PDA

Zobacz pełną wersję : Aberacja chromatyczna a filtr polaryzacyjny



Martinoxxl
06-06-2004, 14:13
Witam
Od niedawna jestem posiadaczem Canona a 70.
Mam pewien problem z aberacją chromatyczną. Orientuje sie ktoś może czy zastosowanie filtra polaryzacyjnego zlikwiduje ten efekt?
W opisie tego typu filtra znalazłem ze jest on achromatyczny ale nie wiem czy napewno spełni swoją rolę. Może ktoś miał podobny problem, lub może coś doradzić.
Z góry dzikuje i pozdrawiam
Martinoxxl 8)

peterpan
06-06-2004, 18:36
Filtr polaryzacyjny to eden z ważniejszych i przydatniejszych fitrów fotograficznych. Przepuszcza on jedynie światło spolaryzowane w konkretnej płaszczyźnie, co pozwala na eliminacje cześci światła odbitej od przedmiotów niemetalicznych - takich jak woda, szyby a nawet liście roślin, czy światło spolaryzowane w atmosferze (pozwala na przyciemnienie nieba w słoneczny dzień). Najlepsze wytłumienie odbitego światła uzyskuje się w sytuacji gdy odbite promienie tworzą z powierzchnią odbijającą kąt 35%. Istnieją dwa podstawowe rodzaje filtrów polaryzacyjnych - liniowy i kołowy. Drugi z nich zalecany jest do używania z aparatami z automatyką ostrości (autofocusem) - znajdujące się w nich układy optyczne kierujące światło do światłomierza zawierają elementy polaryzujące światło co może powodować nieprawidłowe pomiary. Czym różni się filtr P. kołowy od liniowego - zawiera on dodtakową warstwę ćwirćfalową od strony obiektywu, która mówiąc w uproszczeniu, "rozpolaryzowuje" światło. Dlatego odwrócony filtr P. kołowy działa jak liniowy.

Martinoxxl
06-06-2004, 23:33
OK
wiem ze filtr polaryzacyjny likwiduje odbicia z powierzchnie nie metalicznych, ale co z aberacją? Moze wie ktoś z własnego doswiadczenia jak to wygląda.
Z góry dziekuje

Vitez
07-06-2004, 01:21
Ladny wyklad peterpan ale troche nie na temat :roll: ... tzn nie odpowiedziales na pytania autora watku.

Achromatyczny oznacza ze nie zmienia barwy swiatla przeplywajacego przez niego.
Wydaje mi sie ze polaryzacja swiatla to cos innego niz jego rozszczepienie (a tego kolorystycznym efektem jest aberracja) tak wiec filtr polaryzacyjny raczej nie ma zadnego wplywu na aberracje.
Jesli by mial to byloby o tym szeroko wszedzie trabione, jako ze aberracja to dosc powszechna zmora wielu obiektywow ujmowana w testach i taka prosta "naprawa" jak filtr bylaby rozchwytywana.

peterpan
07-06-2004, 10:23
a co tam może komuś sie przyda...tylko ten sie nie myli kto nic nie robi prawda Vitez :wink:

Vitez
07-06-2004, 16:30
prawda Vitez :wink:

Nie rozumiem czemu do mnie pijesz i twoje osobiste wycieczki do mnie w prawie kazdej wypowiedzi zaczynaja mi smierdziec trollem :? .
Skoncz odnoszenie kazdej swojej wypowiedzi do mnie, jak chcesz psiac osobiscie to uzyj emaila/PM a na forum piszesz ogolnie a nie do mnie.

peterpan
07-06-2004, 19:36
Tak jest szefuniu :!:

A co do trolla to za dużo bajek się naogladałeś..one nie istnieją...NAPRAWDE!! :wink:

Martinoxxl
08-06-2004, 00:44
Jest moze na forum ktoś kto posiada filtr polaryzacyjny i powie mi czy w praktyce zmniejsza on aberacje lub likwiduje ją???

Vitez
08-06-2004, 08:46
Jest moze na forum ktoś kto posiada filtr polaryzacyjny i powie mi czy w praktyce zmniejsza on aberacje lub likwiduje ją???

Ja mam filtr polaryzacyjny i juz ci napisalem powyzej :roll: .

Martinoxxl
08-06-2004, 21:10
Tobie Vitez już DZIĘKUJE. Teraz czekam na spostrzeżenia innych osób.

Vitez
09-06-2004, 10:00
Wydaje mi sie ze nie ma innych spostrzezen. Filtr polaryzacyjny nie sluzy do redukcji aberracji. Musisz sie z tym pogodzic :P .
Mozesz zapytac jeszcze na forum dpreview, na grupie pl.rec.foto, w sklepach ze sprzetem foto, w zakladach fotograficznych i/lub agencjach modelek ichnich zawodowych fotografikow.

Martinoxxl
14-06-2004, 02:07
Vitez !!!
Jestes jak wrzód na d....
Pisze grzecznie, że tobie już dziekuje a ty dalej swoje.
W pierwszej swojej odpowiedzi piszesz, że filtr chyba nic nie da bo raczej trąbiono by o tym wszędzie (sam nie jestes do konca pewien) a później zgrywasz ważniaka że mam iść popytać do .....
Sorry ale takie komentarze możesz sobie wsadzić ...... :?

DoMiNiQuE
14-06-2004, 08:58
Hmmm...ja uzywam filtr polaryzacyjny i nie zauwazylem, aby cos mi pomogl w zwalczaniu aberracji chromatycznej. stosuje go w Canon'ach A80 i G2.
To ty sie uparles jak wrzod i czekasz az ktos Ci powie TO DZIALA !! a wtedy pobiegniesz sobie go kupic :wink: i spotka Cie rozczarowanie... tak czy siak filtr polaryzacyjny jest bardzo przydatny i mimo, ze nie zwalcza zjawiska aberracji chromatycznej to i tak powinienes sobie go sprawic. jak troche pofocisz z polarkiem, to pozniej nie bedziesz chcial go zdejmowac (oczywiscie tam gdzie jego stosowania ma sens).

Vitez
14-06-2004, 18:31
Vitez !!!
Jestes jak wrzód na d....
Pisze grzecznie, że tobie już dziekuje a ty dalej swoje.
W pierwszej swojej odpowiedzi piszesz, że filtr chyba nic nie da bo raczej trąbiono by o tym wszędzie (sam nie jestes do konca pewien) a później zgrywasz ważniaka że mam iść popytać do .....
Sorry ale takie komentarze możesz sobie wsadzić ...... :?

Jak cos ci sie nie podoba w moich wypowiedziach to kliknij na "ignoruj" przy dowolnym moim poscie. Zaoszczedzi ci to wrzodow z nerwow.
A poza tym idz na piwo - pomoze na frustracje "bo ktos tam cos napisal co mi sie nie spodobalo" .
Get life :roll: 8)