PDA

Zobacz pełną wersję : Punkt ostrości



Barlog
29-12-2008, 19:29
Jak macie (pytam z ciekawości) ustawiony w body aparatu punt ostrości.
Czy stosujecie technikę, np. taką jak ja, że macie ustawiony tylko jeden punkt (centralny) - celujecie w punkt i ewentualnie kadrujecie ? Czy raczej macie aktywne wszystkie pola ?

Macie jakieś własne obserwacje, który ze sposobów wygodniejszy w podruży, krajobrazie, mieście, itp... ?

pozdr

gunia1990
29-12-2008, 20:14
najczęściej ustawiam ręcznie punkt najbliższy miejscu, gdzie chce ustawić ostrość, potem ewentualnie trochę przekadrowuję... nie umiem sie jakos odnaleźć z centralnym punktem, a co dopiero z wszystkimi..

tomdz
30-12-2008, 00:19
Ja zwykle tak od f/2.2 wzwyż używam jednego z bocznych. Przy większych dziurach, mimo przekadrowywania, centralny jest pewniejszy (40D, wcześniej 400D).

Yenox
30-12-2008, 00:22
Ja jakoś się przyzwyczaiłem do centralnego, ale to pewnie dlatego, ze moje obiektywy nie są zbyt dobre na bocznych ;)

baran
30-12-2008, 01:13
Ja prawie nigdy nie używam centralnego, zazwyczaj boczne...

pani_od_kotów
30-12-2008, 12:21
Wygodniejszy - to zależy co dokładnie fotografujesz i jak kadrujesz. Na pewno nie ma sensu używanie wszystkich pól, jeśli chcesz trochę pomanipulować głębią ostrości.
i zależy jakie szkło masz. Przy bardzo małej wartości przysłony, jeśli masz punkt centralny i przesuwasz kadr, możesz niechcący zmienić odległość od obiektu i ostrośc gdzies ucieknie. Przy szerszych planach i dalszych odległościach centralny powinien wystarczyć.

A tak w ogóle to metodę prób i błędów polecam ;) Zrób ten sam widoczek na różne sposoby i porównaj efekty.