PDA

Zobacz pełną wersję : doswietlanie AF - bez EX na aparacie



szwayko
23-01-2009, 11:25
Poruszalem temat przy kablach off-shoe, ale moze napisze tutaj.

Ostatnio robilem zdjecia w ten sposob ze mialem jeden master na kablu off-shoe (10metrow), a dwie lampy dodatkowe na slave. Wszystko na parasolkach. Wszystko pracowalo na manualu 1/8, 1/16 mocy w grupach A i B. Master wyzwalal slavy. Ustawialem parametry tak zeby nie miec zastanego swiatla. Wszystko bylo dobrze dopuki nie zrobilo sie prawie ciemno i autofokus przestawal dzialac poprawnie. Na aparacie nie mialem lampy ktorej wzorek moglby wspomagac autofokus, bo na goracej stopce byl kabel off-shoe.
Ja radzic sobie w takich sytuacjach. Czy system Canona master-slave ustawiony na manualne moce w lampach 1/8, 1/16 itd. dziala z gniazdka synchro? Wtedy na goracej stopce moznaby zamontowac flash tylko do wspomagania autofokusa.
Tutaj zdjecia z tej sesji:
http://www.szwayko.republika.pl/beauty/b3/index.html
4 -ostatnie to tzw. zdjecia z boku sceny.

Jak wy sobie radzicie gdy np. robicie sesje wieczorem czy w nocy np. dworzu.
Czy moze jakas latarka na baterie swiecicie na twarz, zeby AF wam dzialal?
Czy sa inne jakies patenty? Przelotowych nasadek kabla off-shoe nie widzialem?

MMM
23-01-2009, 11:44
Przyłączam się do pytania bo mam czasem ten sam problem: stopka zajęta przez kabel a lampa na softboxie, który zasłania wspomaganie.
Ciekawy jestem czy istnieje jakiś patent na dodatkowe wspomaganie AF wyzwalane przez aparat.

tomasek
24-01-2009, 15:49
Mała latarka, ale jeśli korzystasz tylko z manuala to nie musisz używać kabla ettl.

Podłącz kabel synchro do lampy - ale w przypadku 580exII podłączenie synchro bezpośrednie nie pozwala na wyzwalanie trybu master. Musisz podłączyć przez kostkę synchro do stopki lampy, wtedy wyzwoli tryb master (sprawdzone przed chwilą).

Jeśli nie masz ani kostki synchro ani kabla - to czeka Cię koszt ok. 50zł (kabel 19, kostka 23 zł kosztowała ostatnio jak widziałem, do tego wysyłka).

Pomyśl, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup radiowego wyzwalacza z hk.
21 USD kosztuje nadajnik + odbiornik phottixa. Z dwoma odbiornikami - 33usd, z trzema - 43usd. Mam takie i polecam wszystkim :P
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=m38.l1313&_nkw=phottix+pt-04&_sacat=See-All-Categories

Oczywiście nadajnik radiowy podłączyć można do gniazda synchro w aparacie, a na sanki lampę do wspomagania af.

szwayko
25-01-2009, 16:08
Mam takie i polecam ...

Dzieki

Widze ze odbiorniki maja mozliwosc polozenia-pochylenia lampy. Czy to w miare trzyma, jak jest jeszcze na nich lampa wyprostowana? Widze ze cos poprawili bo wczesniej odbiorniki nie dawaly takiej mozliwosci i trzeba bylo robic jakies blaszki zeby palnik byl np. w miare srodku parasolki.

Kadel synchro mam, jako kostke wykorzystam druga czesc kabla off-shoe, bo mam go na wtyczkach, w ktore wstawiam wiekszy badz mniejszy przedluzacz. Praca manualna w master ma jeszcze te przewage, ze zmiane mocy wszystkich lamp robi sie tylko na lampie master. Przy radiu trzeba do kazdej lampy podchodzic i zmieniac jej moc.

tomasek
25-01-2009, 23:46
No z tym pochylaniem to jest tak - ustawisz i zakręcisz, będzie trzymać. Pukniesz w statyw mocniej - poleci lampa na tym zawiasie.

Ja kładę całkiem do poziomu, tzn do rączki parasolki i opieram na niej lampę.

Na marginesie - na jakich wtykach / gniazdach masz przedłużony kabel? Na początku kupiłem DIN-5 takie jak do starego audio, ale później pomyślałem o kablu PS/2...

szwayko
26-01-2009, 09:40
PS/2 za slabe za male i delikatne. Takie 7-pinowe, jak w dawnych gramofonach/magnetofonach.
Jak na tym zdjeciu tylko ze 7-pinowe (takie mieli akurat w sklepie).

https://canon-board.info/imgimported/2009/01/din_obrazek-1.jpg
źródło (http://www.cyfronika.com.pl/art62/din_obrazek.jpg)

tomasek
01-02-2009, 00:40
No takie wtyczki tylko że 5 pinowe mam. przedłużacz 3m zrobiony, tylko zastanawiam się cały czas czy przerabiać kabel, skoro mam wyzwalacze radiowe...

Nie wiem też, w którym miejscu kabla lepiej zrobić wtyczki - bliżej aparatu, na środku czy bliżej lampy ?

P72
01-02-2009, 06:42
A mnie zastanawia, jak to jest, że taki Pentax mógł umieścić w swoich korpusach bezprzewodowe sterowanie lampami, a Canon nie? Hmmm.

szwayko
02-02-2009, 11:45
Nie wiem też, w którym miejscu kabla lepiej zrobić wtyczki - bliżej aparatu, na środku czy bliżej lampy ?

Ja zrobilem na srodku. I chyba tak najlepiej, bo jak masz jakis uchwyt do lampy, etc, to zawsze mozesz o niego zawinac, jak bedziesz robil na krotkim kablu.
Ta radiowe dzialaja ci na jakim najszybszym czasie?

kicha
02-02-2009, 12:02
taki Pentax mógł .

canon też mógł, tylko nie chciał :o

tomasek
03-02-2009, 12:06
Ja zrobilem na srodku. I chyba tak najlepiej, bo jak masz jakis uchwyt do lampy, etc, to zawsze mozesz o niego zawinac, jak bedziesz robil na krotkim kablu.
Ta radiowe dzialaja ci na jakim najszybszym czasie?

Dzięki, chyba też tak zrobię. Jutro ostatnie egzaminy więc będzie więcej czasu..

Phottixy dają radę - 1/250 bez problemu. Zasięg ok. 30m w otwartym terenie był bezproblemowy, a dodatkowo na jednym z kanałów mogę wyzwalać lampy pilotem od auta (Fiat) ;-)