PDA

Zobacz pełną wersję : ściąga zdjęcia na czerwono



minia22sc
04-01-2009, 22:20
ello
nowy jestem i do tego amator 20 :D
mam taki problem
mianowice jak zgrywam fotki z aparatu to w kompie od razu są jakby bardziej czerwone niż w aparacie
komp: athlon 5600+; grafika zintegrowana; monitor eizo l768; 5gb ram
foto: canon 40d

co to może być i dlaczego tak sie dzieje
aha i nie jest to kalibracji bo inne foto z netu itp widać cool
pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie

Grzesiek_PL
04-01-2009, 22:45
Pokaż jakieś zdjęcie żeby zobaczyć o co Ci chodzi, i sprawdzić czy na naszych sprzętach też się to dzieje :)

bundy
04-01-2009, 22:50
Pierwsza kwestia - LCD aparatu nie daje możliwości oceny kolorystycznej zrobionych zdjęć. A druga to kalibracja monitora - jeśli masz nieskalibrowany monitor, to również w komputerze nie będzie mowy o poprawnej ocenie kolorystyki zdjęcia. Być może czerwona dominanta na wyświetlanych fotach wynika z rozjechanych ustawień monitora, a w rzeczywistości wcale nie są tak zabarwione?
Przyczyn błędnej kolorystyki zdjęć może być wiele - podałeś w sumie za mało informacji, żeby coś więcej powiedzieć. Robisz RAW czy JPG? Jak ustawiasz balans bieli? Jeśli RAW, to czym go wołasz?

kicha
04-01-2009, 23:04
LCD w 40 D oszukuje na Kelvinach w lewo i to sporo

minia22sc
04-01-2009, 23:12
a jak wkleić foto?? tak patrze po opcjach i nie wiem

preinwher
04-01-2009, 23:13
Pokaż jakieś zdjęcie żeby zobaczyć o co Ci chodzi, i sprawdzić czy na naszych sprzętach też się to dzieje :)

Dokładnie tak. Inaczej trudno cokolwiek wyrokować.

bymistake
07-01-2009, 21:32
sluchajcie, dlugo szukalem na forum zeby znalezc kogos z podobnym problemem. a o co wlasciwie chodzi. mam 5d od dwoch tygodni, i zauwazylem, ze na ekranie lcd w aparacie zdjecia sa troszke bardziej zolte niz na ekranie monitora (i to nie jest kwestia jednego monitora, bo sprawdzalem na kilku). ale zdjecia ustawione prawidlowo (zmierzony balans bieli - prawidlowy wedlug odczytu z wyswietlacza z aparatu) i wygladajace kolorystycznie dobrze, po wrzuceniu na komputer sa rozowe. przyklad:

zdjecia wykonane innym aparatem - kolorystyka na lcd dobra:
http://picasaweb.google.pl/bymistake1/Canon5d?authkey=kiArHoke4mE#5288636347169156082

zdjecie prosto z 5D, bez obrobki:
http://picasaweb.google.pl/bymistake1/Canon5d?authkey=kiArHoke4mE#5288636196794207890

i co tu z tym zrobic?

bundy
07-01-2009, 21:42
Oooo.... matko :-) Ile razy trzeba będzie jeszcze pisać, że LCD aparatu nie nadaje się w żaden sposób do oceny kolorystycznej zdjęcia? :-) Wyświetlacze aparatów potrafią pokazywać kolory w cały świat i niestety w wielu puszkach Canona licho to wygląda (40D, 1DMkIII...). Stwierdzenie, że balans bieli jest poprawny na podstawie oceny tego co pokazuje LCD aparatu, jest błędne - nie sposób ocenić w 100% poprawności kolorów w ten sposób. Od tego jest monitor komputera, ale pod jednym warunkiem - musi być skalibrowany, bo bez tego nawet nie warto mówić czy coś jest dobrze czy źle odwzorowany kolorystycznie.