PDA

Zobacz pełną wersję : Softbox



Rudi
05-06-2004, 13:53
Witam!

Stanąłem przed kupnem softboxu na lampę błyskową. Może ktoś z Was używa i podzieli się własnymi spostrzeżeniami? Fajnie by było jeszcze zobaczyć jak to się sprawuje w akcji... jakiś link do własnej foty itp. Dzięki

Pozdrawiam

Vitez
05-06-2004, 16:51
Ja mam taki:
http://raysfoto.pl/lumiqest/softbox.html

Sprawuje sie swietnie. Zmiekcza, rozprasza swiatlo. Bez obawy o czerwone oczy blysk bezposredni. Uzywalem odblysnika ale czesto miewalem sytuacje ze potrzebowalem bezposrednio blysnac (odleglosc, kierunek, mimo ze softbox tez oslabia) i po paru probach softbox okazal sie lepszy od odblysnika choc bardziej przyciaga uwage :lol:

Efekty: w mojej kociej galerii przynajmniej 3 ostatnie wystawy sa robione z softboxem.

Rudi
05-06-2004, 17:03
Czy błysk z softboxem objawia się tym ładnym kwadracikiem w kocich ślepiach ? :)

Vitez
05-06-2004, 17:35
Czy błysk z softboxem objawia się tym ładnym kwadracikiem w kocich ślepiach ? :)

Hmmm, pokaz dokladnie ktore zdjecie. Bo czasem w kocich oczkach odbijaja sie rowniez lampy i/lub okna.
Ale to raczej to - po to sie naumialem uzywac najpierw odblysnika a pozniej softboxu by miec oswietlone kocie oczy i blysk w nich, a nie niedoswietlone (jak to bywa we wczesniejszych galeriach - z 2003 roku robionych G3 bez lampy) lub z rozblyskiem jak UFO ;) (jak to bywa gdy sie zwykla wbudowana lampa blysnie kotu w oczy - odpowiednik "czerwonych oczu" ).

Tu jest na przyklad blysk od softboxu:

http://vitez.ceron.pl/galerie/koty/wystawa-lodz-1/images/IMG_3862.jpg

+ kilka malutkich odblaskow od okienek podsufitowych (hala sportowa) za moimi plecami.

Rudi
05-06-2004, 17:50
Na przykład to:

http://vitez.ceron.pl/galerie/koty/wystawa-lodz-1/imagepages/image11.htm

Aha i jeszcze gdzie najlepiej kupować?? w raysfoto??

Vitez
05-06-2004, 21:13
Aha i jeszcze gdzie najlepiej kupować?? w raysfoto??

Z tego co sie orientowalem... Raysfoto jest jedynym dystrybutorem sprzetu firmy Lumiquest na Polske.
A Lumiquest jest jedynym producentem tego rodzaju akcesoriow znanym na caly swiat i dostepnym w Polsce.
Wiec chyba nie masz wyboru :roll:

A w tym zdjeciu blysk to tez od softboxu i kilka mniejszych od okien chyba...

Rudi
05-06-2004, 23:00
No to tylko czekać na zwrot podatku i kupować :D

Przemek Białek
23-06-2004, 21:13
Vitaz mam pytanie dotyczace mocowanie softboxu na lampie w jaki sposob i za pomoca czego, oraz jesli jest to mozliwe ile za niego placileś, aktualnie na Rays kosztuje 166 zl, a na allegro niewidzialem!!!!!
oraz czy mozna go uzywac podobnie jak ultrabounca, chodzi mo o dbijanie od scian i sufitow (zanik cienia)

Vitez
23-06-2004, 21:55
Vitaz mam pytanie dotyczace mocowanie softboxu na lampie w jaki sposob i za pomoca czego
samoprzylepne rzepy na cholernie mocny klej - jednorazowego uzytku i na stale na jedna lampe, bo jak sie juz je czyms odklei od lampy to pewnie malo kleju na nich zostanie.


oraz jesli jest to mozliwe ile za niego placileś, aktualnie na Rays kosztuje 166 zl, a na allegro niewidzialem!!!!!

Nie wiem czy zdrozal, nie pamietam ile placilem ale wg cennika Raya... a bylo to okolo lutego tego roku.


oraz czy mozna go uzywac podobnie jak ultrabounca, chodzi mo o dbijanie od scian i sufitow (zanik cienia)

Nie probowalem ale raczej nie - jest tak zbudowany ze kierunkuje do przodu a zarazem rozprasza swiatlo. Kupilem go wlasnie w tym celu by miec bezposrednie ale zarazem rozproszone swiatlo... jesli potrzebuje odbijania od sufitu/scian to blyskam bez softboxu bo i po co - i tak od scian jest rozproszone 8)

Przemek Białek
23-06-2004, 22:03
ok dzieki to co mnie interesowalo wlasnie mi opisales, jutro go zamawiam! :P

p13ka
24-06-2004, 15:13
ok dzieki to co mnie interesowalo wlasnie mi opisales, jutro go zamawiam! :P

Ja zamówiłem tu http://www.stofen.com/Store/Products.htm i właśnie dostałem Omni-Bounce OM-EZ. Pasuje jak ulał do 550EX, łatwo nakładany i zdejmowany. Rzadnych klejów, rzepów itd. Cena $ 19,95 + $ 7 koszt wysyłki. Wyszło mi 105 zł. Po tygodniu znalazłem w skrzynce. Działa tak: http://www.stofen.com/Info/HowItWorks.htm
Zrobiłem już testowe portrety i jest gut :)

Vitez
24-06-2004, 17:01
Ja zamówiłem tu http://www.stofen.com/Store/Products.htm i właśnie dostałem Omni-Bounce OM-EZ.

Jest pewna roznica w dzialaniu Omnibounce a Softbox :roll: .

p13ka
24-06-2004, 20:05
Jest pewna roznica w dzialaniu Omnibounce a Softbox :roll: .

Mianowicie? :roll:
Nasadka, którą kupiłem, rozprasza (zmiękcza) światło i łagodzi cienie. Co takiego czyni dodatkowo softbox :?:

Vitez
24-06-2004, 21:17
Co takiego czyni dodatkowo softbox :?:

Kierunkuje rozproszone swiatlo - przeciez napisalem wyzej :roll: , co daje nieco wieksza sile swiatla chyba. Omnibounce wali na jakies 180 stopni dookola palnika - rozprasza swiatlo po calym pomieszczeniu, a softbox rozprasza swiatlo w kierunku ustawienia palnika ale tez dosc szeroko w zaleznosci od odleglosci od palnika.

p13ka
24-06-2004, 22:24
Co takiego czyni dodatkowo softbox :?:

Kierunkuje rozproszone swiatlo - przeciez napisalem wyzej :roll: , co daje nieco wieksza sile swiatla chyba. Omnibounce wali na jakies 180 stopni dookola palnika - rozprasza swiatlo po calym pomieszczeniu, a softbox rozprasza swiatlo w kierunku ustawienia palnika ale tez dosc szeroko w zaleznosci od odleglosci od palnika.

OK napisałeś wyżej, ale nie do końca mi o to chodziło w pytaniu. To moja wina bo zadałem je trochę nieprecyzyjnie. Co takiego daje softbox fotce czego nie daje Omni ? Technika rozproszenia światła jest odmienna - OK, ale to nie musi oznaczać, że softbox nie może być zastąpiony Omnibounce. Na moje oko i jedna i druga nasadka ma to samo zastosowanie czyli w portretach (i chyba w makro) i ma te same zadania do spełnienia czyli zmiękczyć światło i rozjaśnić cienie. A moja Omni jest o ok. 1/3 tańsza od softboxu i dodatkowo nie potrzebuję oklejać lampy rzepami. Krótko mówiąc jestem ciekaw co zdecydowało, że wybrałeś taki softbox jaki wybrałeś zamiast Omni? Mną kierowała ekonomia i ergonomia.

Vitez
25-06-2004, 12:49
Krótko mówiąc jestem ciekaw co zdecydowało, że wybrałeś taki softbox jaki wybrałeś zamiast Omni? Mną kierowała ekonomia i ergonomia.

Mna kierowalo ukierunkowanie i sila swiatla. Chcialem miec koniecznie na wprost i silniejsze co daje mozliwosc oswietlania bardziej oddalonych przedmiotow znajdujacych sie przed aparatem - a dokladniej kotow na wystawach w czasie pokazow Best in Show (koty na ringu sedziowskim, publika 20 metrow od kotow). Odblysnik byl niewystarczajacy - swiatlo za slabe, za malo rozproszone (blaski sie pojawialy), dlatego podejrzewalem ze i omnibounce bedzie za slaby. Softbox sprawuje sie swietnie - doswietlenie jest, odblaskow w oczach nie ma, swiatlo ladne, rozproszone i nie za slabe jak w przypadku odblysnika.
W skrocie - lampa z sfotboxem nieco dalej "nosi" 8)

Przemek Białek
25-06-2004, 18:02
mowisz nieco dalej nosi!
a w informacji napisano ze jest strata swiatla o 1,1/4 przeslony o co tu chodzi?

DariuszM
25-06-2004, 18:15
ten softbox na zdjeciu raysfoto wyglada troche skomplikowanie
a czasem w wiadomosciach czy na zdjeciach w gazecie widac fotoreporterow ktorzy mają nałozoą na lampe plastikowa nakładke - wygląda jak ten odbłysnik, ale nie skierowuje nigdzie światła, po prostu taki box w kastzalcie prostokąta pasujący na lampę - co to takiego?
niektórzy używają ponoć też kawałka kalki technicznej :)

Vitez
25-06-2004, 21:23
mowisz nieco dalej nosi!
a w informacji napisano ze jest strata swiatla o 1,1/4 przeslony o co tu chodzi?

Nie nosi tak daleko jak lampa bez softboxu, ale nosi dalej niz blysk rozproszony odblysnikiem/omnibouncem... przynajmniej tak mi sie wydaje :roll: .

Vitez
25-06-2004, 21:25
czasem w wiadomosciach czy na zdjeciach w gazecie widac fotoreporterow ktorzy mają nałozoą na lampe plastikowa nakładke - wygląda jak ten odbłysnik, ale nie skierowuje nigdzie światła, po prostu taki box w kastzalcie prostokąta pasujący na lampę - co to takiego?

http://raysfoto.pl/stofen/body_stofen.html - moze to? To wlasnie p13ka kupil.

Przemek Białek
25-06-2004, 22:20
stofen nakladki dedyowane trxeba przy zakupie podac nazwe i symbol lampy!
dostalem dzisiaj softboxa jutro go przetestuje na DNIACH MORZA!

Fajer
05-07-2004, 23:02
dła tych, co fundusze wolą na inny cel przeznaczyć, a lubią pomajsterkować :)

http://www.fotoamator.szm.sk/Warsztat/warsztat-modulatoes.htm

Przemek Białek
06-07-2004, 00:17
bardzo ciekawa stronka!

- ni tylko brac sie do roboty, ciekaw jestem czy na rynku dostepne sa takie ala plastikowe sztywne folie z ktorych wykonne sa rozpraszacze! :?:

dvd2divx
20-09-2004, 15:48
Ja kiedyś do swojej 380EX zrobiłem softboxa z czarnego kartonu z okienkiem w które wstawiłem 4 warstwy kalki technicznej. Działą znakomicie, prawie nic nie kosztuje - tylko godzinkę pracy.

Rudi
20-09-2004, 23:38
Używałem softboxu lumiquest`a razem z blendą... po prostu cud miód :) Tylko jest potrzebna druga osoba do trzymania blendy.
A blende to zrobilem z koca ratunkowego i kawałka krtonu... 30 minut roboty :)

mark70
12-12-2004, 20:33
Używałem softboxu lumiquest`a razem z blendą... po prostu cud miód :) Tylko jest potrzebna druga osoba do trzymania blendy.
A blende to zrobilem z koca ratunkowego i kawałka krtonu... 30 minut roboty :)

a ja pomyślałem o płycie, jaką montuje się za grzejnikami. Depron (rodzaj styropianu) + folia aluminiowa, lekka konstrukcja, w miarę możliwości sztywna. Kilka płyt jakieś 60x60 cm za chyba 15 PLN. Pzygotowanie = czas dojazdu do sklepu budowlanego

Przemek Białek
12-12-2004, 22:13
a ja pomyślałem o płycie, jaką montuje się za grzejnikami. Depron (rodzaj styropianu) + folia aluminiowa, lekka konstrukcja, w miarę możliwości sztywna. Kilka płyt jakieś 60x60 cm za chyba 15 PLN. Pzygotowanie = czas dojazdu do sklepu budowlanego

no pomyslowy Dobromil, tylko zeby jeszcze ten pomysl sie sprawdzil w praktyce!

timmy
05-06-2005, 11:31
ten softbox na zdjeciu raysfoto wyglada troche skomplikowanie
a czasem w wiadomosciach czy na zdjeciach w gazecie widac fotoreporterow ktorzy mają nałozoą na lampe plastikowa nakładke - wygląda jak ten odbłysnik, ale nie skierowuje nigdzie światła, po prostu taki box w kastzalcie prostokąta pasujący na lampę - co to takiego?
niektórzy używają ponoć też kawałka kalki technicznej :)

Moze cos takiego widziales? BetterBeamer autorstwa znanego i cenionego fotografa ptaków Arthura Morrisa. Jednak mozna go uzywac tylko przy ogniskowych > 300mm no i glównie do wildlife fotografii, choc rowniez wszedzie tam gdzie chcemy zwiekszyc zasieg i sile blysku.

Moose Peterson z nakladka Better Beamer (http://www.birdsasart.com/baaimage/vb1.jpg)

Dorn
12-08-2005, 08:19
samoprzylepne rzepy na cholernie mocny klej - jednorazowego uzytku i na stale na jedna lampe, bo jak sie juz je czyms odklei od lampy to pewnie malo kleju na nich zostanie.

A jak jest z Cinch Strap?
Ten pasek też przykleja się do lampy czy zaciska wokół lampy a dopiero do niego przykleja się odbłyśniki?

Ted
12-08-2005, 14:25
A jak jest z Cinch Strap?
Ten pasek też przykleja się do lampy czy zaciska wokół lampy a dopiero do niego przykleja się odbłyśniki?
Zaciska sie w okol lampy.