PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobić atrakcyjne, artystyczne zdjęcie?



Maćkowiec
30-12-2008, 20:23
Widzę często w różnych konkursach i galeriach świetne zdjęcia. Co zrobić żeby były takie "dobre" ?
Czy potrzeba je przerabiać w jakimś programie?
Da radę zrobić je kompaktem? (A720IS)

Jak zrobić zdjęcie charakterystyczne, tak jakby ktoś nam je rzucił przed oczy :)
Jak ustawić przysłonę, czas naświetlania i ISO? (Znacie jakieś kursy/poradniki/darmowe ebooki co do tego z netu?)

Dzięki za odp. ;)
Pozdrawiam, Maciek

swnw
30-12-2008, 20:36
Taka umiejętnośc nazywa sie talentem :). Tego sie nie da nauczyć ale można sie do tego zbliżyć. Talent się ma lub nie. Nie ma stanów pośrednich. Ci co talent mają robią zdjęcie i już coś w nim jest, coś co przykuwa uwagę. Talent bez pracy to taka ciekawostka. Talent plus praca daje inną jakość, którą można sprzedać jak się chce albo dać podziwiać, a w fotografii daje nie pojedyncze ale dużo dobrych zdjęć. Wiele osób nie zdje sobie sprawy ztego, że ma talent i to jest pocieszające. Jak się nie ma talentu ale ma sie pasję to pozostaje praca to może doprowadzić do dobrego rzemiosła, a tam gdzie sięga ono wyżyn to prawie dotyka talentu - takie jest moje zdanie.

Powodzenia w nowym roku swnw.

fazid_66
30-12-2008, 21:10
Jeśli ktoś Ci powie, że zna odpowiedź na to pytanie, to możesz śmiało walić w mordę. Gdyby ktoś wiedział jak zrobić dobre zdjęcie to by przez cały czas takie robił.

Jeśli chodzi o konkretne ustawienia to powszechnie wiadomo, że najlepsze zdjęcia robi się przy ISO 100, czasie 1/60s i przysłonie 5.6. ;)

A tak poważniej to zadałeś raczej obszerne pytanie. Odpowiedzią na nie jest cała wiedza o fotografii i nie tylko.

tdrul
30-12-2008, 21:12
http://canon-board.info/showpost.php?p=580951&postcount=1

http://canon-board.info/showpost.php?p=580966&postcount=1


szybko sie uczysz ;-)

RNz
30-12-2008, 21:31
"trening czyni mistrza" :-)
polecam dobrą literaturę i ćwiczenia, bo samo nie przyjdzie

dobert
30-12-2008, 21:42
możesz, na przykład, zrobić coś na co mi zawsze czasu brakowało - próbować powtarzać te zdjęcia, które Ci się wyjątkowo podobają aż zaczną je, jako tako, przypominać. Jak nie będą chciały ich przypominać, to pytaj innych. Może podpowiedzą Ci co poprawić.

czy da radę kompaktem... a masz wybór? rób zdjęcia! :)

poszukiwacz2006
30-12-2008, 21:42
Post nr 2 powinien zamknąć temat.

Od siebie dodam, że cały czas "pstrykając foty" szukam odpowiedzi na to pytanie, i chyba dlatego nasza pasja przez ciągłe poszukiwanie jest taka fantastyczna.
Jak mówią słowa piosenki - chodzi o to, by gonić króliczka, a nie złapać go;)

marfot
30-12-2008, 21:50
Widzę, że zależy bardzo na szybkości więc proponuję:
1.wyszukać niecodzienny temat
2.zaczekać na niecodzienne oświetlenie
3.zająć nietypowy punkt widzenia
4.zastosować skrajną ogniskową
5.starannie skadrować
Na początek powinno wystarczyć.

kucza21
30-12-2008, 21:55
Ja bym wiemienił 3 rzeczy które mogły by pomóc. Mianowicie :
- Talent
- Nauka w teorii i praktyce
- Wyrażanie swoich stanów emocjonalnych, pokazywanie świata jakim się widzi.

Soul_Man
30-12-2008, 22:00
Jak przeczytasz całe Canon-Board, to z pewnością będziesz robił takie zdjęcia :mrgreen:

janhalb
30-12-2008, 22:21
To tak, jak z rozmową w pewnym autobusie komunikacji miejskiej w Warszawie. Występują:

Przyjezdny (P) i Miejscowy (M)

P: Przepraszam, jak się dostać do filharmonii?
M: Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!


;-)

gareth
02-01-2009, 13:00
Chyba ze jesteś z Krakowa.... :]

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Poradnik:Jak_stworzyć_fotografię_artystyczną

LemonR
02-01-2009, 13:49
Można by stwierdzić, że talent+wiedza+doświadczenie+sprzęt+czas+chęci+( wstaw cokolwiek)=świetne zdjęcie, a jednak można mieć wszystko a zdjęcia wyjdą średnie.
Nie ma przepisu na świetne zdjęcie dlatego właśnie tak bardzo kochamy fotografować.

Fotograf1995
02-01-2009, 13:53
Rozbawił mnie ten temat :lol:

Kamil Wolski
02-01-2009, 14:08
ISO40 (jak nie masz takiego ustawienia to zmień aparat), czas 1/160-1/125 nie krótszy, nie dłuższy, przesłona tylko i wyłącznie f/11 jeśli zdjęcie ma być konkurencją w konkursach foto. Pozdrawiam.

mate00sh
02-01-2009, 14:12
Najlepiej zapisz się do ZPAF - każde Twoje zdjęcie od razu stanie się artystyczne:)

Fotograf1995
02-01-2009, 14:12
Zapomniałeś jeszcze o jednym. Musi być 11 fps albo nawet 12 jak nie to żegnaj i (to chyba oczywista oczywistość) tylko obiektywy z magicznym L.

rafori
02-01-2009, 14:34
Maćkowiec, racją jest, że najlepszy jest do tego talent. Coś co sprawia, że sam wiesz kiedy i dlaczego to zdjęcie się Tobie podoba.

Część moich przedmówców naśmiewa się z pytania zapominając jak "wół cielęciem był".

Ja poradzę Tobie chwycić aparat w rękę, ustawić aprat na zdjecia czarno-biale (aby nie przejmowac sie poczatkowo kolorami) i robic zdjęcia na ulicy tzw: street. Pokaz spacerujacych ludzi, zakochane pary, ludzi dokarmiajacych zwierzeta, itp. Po prostu pokaz zeczywistosc. W domu wybierz zdjecia i zostaw tylko np. 4 (ostra selekcja) Twoim zdaniem najlepsze. Potem mozesz je tu pokazac.

mate00sh
02-01-2009, 14:45
Część moich przedmówców naśmiewa się z pytania zapominając jak "wół cielęciem był".

To trochę nie tak. Kolega pytał jak zrobić artystyczne zdjęcie, jakie parametry dobrać, itp. Niepoważne pytanie, niepoważne odpowiedzi. Łatwiej byłoby rozmawiać, gdyby kolega pokazał jakieś, wg niego artystyczne zdjęcie - wtedy moglibyśmy mu doradzić jak coś podobnego osiągnąć. A tak to gadanie o niczym.

bebesky
02-01-2009, 14:49
Ja poradzę Tobie chwycić aparat w rękę, ustawić aprat na zdjecia czarno-biale (aby nie przejmowac sie poczatkowo kolorami)

a dlaczego akurat nie przejmować się kolorami??

a co tematu wątku i zawartego w nim pytania to mam nadzieję że jest to tylko prowokacja :)

mate00sh
02-01-2009, 14:50
To nie jest prowokacja, bo kolega w innym wątku szuka konkursów fotograficznych, więc zapewne chciałby tu znaleźć przepis na wygranie któregoś z nich.

Fotograf1995
02-01-2009, 15:54
Żeby być pewnym, że się wygra jakiś konkurs to trzeba mieć dużo kasy albo kolegę w jury :P:P

Ciosna
02-01-2009, 17:48
Żeby być pewnym, że się wygra jakiś konkurs to trzeba mieć dużo kasy albo kolegę w jury :P:P
Nie koniecznie ;-). Osobiście znam gościa, który wysłał zdjęcie na ogólnopolski konkurs i zdobył wyróżnienie. Facet nie miał żadnych "chodów", a jego zdjęcie zostało wybrane spośród kilkuset zdjęć. Najlepsze jest to, że gość to zdjęcie zrobił zwykłym kompaktem, a zatem nie ważne CZYM, ale JAK.

Konkursy to fajna sprawa, tylko trzeba to lubić i nie można się zbyt szybko zrażać, jak się wysyła na jeden, drugi, trzeci konkurs i nic. Bywa, że ogląda się galerie zwycięzców i człowiek zastanawia się jak to zdjęcie mogło wygrać, cóż czasami tak bywa :???:. W miastach i miasteczkach są organizowane lokalne konkursy fotograficzne. Może nie ma jakiegoś wielkiego echa, ale konkurencja mniejsza i można się zaprezentować lokalnej społeczności.

Loome
02-01-2009, 17:53
ja troche nie rozumiem konkursow. 4-5 lat temu tez zdobylem 2 miejsce w wielkopolskim konkursie. foto zrobione canonem a60 ;]
ale z perspektywy czasu.. wydaje mi sie ze tamto foto na tle innych prac bylo conajwyzej srednie. szczerze zaluje ze nie uslyszalem lub nie pamietam z przejecia (:p) uzasadnienia wyboru:) inna sprawa ze foto nr 1 bylo gorsze od mojego, za to wiele moim zdaniem dobrych zdjec nie dostalo sie do rundy finalowej:)

Ciosna
02-01-2009, 18:03
inna sprawa ze foto nr 1 bylo gorsze od mojego, za to wiele moim zdaniem dobrych zdjec nie dostalo sie do rundy finalowej:)

To już tak jest. Z fotografią jest trochę jak z samochodami. Są gusta i guściki, a o nich się nie dyskutuje :wink:.

Fotograf1995
02-01-2009, 18:11
Głupio jest wygrywać zdjęciem, które osobiście ci się nie podoba. Ja w (proszę się nie śmiać) szkolnym konkursie foto zająłem 3 miejsce tylko 1 i 2 były szopowane, tandetne. Takie krajobrazy, które 90 letnie babcie wieszają w prlowskich blokach. No cóż mówi sie trudno.

pianista
02-01-2009, 20:09
mysle ze kolega zle rozumie fotografie. ja na poczatku tez myslalem ze sa jakies "ustawienia" na ktorych mozna robic ekstra fotki. niestety ustawienia zaleza od warunkow. ale przyznam sie ze jak sie nie interesowalem fotografia to o tym nie wiedzialem. myslalem ze poprostu jest jakas regulka ze w takich warunkach sie ustawia tak aparat a w innych inaczej.

proponuje koledze tak jak juz kilka osob w tym temacie - czytac, przegladac inne fotki i czwiczyc.

zanzibar
02-01-2009, 23:01
Najlepszą szkołą jest analiza własnych zdjęć. Wiekszość fotek można "rozszyfrować" i zrozumieć dlaczego są dobre. Ale najłatwiej wyłapać własne błędy, by uniknać ich powtórzenia. Warto też "rozsmakować" się w fotografiach swoich mistrzów, dzięki temu łatwiej potem o natchnienie...

Soul_Man
03-01-2009, 19:38
Głupio jest wygrywać zdjęciem, które osobiście ci się nie podoba.

Takie rzeczy się zdarzają, laureat fotoerotica 2008 Dariusz Fabianowski przyznał, że ze zdjęć, które wysłał najgorzej oceniono jego faworyta :)


Najlepszą szkołą jest analiza własnych zdjęć. Wiekszość fotek można "rozszyfrować" i zrozumieć dlaczego są dobre. Ale najłatwiej wyłapać własne błędy, by uniknać ich powtórzenia. Warto też "rozsmakować" się w fotografiach swoich mistrzów, dzięki temu łatwiej potem o natchnienie...

To fakt, naprawdę warto oglądać dobre zdjęcia i próbować samemu powtórzyć ich klimat. Wiele się można w ten sposób nauczyć. Oczywiście nie jest to uniwersalna metoda, bo nie każde zdjęcie i nie w każdej dziedzinie fotografii da się zrobić samemu. No i również pada pytanie co to jest dobre zdjęcie? :) Nie da się tego ściśle zdefiniować, ale dla mnie to takie, od którego nie mogę oderwać wzroku, które przemawia do mnie treścią i formą, do którego chce się wracać. I wydaje mi się, że zbiór zdjęć, które uważamy za dobre zmienia się cały czas wraz z rozwojem fotograficznym.

fazid_66
03-01-2009, 20:05
Ja się podepnę pod wątek i zapytam co to jest ten niezbędny do robienia artystycznych zdjęć 'talent'?
;)

drakon
03-01-2009, 20:32
W fotografii talent to chyba umiejętność patrzenia, cała reszta to już technika.
Ale ja nie wiem brak mi obydwu :)
Młodzi ludzie żądają aby im wszystko na tacy podać ......

marekban
04-01-2009, 14:25
polecam ksiażkę Hanny Marii Gizy "W obiektywie"
... jestem w trakcie lektury
... i nosi mnie z aparatem :)