PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 580ex II czy metz 58 lub 54



Nilborn
31-12-2008, 19:03
Lampa ma byc do 5d. Moze ktos ma doswiadczenie z tymi lampami?

Cena zakupu nie odgrywa żadnej roli chodzi tylko o właściwiści lampy.

Pozdrawiam

Nilborn

Gringo997
31-12-2008, 19:55
też się pytałem już kiedyś ale chodziło o 550ex lub metza i wszyscy doradzali mi canona, w sumie się nie dziwię bo jednak najlepiej pracuje canon+canona, a nie jakaś sigma, metz, tamron etc.

tymk27
01-01-2009, 14:18
ja mam metza 58 z canonem 40d i bardzo sobie chwalę.

Grisha
01-01-2009, 15:06
też się pytałem już kiedyś ale chodziło o 550ex lub metza i wszyscy doradzali mi canona, w sumie się nie dziwię bo jednak najlepiej pracuje canon+canona, a nie jakaś sigma, metz, tamron etc.

Ja nie widzę zasady, że canon z canonem działa najlepiej - przeciwnie. Podczas moich zakupów foto, to jak na razie tylko canon z canonem miał problemy się dogadać, Tamron, Sigma i Metz bez pudła kupowane w ciemno i to pod 350D... Może mam farta? Może ;) Jednak fakt faktem, że nie ma tutaj żadnych reguł.

Nie zgodzę się, że lampa Canona jest lepsze od lamp Metza. Są co najwyżej na tym samym poziomie, a moim osobistym zdaniem, Metz jest lepszy. Po pierwsze to ta druga firma się specjalizuje w lampach błyskowych i z tego powodu mam właśnie do Metza większe zaufanie. Po drugie to porównując 580EX II z 58 AF-1 to nie ma, żadnej takiej funkcji jakiej nie ma Metz, a jest w Canonie. Natomiast odwrotnie już niestety... Canon nie ma drugiego palnika, który jest przydatny i nie ma złącza usb do samodzielnego update'u softu gdyby wyszła nowsza wersja. Do tego.. Metz jest tańszy ;)

Ja z czystym sumieniem polecam Metz 58 AF-1.

Nilborn
01-01-2009, 18:19
Dzięki za rady. Ten drugi palnik mnie przekonuje do Metza. Ale tyle się naczytałem, że te lampy się psują, że postanowiłem zapytać.

marekb
01-01-2009, 19:50
Ja nie widzę zasady, że canon z canonem działa najlepiej - przeciwnie. Podczas moich zakupów foto, to jak na razie tylko canon z canonem miał problemy się dogadać, Tamron, Sigma i Metz bez pudła kupowane w ciemno i to pod 350D... Może mam farta? Może ;) Jednak fakt faktem, że nie ma tutaj żadnych reguł.

Nie zgodzę się, że lampa Canona jest lepsze od lamp Metza. Są co najwyżej na tym samym poziomie, a moim osobistym zdaniem, Metz jest lepszy. Po pierwsze to ta druga firma się specjalizuje w lampach błyskowych i z tego powodu mam właśnie do Metza większe zaufanie. Po drugie to porównując 580EX II z 58 AF-1 to nie ma, żadnej takiej funkcji jakiej nie ma Metz, a jest w Canonie. Natomiast odwrotnie już niestety... Canon nie ma drugiego palnika, który jest przydatny i nie ma złącza usb do samodzielnego update'u softu gdyby wyszła nowsza wersja. Do tego.. Metz jest tańszy ;)

Ja z czystym sumieniem polecam Metz 58 AF-1.idąc tym tokiem myslenia tamron specjalizując się w szkłach też powinien być lepszy od canona, a nie jest... Z drugiej strony kiedyś znalazłem porównanie tych dwóch lamp w reporterce (chyba sportowej ) i cos (nie pamiętam dokladnie, a szukał nie będę ) na rzeczy było, ze canona sie spaliła, a metz wytrzymał przy wielokrotnych częstych błyskach

klosz007
01-01-2009, 22:00
Po drugie to porównując 580EX II z 58 AF-1 to nie ma, żadnej takiej funkcji jakiej nie ma Metz, a jest w Canonie. Natomiast odwrotnie już niestety... Canon nie ma drugiego palnika, który jest przydatny i nie ma złącza usb do samodzielnego update'u softu gdyby wyszła nowsza wersja. Do tego.. Metz jest tańszy ;)

Ja z czystym sumieniem polecam Metz 58 AF-1.

Niestety są takie funkcje. 580EX II można w b. dużym stopniu sterować z menu aparatu (oczywiście nie każdego - co najmniej 40D lub 1Dmk3), nie trzeba np. pamiętać znaczenia funkcji Custom lampy - wszystkie pojawiają się w menu aparatu. Przy lampach "innych producentów" ta funkcja nie działa.
To samo dotyczy 430 EX II.

Pozdr,
Zbyszek

sadaman
02-01-2009, 00:35
Niestety są takie funkcje. 580EX II można w b. dużym stopniu sterować z menu aparatu (oczywiście nie każdego - co najmniej 40D lub 1Dmk3), nie trzeba np. pamiętać znaczenia funkcji Custom lampy - wszystkie pojawiają się w menu aparatu. Przy lampach "innych producentów" ta funkcja nie działa.
To samo dotyczy 430 EX II.
Pozdr,
Zbyszek


klosz007 ma rację co do sterowania funkcjami lampy z poziomu aparatu...jest to pewnie przydatna funkcja...do której ja osobiście nie sięgnąłem ani razu "swego czasu".
Obecnie posiadam Metz 58 AF-1 którego z czystym sumieniem polecam.
Ponadto kolega Nilborn wspomina że ma być do 5D (brak tu wzmianki o tym że miała to by być wersja MKII), więc pewnie to MKI gdzie nie można z poziomu MENU Body sterować funkcjami lampy.
Co do awaryjności lampy się nie wypowiem ponieważ używam jej od pół roku i jak narazie sprawuje się ona znakomicie.

Pozdrawiam

marekb
02-01-2009, 01:38
a czy metz ma gniazdko PC..??

Grisha
02-01-2009, 09:45
No to jedyna jego wada, że go nie posiada :(

Nilborn
02-01-2009, 15:57
Przepraszam za niedopatrzenie. Chodzi oczywiście o stary model "piątki". Z tego tu przeczytałem wynika, że moje obawy o nadtopione obudowy i tego typu rzeczy w Mezt mogę razczej włożyć między bajki.

Pozdrawiam

Nilborn

spherico
02-01-2009, 20:15
Wątek dość mi bliski więc wreszcie się zalogowałem (po paru latach biernego czytywania forum :oops:)


Posiadam obie lampy tj: Metz 58 AF-1 oraz 580 EX II (i jeszcze 430 EX) chodzą na 5d.

Metz skusił mnie swoim drugim palnikiem, który rzeczą jest naprawdę zacną, ale chyba nie zawsze.

Metz doprowadza mnie czasem do wściekłości swoim kiepskim menu i ekstremalnie skąpa klawiszologią (tylko cztery przyciski z czego jeden to test:evil:)
I tutaj pojawiają sie schody jeżeli chcesz dokonać szybkich zmian w ustawieniach np: wyłączyć wspomniany (wspaniały zresztą) drugi palnik, żeby ci zdjęcia nie zepsuł:mrgreen:

Obudowa Metz'a w porównaniu z Canonej jest kiepskiej jakości i nie powinna taka być. Plastik miejscami trochę zbyt cienki (coś tam sobie poskrzypuje nawet:mrgreen:)
Metz spadł mi raz z niewielkiej wysokości i ułamał się kawałeczek głównego dyfuzora:cry:

Obudowa Canona jest bardzo zwarta, naprawdę wysoka jakość menu i klawisze super!
I nie dlatego, że jestem w canonie zakochany, nie jestem!

Siła błysku porównywalna.

Dodatkowo 580tką można kilkoma funkcjami custom sterować z puszki co bywa naprawdę przydatne!

Wszystkich lamp bezprzewodowo (na podczerwieni) używałem rzadko, ale sie dogadywały. Tylko czasem miałem problemy z Metzem, bo podobno czeka na jakiś sygnał zwrotny i trzeba było mu trochę pomóc. Szkoda, bo 580 i 430 bez jakichkolwiek niespodzianek.
Ale to dla mnie bez znaczenia, bo i tak jeśli wszystko chodzi razem to z PocketWizardami.

Światło lampy trzeba rozpraszać i tyle. Żeby zrobić dobre zdjęcie z lampą w stopce niejednokrotnie trzeba się nagimnastykować i dodatkowy palnik czasem tu pomoże, czasem nic nie da, a czasem jego bezpośrednie światło może tylko wszystko zepsuć

Reasumując:
Metz to naprawdę dobra mocna lampa z przydatnym drugim palnikiem.

Canon to jakość wykonania i dużo lepsza obsługa menu (świetne jest też szybkie mocowanie w stopce)

Przy użyciu obu lamp można zrobić udane zdjęcia zapewniam:-D!

Myślę, że dziś zamiast Metza kupiłbym Vivitara z dodakowym PocketWizem, bo potrafię się obejść bez drugiego palnika.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Mac
02-01-2009, 22:13
Metz jest wart rozpatrzenia jednak ja zdecydowałem się kiedyś na 580 EXII i sobie bardzo chwalę.

meian
02-01-2009, 23:01
też się pytałem już kiedyś ale chodziło o 550ex lub metza i wszyscy doradzali mi canona, w sumie się nie dziwię bo jednak najlepiej pracuje canon+canona, a nie jakaś sigma, metz, tamron etc.

i to jest błąd!

Metz jest nieco lepszy, drugi palnik robi swoje.
Mam obydwa jednak Metz'a cenie sobie bardziej.

Cichy kiedyś umieszczał jakiś "teścik" porównując właśnie 2 lampy
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Metz skusił mnie swoim drugim palnikiem, który rzeczą jest naprawdę zacną, ale chyba nie zawsze.



"Metz doprowadza mnie czasem do wściekłości swoim kiepskim menu i ekstremalnie skąpa klawiszologią (tylko cztery przyciski z czego jeden to test"

- może lepszą alternatywą dla Ciebie będzie Playstation - skoro lubisz przyciski... ;)

Cichy kiedyś umieszczał jakiś "teścik" porównując właśnie 2 lampy[/QUOTE]

Mac
02-01-2009, 23:36
PS3 pikuje więc może jednak mniej tych klawiszy.
Nadal obstaję przy Canonie.

klosz007
03-01-2009, 20:40
Generalnie każda z opcji ma swoje plusy dodatnie i ujemne ;) Nie jest to takie oczywiste, że Metz ma wszystko to co Canon i coś jeszcze.
Ja osobiście wybrałem 580 EX II ale z Metzem nie miałem do czynienia więc nie polecam ani jednej ani drugiej opcji. Póki co moja 580 działa b. dobrze.

Zastanawia mnie złącze USB w Metz'u - jego przydatność będzie proporcjonalna do ilości updatów firmware które będą/są wydawane. Jeśli ma to polegać na wypuszczeniu kilku poprawek i zapomnieniu to nie brałbym tej funkcji pod uwagę przy ocenie (no chyba, że wypuszczają oprgramowania z taką ilością błęów, że trzeba je później poprawiać ;) ). Jeśli natomiast będą aktualizować firmware tak aby lampa współpracowała z kolejnymi modelami body to byłoby to super dla klienta ale producent trochę by sobie strzelał w kolano.

tnt
16-01-2009, 15:53
na takie porównanie obu lampek trafiłem:
http://www.shutterbug.com/equipmentreviews/accessories/0208canonspeed/index.html