PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 40D zdjęcia z wbudowana lampą i łapanie ostrości



PROsiaq
07-01-2009, 12:27
Witam,
jestem nowy na forum więc witając was wszystkich chcę zapytać się o następujący problem. Jak w temacie mam Canona 40D firmware 1.0.8 plus dwa obiektywy, Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM oraz Canon EF-S 17-55 F2.8 IS USM. Problem jest w tym ze aparat ma kłopoty ze złapaniem ostrości przy wykonywaniu zdjęć z wbudowaną lampą. Lampa robi kilka przedbłysków autofocus łapie niby ostrość ale sie myli więc ponawia próby i trwa to czasami kilka razy, czasami trafia od razu ale jest to bardzo rzadki przypadek. Raz zdjęcia wychodzą ostre innym razem nie - pełna loteria. W czym może być problem? Może miał ktoś podobne zachowanie w swoim aparacie?

Pozdrawiam

mate00sh
07-01-2009, 12:37
To są dość duże obiektywy, więc może pojawia się problem przysłaniania światła lampy przez obiektyw? Czy ten problem nie występuje przypadkiem przy pełnym wysuwie obiektywu?

ExploRa
07-01-2009, 22:37
Pierwsze pytanie, w jakich warunkach robisz te foty z lampa ? Ciemnosc czy jak ?
Maly palnik w ciemnym pomieszczeniu przy np. ogniskowej 55mm x crop, to moze nie wystarczajaco oswietlic obiekt, ktory chcesz zlapac. Jak juz targnales sie na 17-55 IS to moze pomysl o lampie zewnetrznej ze wspomaganiem AF. Poziom w ogole inny niz przy zabawie z lampa w body.

johnz82
09-01-2009, 19:06
A z jakiej odległoości robisz te zdjęcia ?? Może obiekt który fotografujesz jest zbyt daleko, żeby wspomaganie AF działało ?? Z moich dotychczasowych prób wynika, że np. w pokoju oświetlonym jedynie lampką nocną (czyli w zasadzie w półmroku) z odległości 3-4 metrów, aparat bez problemu ustawia ostrość i bardzo rzadko się myli, jeżeli używam wbudowanej lampy i wspomagania AF. Bez użycia lampy ustawienie ostrości w takich warunkach też jest możliwe, ale trwa dłużej i ryzyko błędu wzrasta. Mowa o zdjęciach wykonanych z obiektywem Tamron 17-50. Prawie zawsze używam centralnego punktu AF.

Piotrfoto
09-01-2009, 20:23
W oprogramowaniu jest opcja, dzięki której wyłączysz przedbłyski