PDA

Zobacz pełną wersję : jaki profil kolorów podczas obróbki ?



barkam43
10-01-2009, 18:37
WITAM! Używam programu DPP do wywoływania RAW. Zastanawiam się czy jeżeli dalej chce obrabiać zdjęcie w photoshopie to wystarczy profil aparatu sRGB 1.31 canon czy lepiej adobe rgb i po zakończeniu obróbki srgb (zdjęcia obrabiam w celu wykonania odbitek 10X15 i 13X18).Oczywiście obróbka z tiff 16 bitt. Mój aparat to Canon 450d.

raster
10-01-2009, 18:51
Ja osobiście pracuję w sRGB i jpgu (a nie tiffie 16 bitowym).

I Tobie do tych celów, jakie opisałeś, też to polecam.

Rosicky
10-01-2009, 22:33
jak wyzej:)

talarczyk
10-01-2009, 23:16
Z DPP wywołuję do 16-bitowego tiffa adobe rgb, potem w PSie po obróbce konwertuję do sRGB (dla Weba) albo do profilu labu (dla odbitek). Daje to większą kontrole nad końcowym wynikiem - korzystając z "Proof Colors" przed konwersją mogę jeszcze się pobawić krzywymi.

edit:
workspejs w psie to adobe rgb oczywiście :)

Mellan
10-01-2009, 23:31
Zawsze lepiej pracować w większej przestrzeni niż sRGB: Adobe, czy ProPhoto i 16 bitach. Każda obróbka, nawet mało inwazyjna jest w jakiś sposób stratna. Na ten temat można przeczytać na forum wiele postów, a szczegółowo omawiał ją Janusz Body.
Kiedy jest do wywołania i obróbki wiele zdjęć, trzeba mieć niestety mocny komputer.
Na dzień dzisiejszy mam taki jaki mam, dlatego wywołuję rawy ACR-em w srgb 16 bit, obróbka CS3 16bit, a wynikowo zapisuję tiffa 16 bitowego + jpeg po docelowym zmiejszeniu i wyostrzeniu 8 bit.

talarczyk
10-01-2009, 23:36
a jak się ma zakres kolorów sRGB do profilu przeciętnej 'lab-maszyny'? Który jest szerszy?

Mellan
10-01-2009, 23:55
Nie mam doświadczeń z lab-maszynami, ale docelowy CMYK czyli przestrzeń drukarska jest skromniejsza od sRGB, co widać chociażby na jaskrawych kolorach.

raster
11-01-2009, 00:03
Zawsze lepiej pracować w większej przestrzeni niż sRGB: Adobe, czy ProPhoto i 16 bitach. Każda obróbka, nawet mało inwazyjna jest w jakiś sposób stratna.

Oczywiście, że tak.
Ja tylko poradziłem pytającemu taki sposób jaki sam stosuję.

Bo JA OSOBIŚCIE różnicy (nawet na odbitkach A4) nie widzę. Nie cierpię z powodu posteryzacji, brzydkich przejść tonalnych itd.

Kiedyś bawiłem się w tiffy16 bitowe ale oprócz wydłużonego czasu obróbki i gigantycznych psdków po dodaniu warstw korekcyjnych - nic widocznego na zdjęciach mi to nie dało.

barkam43
11-01-2009, 11:26
a jak się ma profil aparatu srgb do profilu srgb photoshopa - czy czasami przestrzeń aparatu nie jest większa?

Vitez
12-01-2009, 02:33
Aparat = RAW więc bez różnicy jaki profil wybrany (mam chyba sRGB włączone w aparacie gdyby mi odbiło JPG kiedyś zrobić np jakaś rzecz na Allegro albo kotlet domowy) -> Wołanie w CS3 do TIFF 16bit ProPhoto RGB -> w CS3 przestrzeń robocza ProPhoto RGB -> po zakończeniu obróbki zapis w 16bit TIFF w profilu nadal ProPhoto, oraz konwersja do 8bit, sRGB, zmniejszenie z wyostrzeniem do większy bok = 800 px i 'Save for Web' jako JPG.
Monitor skalibrowany u dystrybutora i przestrzeń monitora to profil dostarczony po kalibracji.
Profilować nie profiluję bo nie mam drukarki, do labu oddaję nie zmniejszone JPG w profilu sRGB z opcją 'bez korekcji' i jak dobry lab to wychodzi OK.