dobre ujęcie. Tylne oświetlenie daje bardzo ciekawe efekty i trzeba się zastanowić, czy warto dopalać lampą.

petryczk
22-08-2007, 22:17
ok - tu kolega pytał chyba o fotografowanie ludzi, a mnie męczy inna rzecz - co jeśli mamy obiekt architektoniczny czy nawet szczyt gorski a za nim wciąż jasne niebo...na co mierzyć? Jak na niebo to obiekt za ciemny :( jak na obiekt to niebo przepalone.... zaznaczam ze chodzi mi o sytuacje gdy nie mozna uzyc firltru połówkowego szarego (np. wysoki wieżowiec który wtedy w połowie byłby przyciemniony). HDR - to jest rozwiązanie - ale czy da się to zrobić bez tej pomocy? Pozdrawiam i z góry dzięki za rady doświadczonych kolegów :)

grzanka
22-08-2007, 23:58
na co mierzyć? Jak na niebo to obiekt za ciemny :( jak na obiekt to niebo przepalone.... zaznaczam ze chodzi mi o sytuacje gdy nie mozna uzyc firltru połówkowego szarego (np. wysoki wieżowiec który wtedy w połowie byłby przyciemniony). HDR - to jest rozwiązanie - ale czy da się to zrobić bez tej pomocy? Pozdrawiam i z góry dzięki za rady doświadczonych kolegów :)

poza hdr, pozostaje jeszcze opcja RAW i delikatne wprowadzanie swiatla, jak dobre szklo to nawet po blocie pojdzie 8-)

akustyk
23-08-2007, 00:06
zaznaczam ze chodzi mi o sytuacje gdy nie mozna uzyc firltru połówkowego szarego (np. wysoki wieżowiec który wtedy w połowie byłby przyciemniony)
myslisz sztampowo. polowka szara nie sluzy tylko i wylacznie do ustawiania jej na sztorc - ciemnym do gory :)

i odpowiadajac na powyzszy zarzut "bo sie nie da": jak to sie nie da, jak sie da? ustawiasz holder w pozycji "w poprzek" i zakladasz dwie polowki - jedna przyciemniajaca lewa strone, druga druga. jak masz coupling ring to nawet mozesz zalozyc polowki w dwa holdery lekko pod skosem. jak sie to madrze zrobi to w srodku mozna uzyskac ze 2 dzialki mniej tlumienia niz na zewnatrz. a to juz duzo.

nie, nie upieram sie, ze to nie jest perwersja :) tylko ze ja jestem old-school i mam duza awersje na HDR ktory staje sie fetyszem osob nie lubiacych myslec i nie umiejacych poprawnie naswietlic, a do tego napedzaja takie cyfrograficzne oglupienie, ze rasowe mocne cienie albo partie bardzo jasne na zdjeciach to cos karygodnego :) przy czym, to jest uwaga ogolnie, nie do Twojego przypadku :)

petryczk
23-08-2007, 09:40
akustyk - podziwim Twoje zdjęcia :) dzieki za kreatywne rady - ma sens; właśnie się zastanawiałem jak do cholery by "wyciąć szarą połówkę" coby pasowała np. do sfocenia wieżowca w którym pracuję ;)

To jeszcze zapytam eksperta - jak dokładnie uzyć szarej połówki - zmierzyć najpierw bez filtrów (na co - na jasną partię czy ciemną?) a potem dopiero założyć filtr? pozdrawiam i dzieki

akustyk
23-08-2007, 09:47
To jeszcze zapytam eksperta - jak dokładnie uzyć szarej połówki - zmierzyć najpierw bez filtrów (na co - na jasną partię czy ciemną?) a potem dopiero założyć filtr? pozdrawiam i dzieki
z tym pogrubionym to pojechales po bandzie :)

a co do pytania: nie wiem czy odpowiedz Cie bedzie satysfakcjonowac, ale ja polowek uzywam "na oko", korzystajac z "wbudowanej pamieci scen" :)
zakladam filtry tak jak uwazam, ze bedzie najlepiej. potem mierze to co mam w polu pomiarowym w srodku i dokladam korekte wynikajaca z systemu strefowego i ewentualnej poprawki na "naswietlanie do prawej" (czyli znowu "na oko" szacuje jasnosc). najczesciej dziala, a czasem robie druga klatke z korekta ekspozycji, jesli rozpietosc sceny wymaga bardzo duzej dokladnosci.

metoda na pomiar a potem zakladanie filtrow pewnie jest lepsza i pewniejsza, ale wyrobilem sobie na tyle dobre oko, zeby radzic sobie bez niej. a oszczedza mi czasu.

tak ze, jakbys chcial madrych wskazowek, to chyba musisz kogos innego zapytac :)

petryczk
23-08-2007, 10:19
praktycznie pojechłeś...dziękuje
czy mierząc światło zawsze pomiar jest brany ze środka pola pomiarowego? Nawet jesli punkt AF jest ustawiony gdzie indziej - i tak informacja jest brana ze środka? Co to znaczy ze dokładasz korektę wynikająca z systemu strefowego? pozdrawiam i dzięku z góry za Twoje rady

akustyk
23-08-2007, 10:36
praktycznie pojechłeś...dziękuje
czy mierząc światło zawsze pomiar jest brany ze środka pola pomiarowego? Nawet jesli punkt AF jest ustawiony gdzie indziej - i tak informacja jest brana ze środka? Co to znaczy ze dokładasz korektę wynikająca z systemu strefowego? pozdrawiam i dzięku z góry za Twoje rady

jesli dobrze wiem, przywiazanie pomiaru do centralnego czujnika jest we wszystkich Canonach poza 1D/1Ds. Nikon ma to swobodniej rozwiazane.

korekta z systemu strefowego wyglada w skrocie tak: oceniam jasnosc tego co jest zakreslone kolem pomiaru i jak to zostanie odwzorowane przez matryce i stosownie do tego ustawiam korekte. np. bialy sniego to +2,66 EV, zielona trawa to bez korekty, intensywnie zolta sciana to +1,33 EV, itd. itp.
te korekty trzeba sobie wypraktykowac dla uzywanej matrycy i pomiaru swiatla puszki (dawniej: dla pomiaru i filmu), przecwiczyc i zapamietac. ot i tyle

petryczk
23-08-2007, 10:42
ok. popraktykuje, wielkie dzięki za rady :) pozdrawiam

Julue
23-08-2007, 11:00
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Uproszczony_system_strefowy

Moze sie przydac;-)