PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibrator monitorów CRT i LCD



mirhon
10-07-2005, 20:02
http://www.krokus.net.pl/layout/set/print/sprzeda/colorvision/colorplus
Ktoś to ma? Czy jest sens? Cena jest znośna.
Czy kalibracja na oko z np. z Adobe Gamma jest dużo gorsza od takiego rozwiązania. Nie chcę wydawać dużo kasy na sprzęt do kalibracji. Ten do zastosowań czysto amatorskich wydaje się być ok (przynajmniej jeśli chodzi o cenę). Ciekawe czy istnieje możliwość gdzieś na Śląsku wypożyczenia kalibratora?
Tak BTW używacie jakiegoś sprzętu do kalibracji monitorów czy robicie to oczami?

mirhon
11-07-2005, 22:15
Nikt nie kalibruje monitora?

chyrus
11-07-2005, 23:54
a jaki masz monitor?

Coronado
12-07-2005, 01:57
Tak BTW używacie jakiegoś sprzętu do kalibracji monitorów czy robicie to oczami?
Uzywam od ponad roku Spydera firmy ColorVision (ta sama co Twoje link tylko chyba troche lepszy model). Chce sie wkrotce przesiasc na Eye-One Photo (firmy gretagmacbeth) - chce miec mozliwosci kalibracji tym samym urzadzeniem i monitora i drukarki. Jak ktos mysli powaznie o obrobce zdjec na komputerze to dobrze tez miec odpowiedni monitor - ja bardzo polecam LaCie electron19blueIV .

Pozdrawiam
Coronado

mirhon
12-07-2005, 08:11
a jaki masz monitor?
Taki badziewny 17" samsung CRT. I jak go "skalibrowałem" Adobe Gamma (na oko) to po podpięciu drukarki Canon Selphy CP400 (termosublimacyjna) i wydrukowaniu paru zdjęć to kontrast/jasność zupełnie nie zgadza się z tym co widzę na monitorze. Jeśli chodzi o kolory to też są pewne przekłamania. Najgorzej jest z zielonym. Ogólnie obraz z drukarki jest ciemniejszy i ma zimniejsze kolory.
Muszę skalibrować drukarkę i zainwestować w jakiś sensowniejszy monitor + kalibrator.
Dlatego pytam o ten zestaw jak również o firmy (najlepiej na Śląsku), które świadczyłyby usługi takie jak kalibracja drukarek. Wystarczy mi raz skalibrować drukarkę bo papier+folia kupuje się w kicie od Canona.

chyrus
12-07-2005, 17:00
Zastanów się czy jest sens wydawać tyle kasy na kalibrator, którego cena jest pewnie porównywalna z cena monitora :). Być może bez ściągania budy nie da się go poprawnie skalibroewać. Rozumiem kalibrować Barco, Lacie, Eizo itp. Nie wiem jaki masz model samsunga, ale podejrzewam, że nie świeci on identycznie na całej powierzchni. Nie spotkałem się jeszcze aby ktoś kalibrował monitor z półki dla home/office. Zastanów się, czy nie lepiej sprzedać samsa, dołożyć kilka stów i nie wziąść czegoś porządnego.

Coronado
12-07-2005, 19:32
po podpięciu drukarki Canon Selphy CP400 (termosublimacyjna) i wydrukowaniu paru zdjęć to kontrast/jasność zupełnie nie zgadza się z tym co widzę na monitorze. Jeśli chodzi o kolory to też są pewne przekłamania. Najgorzej jest z zielonym. Ogólnie obraz z drukarki jest ciemniejszy i ma zimniejsze kolory. Muszę skalibrować drukarkę i zainwestować w jakiś sensowniejszy monitor + kalibrator.
Bez kalibracji drukarki i odpowiedniego profilu nie ma szansy na jakis porownywalny wynik. Nie wiem czy to sie praktykuje w Polsce ale w USA kazdy wlasciwie fotolab udostepnia profile do swoich "drukarek". Moze sprobowac u kogos takiego wydrukowac fote i wtedy sie okaze czy masz w miare dobrze skalibrowany monitor.

Pozdrawiam
Coronado

chyrus
12-07-2005, 19:36
w niektrorych labach podaja profile, w niektorych nie, bo nawet nie wiedza jaki maszyna profil posiada lol

mirhon
12-07-2005, 21:33
[QUOTE=chyrus]Zastanów się czy jest sens wydawać tyle kasy na kalibrator, którego cena jest pewnie porównywalna z cena monitora :). QUOTE]
W przyszłości zmienię tego samsunga na coś lepszego. Moje pytanie dotyczyło kalibratora. Czy w tej cenie (najtańszy jaki znalazłem) jest coś wart? Z tego co wiem każdy monitor (na który sobie ewentualnie pozwolę) będzie wymagał kalibracji.
Tak btw wziąłem fotkę testową z labu fuji http://www.digi-foto.pl/ i z ich strony pobrałem plik i wydrukowałem w domyślnych ustawieniach drivera.
Muszę powiedzieć że mój skalibrowany monitor wyświetla kolory wierniejsze niż fotka po wydruku, która jest ciemniejsza i ma zimniejsze kolory oraz pewne przekłamania w zółci i zieleni. Generalnie canon CP400 jest b. fajną drukarką - te przekłamania nie są tragiczne ale widoczne. Za to w porównaniu z fotką z labu canon pokazuje więcej detali i sądzę że po stworzeniu profilu kolorów będzie to żyleta - naprawdę ta drukareczka ma niesamowite możliwości. Zamierzam skorzystać z usługi:
http://www.drycreekphoto.com/custom/customprofiles.htm kosztuje toto 50$ ale imo w przypadku gdy używa się cały czas tego samego zestawu folia + papier to gra jest warta świeczki. Czy w polsce są jakieś firmy które robią indywidualne profile do drukarek?

mirhon
12-07-2005, 21:35
Muszę powiedzieć że mój skalibrowany monitor wyświetla kolory wierniejsze niż fotka po wydruku, która jest ciemniejsza i ma zimniejsze kolory oraz pewne przekłamania w zółci i zieleni.

Oczywiście miałem na myśłi oczną kalibrację :-)