PDA

Zobacz pełną wersję : G10+wspomaganie autofokusa z 580EX ?



jackpe
16-01-2009, 17:32
Witam
Czy możliwe jest wymuszenie wspomagania autofokusa z założonej na G10 lampy 580EX? Za każdym razem uruchamia się wspomaganie wbudowane w G10.Oczywiście lampa jest ok. i z lustrem działa normalnie.
Drugie pyt. dotyczy wyświetlacza w G10. podczas fotografowania pod światło są w nim widoczne bardzo szerokie pionowe niebieskie paski. Nie fotografuję zbyt często pod światło, lecz po prostu mnie to denerwuje:) Miałem G5 i krótko G9, lecz nie pamiętam czy w nich było tak samo. Dla lepszego zobrazowania podaję 2 linki do zdjęć wyświetlacza:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bef9bc3a0ccaf437.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c5b63e02621b3645.html
Nie czepiam się i może to jest normalne. Dobrze, że na zdjęciach tego nie ma.
Z samego G10 jestem zadowolony i kupiłem go po długim zastanowieniu co wybrać LX3 czy G10. Tu jednak zwyciężyło przyzwyczajenie do Canona,lampa i to że jest to tylko dodatek do 5D, który można wszędzie ze sobą zabrać. Połączenie G10 i Samsunga NC10 to bardzo fajna sprawa. Wszystko się mieści w damskiej torebce i nie muszę nic nosić :-D:-D:-D

gwozdzt
16-01-2009, 23:08
Czy możliwe jest wymuszenie wspomagania autofokusa z założonej na G10 lampy 580EX?
Raczej nie. Przynajmniej do tej pory nie było możliwe wspomaganie w konfiguracji G + EX.
http://canon-board.info/showthread.php?p=539952#post539952

Zbig_T
17-01-2009, 20:20
Witam
Drugie pyt. dotyczy wyświetlacza w G10. podczas fotografowania pod światło są w nim widoczne bardzo szerokie pionowe niebieskie paski. Nie fotografuję zbyt często pod światło, lecz po prostu mnie to denerwuje:) Miałem G5 i krótko G9, lecz nie pamiętam czy w nich było tak samo. Dla lepszego zobrazowania podaję 2 linki do zdjęć wyświetlacza:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bef9bc3a0ccaf437.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c5b63e02621b3645.html
Nie czepiam się i może to jest normalne. Dobrze, że na zdjęciach tego nie ma.


To normalne zjawisko. Tak zachowuje się matryca podczas pracy w trybie video-feed. Ładunek z pikseli, które otrzymały dużo ładunku, "przelewa" się na sąsiednie.

jackpe
18-01-2009, 09:02
Tak zachowuje się matryca podczas pracy w trybie video-feed. Ładunek z pikseli, które otrzymały dużo ładunku, "przelewa" się na sąsiednie.

Dzięki za pomoc. Rozumiem,że normalne jest iż te zniekształcenia nagrywają się w trybie wideo aparatu?
I jeszcze jedno pyt. dot. matrycy. Właśnie w trybie wideo, kiedy nagrywamy niedoświetloną scenę matryca miga. Tzn pojawiają się na niej tym razem poziome czarne, lub niebieskie mignięcia. Zauważyłem to dopiero w nocy kiedy bawiłem się G10 i miałem skierowany obiektyw na sufit oświetlony jedynie światłem z telewizora.
Pytam o te szczegóły tylko dlatego, że jeszcze mam możliwość wymiany aparatu na inny a nie wysyłanie go do serwisu do naprawy.

Zbig_T
18-01-2009, 16:49
Dzięki za pomoc. Rozumiem,że normalne jest iż te zniekształcenia nagrywają się w trybie wideo aparatu?
I jeszcze jedno pyt. dot. matrycy. Właśnie w trybie wideo, kiedy nagrywamy niedoświetloną scenę matryca miga. Tzn pojawiają się na niej tym razem poziome czarne, lub niebieskie mignięcia. Zauważyłem to dopiero w nocy kiedy bawiłem się G10 i miałem skierowany obiektyw na sufit oświetlony jedynie światłem z telewizora.

Tak, efekty te nagrywają się również na filmikach i nie oznacza to uszkodzenia.

Co do światła z telewizora, z tego co wiem elektronika i software aparatu jest "dostrojony" do światła ciągłego albo migającego z określoną częstotliwością. Dla Europy jest to 50 Hz a np. dla USA - 60 Hz. Przypuszczam, że firmware aparatów kierowanych na poszczególne rynki różni się tym właśnie szczegółem. Chyba nawet któryś ze starszych aparatów oferował w menu wybór - 50/60 Hz. To "dostrojenie" pozwala np. na stabilny i miarodajny pomiar ekspozycji w świetle jarzeniowym. Podejrzewam, że nasze aparaty zabrane do Stanów, mogłyby wykazywać przy świetle świetlówek efekty podobne do zaobserwowanych przez Ciebie przy świetle telewizora. Można by się pokusić o mały eksperyment z różnymi częstotliwościami odświeżania monitora CRT, ale nie mam już takowego.

Możliwe jednak, że współczesne aparaty radzą sobie z tym efektem jakoś bardziej "inteligentnie" a moja teoria nie jest do końca słuszna :) Tak czy inaczej, możliwość filmowania aparatem należy mimo wszystko traktować jako wartość dodaną i nie oczekiwać idealnych rezultatów w każdych warunkach.

jackpe
18-01-2009, 18:05
Tak czy inaczej, możliwość filmowania aparatem należy mimo wszystko traktować jako wartość dodaną i nie oczekiwać idealnych rezultatów w każdych warunkach.

Dzięki Zbig_T. G10 to był świadomy wybór i opcja filmowania też:) Do tego mam moją ulubioną kamerę Sony vx2000:) Zdjęcia też wolę robić moim 5D, ale G10 jest fajna na spacer z dzieciakiem po parku.Leży też zawsze pod ręką i czy ja, czy moja pani, możemy zawsze uwiecznić malucha.Przyznam się, że ten tryb filmowania był użyty tylko po to:) Jednak vx2000 to ciężki sprzęt i nie zawsze można ją na szybko wykorzystać:) Jeszcze przez chwilę zastanawiałem się nad wymianą G10 na Sx1is ale brak RAW i sama wielkość aparatów przesądziła na korzyść G10. Jeszcze raz Wam dziękuję za pomoc.