PDA

Zobacz pełną wersję : "Walące domy" Canon G10 - wada???



metmusic
09-01-2009, 12:50
Witam,

bawiąc się swoim nowym nabytkiem czyli G dziesiątką napotkałem problem...
Nie wiem czy to wina modelu, ustawień czy mojego egzemplarza ale robi "bardzo" walące się domy. Często zniekształca proste linie.
Czy ktoś może mi pomóc co z tym zrobić?

Później podeślę przykłady zdjęć z takim problemem.

siudym
09-01-2009, 12:56
W G10 obiektyw ma szerszy kat - zaczyna sie od 28mm a nie od 35 jak wczesniej, moze 'beczka' przez to sie zwiekszyla.

punky
09-01-2009, 12:58
kupic lustrzanke z obiektywem typu tilt & shift

przeciez to typowe dla obiektywu na szerokim kacie i podniesionego w gore aparatu

bebesky
09-01-2009, 13:01
a czy aby dobrze ustawiasz aparat względem fotografowanego obiektu??

Slider
09-01-2009, 13:04
Nie wiem czy to wina modelu, ustawień czy mojego egzemplarza ale robi "bardzo" walące się domy. Często zniekształca proste linie.

Hmm.. Na początek wrzuć jakieś sampelki, by lepiej się dyskutowało nad problemem:-)
Jesli aparat robi Ci "walące się domy" tan, że robisz budynki ze złej perspektywy. Chodzi o zadzieranie aparatu do góry, a właściwie o to, by tego nie robić. Najlepiej robić zdjęcie architektury trzymając aparat w ten sposób, by oś obiektywu biegła dokladnie poziomo. Można to zrobic na trzy sposoby:
- Jesli nie masz za soba zbyt duzo miejsca, robisz zdjęcie na szerokim kącie, a potem wykadrowujesz
- Jeśli masz za soba miejscie, oddalasz się i zwiekszasz ogniskową.
- Jesli masz taką możliwość, zrób zdjęcie z jakiejś wysokości (okno, balkon, pagórek), by zrobic zdjęcie z wyższego punktu widzenia i nie zadzierac aparatu.

Zniekształcenie prostych linii, to tzw dystorsja. występuje zazwyczaj przy krotkich ogniskowych. Analogicznie radą na to jest wydłużenie ogniskowej, albo późniejsza korekta tej wady w post processingu.

Pozdrawiam

metmusic
09-01-2009, 13:18
Dzięki za szybką reakcję.

Jestem fotografem amatorem więc wydawało mi się że to wystarczy do "typowych" zdjęć. Natomiast bardzo mnie zniesmaczyły te zdjęcia ponieważ w efekcie geometria okazała się gorsza niż w... telefonie komórkowym. Zdjęcie zrobione z tej samej perspektywy tyle że komórką okazało się oczywiście gorsze jakościowo ale domy się nie waliły...

Jak na kompakta to pare złotych kosztował ten aparat więc wydawało mi się że tak podstawowych błędów nie będzie.

Nie mam w tej chwili zdjęć pod ręką - jak tylko je zgram to wrzuce na forum i poproszę o zaopiniowanie.

Slider
09-01-2009, 13:30
Jak na kompakta to pare złotych kosztował ten aparat więc wydawało mi się że tak podstawowych błędów nie będzie.

To nie kwestia aparatu; to właściwości optyczne:-P
Nawet flagowymi lustrzankami producentów aparatów fotograficznych nie unikniesz tej wady, chyba, że (jak wspomniał punky) masz obiektyw typu tilt & shift:wink:

Pozrawiam

janmar
09-01-2009, 13:32
Dzięki za szybką reakcję.

Jestem fotografem amatorem więc wydawało mi się że to wystarczy do "typowych" zdjęć. Natomiast bardzo mnie zniesmaczyły te zdjęcia ponieważ w efekcie geometria okazała się gorsza niż w... telefonie komórkowym. Zdjęcie zrobione z tej samej perspektywy tyle że komórką okazało się oczywiście gorsze jakościowo ale domy się nie waliły...

Jak na kompakta to pare złotych kosztował ten aparat więc wydawało mi się że tak podstawowych błędów nie będzie.

Nie mam w tej chwili zdjęć pod ręką - jak tylko je zgram to wrzuce na forum i poproszę o zaopiniowanie.

Bądż spokojny "geometria" na pewno jest ok.I nie ma co porównywac do komórki.Natomiast G 10 to aparat adresowany do zaawansowanych fotoamatorów i profi.Daje duże możliwosci ale niestety wymaga minimum podstawowej wiedzy o fotografii.Bez urazy ale musisz popracowac nad tematem i na pewno go docenisz i polubisz.Pozdrawiam :smile: