PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie filtrów



p13ka
10-07-2005, 10:21
Oto porównania. Wszystkie filtry HOYA: UV HMC SUPER, HMC ND4. Fotki zrobione 28-70/2.8L f/2.8 (uznałem, że jeżeli, to na tej przysłonie będzie najwyraźniej widać różnice), wycinki z okolic centrum kadru.
Przez to szybkie porównanie chciałem sprawdzić przy jakiej kombinacji nie należy łączyć filtrów.
A jak to jest w systemie COKIN gdzie można łączyć nawet 4 filtry?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.republika.pl/p13ka/UV%20vs%20ND%20vs%20UV+ND.jpg)

Polaco
10-07-2005, 11:34
O kurcze !! Nie wiedzialem ze samo wkrecenie ND pogarsza az tak jakosc !! Juz nie mowiac ze UV+ND jest tragedia ! Dzieki wielkie p13ka za te zdjecia.

Vitez
10-07-2005, 18:30
Zrobilem sobie podobne pstryki testowe... wyszlo ze bez niczego a UV lub polar to niezauwazalna roznica. UV+polar - cos tam mozna sie dopatrzec ale nie ma czego sie przyczepic.
Za to wszelkie kombinacje z ND4/ND8 z lub bez UV daja zauwazalny, ale akceptowalny spadek jakosci.
W moim tescie udzial wzieli: 70-200 2.8 IS L , wylaczony IS, 100mm, f4, iso400, statyw
UV B+W Haze MRC, Polar B+W CIRCULAR-POL MRC, ND4 i ND8 - Marumi.

Polaco
10-07-2005, 20:12
Zrobilem sobie podobne pstryki testowe... wyszlo ze bez niczego a UV lub polar to niezauwazalna roznica. UV+polar - cos tam mozna sie dopatrzec ale nie ma czego sie przyczepic.
Za to wszelkie kombinacje z ND4/ND8 z lub bez UV daja zauwazalny, ale akceptowalny spadek jakosci.
W moim tescie udzial wzieli: 70-200 2.8 IS L , wylaczony IS, 100mm, f4, iso400, statyw
UV B+W Haze MRC, Polar B+W CIRCULAR-POL MRC, ND4 i ND8 - Marumi.
Ale te ND sa "gorszej" firmy niz inne filtry, mysle ze moznaby bylo sie pokusic o taki sam tescik tych ND ale jakiejs lepszej firmy, moze wtedy wyniki bylyby takie same lub porownywalne do tych B+W ?

Hoody
22-09-2005, 13:51
Pytanie
Czy są jakieś przeciwskazania co do łączenia filtrów, mowa o hoya hmc cir-polar i uv hmc pro .
Porobiłem troche fotek i nie widze znaczącej różnicy ale gdzieś czytałem że nie powinno się łączyć filtów ale nie wszystkich ... stąd to pytanie.
Idea jest taka że jak w terenie ciągle coś odkręcam iprzekręcam to mam większą szanse ze któryś filtr ulegnie "zglebieniu" :-) dlatego pytanie tylko i wyłącznie dotyczy konfortu nie odkrecania uv i nakrencania na niego polara.

Pozdrawiam Hoody

Ramirez
22-09-2005, 14:14
Pytanie
Czy są jakieś przeciwskazania co do łączenia filtrów, mowa o hoya hmc cir-polar i uv hmc pro .

Jakichś wielkich przeciwskazań nie ma. Przy 2 filtrach będziesz miał zawsze więcej szkła przed obiektywem.
Zdjęcie oczywiście Ci wyjdzie, nawet jak dołożysz jeszcze kilka innych filtrów, ale może np. spaść Ci ostrość zdjęcia.



gdzieś czytałem że nie powinno się łączyć filtów ale nie wszystkich ... stąd to pytanie.


Nie powinno się używać 2 filtrów polaryzacyjnych (chyba, że chcesz osiągnąć jakiś specjalny efekt).
Wydaje mi się, że filtr polaryzacyjny wycina też, przy najmniej część widma UV, więc ja nie widzę potrzeby używania jednocześnie tych 2 filtrów.



Idea jest taka że jak w terenie ciągle coś odkręcam iprzekręcam to mam większą szanse ze któryś filtr ulegnie "zglebieniu" :-) dlatego pytanie tylko i wyłącznie dotyczy konfortu nie odkrecania uv i nakrencania na niego polara.

Co do komfortu użytkowania, to rzeczywiście wygodniej jest mieć UV na stałę (jako chrona obiektywu) i dokręcać do tego inne filtry. należy wówczas liczyć się z ewentualnymi stratami na jakości zdjęcia.

Hoody
22-09-2005, 14:45
na ostości czy na jasności ? bo to jest też pytanie ? wiadomo że polaryzacyjny jest ciemniejszy znacznie od uv więc rzumiem że jest to zabawa przysłoną aby było prawidłowo naświetlone nie za jasne ani ciemne, a co do ostrości to ......

GaGacek
22-09-2005, 15:19
nie wplywa na ostrosc

Ramirez
22-09-2005, 15:29
Działanie filtra polaryzacyjnego polega na przepuszczaniu tylko światła o danej polaryzacji, więc siłą rzeczy zabiera on sporo światła.
Działanie filtra UV polega na wycinaniu z przechodzącego przez niego światła fal ultrafioletowych, więc też zabiera światło, ale zdecydowanie mniej, niz polar.

Istnieje też problem rozproszenia światła przechodzącego przez szkło filtra. Na ogół filtry z "wyższej półki" mają większy współczynnik przepuszczalności światła (czyt. lepszej jakości szkło).

Jeśli więc spojrzymy na filtr jako element, który nie przepuszcza wszystkich promieni świetlnych, także z zakresu widma pożadanego przez Ciebie, będzie można powiedzieć, że może on też wpłynąć niekorzystnie na zdjęcie np. pod względem ilości zarejestrowanych szczegółów.
Może to być jednak zupełnie niezauważalne na zdjęciach. Masz dobre filtry, a po drodze masz przecież jeszcze m.in. szkła obiektywu, filtr AA, soczewki na matrycy i kilka innych przeszkód dla światła.

temol
22-09-2005, 18:16
Pytanie
Czy są jakieś przeciwskazania co do łączenia filtrów, mowa o hoya hmc cir-polar i uv hmc pro .


Moim zdaniem im więcej "szkiełek" na obiektywie tym wieksza szansa na flare i winietowanie. A co do spadku ostrości... nie wypowiadam się. Nigdy nie robiłem porównań. Najcześciej łączone filtry przeze mnie to "polar-polowka", "polar-81A".

Pozdrawiam, T

Hoody
23-09-2005, 00:16
To że jeden i drugi coś wycina to wiem, poza tym że na zdrowy rozum " nie używaj jeśli nie widzisz rezultatu" chodziło tylko o wygodę na zdjęciach w terenie, teraz to jeszcze nie problem ale za 2 miesiace bedzie wiatr i zimno i odkrecanie czaegoś co w sumie "może być " będzie bardziej problematyczne... dlatego poruszyłem ten problem ale jak narazie to ani nikt nie mówi że dobrze ani że źle :-)

Ramirez
23-09-2005, 00:31
chodziło tylko o wygodę na zdjęciach w terenie

No to przecież Ci napisałem:


Co do komfortu użytkowania, to rzeczywiście wygodniej jest mieć UV na stałę (jako chrona obiektywu) i dokręcać do tego inne filtry. należy wówczas liczyć się z ewentualnymi stratami na jakości zdjęcia.

ale jak narazie to ani nikt nie mówi że dobrze ani że źle
Nie możesz spodziwać się odpowiedzi: Tak to świetny pomysł - przy 2 filtrach będziesz miał nalepszy efekt. Albo: nigdy tak nie rób - od tego psuje się aparat. :wink: