PDA

Zobacz pełną wersję : Aplikacje do wyostrzania zdjęć



darpla
07-07-2005, 11:46
Czy znacie jakieś aplikacje, które wyostrzają zdjęcia.

Miałęm na zajeciach na informatyce przedmiot Przetwarzanie i Rozpoznawanie Obrazów i wiem , że z technicznego punktu widzenia zapropragomawanie takiej aplikacji jest bardzo trudne.


Ale może znacie jakieś aplikacje, które chociaż w niewielkim stopniu poprawiają ostrość zdjecia???

Proszę o odpowiedź

Alzail
07-07-2005, 11:58
photoshop ? i duzo innych programow graficznych?

darpla
07-07-2005, 12:01
alzail to może podasz metodę wystrzenia zdjęć np. w shopie jak piszesz takie bzdurki. I tak żeby mi powżęj 10 godzin nie zajęła i była dokłądana :)

muflon
07-07-2005, 12:11
Ależ dostałeś dokładnie odpowiedź na zadane pytanie:


może znacie jakieś aplikacje, które chociaż w niewielkim stopniu poprawiają ostrość zdjecia?photoshop ? i duzo innych programow graficznych?
I opis algorytmu USM to jedna strona. Już chyba nawet kiedyś wklejałem.

A jeśli chodzi o bardziej zaawansowane metody - generalnie fourierowskie, ale chyba nie tylko - to zdaje się programy typu GenuineFractals tego używają.

minek
07-07-2005, 13:47
Polecam książkę C. Gonzalez ,,Digital Image processing''.
Już w najstarszych wydaniach w rozdziale ,,image restoration'' opisane są metody wyostrzania obrazu przez filtrowanie w dziedzinie częstotliwości. Wyostrzanie lub zlikwidowanie ,,poruszenia''.

Jeśli znana jest droga tego poruszenia, to nawet nie jest takie skomplikowane, wystarcyzło jakoś zadziałać transformatą tego przesunięcia (kreski po prostu) na transformacie obrazu.
Istnieją też doskonalsze metody, adaptacyjne, rekurencyjne itp, jednak również opierające się na dft.
Robiłem takie coś kiedyś na laborce z przetwarzania obrazów, dla poruszenia zrobionego w gimp przy pomocy ,,motion blur'' dało się uzyskać obraz niewiele odbiegający od oryginału.
Nie pamiętam już w C++ albo przy pomocy octave to było... Sporo roboty tak naprawdę.

W nowym matlabie nawet w przykładowych skryptach było kilka z tych metod zaimplementowanych. Ale to sample, które trudno bylo pamiętam rozgryźć, gdyż korzystały z wielu funkcji wbudowanych w tego nowego matlaba. Książka wyjaśnia wszytko przystępniej.

Tomasz Golinski
07-07-2005, 19:28
A jeśli chodzi o bardziej zaawansowane metody - generalnie fourierowskie, ale chyba nie tylko - to zdaje się programy typu GenuineFractals tego używają.
GF chyba bardziej na waveletach leci niz na fourierze, ale moge sie mylic.

darpla
07-07-2005, 21:59
Ale nadal nie jestem zadowolony bo nikt nie odpowiedział na moje pytanie.


Jaką aplikację wykorzystujecie do zwiększenia ostrości w waszych fotkach?


Jakim narzędziem w tejże aplikacji do uzyskania lepszej ostrości się posługujecie?

minek
07-07-2005, 22:11
darpla: Nie pytałeś czego ludzie używają, tylko co znają.
Na pytanie czego używają, dostałeś już odpowiedź: fotoszop, gimp (sharpen, unsharp mask).
Być może istnieją aplikacje wykorzystujące algorytmy o których pisałem, jednakże z pewnością nie wystarczy tam ustawić 3 parametrów na krzyż.
Korzystanie z nich wymaga niezłej wiedzy, wprawy i każdy obraz należy traktować indywidualnie.

muflon
08-07-2005, 08:34
Jaką aplikację wykorzystujecie do zwiększenia ostrości w waszych fotkach?
A ja powtórzę: na to pytanie odpowiedź już padła :) I dorzucę swoją: Gimp.


Jakim narzędziem w tejże aplikacji do uzyskania lepszej ostrości się posługujecie?
Unsharp Mask - i nawet niedawno dowiedziałem się na forum jak go poprawnie używać :mrgreen:

Riccardo
08-07-2005, 09:40
Unsharp Mask - i nawet niedawno dowiedziałem się na forum jak go poprawnie używać :mrgreen:

A podzielisz sie linkiem zebym nie musial przekopywac sie przez sterte postow? :)

muflon
08-07-2005, 09:42
A podzielisz sie linkiem zebym nie musial przekopywac sie przez sterte postow? :)Eee, to prostsze (lub też raczej głupsze) niż Ci się wydaje :) po prostu przez pół życia jeśli już używałem USM, to z radius wielkości kilku (2-5) pixeli - sugerując się domyślną wartością w Gimpie. Gdy tymczasem typowo poprawna jest wartość poniżej 1 pixela. I odkąd zacząłem tak robić, moje fotki stały się jakieś takie ładniejsze :)

Riccardo
08-07-2005, 09:47
Eee, to prostsze (lub też raczej głupsze) niż Ci się wydaje :) po prostu przez pół życia jeśli już używałem USM, to z radius wielkości kilku (2-5) pixeli - sugerując się domyślną wartością w Gimpie. Gdy tymczasem typowo poprawna jest wartość poniżej 1 pixela. I odkąd zacząłem tak robić, moje fotki stały się jakieś takie ładniejsze :)


haha, czyli dokladnie tak jak ja :)
dzieki

p13ka
08-07-2005, 09:54
Jaką aplikację wykorzystujecie do zwiększenia ostrości w waszych fotkach?
Jakim narzędziem w tejże aplikacji do uzyskania lepszej ostrości się posługujecie?
Photoshop - USM w trybie Lab (wyostrzanie tylko kanału "Lightness" zgodnie z jedną z porad Scotta Kelby).

Vitez
08-07-2005, 14:13
Ja PS CS2 - Smart Sharp , lepsze wg mnie od Unsharp Mask.

McKane
08-07-2005, 20:30
Photoshop - USM w trybie Lab (wyostrzanie tylko kanału "Lightness" zgodnie z jedną z porad Scotta Kelby).

O tez wlasnie chcialem to napisac :) Zreszta Kelby podaje kilka naprawde niezlych patentow na wyostrzanie ... ostatnio np idealnie zrobilem zdjecie za pomoca emboss.

kami74
19-07-2005, 20:44
Eee, to prostsze (lub też raczej głupsze) niż Ci się wydaje :) po prostu przez pół życia jeśli już używałem USM, to z radius wielkości kilku (2-5) pixeli - sugerując się domyślną wartością w Gimpie. Gdy tymczasem typowo poprawna jest wartość poniżej 1 pixela. I odkąd zacząłem tak robić, moje fotki stały się jakieś takie ładniejsze :)
No właśnie zainstalowałem sobie Gimpa. W wersji polskojęzycznej. Tzw wyostrzanie tam nazywa się: wzmocnienie. Są trzy suwaczki: promień, rozmiar i próg. Rozumiem, że wspomniany radius/promień ustawiacie poniżej 1, a dwa pozostałe parametry ?

Tomasz Golinski
19-07-2005, 20:50
Rozmiar ustawiasz tak, żeby nie było przeostrzone, kieruj się poczuciem estetyki (jesli masz gimpa 2.2 to masz podgląd). Próg pozwala zachować bez wyostrzania drobne szczegóły, żeby szumu nie wzmocnić, ale ja nie umiem tego z głową użyć. Próbuj.

kami74
19-07-2005, 20:53
No wiem, że własnymi odczuciami trzeba sie kierować, ale powiedz mi w jakich granicach ty się poruszasz w przypadku "rozmiaru" ?

Tomasz Golinski
19-07-2005, 20:58
Otworzylem przypadkowe zdjecie i w rozmiarze typu 800x600 ustawilem r:0.1, a:0.5 do 0.8, tres:0

kami74
19-07-2005, 21:40
No może to nie o wyostrzaniu, ale czy jest w Gimpie jakaś opcja w stylu: red eye reduction ????

Tomasz Golinski
19-07-2005, 21:43
Natywnie nie ma. Są jakies skrypty do tego, np. ten http://www.linuxjournal.com/article/6567
lub ten http://www.gimpguru.org/Tutorials/RedEye2/

Ponadto sa tutoriale z opisami, tylko ze procedury sa pracochlonne

kami74
19-07-2005, 22:12
Super jest ta stronka z tutorialami. A masz może jakąś po polsku ?

Tomasz Golinski
19-07-2005, 22:26
niestety nie

piotr.23
20-07-2005, 10:35
Super jest ta stronka z tutorialami. A masz może jakąś po polsku ?

http://www.gimp.signs.pl/gimpowanie.shtml

Pozdr | Piotr

muflon
20-07-2005, 10:43
Próg pozwala zachować bez wyostrzania drobne szczegóły, żeby szumu nie wzmocnić, ale ja nie umiem tego z głową użyć. Próbuj.
Tomek, a to nie jest tak, że threshold to różnica jasności poniżej której algorytm nic nie rusza - właśnie żeby szumu nie wzmocnić, a uwydatnić drobne szczegóły?

Tomasz Golinski
20-07-2005, 11:38
Kwestia definicji, co to są drobne szczegóły :) Chodzilo mi dokladnie o to, co napisałes, ale widocznie kiepsko to wyrazilem. "Drobne" znaczylo dla mnie - malo rozniace sie jasnoscia, a nie male. Moj blad.

kami74
20-07-2005, 12:27
Kurcze ale róznica jest rzeczywiście w algorytmie wyostrzania programów których do tej pory używałem a w GIMPie. Te zdjęcia naprawdę są ostrzejsze a nie poziarnione. Fajowo. Ale dużo nauki przede mną jeszcze. piotr23 dzięki :razz: