PDA

Zobacz pełną wersję : Camera Raw Profiles - dziwne kolory



bundy
03-01-2009, 19:31
Od pewnego czasu zacząłem używać profili Camera Raw Profiles (w Lightroom'ie 2.2, a wcześniej w 2.0) i muszę przyznać, że nie jestem do końca zadowolony z efektów, które tak wiele osób wychwala pod niebiosa :-) Mam wrażenie, że użycie np. profilu Standard powoduje straszny czerwony zafarb, a ogólnie wszystkie profile robią dziwne rzeczy w cieniach. Robiłem RAWy z 1D i 30D - w obu przypadkach wygląda to tak samo. Monitor oczywiście skalibrowany jak należy :-)
Fakt, ogólny efekt zastosowania tych profili w porównaniu ze standardowym ACR4.4, to i tak "niebo a ziemia" (kolory przy użyciu profilu ACR4.4 to już w ogóle jest porażka).
Jak to u Was wygląda? Są jakieś problemy z czerwonym zafarbem? Na jakiejś anglojęzycznej stronie znalazłem identyczną opisaną sytuację, ale chodziło tam o RAW'y z 5D (choć objawy były takie same jak u mnie).

jendry
26-02-2009, 14:34
Hej
jezeli nie poradziłeś sobie do tej pory to proponuję zmienić ustawienia w profilu kolorów monitora. Sterownik monitora i jego profil kolorów nijak nie mógł sobie poradzić z acr. Zmieniłem na standardowy profil srgb i jak ręką odjął.

focs
27-02-2009, 00:34
U mnie na rawach z 40d takze "wyjada" cienie i jest jakby czerwony zafarb przy czym nie ma tego w dpp, duzo szukalem, duzo czytalem i nic, cienie jak wsysalo tak wsysa dalej, zupelnie jak na jakies marnej jakosci jpegu

ewg
27-02-2009, 11:40
Na wszystkich szkłach tak jest? Różne szkiełka różnie transmitują. Polecam test z bialą kartą przy określonym balansie bieli.

Inna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to taki efekt psychologiczny. Jak się nagle odciąć od musztardowych kolorów profili Adobe, to wszystko się wydaje jakby bardziej czerwone. Jeśli tak, to z czasem powinno zniknąć to wrażenie... z głowy.

Tyle luźnych dywagacji o czerwieniach bez poparcia w samplach.

focs
27-02-2009, 14:37
Bundy w zakladce Library/Quick Develop/Saved Preset ustaw profil General-Zeroed i zobacz czy cos pomoglo bo u mnie tak

Intense
09-04-2009, 02:55
Sprawdźcie czy to ten sam problem. Jeśli tak, to chyba jest rozwiązanie... ;-)

http://canon-board.info/showthread.php?t=45837

Drzamich
16-04-2009, 22:53
Skoro jesteśmy już przy wątku o Camera RAW, to pozwolę się zapytać jak wyłączyć te wnerwiające niebieskie/czerwone plamy, które pokazują się w miejscu gdzie zdjęcie jest za ciemne/przepalone

Mellan
16-04-2009, 23:40
Skoro jesteśmy już przy wątku o Camera RAW, to pozwolę się zapytać jak wyłączyć te wnerwiające niebieskie/czerwone plamy, które pokazują się w miejscu gdzie zdjęcie jest za ciemne/przepalone

Wystarczy kliknąć na strzałki na krawędziach histogramu.
Jak dla mnie to zdecydowanie przydatne informacje, ale co kto lubi....

bundy
17-04-2009, 06:48
Widzę, że wątek się odkopał :-) Problem u mnie już dawno zniknął i powodem był... efekt psychologiczny o którym napisał wcześniej jeden kolega ;-) Faktycznie trzeba było przyzwyczaić oczyska do normalności. Teraz dla odmiany wybierając profil ACR widzę 'kosmos' (nie wiem, jak można było tego używać...).

Drzamich
17-04-2009, 16:36
Wystarczy kliknąć na strzałki na krawędziach histogramu.
Jak dla mnie to zdecydowanie przydatne informacje, ale co kto lubi....
Jak najbardziej, chciałem mieć jednak kontrolę, kiedy się to wyświetla, a kiedy nie, bo np. przy obróbce RAWa do B&W gdzie i tak musi wystąpić czerń, to strasznie przeszkadza.