PDA

Zobacz pełną wersję : [jchyra] Puszcza Białowieska



jchyra
22-01-2009, 12:49
Witam forumowiczów.
To jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego. Śnieg jest z zeszłego roku, ale mimo wszystko ciekaw jestem Waszych opinii. Tym bardziej, że pliki przeszły liczne zabiegi.


1.
http://img175.imageshack.us/img175/9901/99980734dp2.jpg

2.
http://img150.imageshack.us/img150/3425/17683514nn2.jpg

3.
http://img150.imageshack.us/img150/4215/45267333nf0.jpg

Tomasz Golinski
22-01-2009, 12:52
Przesiadłeś się na Canona? ;-)

Zdjęcia bardzo fajne, klimatyczne. Tylko, że w ten sposób przypominasz mi, że nie obrobiłem jeszcze większości swoich ze zlotu zimowego :)

stratus
22-01-2009, 13:03
Fajne zdjęcia, często bywam ale jakoś nie mam do tego oka i czasu :)

jchyra
22-01-2009, 13:49
Przesiadłeś się na Canona? ;-)


:-) Nie, jak się domyślasz, jeśli chodzi o krajobraz zostaję przy 6x7

PS
Miło Cię widzieć.

dazz
22-01-2009, 13:55
Jako mający podlaskie korzenie miłośnik puszczy białowieskiej muszę powiedziec, że zdjęcia bardzo mi się podobają. Klimat oddany jak należy. Widać zabiegi, o których wspominasz - nie przepadam za takimi - ale dzieki nim zdjęcia robią pewnie większe wrażenie.

eryk_g
22-01-2009, 14:13
Ładne. Bardzo dobre zdjęcia. Bardzo podoba mi się kolorystyka i nastrój jaki na nich panuje. Czekam na więcej:)

jchyra
22-01-2009, 14:23
Jako mający podlaskie korzenie miłośnik puszczy białowieskiej muszę powiedziec, że zdjęcia bardzo mi się podobają. Klimat oddany jak należy.
Dziękuję, właśnie na oddaniu klimatu zależy mi najbardziej.



Widać zabiegi, o których wspominasz - nie przepadam za takimi - ale dzieki nim zdjęcia robią pewnie większe wrażenie.

Chodzi o korektę czy jakieś błędy w malowaniu? Sporo moich prac powstaje w wyniku łączenia wielu fotografii, domalowywaniu brakujących i zamalowywaniu zbędnych elementów. Zależy mi nie tylko na wybraniu najlepszego zdjęcia spośród trzech, ale i wyeliminowaniu wszelkich błędów.

dazz
22-01-2009, 14:26
Chodzi o korektę czy jakieś błędy w malowaniu? Sporo moich prac powstaje w wyniku łączenia wielu fotografii, domalowywaniu brakujących i zamalowywaniu zbędnych elementów. Zależy mi nie tylko na wybraniu najlepszego zdjęcia spośród trzech, ale i wyeliminowaniu wszelkich błędów.

raczej o malowanie same w sobie, ale to tylko kwestia podejścia do fotografii, efekt oczywiście piękny

ewa_olsztyn
22-01-2009, 15:46
A mi się wydają bardzo nienaturalne i nie za bardzo mi się podobają. Jednak zaciekawiła mnie Twoja obróbka i chętnie zerknełabym na oryginały. Pokażesz?

jchyra
22-01-2009, 15:55
A mi się wydają bardzo nienaturalne i nie za bardzo mi się podobają. Jednak zaciekawiła mnie Twoja obróbka i chętnie zerknełabym na oryginały. Pokażesz?

Skany z negatywu są jak nieumalowana kobieta. Ja uważam, że mogą być równie piękne, ale powszechna opinia jest zgoła inna. Także nie pokażę, bo... trochę wstyd :-D

Kubaman
22-01-2009, 16:17
witaj na tym forum :)

zdjęcia piękne.
poza kolorystyką wspaniałe jest w nich to powietrze, które każde zdjęcie mieści.

Sober
22-01-2009, 16:37
A mnie szczerze mówiąc jakoś nie leżą te kadry. Tzn nie żeby były złe, ale jakoś tak nie ma motywu przewodniego, nie ma na czym zawiesić oka.

Pierwsze ma fajny baśniowy klimat. Chociaż ja mimo wszystko zrezygnowałbym z tej zielono-niebieskiej (jaki to jest kolor?) kolorostyki. Albo, skoro już bawisz się w głębszą obróbkę, zostawił ją na wodzie, ale drzewa zrobił bardziej naturalne...

Drugie ma już bardzo fajną kolorystykę, podoba mi się. Za to kadr też jakoś tak nie do końca do mnie przemawia... może jakby szerszym kątem to zrobić?

Na trzecim pokazałbym (jeśli była taka możliwość) więcej wody na dole...

I nie wiem czy nie lepiej by było wykorzystać mniejszą GO żeby drzewa powoli się rozmywały z odległością? Teraz trochę się to wszystko zlewa do kupy... jeśli by chociaż była mgła (dałaby podobny efekt)....

jchyra
22-01-2009, 16:54
witaj na tym forum :)
Witaj. Jaki ten świat mały. Szykuję się do pewnej publikacji, dlatego "zaciągam języka" ;-) w różnych miejscach. Po forum Nikona, byłem bardzo ciekaw jak tu zostanie przyjęta "trójka z olsów".

Jak na razie, wygląda na to, że 1 jest najlepsze. I to chyba za sprawą najbardziej ułożonej kompozycji - drzewa z lewej stoją niemal w jednej linii, budują perspektywę i wraz z tym bliskim (tuż przy prawej krawędzi) ustawiają całe zdjęcie. Najbardziej niepewny byłem koloru, ale widzę, że się broni.

Sober wielkie dzięki za szczegółową analizę. Szczególnie cenna jest uwaga dotycząca fot. 1 - rzeczywiście na wodzie zostawię chłodną zieleń a korze drzew przywrócę coś bliżej neutralnej szarości, czy nawet coś z sino-purpurowych odcieni. Wszakże tam rosną olsze. Tylko te pierwsze (najbliższe) drzewo to świerk a więc stalowy nalot jest jak najbardziej uzasadniony.

marek_zielona
22-01-2009, 23:49
Uważam, że "1" jest najlepsza. Sam lubię takie miejsca i klimat. Świetnie oddany klimat miejsca. Trzeba trochę pochodzić po tego typu miejscach, żeby zrozumieć, że zdjęcia są świetne. Koniecznie musisz tam wrócić na wiosnę,latem, a potem jesienią i pokazać wszystkie 4 pory roku w tym samym miejscu (najlepiej ten sam kadr). W zasadzie jak zrobiłbyś tam zdjęcie o świcie, jak jest jeszcze mgiełka... A światła nie miałeś dobrego - fatalnie niebo było zachmurzone to widać gołym okiem (prawda?)...
"3" jest odrobinę za ciasna - będąc wędkarzem zaglądałbym zza drzewa żeby zobaczyć co jest dalej - osobiście za mało wody widzę.

staszes
23-01-2009, 00:15
Zdjęcie bardzo ładne. Drugie podoba mi się najmniej - jest nieciekawe jak dla mnie. Na pozostałych najlepiej wyszedł chyba kolor wody :-D

ewa_olsztyn
23-01-2009, 09:12
Skany z negatywu są jak nieumalowana kobieta. Ja uważam, że mogą być równie piękne,
To oczywiste ;-)

ale powszechna opinia jest zgoła inna.
Ojojoj! W sztuce to ja bym się obawiała na powszechną opinię powoływać..
:-D
Ale się wyjaśniło, różnią nas gusty, bo ja nie przepadam za makijażem, chyba że takim, którego nie widać. Podobne podejście mam też do zdjęć przyrodniczych.
Pierwsze zdjęcie ma niezłą kompozycję na moje oko, ale ten prawy pień mi wadzi, ciachnęłabym go bez bólu, wraz z kawałkiem dołu, dzięki czemu z kadru wypadnie brzydki LD i nieostra kępa w PD. Obraz zyska - rytmy drzew po lewej poprowadzą wzrok po przekątnej, a kępa znajdzie się w mocnym punkcie.
Drugie w ogóle mi nie leży przez to, że kępa jest duża, niemalownicza i na dodatem w samym środku, a powalone drzewa wyrzucają wzrok poza kadr.
Trzecie - woda ładnie prowadzi wzrok po kadrze na lewo w głąb i na prawo, wokół wysepki z drzewem. Harmonię zakłócają te wszechobecne patyki, ale jednocześnie podkreślają dzikość miejsca.

Także nie pokażę, bo... trochę wstyd :-D
A tam! Nawet kobiety w końcu zdejmują swoje makijaże :mrgreen:

jchyra
26-01-2009, 15:36
Kolejne prace puszczańskie. Takie ani komercyjne ani artystyczne ;-)



4.
http://img90.imageshack.us/img90/7427/pb1yr9.jpg

5.
http://img232.imageshack.us/img232/4258/pb2aj0.jpg

6.
http://img232.imageshack.us/img232/5654/pb3mn6.jpg

Toffic
26-01-2009, 16:09
4 jeszcze ujdzie. No cóż, 5 i 6 do głębokiego archiwum

Biperek
26-01-2009, 16:52
Popatrzyłem na te zdjęcia i zachciało mi się połazić po moich okolicach. Aby do wiosny :) Ze zdjęć 1 i 4, reszta sobie tak.

kuzi4
27-01-2009, 17:17
Pierwsza seria rewelacyjna

jchyra
20-02-2009, 00:07
7.
http://www.chyra.pl/forumnikon/PBols3.jpg




8.
http://www.chyra.pl/forumnikon/PBols.jpg

delaa
21-02-2009, 00:24
Klimatyczne, nasycone w zieleniach, z oddechem ! Pozdrawiam !

eryk_g
21-02-2009, 09:46
1 z trzeciej serii jak dla mnie super. Oddaje klimat puszczy.

mmlolek
21-02-2009, 10:22
Dla mnie również pierwsza seria i nr1.Bardzo ładne i klimatyczne.
Pozdrawiam.

Toffic
21-02-2009, 11:39
nr 7 fajne, ale mogłoby być świetne (mam takie wrażenie), brakuje kontrastu. Jest jakieś takie mdłe. Zupełne przeciwieństwo pierwszej serii.

szklarz31
21-02-2009, 17:41
7 najlepsza, podzielam odczucia Toffic

kuzi4
21-02-2009, 18:45
7 rewelacja.

angie
02-03-2009, 20:43
A mnie się te zdjęcie jakoś nie bardzo podobają:( Chyba najbardziej 4, biorąc pod uwagę kolorystykę. Pierwsza seria troszkę zbyt plastikowa, jak na moje gusta a pozostałe foty takie sobie.Trochę nijakie kompozycyjnie - po prostu pstryki lasu. 7 ma jakiś pomysł i pozytywnie się wyróżnia.

fabio87
04-03-2009, 16:14
pierwsza seria rewelacja tylko 1 po prawej stronie te drzewo nie ostre moznaby ominac ale jest swietne
2 seria nic ciekawego
3 seria podoba mi sie 7 fota tylko moznaby sie pokusic o podzial 1/3 wody a 2/3 drzew