PDA

Zobacz pełną wersję : Kolory w IE



bigjon
06-01-2009, 13:03
Witam,

mam problem z kolorami zdjęcia (jpeg) oglądanego poprzez przeglądarkę internetową (Internet Explorer). Przygotowuję plik w PS CS3, ustawiam takie kolory jakie mi pasują, na koniec zmieniam tryb na 8 bit, zapisuję jako JPEG. Otwierane zdjęcie ponownie w PS lub ‘podglądzie obrazów’ wygląda tak jak je przygotowałem. To samo zdjęcie otwarte przez IE ma zmienione kolory i jest ciemniejsze. Zarówno otwierane bezpośrednio z dysku jak i poprzez umieszczenie go na serwerze i przeglądanie przez Internet. Jaka może być tego przyczyna???

Z góry dziękuję za jakiekolwiek pomysły.

czornyj
06-01-2009, 13:08
IE w przeciwieństwie do PS nie posiada modułu zarządzania barwą, który dokonuje korekty kolorymetrycznej podczas wyświetlania zdjęć. Rzecz była omawiana wielokrotnie. Rozwiązaniem jest używanie przeglądarki z modułem zarządzania barwą (CMM) - Safari, Firefox (gdzie trzeba go jeszcze włączyć). Rozwiązaniem partyzanckim jest wyłączenie zarządzania barwą - w PS, zapisywanie zdjęć w przestrzeni monitora, bądź ustawienie w systemie przestrzeni edycyjnej (np. sRGB) jako profilu monitora.

bigjon
06-01-2009, 13:28
Chyba najbardziej praktycznym wydaje mi się "wyłączenie zarządzania barwą - w PS", jak rozumiem osiągnę wtedy efekt, iż zapisane jpegi w PS wszędzie indziej będą wyglądały tak samo? Jeśli tak to jeszcze tylko mała prośba o podpowiedz jak to zrobić w PS.

czornyj
06-01-2009, 14:05
Chyba najbardziej praktycznym wydaje mi się "wyłączenie zarządzania barwą - w PS", jak rozumiem osiągnę wtedy efekt, iż zapisane jpegi w PS wszędzie indziej będą wyglądały tak samo? Jeśli tak to jeszcze tylko mała prośba o podpowiedz jak to zrobić w PS.

Całkowite wyłączenie zarządzania barwą w PS jest dość ryzykowne, ale tak jak napisałem - można je wyłączyć podpinając profil przestrzeni edycyjnej jako profil monitora. Jeśli zatem zapisujesz zdjęcia w sRGB, to wchodzisz w w Windowsach we Właściwości:Ekran>Ustawienia>Zaawansowane>Zarządzanie kolorami i jako profil monitora podajesz przestrzeń sRGB.

bigjon
06-01-2009, 14:06
Troszkę poczytałem, potestowałem i już wiem co jest grane. Chodzi o zaszyte/dołączone do pliku jpg profile... Większość programów pokazując takiego jpeg-a uwzględnia dołączony w nim profil. IE tego nie robi. Najbespieczniej jest chyba (w takich celach jak ja to robię) obrabiać i zapisywać jpeg-i bez profili.

czornyj
06-01-2009, 14:15
Troszkę poczytałem, potestowałem i już wiem co jest grane. Chodzi o zaszyte/dołączone do pliku jpg profile... Większość programów pokazując takiego jpeg-a uwzględnia dołączony w nim profil. IE tego nie robi. Najbespieczniej jest chyba (w takich celach jak ja to robię) obrabiać i zapisywać jpeg-i bez profili.

To nie jest akurat zbyt dobre wyjście. Wcale niekoniecznie przyniesie to oczekiwane przez ciebie rezultaty, a co najgroźniejsze - na odbitkach z minilabu kolory wykrzaczą się w trzy ****.

bigjon
06-01-2009, 14:47
A jakie jest najlepsze skoro ja swoje foty głównie obrabiam pod Internet a 99% ludzi ogląda je potem w IE, który nie obsługuje profili?

schabu
06-01-2009, 14:52
zapisuj foty "save for web".

czornyj
06-01-2009, 14:55
A jakie jest najlepsze skoro ja swoje foty głównie obrabiam pod Internet a 99% ludzi ogląda je potem w IE, który nie obsługuje profili?

Standardem ISO dla internetu jest przestrzeń sRGB i zdjęcia do publikacji w necie powinny być zapisywane do tej przestrzeni, jednak z załączonym tagiem. Jeśli robisz głównie pod internet to zrób tak, jak ci radziłem (tzn. użyj przestrzeni sRGB jako profilu monitora) i będziesz miał to samo w PS i w IE.

bigjon
06-01-2009, 22:39
Dzięki za podpowiedz, już wszystko działa. Przyczyną była moja niewiedza w temacie przestrzeni. Otwierałem RAW-a w PS do ProPhoto RGB, bo gdzieś kiedyś doczytałem, że ona najlepsza... Dziś już wiem, że może i ona pod pewnymi względami najlepsza (do obróbki) ale przed zapisem do JPEG-a pod Internet trzeba przekonwertować do sRBG i wszystko jest OK. Jeszcze raz dzięki!