PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja aparatów w Lightroom i ACR



wickermann
04-01-2009, 16:53
Czytałem kiedyś o możliwości kalibracji aparatu przez skrypt lub ręcznie w ACR przy uzyciu tablicy kolorów Gretagha.

Teoretycznie taka kalibracja powinna pozwalać na korektę kolorów do barw z tablicy Gretagh'a.

Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie zarządzania kolorem: da się tak skalibrować dwa aparaty różnych firm, (np. Canon i Nikon) tak żeby w ACR lub Lightroomie dawały te same kolory?

Jak to wygląda w praktyce?

kgelec
04-01-2009, 20:30
... da się tak skalibrować dwa aparaty różnych firm, (np. Canon i Nikon) tak żeby w ACR lub Lightroomie dawały te same kolory?

Na tym polega kalibracja do wzorca barw. Z drugiej jednak strony nie ma co liczyć na cuda - jeżeli matryca nie rejestruje jakiegoś fragmentu przestrzeni barw, to kalibracja go nie "wyczaruje".
Tu jest podobnie jak z kalibracją monitorów, czyli w zakresie możliwych do uzyskania przez monitor/matryce barw powinna istnieć ich zgodność pomiędzy urządzeniami (skalibrowanymi tym samym wzorcem, w tych samych warunkach etc.).


Teoretycznie taka kalibracja powinna pozwalać na korektę kolorów do barw z tablicy Gretagh'a.

Do kalibracji aparatu cyfrowego vel. lustrzanki potrzebna jest rozszerzona tablica gretaga : "Digital ColorChecker" o 140 polach.

wickermann
04-01-2009, 21:06
Jasne, ale powiedzmy przynajmniej sprowadzić aparaty do jednej przestrzeni zawierającej się w sRGB można?

Ciekawe jak sobie radzą osoby próbujące pożenić canona z nikonem?

Co do tablicy, to nie znam procedury z tą rozszerzoną paletą, widziałem tylko 24 polowe (znany na sieci skrypt tez obługuje te standardowe 24 polowe).
Można ręcznie zrobic profil w ACR i importować jako preset do ligtrooma, korzystając z tej rozszerzonej tablicy?

iREM
04-01-2009, 21:16
Czytałem kiedyś o możliwości kalibracji aparatu przez skrypt lub ręcznie w ACR przy uzyciu tablicy kolorów Gretagha.
Teoretycznie taka kalibracja powinna pozwalać na korektę kolorów do barw z tablicy Gretagh'a.
Pytanie do bardziej zorientowanych w temacie zarządzania kolorem: da się tak skalibrować dwa aparaty różnych firm, (np. Canon i Nikon) tak żeby w ACR lub Lightroomie dawały te same kolory?
Jak to wygląda w praktyce?

A nie jest czasem tak, że dotyczy to JEDYNIE sytuacji w ZADANYM świetle? Że w innych warunkach potrzebna inna kalibracja? (przynajmniej jeśli chodzi o temperaturę światła).

kgelec
04-01-2009, 21:25
Jasne, ale powiedzmy przynajmniej sprowadzić aparaty do jednej przestrzeni zawierającej się w sRGB można?

Zakładając, że mówimy o lustrzankach których gamuty zwykle wykraczają poza Adobe RGB (a co za tym idzie sRGB), to tak.


Co do tablicy, to nie znam procedury z tą rozszerzoną paletą, widziałem tylko 24 polowe (znany na sieci skrypt tez obsługuje te standardowe 24 polowe).

Można użyć 24 polowej. Natomiast bardziej zaawansowane podejście wymaga bardziej zaawansowanych narzędzi. Skrypty do kalibracji ACR pod CS dla rozbudowanych tablic:
http://www.rags-int-inc.com/PhotoTechStuff/ColorCalibration/



A nie jest czasem tak, że dotyczy to JEDYNIE sytuacji w ZADANYM świetle? Że w innych warunkach potrzebna inna kalibracja? (przynajmniej jeśli chodzi o temperaturę światła).

Owszem kalibracja przebiegać powinna w ściśle określonych warunkach. Kalibracja pod każdą temperaturę barwową jest nieco bez sensu. Za poprawność odwzorowania bieli odpowiadają: WB - w przypadku jpeg, lub 'suwak' podczas obróbki rawa. Przecież natywny profil aparatu to jedno, a WB to drugie.
Inaczej: dwa aparaty skalibrowane do profilu tym samym wzorcem w tych samych warunkach, będą/powinny dawać zbliżone rezultaty (we wspólnym zakresie gamutu) dla dowolnej temperatury barwowej, o ile:
- WB w tych aparatach ustawione jest tak samo i pracuje tak samo (to drugie w przypadku różnych producentów należy wykluczyć).
- ewentualnie używamy tego samego 'odrawiacza' z tymi samymi ustawieniami.

wickermann
04-01-2009, 23:03
Dzięki za linka do tych skryptów, jest tego trochę, więc można wybierać...
Myślę, że zrobienie profili dla dwóch najczęściej spotykanych temperatur np. 5000K i 2700K i byłoby wsio... To tak w teorii, bo iso też pewnie wpływa na rejestrowane kolory... więc ustawienie takicha samych kolorów z nikona i canona jest w ogóle możliwe, ale workflow tragiczny...

kgelec
04-01-2009, 23:51
bo iso też pewnie wpływa na rejestrowane kolory
A jakże :) ...Tylko, że ja już wolę o tym nie myśleć....bo sobie przypadkiem pomyślę, że temperatura powietrza także, a może i...