PDA

Zobacz pełną wersję : [marcooos] Pierwsza próba



marcooos
28-12-2008, 10:22
Co wy na to? Moje pierwsze zdjęcie przyrody.
Canon 1000D EF 75-300 (bez stabilizacji) 1/100 f/6,3 300 mm
Zdjęcie robione przez okno
http://img165.imageshack.us/img165/8182/test131boardxt3.jpg

Krzychu
28-12-2008, 10:30
Niestety ze względu na jakość nadaje się tylko do kosza.

marcooos
28-12-2008, 10:37
To efekt braku stabilizacji (w Kicie dostałem dwa obiektywy ale oba bez stabilizacji). Aparat oparłem o lodówkę ale widocznie to za mało.

Olszewski
28-12-2008, 10:47
Dla mnie tutaj i stabilizacja nie pomoże. Zdjęcie jest po prostu ruszone - chyba lodówka drżała. Mi na 300mm Sigmą, którą mam w stopce przy takiej ekspozycji udaje się w serii zrobić nie poruszone zdjęcie z ręki (no może czas krótszy).
W dodatku jest po prostu nieostre co nie jest wynikiem braku stabilizacji, a co najwyżej brudnej szyby przez którą robiłeś zdjęcie.
Za Krzychem - do kosza.

Krzychu
28-12-2008, 11:06
To efekt braku stabilizacji (w Kicie dostałem dwa obiektywy ale oba bez stabilizacji). Aparat oparłem o lodówkę ale widocznie to za mało.

Bez stabilizacji też się da (wbrew pozorom !) robić zdjęcia a to co jest na Twoim z brakiem stabilizacji nie ma nic wspólnego...
Poza nieostrością jest też niedoświetlone tak przy okazji...

Szczur88
28-12-2008, 12:16
No na 1/100 przy 300mm na croppie... Poruszone, nieostre, i kontrast leży... Do kosza, spróbuj zrobić takie przy czasie 1/500 na przykład, precyzyjnie ustaw ostrość, będzie dużo lepiej.

adino
28-12-2008, 12:46
za krótki czas przy takich warunkach ale z drugiej strony słyszałem ze w niektórych obiektywach tele na krańcowych ogniskowych moze występowac mydło....no ale tutaj jest ewidentne poruszenie :)
oprzyj się o stół albo o coś co nie pracuje :P

marcooos
28-12-2008, 13:08
Dzięki za opinie. To moje początki z cyfrowym lustrem i wszelkie uwagi mile widziane.
Mam następne zdjęcie.
EF S 18-55 1/160 f/5 iso 200 wbudowana lampa przysłonięta chusteczką

Napiszcie co jest nie tak że kolory są mniej wyraziste niż oryginał?
http://img205.imageshack.us/img205/851/img0451board1vs2.jpg

patric89
28-12-2008, 13:19
1 zdjęcie nieostre i poruszone
2 do mnie nie przemawia nie lubie tematyki kwiatów
pozdrawiam

adino
28-12-2008, 13:38
za mały kontrast i nasycenie kolorów mozesz podkręcić na puszcze zawsze będize trochę lepiej :)

albo PSucie zdjecia :)

Kolaj
28-12-2008, 13:58
Napiszcie co jest nie tak że kolory są mniej wyraziste niż oryginał?
Witaj w świecie aparatów, które nie robią same zdjęć. Na szczęście dla Ciebie to sprzęt cyfrowy, zatem z pomocą przychodzi obróbka komputerowa, której uniknąć na dłuższą metę będzie Ci trudno.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

marcooos
28-12-2008, 14:53
Skąd wziołeś takiego samego kwiata ?!! Bo przecież niemożliwe żeby to było moje zdjęcie. ;)

fotokor1
28-12-2008, 15:01
twoje twoje to właśnie to co można dopracować, ja walczę ze swoimi sikorkami na słonince przy pomocy statywu i pilota ale jak piszę walczę... życzę powodzenia

Kolaj
28-12-2008, 15:52
Skąd wziołeś takiego samego kwiata ?!! Bo przecież niemożliwe żeby to było moje zdjęcie. ;)Co zrobiłem z Twoim zdjęciem:

1. Rozjaśnienie - zdjęcie było lekko niedoświetlone. Trzeba było poprawić ekspozycję.

2. Podciągnięcie saturacji ogólnej oraz dodatkowo tonów żółtych, żeby zdjęcie nabrało trochę życia a nie wyglądało jak zdechła wędlina. UWAGA! To nie jest ogólna zasada. Nie każde zdjęcie zyskuje na podciągnięciu saturacji. Czasami wręcz warto ją obniżyć. Do każdego zdjęcia trzeba mieć podejście indywidualne a sprawa jest subiektywna.

3. Ostrzenie - każde zdjęcie po zmianie rozdzielczości trzeba programowo wyostrzyć ze względu na interpolację, która ma miejsce podczas zmiany rozmiaru. Nawet zdjęcia nieprzeskalowywane powinno się lekko podostrzyć ze względu na ich rozmycie przez filtr antyaliasingowy znajdujący się przed matrycą.

Efekt nie jest zadowalający ze względu na artefakty, jakie pojawiły się w wyniku kolejnych przekształceń oraz stratnej kompresji. Widać szczególnie po prawej stronie od kwiatka.

Ponadto fotka jest kompozycyjnie nijaka. Bez treści. Ot ustrzelony kwiatek. Można sobie korygować niedociągnięcia techniczne, natomiast powinieneś skupić się na tym, żeby pokazać na zdjęciu coś, co zatrzyma choć na moment uwagę obserwatora. Poczytaj trochę o zasadach kompozycji. Ogólnie, to długa droga przed Tobą. Przede mną zresztą także :)

sith_pas
28-12-2008, 16:34
Co do 2 zdjęcia w 100% za Kolaj'em.
W 1 warto by się pokusić na przyszłość albo o statyw albo o monopod. No i biorąc pod uwagę niedoświetlenie tamtego zdjęcia - obróbka również.

Lektura o kompozycji obowiązkowa na początek.

Dużo pracy, jak wspomniał Kolaj przed tobą ale nie oznacza to, że to coś niemożliwego. Każdy jakoś zaczynał ;).

Sukcesów i pozdrawiam. :)

marcooos
28-12-2008, 16:37
Droga może być długa byle była przyjemna :)
Jak na razie nie mogę się rozstać z prezentem więc nie jest źle.
"Nijakość" zdjęcia też zauważyłem ale to wprawki - obiecuję poprawę
Z tym niedoświetleniem to już nie wiem. Najpierw zrobiłem fotki bez lampy ale były niedoświetlone, no i "ruszone". Jak uruchomiłem lampę (dysponuję tylko wbudowaną) to bardzo "zbladły" kolory. Zdjęcie które umieściłem na forum zrobiłem zasłaniając lampę kilkoma warstwami chusteczki higienicznej - trochę pomogło.

marcooos
28-12-2008, 18:52
I jeszcze coś takiego

EF S 18-55 1/50 f/5.6 lampa

http://img229.imageshack.us/img229/6064/img0492boardfl4.jpg

citypixer
28-12-2008, 19:58
Co zrobiłem z Twoim zdjęciem:

1. Rozjaśnienie - zdjęcie było lekko niedoświetlone. Trzeba było poprawić ekspozycję.

2. Podciągnięcie saturacji ogólnej oraz dodatkowo tonów żółtych, żeby zdjęcie nabrało trochę życia a nie wyglądało jak zdechła wędlina. UWAGA! To nie jest ogólna zasada. Nie każde zdjęcie zyskuje na podciągnięciu saturacji. Czasami wręcz warto ją obniżyć. Do każdego zdjęcia trzeba mieć podejście indywidualne a sprawa jest subiektywna.

3. Ostrzenie - każde zdjęcie po zmianie rozdzielczości trzeba programowo wyostrzyć ze względu na interpolację, która ma miejsce podczas zmiany rozmiaru. Nawet zdjęcia nieprzeskalowywane powinno się lekko podostrzyć ze względu na ich rozmycie przez filtr antyaliasingowy znajdujący się przed matrycą.

Efekt nie jest zadowalający ze względu na artefakty, jakie pojawiły się w wyniku kolejnych przekształceń oraz stratnej kompresji. Widać szczególnie po prawej stronie od kwiatka.

Ponadto fotka jest kompozycyjnie nijaka. Bez treści. Ot ustrzelony kwiatek. Można sobie korygować niedociągnięcia techniczne, natomiast powinieneś skupić się na tym, żeby pokazać na zdjęciu coś, co zatrzyma choć na moment uwagę obserwatora. Poczytaj trochę o zasadach kompozycji. Ogólnie, to długa droga przed Tobą. Przede mną zresztą także :)



Jeszcze lepiej gdyby fotka bylaby zrobiona w RAWie , wtedy z barwami mozna zrobic wszystko praktycznie,bez straty jakosci.

Marcooos powiem cie jeszcze jedna rzecz. Ja fotografuje 3 lata,jestem bardziej uzytkownikiem aparatu,niz fotografem. Poczytaj najpierw dobrze instrukcje aparatu,potem polecam Ci bardzo ksiazke Scotta Kelby'ego "Sekrety mistrz fotografi cyfrowej. 195 ujec Scotta Kelby'ego"
Bardzo ciekawie napisana,z bardzo pozytecznymi poradami.

marcooos
28-12-2008, 20:13
Dzięki za podpowiedź. Po nowym roku zaopatrzę się w ten tytuł
Pozdrawiam

sfw
28-12-2008, 21:29
Co wy na to? Moje pierwsze zdjęcie przyrody.
Canon 1000D EF 75-300 (bez stabilizacji) 1/100 f/6,3 300 mm
Zdjęcie robione przez okno

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img165.imageshack.us/img165/8182/test131boardxt3.jpg)

Ok,

Żeby Cię do końca nie dołować, to to zdjęcie nie jest ruszone moim zdaniem. Biorąc pod uwagę ekspozycję przy jakiej je zrobiłeś raczej powinno być ale nie jest. Przy tych parametrach exp. wystarczy byle mały ruch ptaszyska, podmuch wiatru i już będzie kiszka. Z opisu zrozumiałem, że robiłeś przez okno ... zamknięte? Jeśli tak to jest to drugi problem który wpłynął na jakość tej fotki ... nienajlepsze szkło jeszcze bardziej pogorszyłeś wkładając pomiędzy nie a ptaka szybę. Przez okno też trzeba umieć robić zdjęcia, przede wszystkim idealnie prostopadle do płaszczyzny szyby, z reguły raczej prześwietlać niż niedoświetlać no i najlepiej wogóle przez szybę nie robić ... otworzyć okno!

pzdr

fotokor1
28-12-2008, 21:36
a ja dopiero teraz widzę że pomysł na karmnik przedni
pozdrawiam

marcooos
28-12-2008, 23:00
Co do tego ruszenia to rzeczywiście karmnik cały czas się buja, nie mocno ale zawsze. Rzeczywiście obiektyw nie był ustawiony prostopadle do szyby. Są to nowe okna wypełnione jakimś gazem mogą zniekształcać i obraz i kolory.

Co do karmnika to popieram - pomysł niezły tyle że mojego ojca nie mój :???:

A jeżeli chodzi o "dołowanie"; Wasze uwagi są konstruktywne nie dołujące!! Dzięki za nie i proszę o więcej

Pozdrawiam

giltoniel
28-12-2008, 23:23
sam pomysł na kadr z sikorką bardzo dobry - niestety wykonanie, jakie jest każde widzi. Za to zdjęcie akwarium totalnie mi się nie podoba :( Glonojad pocięty, jakość bardzooo niedobra :/ Ale początki zawsze są trudne wiem to dobrze. Warto się nie zrażać :)

Kolaj
28-12-2008, 23:25
I jeszcze coś takiego

EF S 18-55 1/50 f/5.6 lampa


Zanim umieścisz tutaj kolejną fotkę, spróbuj samemu na nią popatrzeć tak, jakby była wykonana przez kogoś kompletnie Ci obcego i bez użycia Twojego nowiuteńkiego, wymarzonego, wyśnionego, wyczekanego aparatu. Zastanów się, czy gdybyś zobaczył tę fotkę w gazecie, to czy podobałaby Ci się ona. Czy zwróciłbyś na nią uwagę.

Jeśli tak - wstawiaj. Jeśli nie - spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest nie tak i staraj się to poprawić.

Na fotce z akwarium nie podoba mi się:
1. brudna szyba
2. śmieciowisko w tle
3. przypadkowe cięcie zwierza (np. ucięty kawałek płetwy)

Niewiele da się tutaj komputerowo zdziałać, ale może tak ciut ścieśnić, żeby pozbyć się tego bałaganu w tle?


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

marcooos
29-12-2008, 00:47
Trochę tłumaczenia (się :oops:)
1. Szyba rzeczywiście nie jest czysta ale te przebarwienia to pył wzbity z dna
2. To śmieciowisko jest w rzeczywistości roślinami (jak bym je wyrwał to pewnie bym nie przeżył ;) ) ale rzeczywiście można odpowiednio przyciąć
3. Cięcie jest przypadkowe a w zasadzie nie ciąłem zdjęcia tylko wstawiłem je w całości (to bydle, chociaż nie wygląda dostało jakichś strasznych ruchów po pierwszej fotce - stąd też ten pył z pkt 1). Dzięki temu znowu parę cennych uwag.
A teraz najważniejsze - czy to zdjęcie zwróciłoby moją uwagę - napewno tak ponieważ nigdy nie widziałem glonojada w takim zbliżeniu a wszystko co mi nieznane przykuwa moją uwagę; ale - Kolaj masz rację że po pierwszych zachwytach pozrzędził bym na fotografa za ten bajzel w tle (rzeczywiście rozprasza, denerwuje)
Zresztą podobnie jest z fotką storczyka. Oprócz tego że to zwykły (albo i nie) kwiatek to naprawdę nie widzicie tam "ohydnej bestii z wielkimi uszami" ??

Kolaj
29-12-2008, 11:26
Ad 1,2. Pamiętaj, że przeciwności, z którymi się borykasz są z punktu osoby oglądającej zdjęcie nieistotne. Tłumaczenie się, że zdjęcie nie wyszło bo to czy tamto nam przeszkadzało nikogo nie obchodzi. Jak nie wyszło, to nie pokazujemy, tylko próbujemy dalej, starając się wygrać z przeciwnościami. Na forum znalazłem inne fotki o podobnej tematyce, całkiem sympatyczne: http://canon-board.info/showthread.php?t=26394. Próbuj.

Ad 3. Cięcie to jest pojęcie odnoszące się także do kadrowania w trakcie robienia zdjęcia. Tniesz patrząc przez wizjer. Staraj się to robić świadomie. Niech decyzja o tym, gdzie się zaczyna i kończy zdjęcie nie będzie wynikiem przypadku.

Ad. kwiatek - Oczywiście, że widzę w nim różowego słonia ;)

marcooos
29-12-2008, 13:30
Chyba bez statywu się nie obejdzie. U rodziców pojawił się krogulec (biedne wróble). Trzasnąłem mu ze 100 zdjęć (bardzo cierpliwy gość) i niestety żadne z nich nie jest zadowalająco ostre
EF S 75-300 1/400 f/5.6 iso400 200mm
Pełny kadr
Nie licząc nieostrości jakieś uwagi ??
http://img267.imageshack.us/img267/1207/img0536boardmd6.jpg

Krzychu
29-12-2008, 13:59
Chyba bez statywu się nie obejdzie. U rodziców pojawił się krogulec (biedne wróble). Trzasnąłem mu ze 100 zdjęć (bardzo cierpliwy gość) i niestety żadne z nich nie jest zadowalająco ostre
EF S 75-300 1/400 f/5.6 iso400 200mm
Pełny kadr
Nie licząc nieostrości jakieś uwagi ??


Tak - ekspozycja. Jest niedoświetlone.

sith_pas
30-12-2008, 13:09
Tak - ekspozycja. Jest niedoświetlone.

Można podratować trochę w PS-ie, ale fajerwerków nie będzie.
Niezależne od ciebie było światło zastane (pochmurny dzień dający blade barwy). Taka pogoda nie sprzyja tego typu zdjęciom.

Prosi się o ciaśniejszy kadr, skoro tak spokojnie pozował. Za dużo elementów w kadrze które odciągają uwagę (na dole jaki dach, czy murek,na górze spora część konaru te nieco przeszkadza).
Kadr centralny, ale całkiem dobry. Fajną minę strzelił :).

Lepiej, lepiej. :)

marcooos
31-12-2008, 20:11
Dwie godziny w górach
Dużą trudność sprawiło mi, że fotografowałem z zacienionego miejsca a kadr częściowo oświetlony był bardzo mocnym słońcem (magiczne zjawisko zwłaszcza po 4 godz. szarej, mokrej i brudnej trasy). Jak powinienem ustawić ekspozycję? (jak ustawiłem opisane poniżej)

1.
Tv(Shutter Speed) 1/400Sec.
Av(Aperture Value) F5.0
ISO Speed 200
Lens EF-S18-55mm f/3.5-5.6
Focal Length 21,0 mm
http://img522.imageshack.us/img522/3417/img0669board1gnn6.jpg

2.
Tv(Shutter Speed) 1/500Sec.
Av(Aperture Value) F8.0
ISO Speed 200
Lens EF-S18-55mm f/3.5-5.6
Focal Length 18,0 mm
http://img522.imageshack.us/img522/435/img0662board2gqz1.jpg

Pozdrawiam

Toffic
01-01-2009, 14:19
Troszeczkę więcej dołu by się przydało. Szczególnie na drugim.

marcooos
01-01-2009, 14:30
Mam i więcej dołu :-D
Ale wydaje mi się że za dużo bałaganu (jakiś taki chaos - nie za bardzo mi się podoba)

Tv(Shutter Speed) 1/160Sec.
Av(Aperture Value) F9.0
ISO Speed 100
Lens EF-S18-55mm f/3.5-5.6
Focal Length 27,0 mm

http://img82.imageshack.us/img82/4839/img0659boardkp7.jpg

Wielad
01-01-2009, 16:44
Wiem że 75-300 nie zrobisz porywającego makro, ale zawsze można znaleźć nietypowy motyw. Kwiaty to nie jest nietypowy motyw. Popodglądaj dobrych fotografów, jakieś zdjęcia na obiektywnych (obiektywni.pl) i spróbuj zrobić to samo. Na początek dobra szkoła techniki fotografowania. Ale musisz wybrać inny motyw, byle nie zwykłe kwiaty i drzewa.

marcooos
02-01-2009, 10:56
Od wczoraj przeglądam obiektywni.pl. Dłuuuuga droga przede mną. Pierwsza rzecz do poprawy to ostrość. W czym mam problem - szkła do bani czy coś innego? Próbuję i próbuję i nawet "martwej natury" nie jestem w stanie tak ostro pstryknąć. Ale na pewno mi się w końcu uda :)

PATIszon
03-03-2009, 14:42
Od wczoraj przeglądam obiektywni.pl. Dłuuuuga droga przede mną. Pierwsza rzecz do poprawy to ostrość. W czym mam problem - szkła do bani czy coś innego? Próbuję i próbuję i nawet "martwej natury" nie jestem w stanie tak ostro pstryknąć. Ale na pewno mi się w końcu uda :)

Podziwiam za optymizm.

Ja wieczna pesymistka juz sie zalamalam. Ostatnio zrobilam ze 150 zdjec i ZADNE nie ostre. A swiatlo bylo, obiektyw jasny.....ech.....:roll:

Bede tu zagladac, jesli Tobie sie uda to moze i na mnie kolej przyjdzie....