PDA

Zobacz pełną wersję : EOS 450D -błędy



tauryd
28-12-2008, 05:38
Od kwietnia 2008 posiadam aparat EOS 450D.
Aparat został zakupiony w polsce, jestem pierwszym właścicielem.
Zasadniczo nie mam z nim problemów.
Tuż po zakupieniu pojawił się err99, tylko raz i nie jestem w stanie określić przyczyn w/w błędu.
Drugi problem to zapis zdjęć na karcie, a dokładniej ich nazwy.
Jakieś dwa miesiące po zakupie zauważyłem,
że niektóre zdjęcia nie są zapisywane w formacie Img_xxxx.jpg
gdzie xxxx to oczywiście numer kolejny zdjęcia.
Część zdjęć zapisywana była jako _mg_xxxx.jpg
Wszystko wróciło do normy, gdy zresetowałem aparat do ustawień fabrycznych.
W ubiegłym tygodniu problem powrócił.
Czy ktoś wie co jest tego powodem?
Wykonane zdjęcia archiwizuję w "swoim" formacie Dxxxxxxx.jpg
Nie jest więc dla mnie problemem wspomniane _mg...
Jednak uważam, że jeśli jest to błąd np. w oprogramowaniu,
to wartoby coś z tym zrobić :-)
Swoją drogą brakuje mi możliwości zmiany nazw zdjęć na etapie aparatu.
Nie spotkałem się z możliwością zmiany nazw plików w żadnym aparacie,
ale może czegoś nie wiem?

swnw
28-12-2008, 08:10
Witam,

Er99 może być łagodny i niczego nie zapowiadać - pojawi sie raz lub dwa razy i nigdy więcej, albo może być zwiastunem problemu. U ciebie to pewnie ten pierwszy bo wiele czasu minęło od czasu kiedy go zobaczyłeś. Drugi kłopot:
_mg_xxxx.jpg taki format zapisu jest po przejściu na Adobe RGB, strona 87 instrukcji - też na tym wpadłem :).

Powodzenia w Nowym Roku, swnw.

rychu
28-12-2008, 10:27
W ten sposób można już po nazwie rozpoznać, które zdjęcie zostało wykonane w sRGB (img_xxx.jpg), a które w Adobe RGB (_mg_xxxx.jpg), bez grzebania w EXIF-ie, i wiedzieć, dlaczego zdjęcie -img_xxxx.jpg jest takie blade...

ggrzybek
28-12-2008, 21:52
i wiedzieć, dlaczego zdjęcie -img_xxxx.jpg jest takie blade...
To znaczy....Dlaczego...?:) Pytam równiez jako szczęśliwy posiadacz 450D?:)

krzysztofr
29-12-2008, 00:21
Bo profil Adobe RGB obejmuje więcej kolorów niż srgb.
Więcej o kolorach (warto przeczytać): http://www.canon-board.info/showthread.php?t=8520

ggrzybek
29-12-2008, 00:40
Bo profil Adobe RGB obejmuje więcej kolorów niż srgb.[/URL]
Rozumiem (nie wnikając w szczegóły) że lepiej w C 450D ustawić profil Adobe RGB? Dzięki...Pozdrawiam...:)

mamut9
29-12-2008, 00:48
Rozumiem (nie wnikając w szczegóły) że lepiej w C 450D ustawić profil Adobe RGB? Dzięki...Pozdrawiam...:)
wniknij w szczegóły WARTO:!: ułatwi Ci to zrozumienie obróbki kolorystycznej :idea:fotografii na kompie, prawidłowy ich wydruk - samodzielny oraz znacznie poprawi Twoją komunikację z labami - w zakresie co widzę na monitorze , a co na odbitce.:-D

ggrzybek
29-12-2008, 00:54
HMMM.. Drukować zdjęć i tak nie będę... Uważam, że bez naprawdę dobrego sprzętu "drukarskiego" mija się to z celem...:) Co do wnikania.... Absolutnie tak robię... Przeczytałem artykuł Janusza B. i kolegi... Wrzuciłem do "ulubionych" i wydrukowałem żeby mieć na półce, obok łóżka...:) Monitor próbowałem kalibrować.... ale chyba to przesada w moim przypadku...:) Miałem na dzieję na odpowiedź typu: "przełącz na Adobe"...:) A tak przy okazji....Rozumiem że posiadasz D450 i korzystasz z przejściówek na M42?

mamut9
30-12-2008, 02:49
HMMM.. Drukować zdjęć i tak nie będę... Uważam, że bez naprawdę dobrego sprzętu "drukarskiego" mija się to z celem...:)
rozumiem, ze zlecasz do labu - wtedy to dopiero warto wiedzieć czego się oczekuje:-D

Monitor próbowałem kalibrować.... ale chyba to przesada w moim przypadku...:)
nie to nie przesada nawet użycie programowego AdobeGamma - to lepiej niż nic. Mnie udało się skalibrować laptopa (staruszek AcerTravelMate240) przy pomocy udostępnionego kalibratora - różnica kolosalna- byłem w szoku...barwnym:-D i w planach zakup kalibratora (eh budzet...)

Miałem na dzieję na odpowiedź typu: "przełącz na Adobe"...:)
tak przełącz na Adobe..

A tak przy okazji....Rozumiem że posiadasz D450 i korzystasz z przejściówek na M42?
dobrze się domyślasz -tak jak w opisie - obiektywy miałem-parę ładnych lat kurzyły sie na półce:-D - przeszedłem przez wczesny etap cyfrówek i fociłem Sony W5 - aż lustrzanki zaczęły mieć dostępną $$$

rychu
30-12-2008, 22:19
Profil Adobe RGB - wyłącznie przy założeniu obróbki w Photo Shopie i przekonwertowania później do sRGB. W pozostałych przypadkach sRGB (a więc w ogromnej większości przypadków).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
W zasadzie powinienem napisać:
Profil Adobe RGB - wyłącznie przy założeniu obróbki w Photo Shopie i przekonwertowania później do sRGB. W pozostałych przypadkach od razu sRGB.

mamut9
31-12-2008, 00:15
od razu [/B]sRGB.
Sznowny rychu W zasadzie powinieneś napisać ZAWSZE w AdobeRGB -bo to daje możliwość obróbki w PS - niezależnie do czego zdjęcie (a właściwie plik) będzie później użyte.
Kto nie dokonuje obróbki zdjęć wykonanych technika cyfrową programowo chociażby w minimalnym stopniu:?: ( nie chodzi mi tu o tworzenie grafiki komputerowej)
Jest taki na forum CB :?: lub u braci Żółtych :?:

Jeśli nie stosujesz i nie planujesz obróbki w programach graficznych (PS - nie jest jedynym-tak na marginesie) = robisz zdjęcia aparatem analogowym i obrabiasz je w ciemni - co jest równe technikom szlachetnym i zanikającym:-D

rychu
31-12-2008, 18:30
Pozostaniemy każdy przy swoim zdaniu - 90% fotografii nie obrabiam - dla mnie nie ma takiej potrzeby (wykadrowanie, drobna zmiana jasności, lekkie wyostrzenie to nie obróbka, wymagająca profilu Adobe RGB). Poza tym profil Adobe RGB nie jest warunkiem późniejszej obróbki w PS, jeśli mam taki zamiar - używam RAW-ów. Adobe RGB jest, wg mojej wiedzy potrzebny przy publikacjach prasowych (może ktoś z sznownych kolegów rozszerzy ten temat).

krzysztofr
31-12-2008, 18:59
Skoro używasz formatu raw to profil kolorystyczny ustawiony w aparacie nie gra roli. Dopiero podczas wywoływania pliku wybierasz docelowy profil.

Krzychu
31-12-2008, 19:48
Sznowny rychu W zasadzie powinieneś napisać ZAWSZE w AdobeRGB -bo to daje możliwość obróbki w PS - niezależnie do czego zdjęcie (a właściwie plik) będzie później użyte.


Co to za bzdury ? sRGB nie daje takiej możliwości ? Wiesz w ogóle o czym piszesz i co to ustawienie zmienia ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Adobe RGB jest, wg mojej wiedzy potrzebny przy publikacjach prasowych (może ktoś z sznownych kolegów rozszerzy ten temat).

Adobe RGB nie jest generalnie do niczego potrzebny (lub może lepiej - niezbędny) - to przestrzeń o szerszym gamucie niż sRGB w tym wydaniu o którym tu rozmawiamy (ustawienia w aparacie) i nic więcej. RAW i tak jest bezprofilowy i profil jest nadawany dopiero w postprocessie więc nie zaprzątałbym sobie specjalnie głowy tym temat i raczej unikał tekstów w stylu "zawsze do obróbki w PS" jak większość w ACR ma ustawione 8 bitów i sRGB...

mamut9
09-01-2009, 19:26
Co to za bzdury ? sRGB nie daje takiej możliwości ? Wiesz w ogóle o czym piszesz i co to ustawienie zmienia ?

Wiem co zmienia, i wiem rownież jak to w praktyce wyglada tj. najczęściej robię RAW + jpg . I wtedy plik w jpg - lepiej jak jest AdobeRGB.
I poddaje go obróbce w PS - bez wygibasów.
Bo cala linia aparat-ekran-drukarka może byc ustawiona w profilu Adobe.
Jeśli ekran lub drukarka NIE pracuja w AdobeRGB - to sposób wyswietlania ( a wlasciwie przekształcania barw przebiega nieliniowo) co daje lepsze efekty końcowe.
Pewnie, że mozna wszystko robić przetwarzając RAW-y.
RAW - jest bezcenny. Ale ma swoje ograniczenie.
Jak masz na to duuuuużooooooo czasu.
Ja - i pewnie spora część forumowiczów nie. Dlatego w aparacie mam jpg.

P.S . Generalnie celem robienia zdjęć jest ich...publikacja! ( niezależnie od formy i liczby ogladających :mrgreen:)

Krzychu
09-01-2009, 19:32
Bo cala linia aparat-ekran-drukarka może byc ustawiona w profilu Adobe.
Jeśli ekran lub drukarka NIE pracuja w AdobeRGB - to sposób wyswietlania ( a wlasciwie przekształcania barw przebiega nieliniowo) co daje lepsze efekty końcowe.


A co znaczy że ekran pracuje w AdobeRGB ? Albo drukarka ? Zupełnie nie kapujesz o co chodzi w CMSie



RAW - jest bezcenny. Ale ma swoje ograniczenie.
Jak masz na to duuuuużooooooo czasu.
Ja - i pewnie spora część forumowiczów nie. Dlatego w aparacie mam jpg.


Niezłe tłumaczenie ale bezsensowne. Za jakiś czas to załapiesz...

Slider
09-01-2009, 19:40
Profil Adobe RGB - wyłącznie przy założeniu obróbki w Photo Shopie i przekonwertowania później do sRGB. W pozostałych przypadkach od razu sRGB.

No dobrze, a jaki będzie problem w robieniu zdjęć w przestrzeni AdobeRGB, bez ich późniejszej obróbki?

rychu
11-01-2009, 06:01
Zniekształcenia kolorów - wszystko - monitory, drukarki, laby pracuje w przestrzeni sRGB.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Cytat z instrukcji Canona 40d s.74: Ta przestrzeń wykorzystywana jest do wydruków komercyjnych oraz innych zastosowań przemysłowych. ... W związku z tym, że obraz w środowisku komputera osobistego korzystającego z przestrzeni barw sRGB (podkreślenie moje) lub wydrukowany za pomocą drukarek niezgodnych ze standardem DFC 2.0 (Design rule for Camer File System 2.0) (Exif 2.21) będzie miał złagodzone barwy, będzie on wymagał dodatkowego przetworzenia programowego. Oj, mamut9 - chyba jednak nie wiesz, co piszesz!