PDA

Zobacz pełną wersję : [Malejkum] Portretu mego początki



Malejkum
11-01-2009, 21:18
Witam,

To moje pierwsze wystawione fotografie na tym forum i szczerze długo zastanawiałem się czy przedstawić je czy nie. Jednak myślę że Wasze uwagi będą najlepszą szkołą tym dla mnie i z pewnością na etapie nauki/szkolenia pozwolą mnie nakierować na właściwy tor:)

1.
http://img509.imageshack.us/img509/7982/img2145mg0.jpg

2.
http://img509.imageshack.us/img509/6651/img2238kq6.jpg

3.
http://img509.imageshack.us/img509/1817/img3441tn7.jpg

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i wszelkie kreatywne komentarze:)

baran
11-01-2009, 22:33
Wybrałeś trudną porę roku na portrety ;)
Niestety zima nie sprzyja robieniu zdjęć portretowych bez dodatkowego oświetlenia. Spróbuj innego kadrowania (horyzontalnie), zadbaj o tło (kwiatek nie prezentuje się najlepiej, a tła zlewają się z modelkami), światło - łatwiej będzie w słoneczny dzień.

DonBolano
11-01-2009, 23:32
Z czym do ludzi..?? Moze poza trojka..

Malejkum
12-01-2009, 10:43
Jeśli chodzi o 1 i 2 zdjęcie, to oba były robione z zupelnego "zaskoczenia", bez dbania o tło i na dodatek ok 2-3 tygodnie po zakupie aparatu. Dlatego nie spodziewam się tu rewelacji jeśli chodzi o tematykę zdjęcia:)
Tym bardziej mała dziewczynka na drugim zdjeciu, ma siostrzenica, jest dość energicznym dzieckiem (jak każde chyba) i ciężko mi ją uchwycić a zależalo mi na natualnym oswietleniu zarowki, niż na doswietlaniu z wbudowanej lampy - i moze to moj blad?
Zdjęcie nr 3 robione było w piekny dzien, z tym ze po zachodzie slonca. Sądziłem ze taka pora bedzie najlepsza.

Dziekuje kolego baran za komentarz. Koledze DonBolano rowniez, szczegolnie za bardzo konstruktywne uwagi co do moich zdjec:)

Wkrotce gdy znajde troche czasu postaram sie zalaczych kilka nowych zdjec...

pank
12-01-2009, 11:41
1. Źle dobrany kadr, to przekrzywienie zupełnie nie potrzebne. Mina modelki bardzo niefortunna, wystające krzaki z głowy również.
2. Kadr lepszy, szkoda że dziewczynka nie patrzy w obiektyw, to co się dzieje za nią bardzo nieciekawe.
3. Najlepsze z seta, ale dla mnie za dużo góry.
Generalnie, musisz popracować nad post procesingiem, zdjęcia wewnątrz mogły by mieć lepszy balans bieli. Zacznij myśleć co chcesz pokazać na fotografiach które tu zamieszczasz, przypadkowe pstryki są tylko przypadkowymi pstrykami,widać to od razu i nie bardzo jest co komentować. Postaraj się bardziej, komentarze będą przychylniejsze.

Malejkum
12-01-2009, 14:12
Dziękuje kolego pank:) Na takich wlasnie komentarzach, gdzie jest wyjasnione co i jak, najbardziej mi zalezy.

P.S. O tych krzakach modelce nie powiem... bo juz nie podejdzie mi pod obiektyw, a moze nawet uda mi sie ja dzis namowic na krotka sesje:)

gunia1990
12-01-2009, 17:18
złap kontakt z modelką, może prześwietl trochę zdjęcia, żeby nie wyszło takie ponure jak ostatnie.. no i blenda, choć jak ostatnio robilam zdjęcia to za blende służył mi snieg...

Malejkum
02-02-2009, 21:59
Tym razem nowy set... czy wyszedł lepiej? Sami ocencie.

4.
http://img246.imageshack.us/img246/2350/img3671wl0.jpg

5.
http://img246.imageshack.us/img246/4963/img3892bj5.jpg

Pozdrawiam!

DonBolano
02-02-2009, 22:21
4 tak. klimatyczne zdjecie
A 5 - no coz. Lekko nie ostre. odcien szarosci mi sie nie podoba.

janmar
02-02-2009, 22:45
W 1,2,3,4 fatalne tło.Jest taka zasada szczególnie ważna: najpierw popatrz na drugi plan ,tło, a potam na główny temat.Z reguły coś można z tym zrobic.W tym wypadku np.coś powieszone na drzwiach.Narzuta? np.
Dla mnie wszystkie fotki mało kontrastowe,przygaszone barwy.W czwartym przeszkadza róznica ostrosci miedzy tatą a dzieckiem.Zdjęcia pokazujące jak ktoś je[5], najlepiej kierować do albumu.Rzadko podobaja się na zewn. rodziny. Do ocen na forum szczególnie na początek dobrze jest dobierać fotki z którymi nie łączą nas emocje.:smile: O wiele łatwiej przyjmuje się krytyczne oceny. [bo tanich pochwał na tym forum niema. :smile: ten typ tak ma] Pozdrawiam

Malejkum
02-02-2009, 23:03
Bardzo dziękuje Wam za wypowiedzi. Tła rzeczywiscie nie sa szczesliwie dobrane. Jesli chodzi o 4 niestety dopiero przy przegladaniu zdjec na spokojnie nie moglem przezalowac ze najzwyczajniej w swiecie ich nie zamknalem - wtedy nie byloby ich widac i fotka zdecydowanie wyszlaby lepiej. Tym bardziej ze troche wiecej ujec udalo mi sie zlapac.
Jesli chodzi o ostrosc, rzeczywiscie kolego janmar masz absolutna racje, za szeroko otwarlem obiektyw i wychodzi to troche nieciekawie, co wiecej sam wczesniej az tak nie zwrocilem na to uwagi ;). Bylo popoludnie, a w pokoju przyznam nieco ciemno juz i ratowalem sie duza dziura i wyzszym ISO, bo niestety doswietlanie tym co mam, a jest to jedynie wbudowana lampa, z tak niewielkiej odleglosci podejrzewam daloby marne rezultaty.

Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.

Kubaman
02-02-2009, 23:30
Bardzo dziękuje Wam za wypowiedzi. Tła rzeczywiscie nie sa szczesliwie dobrane. Jesli chodzi o 4 niestety dopiero przy przegladaniu zdjec na spokojnie nie moglem przezalowac ze najzwyczajniej w swiecie ich nie zamknalem - wtedy nie byloby ich widac i fotka zdecydowanie wyszlaby lepiej. Tym bardziej ze troche wiecej ujec udalo mi sie zlapac.
Jesli chodzi o ostrosc, rzeczywiscie kolego janmar masz absolutna racje, za szeroko otwarlem obiektyw i wychodzi to troche nieciekawie, co wiecej sam wczesniej az tak nie zwrocilem na to uwagi ;). Bylo popoludnie, a w pokoju przyznam nieco ciemno juz i ratowalem sie duza dziura i wyzszym ISO, bo niestety doswietlanie tym co mam, a jest to jedynie wbudowana lampa, z tak niewielkiej odleglosci podejrzewam daloby marne rezultaty.

Dziękuje jeszcze raz i pozdrawiam.

słuchaj, nie żebym miał ochotę coś powiedzieć niemiłego. ale łapiesz chyba wiatr w żagle na zły kurs. Foty są bardzo słabe. Wszystkie. Żadne nie pokazuje tego co chciałbym zobaczyć w portrecie - czyli jakiegoś wyrazu, czegoś co mówi o portretowanym. To przypadkowe klatki zrobione w przypadkowych sytuacjach, bez namysłu i przygotowania. Na pierwszej focie, nie wiem czemu krzywej (krzywi się, żeby się zmieścić albo zbudować jakiś środek ciężkości lub kierunek) pani modelka ma cielęce oczy i ujęta jest wpół słowa, co wygląda fatalnie. Drugie i piąte nawet nie wspominam, to już totalna partyzantka. Portrety to są tu dwa. 3 i 4. Oba słabe, ale 3 jest o tyle lepsza, że jest przynajmniej ostre. Na czwórce widzę: ostre i to ledwo, ucho Pana, złe kadrowanie które to ucho chce uciąć, oraz klamkę. Później nieostra twarz dziewczynki, co akurat przypadkowo wyszło najciekawiej. Model, poza tym, że nieostry to prezentuje niezbyt urokliwe fałdy skóry pod brodą. To F3,5. Jeśli było jasno trzeba było to otworzyć do F2.0 i poprawić tło. Widać ciemno nie było.

Piszę, bo szukasz wymówek i zadowalasz się kiepskim usprawiedliwieniem. Foty są całkiem złe. Zrób lepsze pamiętając co spaprałeś - muszą być lepsze. Powodzenia.

japrzepraszam
02-02-2009, 23:45
[QUOTE=Malejkum;598919]To moje pierwsze wystawione fotografie na tym forum i szczerze długo zastanawiałem się czy przedstawić je czy nie.
....... Bylo popoludnie, a w pokoju przyznam nieco ciemno juz i ratowalem sie duza dziura i wyzszym ISO, bo niestety doswietlanie tym co mam, a jest to jedynie wbudowana lampa, z tak niewielkiej odleglosci podejrzewam daloby marne rezultaty.
QUOTE]


z jednej strony długo zwlekałeś z pokazaniem Swoich zdjęć, z drugiej zaś tłumaczysz ich słabą jakoś, złymi warunkami. To może lepiej poczekać na te lepsze warunki... Skoro sie wahałeś, to chyba słuszne były te wahania.
Z fotografią to jest tak, albo pstrykanie ile wejdzie na kartę SD, gdzie proporcja pstryknięcia do przygotowania jest jak 90/10-- każdy może,
albo chcesz "cos opowiedzieć", ale tutaj proporcje sa odwrotne 10/90.
po której stronie jesteś....?:twisted:

Malejkum
03-02-2009, 10:48
Ale mi sie dostało:D

Z pewnoscia zgodzic sie musze ze do zadnego ze zdjec oprocz 3 (naprawde sie staralem), nie przygotowywalem sie. Sa to niestety przypadkowe klatki, (stad i ta beznadziejna klamka) wiec i krytyka z Waszej strony jest dla mnie jak najbardziej zrozumiala a ja nie jestem osoba ktora obrazalby sie za to :) Zalezalo mi aby ktos obiektywnie spojrzal na te zdjecia i powiedzial co jest nie tak. Ja oczywiscie swoje bledy rowniez widze, co nie oznacza ze wszytkie, tym bardziej ze moja przygoda z fotografia dopiero sie zaczyna i dlatego kazda wskazowka jest bardzo dla istotna. A po wystawieniu drugiego zestawu zdjec zwrociliscie uwage na rzeczy, ktorych ja nie dostrzeglem.
Najwazniejsze aby sie nie zrazic i rozumiec co inni chca przekazac:)

Bardzo dziekuje wszystkim za wypowiedzi. Nastepnym razem z pewnoscia postaram sie bardziej. Pozdrawiam!

RAdoCanon
06-02-2009, 20:07
masz duży problem z ostrością kolego...

kuzi4
14-02-2009, 02:25
masz duży problem z ostrością kolego...

To prawda. Może zrób kilka zdjęć ze statywu i samowyzwalaczem - a nóż problem leży po stronie sprzętu...